• Krátkometrážní

Eliška a Damián - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

Byl to ten nejvoňavější člověk, se kterým jsem natáčela. Takto se Emma Smetana vyjádřila po výtěru stolice na adresu Roberta Urbana. Paruka za 600 tisíc naražená na Urbanově palici a přilepená Kanagomem možná nedělala natáčení tím nejpříjemnějším, rozhodně se ale stvořilo bizarně pozoruhodné dílo, pohádkové, růžově roztomilé, s náznaky cudné erotiky. Lenka Hornová, autorka seriálu, musela zadržovat orgasmy, protože při pohledu na hlavní mužskou hvězdu zažívala osvětu v této oblasti. Nápad spojit dva sexuálně strádající lidi, kteří jsou každý z jiného století, sice není z nejoriginálnějších. Ovšem po dvanáct večerů, co s námi seriál bude, můžeme dospět k překrásným zážitkům. Už jen ty interiéry, ve kterých jistě po natáčení vznikne nějaká pěkná a narychlo natočená kriminálka s Janem Komínkem v roli mladého Hercula Poirota,  který bude vyšetřovat smrt kastelána, který týden ležel na prostěradle s podezřele velkým výskytem biologických skvrn neznámého původu, to je příslib zářných seriálových zítřků. Povedly se též exteriéry, ve kterých vynikly kostýmy z vetešnictví Theodora Pištěka. A úžasný vypravěč Jiřího Dvořáka objasňoval to, co by náhodou jasné nebylo. Tomu říkám seriálový komfort. Nemohu dát tomuto seriálu odpad, protože mě zbavil fobie z marmelád. Hlavní hrdinka provozuje firmu na marmelády, a když se přišlo s novou příchutí, byl to rachytník, tak můj dávivý reflex zafungoval skvěle. Doba mého zvracení se z hodiny zkrátila na slabou půlhodinu. A ještě  jsem se v nastalém deliriu a s rozmazaným zrakem dostal do pokušení svádět přes obrazovku pruskou princeznu. Po pečlivém uvážení jsem došel ke zjištění, že tenhle seriál je unikátní v tom, jak je neodhalitelný. 11 zbývajících epizod je svým dalším obsahem natolik záhadných, až ve mně vzklíčila zvědavost to zjistit. 4/10

Flash (2023)

Nejrychlejší superhrdina Flash dostal svůj sólový film. A hned je ho dvakrát, musí absolvovat časoprostorové hrátky i časové paradoxy, co umožnily jeho rozdvojení, a taky se musí vypořádat s různými verzemi Batmana. Prvořadým úkolem je ale zabránit jeho velké rodinné tragédii. V titulní dvojroli exceluje kontroverzní Ezra Miller. Působí poměrně neokoukaně a dokáže být i vtipný a akční. Film má ještě více předností. Velmi zajímavým se ukázala postupná originální prezentace netopýřích mužů. A je v rámci vypointovaného důvtipného záměru dobré vědět, kdo v minulosti Batmana ve filmových verzích ztvárnil. Začneme u Bena Afflecka, největší prostor si ale urval veterán Michael Keaton. O režii se postaral talentovaný Andy Muschietti, který tlačí na to, aby z filmu udělal mumraj, přičemž dokázal zachovat přehlednost dění. Pochopitelně celé dějství provází velká porce trikové složky. Záchrana mimin z bortící se budovy nemocniční porodnice na úvod ukázala nápaditý potenciál celého filmu, který využíval nápaditost scénáře. V této spojitosti se objevila i na pár okamžiků hříšně svůdná Gal Gadot jako Wonder Woman. Pochopitelně záchrana budoucnosti, což je zde prvořadá zápletka, nepředstavuje žádnou velkou originalitu. Pokud ovšem režisér nezačne na neoriginálním základu tvořit drobné i výraznější vylepšování, vtipné a nápadité nuance. Dozvíme se tak (mimo jiné), že se v budoucnosti po zásahu mění i hlavní představitel sci-fi trilogie Návrat do budoucnosti. A takových důvtipných špeků obsahuje film nemalé množství. Akční scény jsou kvalitně zvládnuté. A kdo fandí zrození ženských superhrdinek, tak pro něj je zde bojovná Sasha Calle. DC se svými comicsy u mě boduje více než stagnující Marvel. Flash je osvěžující comicsová lahůdka, která má příjemně překvapivé rozměry. 10/10

Ghosted (2023)

Romanticky založený farmář se nestačí divit, když se z jeho ženy snů přes noc vyklube agentka CIA. A rázem se s ní dostává na akční misi s cílem zbavit svět řady nebezpečných padouchů a zachránit tak svět. Film vedle sebe staví sympatickou Anu de Armas a Chrise Evanse. A zpočátku je jedním z hlavních aspektů rozdílnost jejich charakterů. Armas je odvážná a nebojácná agentka, kdežto Evans je tak trochu ustrašený muž, kterého si navíc mylně pletou s tajemným mužem bez identity jménem Taxman. To samozřejmě nepředstavuje vrcholnou originalitu, rozhodně to ale představuje zábavnost. Romantický úvod je k mému podivu dobře vystavěn a je dobrou předehrou k následnému akčnímu reji. První akce se na diváka vyřítí v Pákistánu. A vypadá dobře a svižně. Na scéně se posléze zjeví hlavní elegantní padouch Adrien Brody. A známých hereckých položek se dočkáme rovněž. Tim Blake Nelson, Anthony Mackie, John Cho, Sebastian Stan a závěr si svým výstupem pojistí Ryan Reynolds. I když se všichni objeví jen na pár okamžiků, tak to bylo velmi osvěžující. Ana de Armas spolehlivě utáhne film na svůj sexappeal, takže divák nemrava se těší až její útlá postavička nabije padouchům kokos, natáhne na sebe další rafinovaný outfit a vystřílí do nich zásobníky. Dexter Fletcher natočil jeden ze svých zábavných filmů. Spojení hereckých hvězd bylo šťastné a výsledek dokáže rozesmát, napnout a dostatečně na téměř dvě hodiny zabavit. 10/10

Hodiny (2023)

Zlověstný tikot biologických hodin, který s každým dnem znásobuje nechuť mít dítě. A v okamžiku, kdy se ze zplození potomka stává s blížícím se čtyřicátým rokem života fobie, nastupuje možnost léčby na moderní klinice. Dianna Agron ztvárnila takový typ ženy. Divák tak čeká, co přinese její pobyt na klinice a setkání s lékařkou v podání Melory Hardin. A dočká se psychologických hrátek, které vyprodukují množství paranoidních a halucinogenních úkazů, což odráží nějakým způsobem duševní stav ženy. A vlastně ani nic jiného se ani nedostaví. Agron pomalu odkvétá do škaredosti. To její  protihráčka Melora Hardin má daleko větší esprit. Námět je poměrně neotřelý. Režisérka Alexis Jacknow toho příliš nenatočila, takže je znát, jak mnohdy tápe a nemá pevnou vizi. Tu a tam se blýskne s nějakým režijním nápadem, povětšinou je její provedení jednotvárně ubíjející. Pro někoho to může být dokonce až nuda. Byly nějaké možnosti, jak film vylepšit. Mohlo se určitě více přidat na intenzitě strašidelných výjevů, Vysoká znepokojující ženština si říkala o větší prostor. Dítě houpající se na pupeční šnůře je rozhodně vrchol filmu. I finále by sneslo nějaký ten extra hororový prvek, aby si pak divák nekladl vtíravou otázku, proč se na to vlastně díval. Nastavení filmu rozhodně vůbec není špatné. Pokud se ovšem řadíte k divákům, kteří hledají v hororech řady nepříjemných scén, tak se tentokrát budete muset uskrovnit. Režisérka a scenáristka v jedné osobě se rozhodla dát větší prostor studiu psychologie, které proložila nějakými hrůzyplnými výjevy, ze kterých rozhodně infarktové stavy nehrozí a větší zapamatovatelnost už teprve ne. Takže příště svůj potenciálem nabitý scénář bude vhodné předat k realizaci zkušenému režisérovi. Takhle to má nevyzrálou podobu. 6/10

Idol - Dvojitá fantazie (2023) (epizoda)

Přednosti Lily-Rose Depp zůstaly, dějově to velký posun nezaznamenalo. Ukázalo se, že jakmile se minimalizovala erotika a perverze, tvůrci neměli vůli jít do toho ostatního s vervou a mimořádným nasazením. Ve druhé epizodě se vše točí kolem natáčení provokativního videoklipu ke kontroverzní písni, která se má stát budoucím hitem. A tým kolem populární zpěvačky její úsilí ztrpčuje. Nějakou chvíli to působilo zajímavě, pak už to chtělo přeřadit jinam, což v tomhle směru tahle epizoda velkou ochotu neprojevila.Zobrazená erotika už zřejmě hned tak nepobouří. Zpěvačka si zkouší mezi nohama dělat dobře skleničkou s ledem a ještě se u toho zlehounka přidusí, jen to postrádalo efekt překvapení. Spojení Lilly s The Weekndem solidně funguje a v druhé půlce epizody ti dva opětovně na sebe vlezou. Celkově druhé dějství na mě působilo nevýrazným a skleslým dojmem. Zajímavý efekt úvodní epizody se nedostavil. Chtělo by to v dalších částech více přidat. 6/10

Idol - Zpívající kočička a myší ocásek (2023) (epizoda)

Tati a mami, nedívejte se na tento seriál! V první epizodě ukazuji odhalené poprsí, v jednom kuse mně stojí bradavky, masturbuji, vzrušuje mě škrcení a jako bonus mám sperma na obličeji. Nějakou dobu bude dobré, když se Lily-Rose Depp nebude ukazovat Johnny Deppovi a Vanesse Paradise na očích, aby ji nevydědili. Skandální ze všech nejskandálnějších seriálů je na světě. Jistě to tedy platí pro ty diváky, kteří v životě neviděli porno, načež se jejich největším erotickým zážitkem staly odhalené nohy fotbalové jedenáctky na hřišti, výstřih mladé brigádnice při prodeji zmrzliny a holé ruce statné řeznice ve výseku masa. Divák se musí pousmát nad tím, jak početná skupinka impotentních prudérních diváků seriál bojkotuje. Na Lily-Rose je přece božský pohled. Postava vysoustružená, přírodní poprsí a zadek k nakousnutí. A že ji The Weeknd drobátko nasadí v jedné scéně kyslíkovou dietu, to už jsme přece viděli daleko horší věci. Tím nejpodstatnějším je, že se mladá herečka slavných rodičů po tomhle seriálu může definitivně prosadit a stát se idolem. Má k tomu všechny předpoklady. Její zpěvačka to v první epizodě vzala pěkně od podlahy. Sam Levinson její úvodní vystoupení řídil velmi dobře. A navnadil spolu s hlavní aktérkou na další epizody. 10/10

I'll Be Watching (2023)

Mladá žena v útrobách sofistikovaného domu. Žena traumatizovaná násilnou smrtí své sestry, ke které došlo v jejím domě, se se svým kocourem, pochroumaným kotníkem a nočními můrami uchýlí na odlehlou samotu. Brzy na to odjíždí její manžel (Bob Morley), technický génius, na pracovní cestu a nechává Julii samotnou v domě řízeném umělou inteligencí, kterou sám sestrojil. V domě se začnou dít podivné úkazy a žena  postupně začíná mít neodbytné podezření, že v domě není tak úplně sama. A je kýmsi neznámým pronásledována. Už nějakou dobu se diváci thrillerů seznamují s domy s umělou inteligencí, dokonce i naše končiny přispěchaly s příspěvkem na toto téma pod názvem Důvěrný nepřítel. Tentokrát jsou autorkami scénáře dvě ženy, Elisa Manzini a Sara Sometti Michaels, a soustředily se spíše na postupně sílící psychický teror než na explicitní násilí. To tenhle film nabízí jen v minimálním množství. Režii už přenechaly muži, Eriku Bernardovi, který hlavní roli svěřil neokoukané Elize Taylor. Poměrně sympatickým tahem bylo mladé ženě ponechat její přirozenost, takže nemáme před sebou přebujelou sexici v domácnosti, ale docela normální ženskou po třicítce, která se bojí o svůj pravidelný menstruační cyklus a také hlavně o svůj život. Film nasadí pomalejší tempo. V domě i mimo něj se postupně zjeví opravář pračky, šerif a podivný poštovní doručovatel. Z hlediska scénáře se určitě nejedná o to nejpropracovanější pojednání, je celkem záhy jasné, kdo má na svědomí všechnu tu neplechu a nedobrý psychický stav hlavní hrdinky. Z 90% je děj soustředěn v domě, hrdinka jej opouští jen velmi výjimečně. Docela oceňuji závěr filmu, kdy se tvůrci nebáli přijít s méně očekávaným zakončením. Natočeno je to technicky zdatně a dění v domě nepostrádá i napínavější rozměr. Ve výsledku je to poměrně dobře konstruovaný psycho thriller, který neustále vybrnkává na nervovou soustavu neklidného diváka. 8/10

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Penzista s dobrodružnými kořeny dočasně spasil skomírající dobrodružný žánr. Jelikož je ale na odchodu z filmové scény, tak kvalitní dobrodružné podívané hrozí reálný zánik. Indiana Jones nekouřil, nepil a nebral drogy, takže jeho tělesná schránka je zachovalá. Směle se tedy mohl vydat bez léků ze svého bytu na konci šedesátých let opětovně do světa. Spojil síly se svojí kmotřenkou (Phoebe Waller-Bridge),  později se k nim přidal marocký chlapec z ulice, aby se vydali za vzácným artefaktem z dílny Archimeda, který umožňuje cestování časem. Život jim na jejich cestě bude neustále komplikovat nacista (Mads Mikkelsen) se svými dvěma nohsledy (Boyd Holbrook, Olivier Richters), který také lační po tomto nástroji. Nebude nouze o zběsilé honičky, přestřelky, rvačky a ocitneme se jak ve vzduchu, tak (poprvé v rámci této série) i pod vodou. Vše začíná skvělou dvacetiminutovou sekvencí s digitálně omlazeným Harrisonem Fordem, kdy nahlédneme do roku 1944 a ocitneme  se ve vlaku plném nacistů. Ačkoliv Steven Spielberg předal režijní taktovku Jamesi Mangoldovi, právě úvodní sekvence je Spielbergově režijnímu stylu nejblíže. Poté se film o něco zklidní a divák je postupně seznamován s novými postavami na scéně, rýsující se zápletkou a také s životní krizí proslulého archeologa spojenou s věkem. Žena od něj odešla, syna pohřbil. A navíc čelí podezření z vraždy. Ovšem film má poměrně ideální rytmus, takže po několika klidnějších minutách už jsme v akčním víru. A akce není zrovna málo. A má to spád, najde se i špetka humoru a nechybí nějaká ta originalita. Vše pokazí až závěr. Byl úplně mimo a směšný. Kdo by se nesmál, když se Indiana Jones setká s Archimedem. Závěrečné sekvence jsou na filmu tím nejslabším. Jsou scenáristicky hodně nedotažené a ani nedávaly moc dobrý smysl. Do rozpačitého závěru jsem byl s filmem hodně spokojen. Nějaká nová a revoluční dobrodružná filmová série stejně už nepřijde. Představte si, že by tvůrci třeba obnovili dobrodružství s Flynnem Carsenem. Takže važme si všech dobrodružství s Indym a užijme si i tuhle rozlučku v dobrém. 8/10

Infinity Pool (2023)

Alexander Skarsgård se ocitne v prapodivném turistickém resortu, situovaném do prapodivné zemičky, kde vaše jakékoliv porušení zákona za vás může odpykat váš dvojník, kterého narychlo vyrobí. Když se k tomu přidají halucinogenní a surrealistické výjevy a situace s dvojníkem se následně vymkne kontrole, je zaděláno na netradiční film. Jablko nepadlo daleko od zvrhlého stromu. Brandon Cronenberg se výrazně potatil a dělá svému slavnému otci Davidovi Cronenbergovi čest. Ten už je celkem stár, takže jeho poslední film Zločiny budoucnosti byl úplně bez tvůrčí energie a nestál vůbec za nic. Syn Brandon je taky magor, ovšem z jeho počinu sálá větší touha provokovat až šokovat. Jeho mnohdy psychedelické manévry mají zručné režijní uchopení. A práce s herci mu rozhodně není lhostejná. Když to má být perverzní a netradiční podívaná, tak se musí bezpodmínečně povolat Mia Goth. A ona nám holka dokonce zkrásněla! Pochlubí se odhalenou prsní výbavou a nejmenší problém jí nečiní ani kojení (dospělého muže). Jak by si mnozí přáli, aby ve filmu měli stoprocentní přehled. Režisér jim to prostě nedopřeje. Libuje si v chaotickém přeskakování v ději. Mnohdy není tak úplně zcela jasné, zda se jedná o surrealistický výjev, nebo má divák před sebou reálnou situaci. Jednoznačně to není film pro každého. Jeho specifikace z něj činí dílo, co se ocitá na žánrovém rozhraní.  Co mě překvapilo, byla poměrně nízká míra zvrhlostí a násilností. Šel jsem do filmu s tím, že to bude hodně prošpikované perverzitami všeho druhu, o přehršel se v žádném případě nejedná. Potěšila nepředvídatelnost. Natočeno je to na kvalitní technické úrovni, i když někoho může odrazovat koprodukce s Chorvatskem a Maďarskem, kde se film z větší části natáčel. Celkově se jedná o nejlepší počin z dílny perverzáka mladšího. Mia Goth je mnohem větší tahoun než Alexander Skarsgård. A chcete-li něco netradičního, tak tohle splňuje kritéria abnormálně prapodivného filmu. 7/10

Insidious: Červené dveře (2023)

Když se přibouchnou dveře před invencí, pak už ani strašidla nefungují. A to postihlo tohle hororové dílo, které mělo snový produkční dohled. James Wan, Oren Peli a Leigh Whannell jsou často strůjci kvalitních hororových zážitků, umějí režírovat a navodit intenzitu. Otázkou pak zůstává svěření režie nováčkovi na režijní stoličce Patricku Wilsonovi, který je hereckou hvězdou série. Ten nepřišel s něčím překvapivým a ani zajímavým. Do popředí šel Ty Simpkins, který v úvodu odchází na uměleckou školu. Jeho malůvky moc hrůzyplnosti nenaženou, pak se začne přitvrzovat s přízraky. Vše bylo nepřehledně instruováno a leknout se u toho mohla leda tak bábinka, která zapomněla na svoji pravidelnou dávku léků. Absolutně unylé režijní cvičení. Patrick Wilson také neměl k dispozici extrovní scénář. Sešlo se v něm mnohokrát viděné, tudíž obehrané, se stylem strašení pro mateřské školky. Nuda a bezvýraznost proplouvá celým filmem. A tak nezbývá než sérii už dál nedojit, neb sázka na tohle směšné strašení opravdu nevyšla. 4|10