Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Klasické Smrtelně zlé schéma - najde se kniha, zvukovej nosič (už vidím ty technicky zdatné kněze, co si to tenkrát nahrávali na gramofonové desky), vyvolání, posednutí, nemůžou se tam odsud dostat, do úsvitu mrtví, brokovnice, motorová pila. Stal se z toho obyčejnej horor, ale chybí tady ta vtipná část, která dělá Smrtelné zlo Smrtelným zlem. A to je chyba - to jako tvůrci nepochopili (stejně jako v Lesním duchovi z roku 2013), že humor je neoddělitelná část Smrtelného zla? V Ash vs Evil Dead to šlo, tak proč ne v celovečerních filmech? Zůstalo jen gore a pro někoho děs a hrůza. Pro mě teda jen to gore. Slabota, která nedělá Smrtelnému zlu dobré jméno a jen ho využívá.

The Last of Us (2023) (seriál)

Hru jsem nehrál a ani nevím, co je na ní tak revolučního (a dokud to bude jen pro Playstation, tak se to ani nedozvím). Přesto počítám, že atmosféru se asi povedlo převést a i kdyby ne, tak takový je fakt - postapo atmoška prostě povedená, fakt. Pár výhrad ale mám a ta hlavní je přece jasná - ten třetí díl, kterej připomínal Zkrocenou horu. Nevím, jestli ve hře taky probíhala tato homo romance, ale tady byla úplně jak pěst na oko. Nevadilo by mi to, nebýt to tak dopodrobna rozpitvané, že to zabíralo celý díl, nejnudnější díl. Proč vždy poslední dobou, když se potkají dva muži, už tak nějak předpokládám, že se to stočí do teplé roviny? Dříve by to člověka překvapilo, ale teď bych byl spíš překvapenej, kdyby se to nestalo. Kam jsme to dospěli? Proč nám to tak cpou? Smutné. Pedro Pascal skvělá volba, Bella Ramsey dobrá volba... a tady musím ocenit, že tvůrci nejeli na krásu... akorát přestože talent má, tak trochu ve mě hlodá otázka, jestli ji neobsadili spíše/také kvůli tomu, že se ohání nebinárností? Ale to snad ne, protože do role se hodila. Ti houboví zombíci jsou jenom trochu jiná sortička nemrtvých zombíků, ale i když mají svůj styl, tak nijak extra nepřekvapí... ono taky nejde pořád vymýšlet něco nového a neokoukaného. Ale ani neurazí, to je dobré dodat. Po první sérii musím říct, že je kolem seriálu zbytečně velké haló, ale je na tom vidět poctivá práce. A zatím mě to bavilo.

Wonka (2023)

Muzikál. Proč? To je to první, co mi na tom nesedělo. Ale to není takovej typ muzikálu, jaký vytvořil Tim Burton - ten jeho byl totiž spíš film s písničkami, ale tady to je plnokrevnej muzikál, kde postavy zpívají a tančí v průběhu děje. Další je ta dětská karikaturnost postav - zlé postavy jsou vzhledově odudivé, hloupé, tlusté, s ďábelskými jmény a přehnaně se tak také projevují. Až moc přehnaně. A kladné postavy jsou všeobecně přijímané představy slušnosti, dobráctví, vzhledu, morálky. A konečně poslední připomínka - někdo si asi myslel, že nastal čas, aby se ve filmech z Wonkova vesmíru objevily taky nějaká jiná etnika, než běloši. Tim Burton si bez nich vystačil a nikdo si nestěžoval, ale v dnešní době už by si stěžoval, což je smutné a mě tyhlety ohledy na něčí ublížené iracionální city vadí. Timothée Chalamet se do role hodil, ale divné bylo, že Wonka předváděl různá kouzla napřímo, místo aby to za něj dělaly různé technologie a vychytávky. A tím mi v tom haprovala logika, protože se to dostalo až do pohádkové roviny, kde je možné (a tím pádem i nelogické) všechno. A teď co se mi na tom líbilo: na rozdíl od všech ostatních (kteří se tak moc snažili, až to nevycházelo), Hugh Grant coby umpa lumpa byl poměrně vtipný. Už jen tím, že tuto roli přijal, ale také tím, že se zachovalo vzezření původních umpa lumpů. Taky se povedla celá ta vizuální stránka filmu - prostředí a barvy - a ani digitální zvěř nebyla zpraseně poznatelně digitální. Nevím, co by na to řekl Roald Dahl. Já ale říkám, že opěvované nic moc. Ale je pravda, že jsem si u tohoto filmu musel dát čokoládu.

65 (2023)

Adam Driver je teď docela v kurzu, ale zatím ně nějak moc nepřesvědčil. Věřím (nebo doufám... nebo pochybuju?), že jednou přesvědčí, ale touto rolí pořád ještě ne (rozhodně ne!). Ono vymyslet sci-fi, kde budou dinosauři a armageddon v jednom, není zrovna moc oslnivej nápad, spíš bych něco takového čekal od produkce typu Žraločí tornádo. Ale tady jde vidět hodně peněz a hollywoodská podpora. Přesto je tady hromada stupidností, nad kterými normální člověk musí kroutit hlavou nebo dvěma, pokud jste siamské dvojče. Žeru jim to? Ani ne. Spoiler: Gejzír s kyselinou asi zabíjí jen dinousaury a určitě ne malé holky, které se pohybují v těsné blízkosti.

Batman (2022)

Konečně trochu realistický Batman - teda když nepočítám ten náraz ve fly suitu, který se ani digitálně moc nepovedl. Ale to je tak jediný zásek, pokud si vzpomínám. A když si nevzpomínám, tak už bych byl jenom rejpal. Robert Pattinson vyspěl v opravdu solidního herce a na jeho výkon si nemůžu stěžovat. A maska Batmana mu rozhodně sedne víc, než Affleckovi. Ale největší nářez je Penguin Colina Farrella - neuvěřitelná proměna a vlastně bych ho vůbec nepoznal. Což mě vede k myšlence, že klidně mohli použít někoho typově mnohem víc vhodnějšího a nemuseli se drbat s tou jeho maskou. Ale musím uznat, že ta maska byla neuvěřitelně realistická, a tak rozprašuju chválu do okolí. Také další záporák Paul Dano jako Riddler byl hustej, i když vzhledově silně připomínal postavu, kterou ztvárnil ve filmu Zmizení. Líbila se mi ta uvěřitelnost všech postav jakožto lidí z masa a krve - Batmanovy vychytávky nebyly tak cool (a neuměl ještě plachtit), ostatní postavy také neoplývají super schopnostmi nebo dokonalým vybavením a to je právě to, čím se to tak parádně liší. A samozřejmě ten děj, který připomíná spíš kriminálku bo thriller, ale rozhodně ne přeplácanou komiksovou adaptaci plnou destrukce, digitálních orgií a mega soubojů. Prostě konečně snad někdo z Hollywoodu vytáhl svou zpropadenou hlavu z prdele a začal myslet i na kvalitu, než jen na prachy. I když ani ty prachy se tady neztratí. Za mě spokojenost, která sice nedosáhla těch největších výšin, ale možná si to časem rozmyslím. Akorát si říkám, že pokud se ještě batmanovské filmy budou někdy restartovat, začne to už být opravdu okoukané...

Black Adam (2022)

Tak nějak mi tam to hodně připomíná MCU - Dr. Fate je Doctor Strange, Atom Smasher je Ant-Man, Hawkman je Falcon, Amanda Waller je Nick Fury. A samotnej Black Adam je další z létajících všemocných, až moc všemocně všemocných... a to já prostě nežeru, když jsou tak extrémně neporazitelní. Ono celkově těch dobrých postav ze stáje DC je jak šafránu a Black Adam k nim taky patřit nebude. Není to sranda, není to erkové a je to tak strašně trapně digitální, až mi vystupuje žíla na čele, velikostně odpovídající té, kterou má Dwayne Johnson. Jehož "herectví" se zde smrsklo do velikosti pidivocasu. Prostě a jednoduše - vůbec mě to nebavilo.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Nebudeme chodit kolem horké kaše, tohle smrdí tak trochu Aquamanem nebo nějakejma podvodníma Avatarama. Vůbec se to neponaučilo z trapností prvního Black Panthera a opět tu máme všude ten africký kmenový feeling, který dostane záchvat kdykoli se zkombinuje s vyspělou technologií. Tady mě vyloženě deptal ten "sonický" hypno-zpěv, po kterém se všichni sebevražedně vrhali do vody jak v nějakém Krysaři (točím oči nahoru). Taky záporák (s křidýlkama na patách) a celý ten podvodní svět... a CGI efekty... je to prostě slabota. A tak bohužel jak se pro 4. fázi MCU stalo zvykem - i tohle jde silně do řiti. Ok, dokázali se dobře vyrovnat se smutnou smrtí Chadwicka Bosemana, ale trochu se bojím, kam to bude dál směřovat. Např. jestli z té druhé mladé černošky-vědkyně Riri teď bude nový Iron Man? Ještě že tam byla aspoň Nakia (Lupita Nyong'o), která se mi líbila už v prvním díle. Jinak ať je Wakanda klidně Forever, to ale nemění nic na tom, že pro mě je Wakanda nuda Immediately.

Bullet Train (2022)

Zábavnej film, kterej kupodivu netáhne jen Brad Pitt, ale i další hromada zabijáků a obětí... a těch obětí by se jeden nedopočítal. Sláva. I když je to násilné a krvavé, je to odlehčeně násilné a krvavé. Násilí je tam požehnaně, ale moc realisticky to často nevypadá - spíš než šokovat to má pobavit nebo černohumorně pobavit, když už tak vyznívá celej film. Těch digitálních efektů ale mohli trochu ubrat a z přehnanosti těch akcí taky (lozit po vlaku, rozbíjet rukou jeho sklo, vlát za vlakem a hlavně finální vlakonehoda, no, to už se nemohlo líbit nikomu). Divné je, že japonskej vlak je plnej amerických pasažérů a jak si tam nikdo ničeho nevšímá. Pop-kulturní odkazy mám rád, ale když jsou jen o Mašince Tomášovi a ještě v takovém množství, tak se to omrzí. Je to sranda, ale taky je to taková blbinka, která se snad inspirovala nějakým japonským komiksem, ne?

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

A jéje, jak jsem čekal, kvůli Doktorovi se ten MCU začíná pěkně rozesírat. Teda on ho opravdu rozesral už dřív, ale jak tak koukám na ostatní postavy a události, ono by to nevyhnutelně k tomu bordelu vedlo stejně. Mordo - teď už baron a ještě navíc Karl (a jsem zvědavej, kdy se pochlubí ještě dalším jménem Amadeus) - má tedy vlastně pravdu. Dobré, že se konečně taky někdo obrátil na stranu zla. Zlé, že Scarlett Witch je tak strašně všemocná... nebo alespoň hodněmocná. Že se tam objevily alternativní verze hrdinů z předchozích filmů a seriálů, z toho mám trochu rozporuponé pocity. O Agentce Carterové coby prvním avengerovi sice víme už z první série What If..., tmavá Captain Marvel a trochu jiný Black Bolt, ok. A pak někdo (John Krasinski), kdo o sobě poněkud domýšlivě říká, že je z Fantastické čtyřky - tak to musí být hodně velkej fantastickej borec. A kupodivu i Professor X (Patrick Stewart) z X-Menů, wow, to bude možná ještě zajímavé propojení. Jinak vizuál je udělaný moc pěkně, to musím uznat. Ale za ty prachy ještě aby nebyl. Po předchozím Spider-Manovi a po tomto filmu předpovídám celému MCU silně slábnoucí tendenci, protože jak chcete vyždímat ještě něco normálního, když už tam vymysleli tyhle komplikovanosti. A mě baví normální, ne komplikované (narážka na číslování paralelních vesmírů mluví za vše a bojím se, že se v tom pak nevyzná už vůbec nikdo - orientuje se vůbec někdo v komiksech?). Ale jedno velké plus tento film má, a to cameo Bruce Campbella, jak mlátí sám sebe, chch. To pobavilo zaručeně nejvíc. Je vidět, že Sam Raimi nezapomíná...

Dřevo na příští zimu (2022) (studentský film)

Dobré. K zamyšlení. Čas nepočká. Ale na co čekat. Stejně je relativní. Škoda, že i za těch 25 minut se mi povedlo u toho ke konci klimbat. Černobílost tomu pomáhá. Pěkně natočené a zahrané.