KR 13 (2009)

The Killing Room je velmi jednoduchý film s děsně prostým scénařem, který hodně připomíná v základech kanadský Cube. Bohužel zůstává jen u nápadu uvěznit několik lidí do jedné místnosti, protože zbytek svému předchůdci nešlape ani na paty. Už samotný počet herců je tryzní a tak žádný vysoký počet originálních likvidačních pastiček, situací či scének nečekejte. Když už na ně po úherským roce přeci přijde řada, jsou nechutně odbyté a prakticky bez nějaké atmosféry. I ze samotných postaviček si budete horkotěžko hledat svého favorita. Závěr pak je něco tak debilního, že to nemá smysl ani komentovat. Dvě hvězdy dávám za né až tak moc debilní uvažování zavřených nešťastníků a pro mě nečekanou první popravu :)

Avatar (2009)

Avatar bezesporu jeden z filmů o kterém se toho v poslední době napovídalo a napsalo mnoho, většinou tedy pěkného. Díky obrovskému marketingu byla každá jeho kino projekce po celým světě přeplněná k prasknutí a znám i několik lidí, kteří na něm byli i čtyřikrát po sobě. Svět zahltila zkrátka Avatar mánie a každý si přál mít jednoho takového roztomilého modrého mazlíčka doma. Mě osobně toto všechno minulo velkým obloukem a v kině jsem opravdu nebyl. Počkal jsem si pěkně na dvd distribuci a před pár okamžiky tento nejbohatší film dokoukal. Už chápu proč byl tak masově úspěšný, ale když se na to člověk podívá z nadhledu, tak je to pouze stokrát ohranné příběhové kliše o lásce a záchraně slabších, zabaleno do opravdu pěkných barviček. Ano tento jednoduchý scénář potěší především nenáročného diváka a ten naopak náročnější by se měl sesmolit z té omalovánky okolo. Tak nějak to bylo i u mě a mé hodnocení se pohybovalo od 3 do 5 hvězdiček, až jsem se rozhodl pro střední cestu, protože jednoduše modrá je dobrá. Herecké obsazení by se dalo nazvat jako hvězdné a až na hlavního protagonistu se mi líbilo. Hudební doprovody byl fantastický a ikdyž je možná smolně zastrčen do pozadí těch baviček, tak je to hlavně zvuk co prohlubuje celkový zážitek z fimu. Hvězdu jsem tedy strhnul, za primitivní scénář a taky se mi zdálo, že ne až tak vyšla změna lokací z lesa zpět do základny lidí. Kvůli barevnosti jungle působí tyto stanice hodně nudně a dokážu si představit situace zvlášť ve 3D kině, kdy se leckdo nemohl dočkat až se střih zase přesune zpět do lesů k tém úžasným zvířatkům a různých čtyřnohým hybridům. Takže Avatar není nakonec špatný film, rozhodně posunul obrazové smysly zase o kus dál, ale na mě to bylo, abych dal maximalní známku trochu málo.

Zodiac (2007)

Toto mě bezesporu zklamalo a marně ve vzpomínkách hledám, kdy jsem viděl naposledy nudnější krimi film. Celé to divadélko okolo Zodiaca mi připadalo děsně komické a to i včetně jeho vřaždicích scén, které postrádaly sebevětší napětí. Následující vyšetřování bych nazval chaosem. Nevím jestli je to mnou, ale jednoduše jsem se ztrácel a ani pořádně nevěděl která postava byla která a o kom to ti šašci mluví. Hvězdičky proto dám snad jen za video zpracování a herecké výkony hlavních charakterů. Zbytek bych nazval ostrým gulášem, na který bych raději zapoměl.

16 bloků (2006)

Milé překvapení, u kterého jde především o akci a tak na nějaký hluboký smysluplný scénař okamžitě zapomeňte. Tady se bude střílet, hlaškovat a pak zase hlavně střílet. Nečekejte však zase takový kalibr jako byla série Die Hard. Bruce se přeci jen zhostí role už poměrně staršího mrzutého policisty, který si toho už v životě určitě prožil špatnýho moc a vzpomínky si proto léčí bylinkovým lektvarem. Kromě příšerné kocoviny ho v pohybu omezuje ještě obrna v levé noze, takže by se nejraději na místě odpráskl sám, ale mise je mise. Co se týče ostatních postaviček, tak jak Mos Def, který mě nejedenkrát rozesmál tak i David Morse byly prostě špičkoví a drží filmu aspoň nějaký průměr. Pokud jste fanoušky těchto herců určitě povinnost.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Tak se mi to přeci jen během týdne podařilo a celá tato zatím natočená čtyřlogie se sympatickým policistou Johnem McClanem v hlavní roli, konečně kompletně dokoukána. Třetí díl od čtvrtého dělí neskutečných téměř 12 let, ale záporně se to na této postavičce nijak neprojevilo, ba naopak. Je teď zkušenější a naučil se častěji mačkat spoušť, než chrlit své hlašky na všechny strany. Čtvrté pokračování vsadilo na možná né moc atraktivní téma pro starší generaci diváků, ale za to mladí by si ho měli užít naplno. Pokud se vám zdálo, že v předchozích třech dílech bylo akce až dosytosti, tak tady se připravte, že dostanete ještě dvoujitou porci, ale pravda na úkor už zmíněných hlášek. I přesto, že to je méně ukecané to mělo říz a bavil jsem se i počtvrté zasebou. Trochu mi akorát unikla pointa s vietnamským songem Fortunate Son, který byl zvolen jako uhlavní melodie filmu. Všechny tyto čtyři filmy ode mě dostaly 4 hvězdy to jen potvrzuje kvalitu této série, která sice někdy měla určité zvyšujicí se nebo opačným směrem pohybujicí se sklony, ale vždy to byla super podívaná a po tomto zážitku nejde jinak, než se těšit na Die Hard 5, který by měl vyjít někdy v roce 2012.

Resident Evil (2002)

Další typický příklad, jak z poměrné slavné stejnojmenné videohry, vydojit ještě nějaký miliónek do prasátka navíc. Nebudu to dlouho obkecávat, ostatně mé hodnocení už vidíte předem. Film mě prostě ničím větším nezaujal. V prvé řadě mi bylo odporné to posouvání skrz scénař pomocí flashbacků. Jestli to bylo jen kvůli tomu (ne)šokujicímu vyvrcholení, tak to potěš koště. Další flastr mám k zombíkům, tedy k prvku, který je vlastně důležitým aspektem už ve videohře. Rejža se sice snaží parkrát o nějaké lekací scénky, ale kvůli podle mých oči trochu odbytému líčení a citu kamery, mě absolutně nic nedokázalo vyděsit. Akce s nimi navíc vypadají hloupě a když už nemrtví, tak aspoň nějaké gore scénky, když už atmosféra strachu nevychází podle představ. Bída se však nevyhla ani tu a místo trháni střev obětí vidíme pouze chumelec vrčicích slintacích hlav. Samotný proces proměny člověka na zombii ani nemluvně, odbyté a to třikrát podtrhnuté. Herecké obsazení alespoň boduje ikdyž úplně o všech se to říct takhle jednoduše nedá. Nejvíce mě potěšila Michelle Rodriguezová, narozdíl od hlavní hrdinky Milly Jovovich, která si mé sympatie nezískala ani nahá. U některých scén to pravda chvílemi chytalo jako by druhý dech, jmenujme třeba akce u dobrmanů, ale to je opravdu jen světlá vyjímka. Závěr už je klasicky zahrán na druhé pokračování a vůbec nikoho nezajímá, že to bylo trapné až hanba. Zkrátka celkem mi to dělá dvě hvězdy a ještě uvidím zda se skutečně pustím i do následujicích pokračování, moc se mi popravdě ani nechce.

Ruiny (2008)

V celku jsou The Ruins napínavým filmem, který vsází po všech strankách hlavně na originalitu. Mayské mythologii se opravdu moc režíserů doteď nevěnovalo a rozhodně to patří mezi největší taháky této teen vyvražďovačky. Scénař je sice tímto trochu limitován, ale aspoň se na scéně pořád něco děje, nebo přesněji hemží je správné slovo. Mě osobně však mrzí, že nebylo vysvětleno kde se ta krvežíznivá potvora, která je všechy terorizovala vlastně vzala. Nejspíše jednoho slunečného dne vyrostla :). Herecké obsazení mi překvapivě sedlo na jedničku a všichni hlavní hrdinové mi šli zkrátka po chuti, což se mi stává málo kdy. Konec už je trochu nadsazený, ale pousmál jsem se. Rád vidím, že černého humoru má pan scenárista na rozdavání. Hvězdičkami pak hodnotím lepšími třemi i s mým osobním zeleným doporučením.

Vlkodlak (2010)

Filmy ve kterých hrají vlkodlaci první housle mám hned po upírech nejraději, a proto jsem se na toto dílko od Joe Johnstona těšil už po zhlédnutí prvního traileru. Stálo to však za to? Podle mého průměrného hodnocení si řada zvás automaticky doplní, že nikoliv, ale mě se film i tak líbil. Záběry a ztvárnění celého příběhu do šedých smutně nevýrazných barev je přímo fantastické. Efekty a hlavně proměna je natočena možná nejlépe co jsem kdy v podobných filmech viděl. Potěší i fakt, že sám vlkodlak je člověk a né počitačově vytvořená kreatura ikdyž hádám, že trochu photoshopu nikdy nepříjde nazmar ani zde. Příběhově mě to však až tak moc nebavilo, ba dokonce ani pointa nebyla šokujicí, pač jsem ji očekával přímo takovou jaká doopravdy byla. Teoreticky je to jediná chyba, ale za to obrovská a dotýká se tématu proč na filmy alespoň já vlastně koukám. Možná, že až si někdy film pustim podruhé, tak své postavení k němu změním, ale i tady to chtělo víc, než jen škálu áčkových herců, balík peněz a podařený počitačový program na efekty.

Svůdné zombie (2008)

Heh tak už jsem viděl ledacos, ale tohle mi fakticky vyrazilo dech. Po úvodních minutách jsem si říkal co sem si to zas pustil za odpad a byl jsem přesvědčen, že vyš své hodnocení, než nad jednu hvězdu nepoženu. První dojmy proto nebyly nejlepší, vše se jeví hodně amatérsky a bez nějaké příběhové linie. Tu vlastně nebudeme znát po celý film a to včetně situace, kdy se těžiště konečně přenese do hlavního dějiště filmu nočního strip klubu. Od této chvíle nás rejža začne krmit scénkami se sexualními podtexty a v podobném tempu vydrží až do závěrečných minut. Což o to herečky si vybrat uměl zvlášť, když tomu všemu na place vévodí pornohvězda Jenna Jameson a její silikonové kolegyně, ale postavit na tom celý film? Nejvíce mě však překvapily gore scény, které byly v některých momentech naprosto úžasné. Tady si grafici vyhráli a to včetně maskérek. Lepší namalované zombie jsem dlouho v žádném jiném filmu neviděl, opravdu úchvátné zvlášť když si vzpomenu třeba na úvodní scénku, kde to zrovna po této stránce, nebylo podle představ. Za to si film ode mě vysloužil bez keců jednu hvězdu navíc. Mrzí mě však, že zábava o kterou mělo jít především je zastíněna právě těmi erotickými scénkami a zasmál jsem se snad jen jednou a to jestli má jít o komedii, není moc dobrá vizitka. Nesmí chybět ani spousta nesmyslů a nelogických věcí, ale i přesto jde podle mě o průměrný film, ze kterého hlavně muži budou částečně v extázi a ženy spíše usínat nudou.

Záhrobní komando (1987)

Zasloužil bych si teď určitě pár facek, protože k tomu to filmu jsem se dopracoval až nyní nějakých 23 let po jeho natočení a to ještě uplně náhodně. Nechápu, že do té doby sem o filmu nevěděl ani prd a to i přes to, že v dětství jsem mu podobných viděl spoustu a byl zkrátka na tento dobrodružný žánr okořeněný tajemnem děsně vyšinutý. Dneska když už jsem přesáhl ony dětské roky mě film už nemůže pochopitelně tak pohltit a ikdyž bych mu dal kdysi bez řečí plné hodnocení, dnes musím trochu bohužel slevit. První co mě uchvátilo byl nápad ukázat i dětským divákům slavnou pětku příšer, které do té doby byly vesměs předurčeny pouze starším divákům a mladší generace se o nich dozvídala pouze maximálně z vyprávění. Tento film určitě protrhl tuto bariéru a seznámite se tu s můmii, vlkodlakem, frankensteinovým monstrem, příšerou z bažin, tak i s upíry v čele s hrabětem Drákulou. Hlavními hrdinami jsou děti, takže žádný krvák rozhodně nečekejte ikdyž s červenou se někdy setkáme. To spíše se připravte na fůru nesmyslů, které dnes akorát rozesmějou. Nejvíce mě pobavila zobrazená hloupost policistů, kteří si nedokázali s těmi to monstry narozdíl od dětí absolutně vůbec poradit. Je to celé směšné a z dnešního pohledu velký zábavný nesmysl, ale je to milé a když pustíte tento film vašim dětem či mladším sourozencům, mohl by je i dnes v době skvělých digitálních efektů zabavit. Mé hodnocení se pohybuje mezi trochu zaprášenými čtyřmi hvězdičkami za masky, které byly slušně povedené a onu pohodu osmdesátých let, ale hlavně nápad, který jsem snad dost dobře popsal ve slovech výše. Sám jsem mimochodem zvědavý jaké další podobné skvosty na mě databáze ještě vybalí.