Poslední Mohykán (1992)

| 20th Century Fox | Milujem historické epiky, ale tu - asi som nemal náladu, alebo som čakal niečo iné, alebo fakt neviem, ale nevedel som sa na to ani trocha naladiť. Myšlienky lietali sem a tam a aj keď som niečo pochytil, bolo to veľmi pekné, soundtrack je správne epický a Day-Lewis nesklame nikdy, lenže po pár minutách zas nič. Možno potrebujem správny čas na to, aby som toto ocenil, ale dnes to nebude. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Můj soused Totoro (1988)

| Studio Ghibli | Klasická mijazakovina, čiže špičkový animovaný film, ale tentokrát o dosť iný. Nemá to nejaký nosný dej, nemá to komplexné postavy, zvraty, nemá to ani 90 minút a hlavná postava dokonca ani nerozpráva - jeden z najlepších animovaných filmov ever. Mijazaki nádherne preciťuje detskú hravosť a psychiku a necháva nás unášať sa na predstavivosti tých najmenších tým najlepším možným spôsobom. No, skoro. Na 5 to až nie je, ale do ****, bolo to silné. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

| Netflix | Pravdepodobne najlepšia séria. Minimálne čo sa mierky a osudovosti týka. Chémia medzi postavami funguje ako obvykle na 100% a Vecna je s prehľadom ten najlepší záporák celého seriálu. Sú tu opäť skupinky, ktoré riešia veci a všetko sa na všetko pekne prepája, toto Dufferovci ovládajú majstrovsky a dokázali urobiť každú linku dôležitú a na príbeh hodiacu. Vlastne nemám pocit, žeby tu bola jediná sekunda nevyužitá. A koniec série feeluje správne epicky a s pocitom, že tá 5ka bude fakt posledná. Bude mi to chýbať. | Hodnotenie: 10/10 |

Jurský svět: Nadvláda (2022)

| Universal Pictures | Ah, je to ok. Nechcelo sa mi rozmýšľať nad logikou toho filmu, tak som hral takú hru v mojej hlave a volá sa: Ako lepšie by sa to dalo natočiť? Hra je jednoduchá, proste len konzumujete film a snažíte sa instantne prísť na lepší nápad ako ten, ktorý bol použitý vo filme. Najviac teda kde mohla byť kamera, ako dlho mal trvať záber a podobné záležitosti. No a s týmto filmom sa dalo nádherne vyhrať, pretože ten film je presne tak priemerne blockbusterovo generický, ako sme všetci čakali. Ale aspoň to furt nie je odpad, I guess. Len je smutné, že sa s týmto musíme všetci uspokojiť... Viac TU. | Hodnotenie: 5/10 |

Rogue One: Star Wars Story (2016)

| Walt Disney | Nepotrhám sa pre Star Wars, čiže hodnotím pomerne vlažne, je to jednoducho solídny zážitok, ktorý nemá šancu nudiť, ale zároveň nemá šancu byť niečím viac. Zasadenie deja a samotná zápletka zaujme, kradnutie plánu Hviezdy Smrti je zábavná premisa, ale využitá tak spolovice. Tu trebalo extravagantnejšie/rozvinutejšie postavy, ktoré by boli oveľa viac zapálené za úspešnú misiu. Inak ale decentný filmec. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Men (2022)

| A24 | Tu som v menšine, ale zatiaľ horor roka. Garland nádherne pracuje s atmosférou bez jediného jumpscareu - tak jednoduché a pri tom tak efektívne. Spolu s Asterom to pochopil aj on a prináša výborný horor, kde Rory Kinnear musel vystriedať asi 8 polôh a každú som mu úspešne veril. Buckley super, krásne anglické prostredie vidieka, bizarné scény s nádychom body horroru, symbolizmus, pomalá kamera a čerešnička na torte - odporne expresívne finále, ktoré to ale celé aj tak vkusne ukončí. Jo, toto mi veľmi sadlo. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Elvis (2022)

| Warner Bros. | Trhá mi to srdce, že trocha zhejtim niečo tak kvalitné, ale neodpustím tomu tú stopáž. Fakt som cítil, ako keby sedím v kine 8 hodín a keď som vychádzal z kina, cítil som úľavu. A to sa pri filme stať nemôže. Production values sú prakticky bez chyby a Austin Butler si z ľahkosťou ide po Oscara, ale tento príbeh sa dal s prehľadom porozprávať v dvojhodinovom biopicu, kde by som sa kráľovsky bavil. Ja som sa tak aj prvú hodinu bavil, lenže potom sa nie a nie posunúť v deji a film nie a nie skončiť. Neskutočne vyčerpávajúci crowd-pleaser, ktorého hype ale úplne chápem. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Sázka na nejistotu (2015)

| Paramount Pictures | Lepšie, ako Don't Look Up. Neprehrotené, autentické, výborné zahrané a tie vysvetľovacie scény, kde nám celebrita vysvetlí nejaký termín pomocou bežných životných situácií cez štvrtú stenu - brilantný nápad, tieto veci McKayovi idú. Kontrasty ako pokojný Bale alebo vkuse nervózna banda okolo Goslinga alebo Carella. Len jedna vec vo mne zarezonovala vcelku najviac a síce, že Ballova postava v skutočnom živote investuje do jednej, jedinej veci: voda. Mráz po chrbtici. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Hoří, má panenko (1967)

| Filmové studio Barrandov | Nie som úplne veková skupina, ale užil som si to. Spôsobom, akým film dokáže humorne baviť a zároveň dokáže poukazovať na sociálne témy je k neuvereniu presný. Forman dokázal ako v zahraničí, tak aj u nás presne vyjadriť kritiku sociálnych problémov, preto bol tak úspešný a vskutku excelentný rejža. Scény ako "Hoří!", pripravovanie žien na pochod, "kdo ukradnul ten dort?!" alebo scéna s horiacou chatou, najlepšou scénou vo filme, z nich mrazí. "Kdo nic neukradnul, ten nic nemá." Uf. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Lid versus Larry Flynt (1996)

| Sony Pictures Entertainment | Strašne super film. Forman to dramaturgicky vyšperkoval na maximum a spolu s luxusne hrajúcim Harrelsonom natočili takého liteového Vlka z Wall Street a mňa to ukrutne bavilo. Norton ako ten dôverný právnik spolu s Woodym tvorili fajnovú dvojicu, ktorá sa nádherne doplňovala. Tie sociálne kontrasty, s ktorými Forman majstrovsky pracuje a ohýba ich podľa vôle svojej a celkovo presná réžia - veľa veci mi tu sadlo a pozornosť udržovali nesmierne pevne. Veľmi underrated film. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Časové pásmo bylo změněno