lolaloka

Nejlepší král , nejlepší královská dcera , nejlepší rádce, nejlepší babička, nejlepší kuchař, nejlepší..... pohádka. ()

bohhous22

Nemá smysl zdlouhavě rozebírat a rozepisovat se o klenotu,kterým je Byl jednou jeden král..... či např. Císařův Pekař a Pekařův Císař....Chci jen říci,že pohádka s Janem Werichem v hlavní roli má vždy něco svého a většinou má dílo komplexně vyhráno u publika napříč generacemi!Jednoduše řečeno 3x KRÁSA. ()

Sssiksseilor odpad!

Vrchol českého pohádkového odpadu jakým se tak rádo a často vymývá mladší i nejmladší populaci hlavy. Stopáž je na jedničku protkána "nezapomenutelnýma" hláškama, které si poté diváci navzájem šíří jako nákazu po zbytek jejich směšně krátkých lidských životů. Jistěže nechybí mistr Werich, umělecká ikona let minulých, trousící s potěšením jednu moudrost za druhou. Samozřejmě mu to kriticky nejde, ale přes jeho široce akceptovanou auru falešného velikánství, si toho nikdo ani nevšímá. Naopak! Jsou unešeni skladbou jeho vět, řídící se majestátně zrudlým scénářem a jeho úžasným umem neherectví, jež je navíc v aspektu pohybu zpomalen nevzhlednou obezitou, asi aby neexistující náhodou nepozbýval výraznosti na jednom ze záběrů. Překvapivě zde zahlédneme dvojtému vé sekundovat i VB, tedy myšleno Vlastu Buriana, majícího tehdy zjevnou existencionální krizi, když se upsal takovému lejnu. Zase si světe div se tak špatně nezvolil, páč tohle již značně proschlé lejno je i po mnoha dekádách velice ceněno... No, alespoň již není cítit smrad, účastníci celé show jsou taktéž dávno v tahu a jako bonus tu mám ideální příklad paradoxní směšnosti v kinematografickém hodnocení v čechách. ()

Pitryx

Klasická pohádka, perfektně natočená se spoustou skvělých herců. Humoru je zde požehnaně a scéna s duchem Marušky u jejího otce mi vždy trhá bránice. Tedy hlavně pan Burian. Jeho tajtrlík je prostě geniální. Jen Zpěvanka má zbytečně dlouhé scény se svým jekotem, tedy pardon, zpěvem. To jediné mi kazí celkový dojem. ()

johnny01

Úžasné scény pojídání neslaných jídel a vaření („přiměřeně“!) vyvažují i některé nudnější pasáže. ()

PAVLIS

Ten scénář, ty kulisy, ti herci, ten pozitivní konec... Jeden by si přes všechny klady skoro nevšimnul, jak se tu dere do popředí dělnická třída... No jo, padesátá léta. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomstoes - ? | FDb.cz - 87,6% | Tahle pohádka je prostě nad zato... i nad sůl (nad lásku asi fakt ne :) Na setkání nejlepších bavičů první republiky (Werich - Burian) čekal snad každý a nepřekvapivě se jejich spolupráce nadmíru vyvedla. Tohle jest pohádkou našeho dětství a našich Vánoc :-) 95% ()

adamix

Klasická, zato veľmi jedinečná česká rozprávka predstavujúca príbeh o zaslepenosti na čele s bravúrnymi hercami, servírovaná špeciálne s humornými výkonmi Buriana a Wericha. Nepochybne za 5*. ()

ostravak30

Pohádky z padesátých let moc nemusím, ale tahle je skutečně výjimečná. Předně Vlasta Burian hrál v jediném barevném filmu - v tomto. A také hrál v jediné pohádce. Spojení Buriana a Wericha navíc také bylo prvně, pokud se nemýlím. A fungovalo to. Bez nich by pohádka ani zdaleka neměla tolik vtipu a kvality. Je to asi jedná z padesátkových pohádek, kterou můžu. Jejich přiměřeně je už legendární. A řekli byste, že za pár let bude pohádce už sedmdesát? ()

whysoserious

Klasická pohádka, kterou znají asi všichni a i já ji jako malej miloval. Dnes už mám nějakou dobu dětství za sebou a už se na to nedívám jen jako na pohádku, ale vnímám to i jako geniální herecký koncert pánů Wericha a Buriana. Například scéna v kuchyni s přípravou lívance o velikosti půl hektaru mě vždycky znovu naprosto dostane. ()

PlysovyMacko

Viac komédia ako rozprávka, kde duo Werich a Burian obstarávaju topkové fóry. Kral vo svojej spupnosti a obmedzenosti odmieta uznat, ze sol ma nejaku hodnotu, potom co mu jeho najmilsia dcera povedala, ze ho lubi ako sol a do krvi ho tym urazila. Scena, kde im vykypi cesto cez celu miestnost je legendarna, ja mam najradsej hostiny bez zrnka soli, alebo ako si princezne najdu svojich vyvolenych v jednoduchych muzoch, nie trapnych princoch, ci carovna mudra babicka alebo dobre padnuca facka. Tento film je vynikajuci ma kopec skvelych scen a napadov. ()

Tominni

Hezká pohádka o soli nad zlato aneb vařit se solí není žádné umění, ale vařit bez soli, to je teprve umění. Vynikající Werich, který celou pohádku táhne a k tomu krásná Milena Dvorská jako Maruška, to stojí za vidění. ()

Milivoj

Spolu s Pyšnou princeznou moje nejmilejší pohádka. Uvidíme, co na to budoucí generace odkojené všudypřítomným páně Troškou... já doufám, že jemný humor a půvabnou atmosféru ocení i děti našich dětí. Stojí za to. ()

PROTIVETRU

Najlepšia československá rozprávka a vlastne nielen československá. Nadčasový humor Wericha a Buriana ma rozosmeje aj dnes a babička stade je asi tá najkúzelnejšia a môjmu srdcu najbližšia zo všetkých rozprávkových babičiek vôbec. ()