Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Etherium

Tak až tretí Bond je naozaj akčný film, O triedu vyššie nakrútené a hlavne ten zvuk sa zlepšil, niektoré scénky boli naozaj luxusné, kulisy na jednotku (Model Banky), čo sa týka deja, aj keď išlo len o zlato, aj tak to bolo napínavé. ()

Asrael

Úžasná titulní písnička. Skvělí záporáci v podání Fröbeho a Sakata. Několik pamětihodných hlášek. Ale nejlepší bondovka? Pro mě určitě ne. ()

v.indruchova

Člověk se nenudí, ale něco tomu chybí? Málo humoru (hlášek). Určité drobnosti mi nedávali smysl. V tomhle dílu ty Bondovi "kočky" nebyli nic moc. Bond má spíše více štěstí než rozumu. Většinu filmu svou hloupostí je někde vězněn a spíš šťastnou náhodou se s toho dostane. Někdy je mi s toho nafoukaného floutka, který myslí více tím co má v kalhotách něž mozkem, celkem zle. Myslíte, že by to někdo na vyšších místech, agentovi v reálu toleroval ? Profík? Ani náhodou, nepřežil by v opravdové akci ani minutu. Když to budu brát jako 50 let starou pohádku tak dobréé.. Asi je dnes prostě člověk zhýčkaný Bournem, nebo já nevím :) Pan Goldfinger by b\l bez svých pohunků úplně v háji. Je nepřitažlivý a úplně mimo prostě magor jak má být? Zajímavé komentáře: numi a .maggie. ()

r007

Pro mě Conneryho druhý nejlepší Bond ( první je jednoznačně From Russia with Love ) . Téměř všechny scény výtečně napsané i zahrané( excelentní Frobe ). Od začátku až do konce má děj spád a Sean je prostě neodolatelný, nemůžu si pomoct... Taky výborně napsaná postava zabijáka s cylindrem , tyto scény patří k nejvíc působivým. Můj dojem ale zkazila závěrečná scéna dobývání Fort Knox, která mi připadala hodně přehnaná, spíš jako parodie než vyvrcholení akčního filmu. ()

Desmi

Dostal jsem přesně to, co jsem od filmu čekal, totiž hodinku a půl klasické bondovky, nijak akční avšak nápadité a spoustu žen, které někdy až teatrálně udělají vše, co James zrovna potřebuje. Sean mi ani trochu nepřipomínal agenta, který má povolení zabíjet. Těžko se mu dalo věřit, že by vůbec někoho byl schopen zabít. Sean mi tam prostě neseděl, v jiných filmech ho mám rád, ale jako Bonda ho nemusím. ()

kolly13

Nesdílím nadšení z tohoto filmu a to, že je to klasika, mi to neulehčuje. Connery si odehrál své, ale to je spíš divadelní role. Ostatní moc nestojí za řeč, některé efekty se mi zdály vtipné, ne propracované. Odpočinkový večer se slabší klasikou. ()

Merenre

Tohle se nedá překousnout ani jako parodie ani jako nic jiného ani polehčit okolnosti s přihlédnutím ke stáří. Díky bohům za Craiga. Odpad nedám jenom proto, abych nevypadal jako rebel, ale odpad to je. ()

zigy

Hustej tlusťoch, kterej si myslí, že je největší a nejchytřejší gauner pod sluncem a jeho japonský poskok, zápasník házející smrtícím kloboukem....každá scéna s nimi má koule....takže dávám 4 hvězdy, i když zápletka je úplně nerealistická a ujetá. Bylo to snad myšleno jako parodie? ()

BosMutus

Nejbondovatější z filmových bondovek. Od prvního záběru až po závěrečné titulky není co vytknout. Objeví se zde hned dvě nejkrásnější bondgirls z celé série. Děj má spád, vystřídají se tu krásné lokace, pár úsměvných situací (babička s MP40) a zapamatovatelných replik ("Do You expect me to talk?" "No, Mr. Bond, I expect You to die.")... poprvé se nám představí stříbrný Aston Martin DB5 se svými vychytávkami. Jde vidět, že Connery už je s rolí sžitý a John Barry nešetří nápady - soundtrack k filmu je zážitek sám o sobě. V jistém ohledu sympatický záporák Fröbe, který zdálky působí dojmem hodného strýčka z hájenky Falkenau, rozjíždí ve velkém stylu svůj neotřelý plán a mě nezbývá nic jiného, než hodnotit nejvyšším možným počtem hvězdiček. Těžko říct, jak by vypadaly další bondovky, kdyby této nebylo. Jestli existují filmy kultovní, tak tento je ikonický. ()

Radek273

Docela se podivuji nad tím, jak mohla být po pár minutách "stažena" z placu Shirley Eatonová. Rozumím, že Blackmanová hrála záporačku, nicméně tolik prostoru bych ji tedy nedal. Naštěstí vše zachraňuje ještě Tania Mallet. ()

ZetDaElO

Nechať vybuchnúť atómovú bombu v depozitári amerického zlata a tým zhodnotiť svoje zlato, je plán povedzme trochu svojský. Plány bondovských záporákov však bývajú už také - extrémne zložité a extrémne nákladné. Platiť odvody za toľko zamestnancov v zločineckej organizácií musí byť peklo :-) Oživením tejto bondovky je, že chlapík s obsesiou na zlato netúžil zničiť svet a s Bondom mal až akýsi podivný priateľský vzťah. Ku ďalším ikonickým prvkom Goldfinger patrí výborná ústredná melódia, Aston Martin DB 5 a naháňačka cez Furkapass vo Švajčiarsku (odporúčam sa ísť previesť), lesbická letecká škola a samozrejme nemý kórejský zabiják so smrtiacim klobúkom. ()

BrMikes

Já jsem asi trochu mimo ale příjde mi že lepší než tahle (podle všeho nejlepší bondovka) je její předchůdce i nástupce. Nicméně Goldfinger je z Conneryho bondovek hned třetí. Film je opravdu kvalitní, třeba scéna na golfu mi příjde úplně perfektní. Záporáci výborní, Felixova linka je super, všechny ženy v tomhle filmu jsou úplně úžasné a vrcholem je úvodní píseň s úvodními titulky. Suma sumárum kvalita vysoká ale existují lepší bondovky. ()

BrusVejn

Keď na HBO pridali všetky Bondovky, tak som si povedal, že by sa patrilo pozrieť nejaké staré kúsky. A pravdaže som chcel pre vlastné dobro začať s tým najlepším starým Bondom, nech ma to hneď zo začiatku neomrzí. No ale keď toto má byť ten najlepší starý Bond, tak to sa na to vykašlem. Jedine si možno ešte skúsim pozrieť nejakú Brosnanovku. ()

Salvator

Zlaté časy (zde doslova), kdy k zneškodnění nepřátel stačil jeden úder a hlavní padouch vypadat jako tajemník ÚV KSSS. Film doprovází výborná hudba Johna Barryho a skvělá ústřední píseň v podání Shirley Bassey. Samotný film zůstal trochu za očekáváním. ()

Tunheber

Když někdo vysloví pojem “klasika” jedním z prvních filmů, které se mi vybaví je bez pochyb právě Goldfinger. Vybaví se mi ten skotskej všivák, podporovatel žen v kuchyni a matkomrd Sean s tím jeho legendárním Astonem Martinem a protřepaným avšak nemíchaným Martini. No jó, v porovnání s ním je najednou lobotom Craig pouhopouhé stupidní, svalnaté hovno. Connery bude zkrátka vždy tím nejlepším Bondem, nechť je mu země lehká. ()

PanPyzamo

Goldfinger je bezpochyby jedna z nejlepších Bondovek. Třetí film s Connerym se prostě vydařil. Film vás moc nenechá čekat a hodí vás hned do akce. Lokace jsou skvělé a hlavně Goldfinger je prostě bezvadný. Hlavně konec filmu jsem si opravdu užil. Skvělý film, který doporučuji. 8/10 ()

PeteBuck

Námet skvelý, Connery tradične výborný. Záporáci vybraní na jednotku. Či už Goldfinger alebo jeho verný lokaj so smrtiacim klobúkom. Len tých ženských tu umiera Bondovi pod rukami trochu viac. Veľkú úlohu tu zohráva dnes už legendárny Aston Martin s mnohými vychytávkami. Nechýba Bondov suchý humor a všetko je namiešané ako to jeho slávne Martini. Akurát jedna vec je tu celkom divná. Bond tu vlastne polovicu filmu strávi v zajatí Mr. Goldfingera. A tá slávna hláška. Očakávate, že prehovorím? Nie, očakávam, že zomriete, pán Bond. Inak sa tomu nedá nič vytknúť. Žiadna exotika sa nekoná, Bond sa zdržuje v Anglicku, potom vo Švajčiarsku, Kanade a v USA. A jedna menšia zastávka v exotike tam predsa je, ak sa teda Miami počíta za exotiku. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)