Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Najt

Bond č.3 je zatím nejlepší z těch tří bondovek. Doba ani technologie nepokročila, pořád to jsou 60 léta, zatímco film jako takový pokročil dost. Jednak se zde konečně utváří napínavý a zajímavý příběh, který byl už i v jedničce, ale tady je mnohem propracovanější a promyšlenější. Bond girl zde moc prostoru nedostala ale James tu byl mnohem osobitější než dřív, poprvé se taky objevila bond hudba, co jsem tedy zaregistroval a bond hračka débéčko od astona parádní. ()

froid

Můj nejoblíbenější záporák v bondovi. Je to ten ten chlápek co háže klobouk méně jak 5 dát prostě nemohu. ()

helrohir

Tretí film o agentovi 007 je už o niečo lepší, než predchádzajúce dva, a to hlavne vďaka geniálnemu záporákovi Goldfingerovi, ale aj jeho poskokovi s cylindrom. Sean Connery je konečne Bondom so všetkým, čo k nemu patrí. ()

kubilov

Nejlepší Conneryovka a rozhodně top 3 celého Bondova univerza s tím, že nejstarší a nejnovější Bondovky dělí šest dekád, takže nejsou úplně porovnatelné. Krásná výprava, legendární Aston Martin, vše bondovské na svých místech. ()

DoNotCross

Základní (zlatý) kámen všech bondových filmů. Díky němu jsem konečně pochopil, proč spousty lidí uslintává nad Connerym jako tím nejlepším Bondem. (pokud ovšem vědí, že ho hrál někdo jiný, než Pierce Brosnan) Je to totiž dokonalý anglický elegán, který nejde daleko pro cynickou hlášku a smrtelné nebezpečí sleduje s pobaveným úsměvem. Musím uznat, že vedle něj můj milovaný craigovský Bond vypadá jako pocuchané, ošklivé kačátko. Premiéru si zde odbíjí i vytuněný Aston Martin, kterého si vychutnáte v sérii automobilových honiček. Je pravda, že nám zlatiprst už přeci jen malinko zestárl - definice toho, co je cool, se mění den ze dne. Naštěstí je natočen s dostatečným nadhledem, takže mu to příliš neubližuje a tak působí kouzlem vyprávění našeho dědečka, který vzpomíná na časy, kdy sebevětšího vazouna sejmul jednou ranou zaťaté pěsti a souložil se ženami s exotickými jmény. Možná si u toho trochu vymýšlí a zní to místy neuvěřitelně, ale při svém vyprávění je neodolatelný. P.S. Hudební doprovod Johna Barryho je jedním slovem parádní. ()

Doutas

Některé staré filmy nestárnou, protože vypráví silný nadčasový příběh (italský neorealismus), mají intelektuální hloubku, nabízejí filozofizující pohled na lidskou existenci a svět kolem nás (Bergman, Tarkovskij), nebo skrývají uměleckou hodnotu v propracované vizuální stránce (např. Ozu). Staré bondovky nemají ani jedno a nebýt toho, že daly vzniknout dodnes trvající (a až donedávna zoufale neoriginální) franšíze, tak i Goldfinger přijde o svůj zlatý lesk. ()

makakus

Místy to dnes působí nechtěně humorně, například souboj Bonda s němým Asiatem a jeho kloboukem v závěru by lépe natočil snad každý druhý absolvent režie na FAMU. Nebýt Conneryho, neštěkne po tom dnes ani pes. Jedna věc je přimhouřit oči nad nezbytnou nadsázkou v logice akčně-romantického příběhu, věc druhá je tolerovat naprosté kokotiny jako je armádní plán "naschvál je necháme obsadit Fort Knox a dát tam atomovku, pak je snad postřílíme". Za zapamatování určitě stojí krásná pozlacená mrtvola a titulní píseň. ()

ostravak30

Někde jsem četl, že až tento díl opravdu rozpoutal bondovskou mánii. Ano, v roce 1964 to musel být akční velkofilm. Ale já se přece jen trochu nudil. Film je zařazen do kategorie akčních. Přiznám se, že akčních momentů je zde jako šafránu. Žádné automobilové honičky, pěstní souboje, zajímavé přestřelky. Vlastně vidíme jednu závěrečnou divokou přestřelku, dvě automobilové honičky. Kdyby se na konci filmu Bond neserval s asijským řízkem, začal bych uvažovat, jak se k tajné službě jejího veličenstva vlastně dostal. Už ve chvíli, kdy Bond čelil smrtícímu laseru jsem čekal, kdy se z toho dostane a jak najednou všechny udolá, nic se ale nestalo. Kdyby Goldfinger neřekl stop, bylo by po agentovi. A když se nedostane ani z vězení, divák uvažuje, kdy konečně přijde Bondův moment. A ten nepřijde ani při zneškodnění bomby. Předvedl se tak pouze v závěrečné bitce se svým těžko překonatelným protivníkem. Zkrátka a dobře, jde tak trochu o velkou nudu. Film, ve kterém se vlastně nic moc neděje, hodně se toho namluví a vše vyřeší až závěr. Dal bych tedy ještě nižší hodnocení, ale protože hudba je lepší než v předchozích dvou dílech, stejně tak i technické vychytávky, dávám aspoň tak. A tak skončím tím, čím jsem hodnocení skoro zahájil. Na tehdejší dobu to musel být skvělý film. Ale na mě je tam akce málo. Málo akce - hodně nudy. ()

JosefTomas

Každý představitel Bonda má díl, kterým vyniká, vždy se takový najde a u Conneryho to jednoznačně Goldfinger. Vše je perfektně rozvržené, akční sekvence mají smysl a když je Bond v nebezpečí, máte o něho i strach. Guy Hamilton udělal tímto dílem díru do světa a Bonda i jeho Aston Martin DB5 si pamatuje každý. ()

subic

Někdo říká, že je to nejlepší, tak pro mě asi druhá nebo třetí nejlepší bondovka se Seanem Connerym. Cílem je ozářit radiací americké zásoby zlatých prutů ukrytých ve Fort Knox. Krást zlato, převést ho do Anglie a pak ho přetavit a pak zvýšit jeho hodnotu, to je to, ač tu běží. A taky tu máme jeden starý Rolls-Royce plný zlata se zajímavým korejským řidičem s ještě zajímavějším cylindrem. Tentokrát tu máme hned celou řadu blond bondgirls Honor Blackman, Shirley Eaton, Tania Mallet, Margaret Nolan. A ke konci se nám ukáže sličný tým leteckého cirkusu, který si jen tak přeletí nad Fort Knox s jakože nervovým plynem a vojáci tu padají na oko jak hrušky. Ale nevím, jestli je to opravdu na všech 5 frček. ()

fifox

Některé filmy nestárnou, některé stárnou s grácií. Goldfinger bohužel nepatří ani do jedné skupiny. Chybí slušná akce i humor. I francouzský Fantomas, který vznikl ve stejném roce, má v obou aspektech navrch, v humoru výrazně. Tehdejší lesk snímku si vysvětluji na svou dobu nadprůměrným rozpočtem, jehož využití ale dnes působí spíše úsměvně. Z filmu tak v paměti zůstane jen charismatický Connery a plejáda krásek, které z nějakého důvodu vypadají všechny stejně. ()

Jereme

Bond jak má být,... zápletka zajimava, zaporak perfektní, 007 vždy nad věcí... Jeden z mých nejoblíbenějších... ()

PlayEasy

Goldfinger je dodnes pravděpobodně nejkultovnějším příspěvkem do série o agentu 007. A to zkrátka proto, že definoval podobu, jak má správná bondovka vypadat. Stylové intro doprovázené písní, legendární DB5, mocný záporák (s ještě lepším pomocníkem :) - vždyť tento odkaz přetrvává dodnes! 80% ()

0verseer

"Do you expect me to talk?" "No, Mr. Bond, I expect you to die!" Najväčšia klasika medzi bondovkami. Všetko funguje na jednotku, počnúc úvodnou pesničkou Shirley Bassey cez jedného z najzaujímavejších záporákov a jeho ikonického poskoka až po podmanivú švajčiarsku krajinu a blonďavé bondgirls (z ktorých tá hlavná navyše disponuje veľmi zaujímavým menom ;). Okrem toho ide o bondovku, v ktorej James po prvýkrát nasadol do svojho legendárneho Aston Martin DB5... ()

Eraser

A vítězem se stává s naprostým přehledem ... Naprostý etalon, kterému se všechny další bondovky snažily s větším či menším úspěchem přiblížit. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)