Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Lefty86

Goldfinger zatím nejlepší Bondovka s Connerym. Příběhy jsou stupidní a filmy občas dost parodují, ale to je asi dost možná záměr tvůrců. a šedesátky jsou šedesátky. ()

Paldiny

Tak táto bašta už nasýti. Doposiaľ najlepšia záporná postava, najpremyslenejší plán, žiadne hluché miesta a samozrejme najšarmantnejší Bond. Teda ak si odmyslím, že jednu čajku použije ako boxovací vak a druhú dokonca znásilní, ale inak hotový gentleman. Moc sa mi ľúbi, že veci okolo neho nie vždy vychádzajú podľa predstáv a ak má jednu chvíľu navrch, druhú zas sedí vo svojom zamrežovanom apartmáne. Všetko perfektne lemuje nadsádzka aká pridala na obrátkach a odzbrojujúcu hlášku je možné čakať od kdekoho. Takže, všetky palce nahor a päť zlatých tehličiek k tomu. ()

Spectre

Goldfinger priniesol do Bondoviek tutových záporákov a ešte tutovejších poskokov hlavných záporákov. Taký vrhací klobúk je perfektný darček pod stromček, nemyslíte? ()

Mikino00

Skvělá bondovka, tentokrát se už přidaly i tři důležité prvky Bonda a to vtip, Q a jeho vynálezy a hlavně nejkrásnější auto světa Aston Martin DB5. Znovu je to po dějové stránce vystavěno velmi dobře a samotný Goldfinger působí opravdu věrohodně. ()

Paulík

Goldfinger, pro některé nejlepší Conneryho bondovka, pro jiné zase nejlepší bondovka vůbec. pro mě ani jedno. Goldfinger je téměř dokonalý film (v rámci bondovek) a mohl by být i nejlepší, ale způsobem jakým je film natočen zavdal vzniknutí lepších bondovek, které by bez Goldfingera nemusely vzniknout. Tento film plně nastavil parametry tohoto žánru. V neposlední řadě záporák v podání Gerta Fröbeho, je jedním z nejlepších padouchů jaké bondovský svět poznal. A Oddjob je zase jeden z nejlepších poskoků jaké bondovský svět poznal. Honor Blackman jako Pussy Galore mě nějak neoslnila, Tania Mallet jako Tilly Masterson, tam už je to zase good... Natáčení automobilových honiček je skvěle popsáno Richardem Hammondem ve speciálu Top Gear - 50 Years of Bond Cars -Očekáváte že promluvím? -Ne pane Bonde očekávám že zemřete. ()

Ollie235

Sean Connery jako Bond je zaručená známka kvality, ale Goldfinger těží především ze stejnojmenného padoucha. Film je to výborný, ale kvůli pár maličkostem, které mě iritovaly (klobouk), plné hodnocení dát prostě nemůžu. I tak ale třetí bondovka jednoznačně překonala oba své předchůdce, i když je zároveň třeba dodat, že později byly natočeny i lepší kousky. ()

patrik221

Tak sem se nato po letech podíval znova...Hmm rád bych řekl, že sem spokojen ba pŕímo okouzlen jak to bylo v případe Dr. No nebo You only live twices ale to bohužel říct nemohu. Nejsem žádnej zmrd co soudí filmy podle roku vzniku ale tady je ten zub času až sakramensky vidno :( Jo uznávam mnelo to styl, charisma Conneryho, krásnou hudbu a ješte krásnejší Aston Martin ale až moc vecí mne tam sralo. Přišlo mi to jako dost stereotipný film - Bonda chytí, uteče im znova ho chytí, znova uteče.....Zlobivá holka zradí šéfa pro Bondove hezké oči a ehm ehm :D Gorila co hádzí klobouk... Záporák dobrej ale, že bych si ho nejak extra užíval se nedá říct. Promin Seane ale tomuhle víc jak 3 nemúžu dát :( Vrcholom série pro mne ostáva Casino a Dr. No. ()

ADZI

Ani tahle bondovka mě ještě příliš nezaujala. Ale přeci jen o chloupek lepší, než první dva filmy. Některé nápady byly povedené (klobouk a další). ()

Movie Gourmet

V pořadí třetí bondovka, ze které mi nejvíce v hlavě utkví "skopčácky" vyhlížející Goldfinger, automobilová honička v Aston Martinu, kde James Bond využil všech jeho tajných zbraní (např. kouřové clony, olejové stopy, vystřelitelného sedadla...). Automobilová honička serpentýnami úžasné horské krajiny kdesi v Alpách(?)... a v neposlední řadě i Goldfingerův asijský poskok se svým kloboukem a ocelovou krempou - "Oddjob". A jako třešnička na dortu úvodní píseň od Shirley Bassey. Verdikt: 5* a 85 %. PS. Závěrečná scéna útoku na Fort Knox působí dost směšně a Goldfingerův únik ještě víc. Ale na druhou stranu, je to nutné brát s rezervou, takže proč ne :-) ()

laepus

Souhlasím, objektivně si to možná nezaslouží plný počet, ale je to prostě ta nejbondovatější bondovka ze všech bondovatých bondovek - příjemný arcipadouch, atomová bomba, smrtící laser, úniky ze zajetí, krásné buchty, útočící letadla, hromada prachů, titulní skladba, desítky mrtvých a hlavně Sean Connery. ()

Daqvid77

Od Goldfingera se začíná psát zlatá éra Bondovek která zdárně trvá dodnes. Hamilton ukázal směr který funguje ! ()

Renfield

Korejci mají ostré klobouky, je třeba se jich obávat. Pokud tedy nejste jako Solo, kterého sice Oddjob zastřelil, ale přesto se mu ještě těsně před sešrotováním podařilo opustit auto. Tyhle chyby prostě bondovce nesluší, navíc on celý příběh má svá velká ale. Například takový Goldfingerův plán, trefně odhalen až těsně před uskutečněním, což byl velmi dobrý tah, divák dlouho nevěděl, o co vlastně půjde. Ale k věci... Tato budova a letadla? To snad ne a to ani v případě, že se už ví "co a jak", tohle už mi přišlo příliš nadsazené. Přitom úvodní akce byla velmi dobrá, i počáteční seznámení s Goldfingerem přes jeho Jill působí velmi slibně. "Zlatá scéna" v hotelovém pokoji mi zpětně přišla jako vrchol filmu, kterého se ale nemusela účastnit Shirley Eaton, to by totiž byla Bond girl! Bondovi to tu s ženami příliš nešlo, navíc čím více je byl nucen měnit, tím jim nějak ubývalo krásy. Nakonec jsem přemýšlel, jestli se ještě neusmíří se švýcarskou kulometovou vrátnou. Jinak herecky je to velmi fajn, Sean Connery už klasicky a k němu parádně hnusný Goldfinger Gert Fröbe a jeho Oddjob Harold Sakata, jejichž je vlastně Bond loutkou... byl tu až nečekaně pasivní. Píseň a velmi zajímavě udělané úvodní titulky tomu už nepomohou. 60% ()

Marius_ss

Po Skyfall a Casino Royale (zatiaľ) najlepsi Bond. Čo tento film stavia k tým najlepším o slávnom agentovi, sú ikonické postavy. ()

Marys

Toto sme si s manželkou pustili len tak z roztopaše v rámci oddychového popoludnia a neoľutovali sme. Napriek tomu, že veľmi týmto starším filmom neholdujem, táto Bondovka bola svižná, vtipná, bez zbytočných scén a chytľavá aj dnes, narozdiel od mnohých pre mňa nepozerateľných "kultových klasík". ()

Yoss

“Do you expect me to talk?” No, Mr. Bond. I expect you to die.” Naklasickejšia bondovská filmarčina, ktorá má všetko,  čo má mať. ()

bobstock

S úspěchy a fanouškovskou základnou to jde hnedka lépe a další díl na nic nečekal. Opět výpravný, scenérie v horách, honičky s nabouchaným autem A.M. plným vychytávek. Zajímavý záporák lupič, který si zadal opravdu epický kauf spolu s luxusně připraveným briefingem pro společníky a neochvějná oddanost spravedlnosti Jamese Bonda, teda pokud se nejedná o další nášup přitažlivých žen. +ústřední písnička-Shirley Bassey s motivem ve filmu 75% ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)