Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Kass

"There's always so much going on around Mr. Goldfinger. It would be a shame not to accept his hospitality." ()

lamps

Ač památný film, Goldfinger a s ním vlastně celá bondovská série velmi okatě a někdy ve svůj neprospěch odráží to, jak se filmové trendy závratnou rychlostí mění a z dřívějších žánrových jistot se stávají snímky svádějící spíše k benevolentnímu nadhledu současného publika. Goldfinger je však zároveň celý tak prostoupen nejen dynamickým příběhem, kde není pod záplavou automobilových honiček, přestřelek a výstřihů hned několika sexy bondgirl žádný prostor pro režijní rutinu, ale také v sobě nese čerstvé kouzlo nedávno propuknuvšího žánrového odvětví a disponuje tolika skvělými a dosud neviděnými nápady, že se na něj nelze zlobit coby na dílo, které v některých absolutních zvratech podléhá svému stáří daleko znatelněji než kupříkladu kdejaká stejně stará konverzační dramata. Nostalgické a vtipné dílo, které si coby klasika všech špionážních klasik své vysoké hodnocení více než zaslouží, byť je občas až přespříliš "utržené ze řetězu".. :) 75% ()

filmfanouch

James Bond v roce 1964 dostal svůj třetí film. Poprvé bez režiséra Terence Younga, kterého nahradil Guy Hamilton, opět se ovšem zvýšil rozpočet (tentokrát byl rozpočet 3 milionů dolarů, tedy trojnásobek Dr. No) a především až Goldfinger položil základy proto jak si dnes představíme ideálního Jamese Bonda. James Bond zde poprvé dostává své parádní působivé gadety, vůbec poprvé se projíždí v Aston Martinu a v součtu je Goldfinger vůbec nejenom nejlepší bondovka Conneryho éry, ale dost možná i nejzásadnější bondovka celkově, která na delší dobu vystavila směr, kterými se Bondovky vydali a víceméně položila základy pro nejvíc trademarků série, kdy následná většina padouchů, bond girl a poskoků hlavních záporáků zůstala víceméně podobná. Zároveň až zde také Sean Connery položil základy proto, proč je z mnoha důvodů dodnes brán jako nejideálnější ztvárnění Jamese Bonda. Goldfinger je určitě když už ne bondovskou nejzásadnější, tak určitě jednou z nejzásadnějších a především skutečně nejlepších a dodnes se jedná o stylovou ukázku toho starého akčního řemesla, které se ale neokoukalo dodnes. Goldfinger je vůbec první Conneryho bondovka, která neobsahuje organizaci SPECTRE a Bondův protivník Auric Goldfinger zde své činy koná zcela jen pro své vlastní účely. Filmové zpracování 7. Flemingovy knihy (Ian Fleming se premiéry 3. bondovky bohužel nestihl dožít a zemřel měsíc před ní) samo sebou obsahuje oproti knižní předloze několik změn, přesto ale eskapády tohle charizmatického a stylového akčního hrdiny zpracovává skvěle. James Bond se zde skutečně stává tou slavnou ikonou akčních filmů, jde o cestu, ke které měl nakročeno už u Dr. No i Srdečných pozdravů z Ruska a zde jí definitivně dosáhl. Režisér Guy Hamilton trochu opustil vítr realističtějšího zpracování Srdečných pozdravů z Ruska, zato ale skutečně natočil akční pecku, kterou si divák bude rád pamatovat a jejichž scény byť se na nich podepsal zub času fungují jako cool akční sekvence dodnes. Gert Fröbe byl sice ve své roli předabován, jeho záporák Auric Goldfinger ale hodně těží se samotného hercova zevnějšku a dodnes jde o jednoho z nejznámějších bondových protivníků. Egoistický záporák, který se sice Bondovi nemůže rovnat fyzicky, pro tyto účely má ale svého nohsleda Oddjoba, který má smrtící klobouk, jenž vás po zásahu zabije a debutující Harold Sataka skutečně působí jako člověk se kterým by Bond tentokrát mohl prohrát. Právě zde se položil základ pro kuriózní nohsledy a především ukázku toho typu padouchů, kteří po Bondovi jdou jako vyšší moc a jejich fyzické atributy dohání právě ti bouchači jako Oddjob. I Bond Girls tohoto filmu Shirley Eaton a a Honor Blackman naplnili ideály pro klasickou Bond Girl, která musí být především pěkná, ale zároveň nesmí být zbytečnou postavou. Bond Girls zde mají šanci zazářit a právě tyto dvě slečny by se i v seznamu půvabnosti umístili na hodně vysokých pozicích. Goldfinger je milníkem akčního filmu, který tak trochu zestárl v tom dobrém slova smyslu. Akční scény jsou akorát tak přepálené a šílené, laserová scéna je dodnes parádní a celé finále je jednoduše skvělý. Goldfinger prostě dodnes slouží jako ideální příklad bondovky v nejklasičtějším významu termínu. Jen je tak trochu smutné, že režisér Guy Hamilton se k bondovkám poté vrátil ještě třikrát (ve filmu Žít a nechat zemřít představil Bonda v podání Rogera Moorea) a v případě Diamantů jsou věčné nebo Muže se zlatou zbraní se bohužel dá zase naopak mluvit o jedněch z nejslabších bondovek. Přesto právě Hamilton položil pro ideální bondovku základy a proto dost možná skutečně patří mezi nejvýznamnější jména celé série. A navíc má ten film ty úžasné úvodní titulky se stejnojmenným songem od Shirley Basseyové, který patří mezi nejlepší bondovské songy historie. Goldfingera je prostě nutno si pamatovat! () (méně) (více)

Pepinec

Spousta kamarádů se mě už na Goldfingera ptala a já si říkal, jak je ten klub na Václaváku populární. Pak mi došlo, že asi spíš myslí ten film, tak jsem na něj teda kouknul a ona je to tam čoveče taky samá ženská, zrovna jako v tom klubu. James Bond je živoucím důkazem toho, že na velikosti nezáleží. Kdyby totiž jo, zbyl by číslu 007 jen Aston Martin pro pláč. ()

JohnnyD

Hlášky, high tech hračičky, nadsázka, super záporák, akcia, tempo, napätie, elegancia, veľa Bondgirls, pobehovanie po celom svete, cool hudba a Sean Connery! Toto je James Bond! ()

Nin

Goldfinger na mě působí jako taková první "nabušená" bondovka. Je v ní: Vyvedená automobilová honička, hromada přenádherných žen, pamětihodný padouch, zlodušské pasti a špionážní hračičky. Především je ale film krasojízdou charismatického Seana Conneryho, který s klidem svádí ženy i boj s nepřáteli. Kombinace erotického dusna a stylové akce. Třetí Bond je spíš o tom, že si 007 a Goldfinger dělají naschvály, což vyeskaluje v pokus o vykradení největší zásobárny zlata na světě. A upřímně řečeno, James se tu spoléhá spíš na štěstí než na své dovednosti. I tenhle Bond je každopádně (a možná jaký není?) sprominutím taková hloupoučká fantazie pro muže. Goldfingerovi však nemůžu upřít styl a správně slizkého padoucha. (8/10) ()

sheen

Bond Day's den třetí. James tentokráte skříží kord s mocným Goldfingerem, prostředí není tak lákavé nebo exotické jako u prvních dvou, ale stále je na co se dívat:) "The man with the Midas touch". Kino Aero promítalo 30.5.2018 jednu z nejlepších Bondovek v rámci jejich cyklu Legendy v Aeru. Nemělo to nejmenší chybu, tohoto Bonda jsem dokonce i četl :) ()

Aky

Dlouho jsem měl k James Bondovi instinktivně odtažitý vztah a v podstatě jsem se mu vyhábal. K Goldfingerovi jsem díky tomu poprvé usedl až teď. Nic pitomějšího jsem dlouho neviděl. ()

S.Quentin QUALE

Oproti From Russia with Love, které pokládají základ klasických špionážních filmů, Goldfinger pokládá základ Bondovek, jak je známe dnes. A má všecko, co je potřeba. Slizounskýho záporáka s drsným poskokem, pořádnou káru, pár vychytávek a hlavně jednoduše logickou záplatku. Když Bond, tak určitě tento. ()

Chlupis

Definice stylu a rozhodně nejdiváčtější bondovka s nejlepší písní, nejlepším autem i nejlepším záporákem. Objektivně bez chyby, ač za nejlepší příspěvek do série bych film subjektivně označil s velkým rozporem. ()

HAL

Jedna z nejlepších "starých" Bondovek. Série si tu konečně si našla přesně ten zlatý střed mezi vážným a nevážným filmem, svůj styl béčkového akčního dobrodružství se spoustou krásných žen a uberpadoušských padouchů, se kterým se stala nesmrtelnou legendou. 9/10 ()

Javert

Tak tohle je jedno z nejlepších špionážních dobrodružství, co kdy bylo natočeno. Goldfinger překonává všechny ostatní bondovky především skvělým scénářem (ještě by Ian Fleming:) ), svižnou režií, nápaditými postavami (Oddjobův klobouk bych taky chtěl, škoda že ho neprodávaj Vietnamci...) a skvělými hereckými výkony. Vrchol pak tvoří vynikající soundtrack a uchu lahodící ústřední melodie písně Goldfinger. ()

mzss1

[100%] Třetí bondovka se Seanem Connerym a rozhodně ze všech s tímto představitelem 007 nejlepší! Je to i částečně mou nostalgií z dětství, kdy GOLDFINGER pro mě představoval vůbec prvního Bonda, jakého jsem kdy viděl. V té době jsem hltal především Brosnana, ale dost o tom. Tohle je vlastně takový první typický Bond se vším všudy. Vylepšené auto, všelijaké jiné tajné vymoženosti, střídání pěkných žen, výborný a zapamatující záporák, solidní akce, výborná hudba, herci atd … Takže co víc si přát? 1964 je doba, kdy tu vše na oko působí staře včetně akce, efektů, … Jenže v dnešní době to v mých 29 letech dokážu ocenit. Connery zde má figuru vhodnou ke své životní roli, své charisma, hlášky a celkovou bondovskou osobnost. I akční sekvence jsou solidní, ale hlavním středobodem snímku rozhodně nejsou. Auric Goldfinger je jeden z nejlepších záporáků téhle špionské série. Je ošklivý, působí mazaně, záludně, ale svůj lesk zde má, takže to herec zvládl skvěle. Další postavy též nezklamaly viz šéf M, skvělý šéf oddělení Q, veškeré Jamesovi ženy, co tu zde hráli apod. Goldfingerův poskok či jeho pravá ruka ODDJOB filmu vnese jistý nadhled. Jeho zákeřný a smrtící klobouk působí cool, stejně jako jeho mohutná a nadlidsky silná postava. Takže tu píší jak jsem nadšený z tohoto veledíla a co tomu dodává ten pravý náboj na atmosféře a celkovém vizuálu je jednoznačně filmový, hudební skladatel John Barry, který perfektně tuto slavnou ságu nakopl. Ten chlapík dokáže úžasně čerpat, většinou z titulní písně, jehož všelijaké hudební variace odráží po celém rozsahu filmů. Podobně navázal později David Arnold. Nicméně, abych tu nepsal do nekonečna. Tady není o čem, prostě 1 z 6 top bondovek, kterým udílím 100% !!! ()

Snorlax

Gert Fröbe mě tady bavil víc než šéf autodopravy ve 100.000 dolarech na slunci, ale ani to nepomůže scénáři, který stojí na hliněných nohou bezduchých komiksů. Musím však uznat, že některé akční scény mají i po letech své kouzlo a nezdá se mi, že by vyčpěly. Takže jedna hvězdička za ně, jedna za Conneryho a jedna za klobouk. ()

Legas

Luxusní retrospektivní zážitek. Po novém kousku Casino Royale, které je bondovkou asi jako Mission: Impossible, jsem chrochtal blahem. Premiéra bondokáry Aston Martin DB5 s klasickými vylepšováky od Q, rozkošná atomovka se spoustou blikátek a ozubených koleček a ten laser - hmmm, nádhera. ()

Webb

Má první zhlédnutá Conneryovská Bondovka a trochu zklamání že se moc vysoko nad průměr nevyškrábala. O Bond začátcích jsem ledacos slyšel, často jsou považovány za nejlepší, Goldfinger mě ale v tom tvrzení nepřesvědčil. Přímočarý příběh, akčních scén je tu málo a nejsou až tak dobře zvládnuté. Connery je ale celkem sympaťák a na další 007 s ním se budu jen těšit. ()

Sobis87

V pořadí třetí bondovka po umírněných (a božských) Srdečných pozdravech z Ruska přitlačila na nadsázce a humoru, vše je více stylizované, brakové a když pominu závěr Dr. No, je právě Goldfinger tím filmem, který určil tu podobu bondovek, kterou vnímáme jako "klasickou". Tento díl se jako první může chlubit Aston Martinem, vynálezy od Q, výrazným arci-zloduchem s komiksově přestylizovaným pobočníkem (v tomto případě ďábelské alter-ego Pana Tau s proklatě nebezpečnou buřinkou), akce nešetří nápady, má spád a přes několik těch zrychlených záběrů, které působí trochu směšně, musím uznat, že je velmi dobře natočená...a rozhodně jí zde není málo. Více netřeba dodat, scénář je prostý hluchých míst, film má spád i v neakčních pasážích, a to hlavně díky Connerymu, humoru a dobře vykonstruovaným postavám a spolu s již zmíněnými Srdečnými pozdravy z Ruska považuji Goldfingera za nejpovedenější bondovku se Seanem Connerym v hlavní roli. 90% ()

IQ Tiqe

Z prvních tří Bondů zdaleka ten nejlepší – děj není předem čitelný, Bond má svůj humor, přibylo akce. Líbí se mi záporák – normální reálný člověk. Bohužel má pár chvilek, které jsou z dnešního pohledu technicky/dějově úsměvné. Přesto určitě spokojenost. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 7 | humor 1 | akce 7 | napětí 3 | pustil bych si znovu 7 ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)