Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

honajz

Něco málo tomu chybělo, možná víc šťávy, víc nadhledu nebo víc hlášek, je to takové suché. Zapamatovatelných scén je zde hodně, ať na začátku v hotelu, ve Švýcarsku, na ranči i ostatně ve Fort Knox, podobně nezapomenutelný je poskok s kloboukem, uvěřitelný záporák nebo ústřední píseň, ale ženské jsou tu jen tři, a z toho dvě - což snad po padesáti letech od natočení není žádný spoiler - záhy zhebnou a ta třetí vypadá jak Bondova maminka. Není zde Moneypenny, zato konečně je zde pořádný Q (v minulých dílech přicházel vždy jen zbrojíř s novou pistolí), objeví se Aston Martin, dojde i na jeden drink, špičkování mezi Bondem a Goldfigerem je skvělé, ale přesto mi v tom schází trochu víc života, nevím proč. I ten vtip se zastavením bomby na 007 mi přišel zpětně trochu laciný. A co mne vyloženě naštvalo, tak smrt sestry po nijak logickém zastavení auta na srázu, a vůbec i to, že se sestrou se nijak moc nepracovalo, a pak plyn, který se šíří rychlostí světla. ()

eraserhead666

Třetí Bondův příběh patří k mým nejoblíbenějším a to hlavně díky postavě jaksi neobyčejného a na první pohled neobvyklého záporáka Goldfingera. Klasického padoucha, ohrožující světové zájmy si přece jenom představujeme trochu jinak, než zrzavého, ve své podstatě srabáckého, tlouštíka, který by svým vzhledem mohl stejně tak dobře být vaším sousedem v umaštěných lacláčových montérkách, nebo pivem nasáklým mudrlantským spolustolovníkem v hospodě čtvrté cenové skupiny (a mě, pokaždé, když ho vidím, na mysl vytanou dvě jména – Josef Švejk a Viktor Kožený). Kromě své posedlosti zlatem, vlastním opojením svým údajně geniálním plánem a neochvějnou důvěrou, jen sebou samotným budované, vysněné a podporované, geniality, Goldfing postrádá všechny atributy filmového padoucha hodného bondovy pozornosti. To mu však nic neubírá na obrovském charisma, které z něj jen sálá a vyrovnává všechny jeho nedostatky – nevzhlednost, neúspěch u žen, neakčnost a zbabělost. Goldfinger, kromě toho, že zde poprvé zaslechneme Bondovu nesmrtelnou hlášku: „Prostřepat, nemíchat“ je také, v podobě Pussy, nástupem akčních, sebevědomých, duševně vyspělých a emancipovaných bondgirl, které se stávají bondovými rovnocennými partnerkami či protivnicemi. Ovšem i to však nakonec narazí na klasickou až šovinistickou bondovu mytologii ve scéně, kdy Bond sebevědomou Pussy „porazí“ a ze zlé v neskonale dobrou přemění během jediného milostného mecheche na hromadě slámy (což by mohlo působit až komicky a polemizovat o tom můžeme jak chceme, ale k Bondovi to prostě tak nějak patří). K výrazným postavám pak jednoznačně patří i Goldfingerův mlčenlivý korejský poskok s opravdu smrtícím kloboukem. Goldfinger se klasicky projevuje jakousi zkratkovitostí, Goldfingerův „dokonalý“ plán je podán hodně ploše a až moc jednoduše, přitom mi připadá jako jeden z nejlepších a jaksi nejlogičtějších plánů bondovských padouchů. ()

claudel

James Bond soupeří s Václavem Koptou, který má o 20 cm a 50 kg více, po většinu stopáže spíše formou psychologické války než formou úchvatné akce. Nejlepší scény pro mě představují karty a golf a co po nich následuje. Korejský němý sluha s vraždícím kloboukem neměl chybu. ()

Necrotongue

Goldfinger by mohl mít podtitul "Macho znovu zasahuje",protože asi jen Bond dokáže z lesbičky udělat heterosexuálku,pouhým působením své mužné osobnosti.Brutal.Oproti předchozím dvěma titulům ubylo ryzí špiónské atmosféry,ale přibylo technických vychytávek a hlavně hlášek a "bondovky" začaly nabírat nový směr.Nejvíc mě pobavilo obsazení Honor Blackman do role Pussy Galore,tahle kombinace jmen je opravdu smrtící:) ()

Mgb21

Pro mě to je nejlepší Bondovka ze všech. Bond zde dostává pěkně do těla Goldfinger je skvělým protivníkem. ()

Bauer

Padouch Goldfinger je super.Sean Connery je nejlepší představitel Jamese Bonda.Super konec, dobrý hlášky a máme tu jednu z nejlepších Bondovek ( ale oni jsou všechny nejlepší až na pár vyjímek ). ()

luka4615

007-3 Snímku Goldfinger velmi pomohla změna úvodního padoucha, kdy místo organizace SPECTRE dostaneme arcipadoucha Aurica Goldfingera, jehož troufalý plán na uloupení zlata z pevnosti Fort Knox ohromí i samotného Jamese Bonda. Přidanou hodnotou je zde pak fakt, že se zde poprvé objeví vychytávky od Q, ale především také to, že se zde blýskne dnes již ikonické vozidlo Aston Martin DB5 při památné akční sekvenci. Goldfinger je zkrátka počin, který postupem času zraje jako dobré víno! (HBO GO) „No, Mr. Bond, I expect you to die!“ ()

Sawy

Esence bondovského stylu. Hravé, plné hlášek, Conneryho charismatu a hračiček. K tomu skvělý padouch. Jako celek Goldfinger zestárnul, ale ne až tolik, jako třeba Dr. No. Ten byl nudný, tohle je starosvětsky zábavné a tak nějak šarmantní. 85 % ()

Lucasion

Goldfinger - díl, který musí vidět každý fanoušek Bonda. Je to pokračování, na které čeká každý představitel 007 jako na svůj nejlepší díl. Conneryho je zaručeně Goldfinger nejlepším filmem. Legendární "bondovka", ve které se vedle skvělé hudby představí i legendární bondovo auto Aston Martin DB5 a taky Conneryho důvtip i ušťěpačné poznámky. Pro mě je osobně Goldfinger nejlepší bondovka nejen Conneryho, ale také nejlepší ze starší generace. Film je úžasně dávkován a vy se nenudíte ani chvíli. Zápletka se tentokrát netočí kolem hledání vraha či zloducha, ale hlavní padouch je hned představen na začátku a to filmu výborně prospívá. Vtipný, akční a nejlepší Bond své doby. (90 procent) ()

ScarPoul

Golfinger pre mňa predstavuje akýsi vrchol Conneryho Bonda. Tým nechcem povedať, že ostatné Bondovky s Connerym boli slabé, to nie, ja ľúbim všetky do jedného, ale Golfinger je skrátka Bondov najlepší protivník a ich vzájomné dialógy majú iskru a funguje medzi nimi dokonalá chémia, až taká že je Bond Girl odložená na druhú dejovú líniu, aj keď má asi najväčší výstrih. Fantastický Gert Frobe, ktorý s neskutočnou lahkosťou hraje šialenca Goldfingera. K tomu všetkému ešte pridám Harolda Sakatu, ktorý v úlohe Oddjoba exceluje, jeho tupučký úsmev má skrátka bavil. Hamilton si je vedomý toho, že je druhý režisér, ktorý sa zhostil bonda a tiež si uvedomuje že Terenca Younga ťažko prekoná, preto sa vybral iným smerom - žiadna SPECTRE, a pozmenil vzťahy medzi hrdinamy. M je starostlivejší - Q nemá Bonda veľmi rád - a prvýkrát Bond na plátne ukazuje city - nájdenie zlatej Jill. Film, ktorý ma nesmierne bavil a ktorý patrí k tomu najlepšiemu od agenta OO7 aj keď po Austinovi Powersovi Bond nikdy nebude ako predtým. ()

Lacike

Prva plnohodnotna Bondovka so vsetkymi klasickymi trademarkami. Predtitulkova sekvencia strci do vrecka cely minuly diel. Konecne tu mame skvelych zaporakov. Megaloman Goldfinger a jeho famozny poskok Odjob. Slabsie su na tom len bongirls. Tie dve pekne po chvili zabiju a zvysok filmu tu otravuje dost nesympaticka zenska. Connery si to tu znova vychutnava a je skvely jak pocas bitiek, tak pri zvadzani zien alebo hlaskovani. Zapletka je presne ten typ, ktory mam u Bonda najradsej. Megaloman so sialenym planom, tentokrat na to, aby zbohatol. Akcie je dostatok a je kvalitna. Potesia aj gadgety a to hlavne nadherne auto Aston Martin so skvelou vybavou. Vydaril sa aj soundtrack, ktory ponuka mnozstvo peknych motivov aj mimo toho hlavneho. Vysledkom je asi najlepsia Conneryho Bondovka. 8/10. ()

Tommassi3

"Milá zlatá, některé věci se prostě nedělají, třeba pít Dom Perignon ročník 53 s teplotou nad 38 stupňů !! To je stejné jako poslouchat Beatles bez klapek na uši !!" ;) ()

Terva

CITÁT - Bond. James Bond........... Goldfinger patří právě mezi filmy o agentovi britské tajné služby, díky kterým získala série o Jamesu Bondovi nesmírnou diváckou popularitu. Scénář : Richard Maibaum a Paul Dehn. Kamera : Ted Moore. Hudba : John Barry - Ocenění 1965 - Grammy Awards - nominace (za nejlepší instrumentální soundtrack) ......Ve filmu zazní : Goldfinger - Shirley Bassey http://www.youtube.com/watch?v=fKZbqo7cIJw DIALOG - James Bond ( Sean Connery ) - Očekáváte, že promluvím, pane Goldfingere? Auric Goldfinger ( Gert Fröbe ) - Ne. Očekávám, že zemřete. ()

CiTrus007

K tomuto filmu už bylo tolik řečeno, že není příliš co dodat. Příběhová linie mě příjemně překvapila svojí spletitostí, Connery šarmantně svádí jednu ženu za druhou, Fröbe je správný zloduch, film je prošpikován akcí a na konci nechybí ani pořádný souboj dobra se zlem. Tento snímek je zkrátka prototypem bondovky jako žánru. 8/10 ()

adamo_znk

Goldfinger je podle mě nejtypičtější Bondovka s Connerym, a asi i nejlepší. Jestli si vybrat jeden 007 film, tak tenhle ! ()

MrCreosote

"Očekáváte snad, že promluvím?" "Ne, pane Bonde, já očekávám, že zemřete!" Vzor pro všechny následující bondovky. Pryč jsou všechny vážnější podtóny, tady se jede na vlně naprosté nadsázky (přesvědčí vás o tom už úvodní scéna, kdy se Bond plovoucí k přístavišti maskuje za kachnu). Guy Hamilton měl zkrátka pocit, že obecenstvo se chce hlavně bavit, a tak špionážní příběh o pašování zlata a vloupání do Fort Knoxu obalil množstvím bláznivých postav a jejich serepetiček (po zlatu lačný tlusťoch Goldfinger, který je kromě německého přízvuku vybaven i zlatým koltem a svým korejským nohsledem, který má zase slabost pro vražedné klobouky). I ten Conneryho auťák se podobá spíš tajnému armádnímu pokusu - koho by napadlo dát vedle řidiče vystřelovací sedadlo? Za sebe můžu říct, že tohle je podoba, která agentu 007 nejvíce vyhovuje. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)