Devadesát Dva

Film tak přímočarý, že ani nemáte šanci u něj přemýšlet, rovnou vás vtahuje do všeho, trochu jako opening v Mechanickém pomeranči, ultraviolence.  Hando (Russell Crowe) vede skupinu nácků se svým best m8, Daveym (Daniel Pollock, který mimochodem krátce po filmu spáchal sebevraždu) který je zároveň asi jediná sympatická postava příběhu. Zbytek je banda totálně vymatlaných a amorálních skinheadů, o ženách nemluvě. Katalyzátorem příběhu je právě, dalo by se říct, okrajový hrot milostného trojúhelníku, konec drsný, syrový. Na tohle jsem se chystal roky, roky, fakt dlouho. Asi by mi to sedlo víc v období mých vlastních maskáčů s bomberem, ale je to překvapivě skvělý a zběsilý indie, který asi hodně vyšvihl Crowea, a ještě v de facto záporné roli, jen osm let před Gladiátorem. Jacqueline McKenzie má zvláštní sexappeal, ale její postava není i přesto, že je hlavním objektem, o nic menší kunda, přesto má člověk tendenci její pěkné tvářičce odpouštět. Také musím ještě zmínit, jak někdy jednoduchá přímočará zápletka nese parádně příběh bez nějakého velkého čarování, jen díky nekompromisní syrovosti. Sledujete bandu hovad, co povětšinou i jako hovada skončí, v bolestech domlácení, nebo mrtví. Člověk chápe jejich pohled a motivaci, ale přesto musí vrtět hlavou, proč by se někdo do takové životní dráhy pouštěl. Solidních 7/10 ()

AngiS

Kdo miluje Kult Hákovýho Kříže, zamiluje si i tohle.. Rozhodně to nehodlám srovnávat. Souboj Derek Vinyard vs Hando je zbytečný, oba dva jsou dokonalí. ()

Mičl

Pomalý, ale jistý rozjez hvězdy formátu Russella Crowa byl tento drsně naturalistický film, coby nelítostný nácek Hando byl přesvědčívý a hned z kraje kariéry ukázal, že je někdy fakt trochu výbušnej. ()

I.AM.NOT

Přijde mi to, jako když G. Wright toho neví o komunitě dutohlavů moc, ale přijde mu bezva udělat šokující film. Tak ho udělal. ()

Piškotka

Bylo to naturalistické a syrové. Asi na celém světě se najde důvod, proč nenávidět odlišnost. Skinheads sice byli plni chuti do násilí, ale bez kapky inteligence a důvtipu. Jejich uvažování bylo tak ploché a povrchní a tak stádní. Russell Crowe má podmanivý hlas, vidím ho jako dokonalého hypnotizéra. Do role se položil velmi dobře. I J. McKenzie byla hodně výrazná, občas mi přišlo, že největší prim měla ona, protože měla větší životní zkušenosti než všichni kolem. Prošla si incestním vztahem se svým papá, drogama, špeluňkovým životem. Ale měla snahu vše změnit, zamilovat se a žít spokojeně. To jí na konci filmu bylo jakoby přáno, ale se všemi dobrými i špatnými následky. Handa umíral nechutně dlouho. ()

ondrula

Nejvíc mě zaujalo, že těsně po natáčení to Daniel Pollock nechal bejt a skočil pod vlak, protože se skutečně nešťastně zamiloval do ohavný Jacqueline McKenzie. Kretén. ()

Paldiny

Neučesaná skinhead mlátička z Melbourne, kde to už Austrálčania nedokážu ťahať bez toho, aby im rákosníci nezabrali každú druhú reštauráciu. To samozrejme nevonia Mein kampf chlapcom a dievčatám, ktorí sa rozhodnú zobrať obranu bielej farby do vlastných rúk. Ide sa prakticky bez deja, s nenávisťou v krvi a prázdnymi vreckami. Skíni sú tu vykreslení ako neschopná, retardovaná verbež čo nedokáže ani len okradnúť starého pedofilného fotra, no aspoň nás priebeh neotravuje moralizovaním. Je surový, špinavý, vulgárny, nekorektný. Navyše má chrapúňa Crowea, voči ktorému som choval väčšie sympatie než v úvodzovkách klaďasom čo sa rozhodnú stráviť zvyšok života v karavane u babky na dvore. ()

Honzeek95

Dvě hvězdy za skvělého Crowea, jinak film prakticky o ničem, který měl zřejmě jediný marketingový cíl, a to zesměšnit a marginalizovat skinheadské hnutí. Myslím, že se to celkem povedlo, ale tato prvoplánovost z toho dělá spíše jistý druh antireklamy než zábavný film. ()

Rozjimatel

"Let's break some fingers."     Dráma z prostredia extrémistických živlov, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá vo svojej dobe údajne rozprúdila debatu, či ide o rasistický, alebo protirasistický film. Obraz "života" takejto extrémistickej skupiny je istotne znepokojujúci a šokujúci, lenže vyvstáva otázka, prečo sa na niečo také mám pozerať. "Hrdinami" filmu sú mimoriadne odpudivé fašistické svine s totálne vymletými gebuľami (myslím, že i opice majú vyššiu inteligenciu), ktorý svoj život trávia kultúrou (čo v ich ponímaní znamená skákať ako opice na maximálne primitívnu hudbu), chľastom, trtkaním a mlátením "žltých opíc". Naozaj neviem, čo by ma na tom malo zaujímať, bavilo ma to len vtedy, keď to "biele opice" poriadne schytávali od žltých a potom ešte v pomerne silnom závere (je tu aspoň aký taký náznak dramatického oblúku). Najsilnejšou stránkou filmu sú určite herecké výkony, predovšetkým výborného Russella Crowa v jednej z jeho prvých rolí a tiež aj veľmi slušných Daniela Pollocka a Jacqueline McKenzie. Určite nepochválim kameru, ktorej trendová roztrasenosť je niekedy poriadne otravná. Geoffrey Wright sa tuším inšpiroval Mechanickým pomarančom (1971), lenže evidentne nie je žiadnym Kubrickom.     "You look like a fuckin' hippie with hair that long." ()

Balet

Nemám absolutní představu, jak tohle ohodnotit... Na jednu stranu dobrá režie, jakš-takš herectví, ale chybí mi něco, co by pořádně pospojovalo dohromady scény.. Takhle je to jenom bití číňanů - party - bití skinů - vpád policajtů - konec na pláži... ()

Marťas

Film, který zobrazuje v takovéto podobě násilí mi nevadí, je zajímavé sledovat herecké výkony i příběh samotný. Aby to bylo pět hvězdiček, tak tomu ale něco chybí. Jinak srovnávat s Mechanickým pomerančem nelze, snad jen v několika místech. ()

*pergel*

Film začíná ve stylu mechanického pomeranče, brutálně. Postupně však na povrch prosakují jeho psychologické aspekty. Nedá se říci, že by postavy procházely vývojem, spíš se mění podmínky kterým charaktery musí čelit a vy cítíte, že jejich reakce jsou jednoduše nutné. Zvláště u Handa (jednoznačně nejlepší Russellův výkon). Tedy, pokud můžete. K celistvému prožitku tohoto díla je potřebná identifikace a té není v tomto případě schopen každý. Pokud jste v sobě někdy cítili alespoň odlesk extrémního idealismu, film vás osloví. Oproti filmům z podobného prostředí (American history X), vyniká RS absencí moralizujících klišé, které povětšinou sráží stupeň imprese o kategorii dolů. O téma pravicového extremismu se už nějakou dobu zajímám a tak mohu říct, že neonacisté bývají organizováni na zcela jiném principu, stejně jako jejich postupy - přebývání ve squatu, či "oslava" ve vykrádaném domě jsou jen těžko představitelné, ale Romper Stomper není dokumentem. Je to jeden z nejpůsobivějších snímků, které jsem měl tu čest zhlédnout. ()

Jayem

Teraz som to dopozeral ale nenechalo to vo mne žiadne extra pocity ako Kult hákového kríža. Len premerný film o ľudoch posadnutých Hitlerom,nacizmom a o všetkom s tým súvisiacim. A do toho vrazený príbeh (asi) lásky (v úvodzovkách). ()

dehlie

film plný násilia o skupinke austrálskych náckoch, pre ktorých je označenie primitívi komplimentom. 3 a 1/2 *. ()

Delaney

Rozhodně slabší než Kult hákovýho kříže, ale i tak dost slušný, navíc Russel Crowe je jak pravej nácek... ()

Mikino00

Brutální syrový pohled na skinheady, které vede pozdější hvězda Crowe. Působí ale průměrně, za pár dnů budu vzpomínat o čem že to vlastně bylo. ()

chessbeer

Tak ti nevim. Ze začátku slibně se rozjíždějící příběh o bandě svastikami potetovaných plešounů, kteří si často ukazují, jak vysoko skáče jejich pes, povinnou četbu jim napsal sám velký Adolf a nenávidí vše, co není čisté rasy. Tato banda má konflikt s rákosníkama, kteří okupují Melbourne. Po obrovském konfliktu mezi rasou "čistou" a šikmookou se najednou od téhle linie uteče a skini mají problém s policií a poté dokonce sami mezi sebou. To vše je lemováno romantickým příběhem a slušným počtem mrtvol. Čekal jsem nějaké hlubší poselství, než že všichni skniheadi jsou zlí. Ovšem u nás by možná občas nebylo na škodu je nechat "vyřešit" nepřizpůsobivé občany (čímž nemyslím šikmooký, protože ty se i v cizích zemích, kde se vyskytují v nadměrném počtu, alespoň dokáží slušně chovat). Film šel udělat o dost lépe, ale Russell Crowe, takže dávám průměr 3*. ()