Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

waits

Hořké zklamání pro sklepáckého fandu. Nevím nakolik se změnil scénář, divadelní hru jsem neviděl (na rozdíl třeba od famozních Mlýnů), ale ve filmu vyznívají nahozené dialogy zoufale naprázdno. Marhoulovi se film rozpadá pod rukama, spíš jde o sled někdy zábavých (Dušek, Kaiser, Liška), převážně však nudných scén. U parodie bych očekával poctu žánru, dotaženou do krajnosti, případně si lehce pohrávající s žánrovými klišé. Místo toho sledujeme Hanáka, kterého Marlowe vypadá spíš jako unavený vypravěč, než charismaticky bogartovský cynik, řeči jsou k uzoufání nevtipné a místo odkazů na žánr vystupují dom popředí nesmyslné připomínky na South Park, Přelet nebo Limonádového Joea. Je to hloupé, ale prastará Pytlákova schovanka dá tehle sklepácké taškařici stokrát flek. ()

Tomislav

Mazaný Filip mi připomíná (snad i díky šlachovité Vilmě Cibulkové) vyzáblou chlapcoidní modelku, na jejíž krásu pějí ódy jen lidé z branže. Co na tom, že má být ve filmu desítky odkazů na autorovy oblíbené bijáky, když mezi pár povedenými štěky můj pohled často sklouznul na hodinky, protože jsem se neubránil nudě. Zatímco drsňák Hanákovi vizuálně sluší, po hlasové stránce mu podle mého názoru vůbec nesedne. ()

Lukoye

Pro mě bohužel celkově spíše zklamání. Sklepáckou poetiku mám rád, ale tady jsem z ní moc nenašel. To by však nebylo na závadu. Krásné byly interiéry a kulisy, dokonale odpovídají parodickému ztvárnění Chandlerovského L.A. JEnže ta parodie zde byla vyhnána ad absurdum. Filmu musím vytknout neskutečně špatné dialogy, které nebyly vtipné, Hanák se mi moc nelíbil, děsně to přepínal. Více klidu a rozvahy by jeho Philovi rozhodně neuškodilo. Nejslabším článkem jsou parodické odkazy na jiné filmy, ten nejhorší je na Matrix. Tudíž se Mazaný Filip stává parodií sama na sebe. Skvěle uchopený příběh je sprzněn zcestnými odkazy a zastiňuje skvělé a dokonalé výkony některých herců. JE to děsná škoda, nekonzistentní a přitom mohl být naprosto dokonalý. Tiše vzpomínám na Historky od krbu, které jsou, dle mně, jistě lepší. Velká příležitost byla promrhána. Fero je skvělej, utrápenějšího policajta bych si nedokázal představit. Hlavně ty přepjatý a hloupý dialogy. ()

Tumáš

Škoda jen, že nenašli víc peněz, jinak je to vskutku podařený kousek, který mile rád shlédnu několikrát. Neskutečně dobré jsou hlášky Hanáka... všichni tam nasávali, jako tepláky hozený do potoka.. 88% ()

Dellylah

Černá komedie, místy trapná, místy vtipná, Tomáš Hanák chrlící jednu hlášku zadruhou. Kdo nemá rád divadlo Sklep to asi nepochopí. Některé nezapomenutelné scény, jako třeba "potřeboval jsem se trochu projet", případně psychiatrická léčebna Milana Šteindlera určitě zvedají hodnotu filmu alespoň o jednu hvězdičku." Budova sama o sobě by sklíčila i racka chechtavýho" ()

HouseMK

Souhlasím s Oskarem - zatím nedoceněná a ne všemy pochopená výborná parodie na detektivní snímky ze starého Hollywoodu a vůbec všechny ty drsné a svéhlavé kriminalisty. Ani mne po prvním shlédnutí film příliš nezaujal a nedokázal jsem pochopit, proč tolik herců hraje tak "trapně". Od té doby jsem to viděl nejméně třikrát a s každym dalším shlédnutím se bavím víc a víc. Neberte Mazaného Filipa tak vážně a bavte se. Shit Happend :-) ()

Lapacka

Film, který by mě v roce svého vzniku asi nudil - ani jsem na něj nešel - ale v některých okamžicích jaksi dozrál. Slušný televizní film. Pár nadprůměrných tzv. hlášek tam určitě je. Plus např. Pavel Liška, Ivan Vyskočil... Celkem ale nemá tempo a dost se táhne. Film, který připomíná estrádu Ein Kessel Buntes. Různé scénky, výstupy, vtípky, ale jaksi nezanechává podrobnější otisk. Story board sice mohl mít přes 700 stránek, jak jsem tady četl u jednoho komentáře, ale "story" filmu je zajímavý asi jako nekonečná partie stolní hry Člověče nezlob se. Je vidět, že v době, kdy scénárista tohoto snímku vyrůstal nebyly jiné stolní hry k sehnání. Jinak aleo pakuji, pár dobrých vtípků tam je. ()

KosiR_ksr

Skvělí herci ve filmu, který působí jako by ho psal student prvního ročníku umělecké školy, co ve druhém semestru nedával pozor, a tak přešel z výtvarky na kurzy vaření. Způsob vyprávění Marlowa je nudný a nevtáhne do děje - rád bych věřil, že způsobem přednesu chtěli něco "hlubšího" sdělit, ale na mě to působilo dojmem, jako by šlo o zahraniční film s nevydařeným dabingem. Divadlo Sklep mám rád a věřím, že jako divadelní představení může Mazaný Filip fungovat, ale filmová verze na mě působila dojem laciné zábavy pro amerického dělníka. Nejvíce mne tak potěšila scéna s chobotnicí (kterou jak doufám chtěli vzdát hold Ed Woodovi a nesnažili se ho pouze tupě kopírovat). 50% ()

noelcoward73

Výtečná parodie (ty cíleně nevyhledávám, protože mě zpravidla nezaujmou - např. Padesát odstínů černé). Líbila se mi povedená výtvarná stránka (právem si odnesla Lva) a dále mě zaujalo, že Marlowe většinu myšlenek pronášel vnitřním hlasem, ve kterém si vyzdvihnout zaslouží zajímavá a mnohdy i vtipná přirovnání (např. pistole byla studená jako břicho ropuchy). ()

HH

Čtyři ale jenom proto, že mám rád parodie. V záplavě filmů, které teď jsou v kinech je to ovšem velmi světlý moment. Bohužel je to podle mne poněkud roztříštěné, jako by tomu chyběla lepší dramaturgie...nicméně za vidění rozhodně stojí. ()

#47

První shlédnutí bylo dokonalé, druhé a třetí také...poté už to sice nebylo úplně ono, ale i tak nemůžu nedat 4 hvězdičky. Mazaný Filip je něco jako lepolerlo, dějová line ustpuje do pozadí a vynikají spíše jednotlivé scénky. Asi nemá smysl jmenovat jednotlivé roličky, kde při minimálním prostoru jejich představitel dokáže pobavit neskutečným způsobem (Preiss, Šteindler, Klepl, Dušek, Vávra...), je ale třeba zmínit i vkusné prvky parodie (tabule, Usrana Nasrata, plátno za autem, rozstřílení rádia, zabili Kennyho, Matrix atd.)...no mám z toho skoro chuť si Filipa hned pustit...ale možná ho teď radši nechám ještě nějakou dobu u ledu a vrhnu se na něj až uzraje čas :-). ()

lsd

Potenciál tohoto filmu byl obzvlášť díky hereckému obsazení hodně velký, máme zde však několik ALE, kterých je bohužel celkem dost. Pokud bysme měli hodnotit film podle vtipu a hlášek je to tak na 4. Ale scénář, celková obsahová stránka a hlavně překvapivě herecké výkony jsou prostě bez momentu překvapení a dá se říct že slabé. Kdo mě trochu překvapil tak Preiss, který byl v pro něho hodně netypické malé roly a který snad ani neumí zahrát špatně a Kaiser, který zde byl jako docela zajímavý záporák. A Dušek ten je skvělý jako vždy. Inu, sklepáci už měli hodně světlejších míst a i zmiňovaná Cesta z města to potvrzuje. ()

gombarix

Mile ujetý film, který má na naše poměry solidní výpravu a pár opravdu komických scén (Dušek jako hysterický režisér, pošuk Šteindler, policajt Vávra, vypínání rádia). Naopak ty citace (Limonádový Joe, Batman) působily vysloveně trapně, to si mohli klidně odpustit. 75 % ()

Luk Skywalker

Je to celkem sranda, ať už různé záběry nebo hlášky v podobě odpovědí na otázky např. "Nemáte mě plné zuby? Ne, už jsem si je vyčistil." K hercům, hraje zde komplet Sklep a k tomu další známí čeští herci, takže by se dalo označit za nejlepší české obsazení. Jinak film se tváří jako seriozní parodie, aspoň mě to tak připadalo. ()

Olík

Původně „sklepácký“ všemi mastmi mazaný Filip je obecně označován jako parodie. Za tímto pojmenováním však nehledejme klasické gagové slapsticky Franka Drebina nebo Toppera Harleyho, které se nám při vyslovení hesla „parodie“ prioritně vybaví. Marhoulův detektiv ze staré školy svou stylizací připomínající Limonádového Joa, spíše navazuje na českou tradici, přičemž slovo parodie u něho lze použít jako u celku úsměvně napodobujícího filmový žánr noir. ()

Hapretor

Kupodivu na české poměry velmi zábavné. Vtipů je dost, herci/čky se snaží, děj nenudí, není debilní. Taková okopírovaná parodie po americku, ale sakra dobře. ()