Třetí patro

Československo, 1985, 6 h 38 min (Minutáž: 61–71 min)

Režie:

Karel Smyczek

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Kristian Hynek

Hudba:

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý (více)

Epizody(6)

Martin Brázda se vrací z vojny. Jeho dívka Hanka asi čekala, že se teď konečně vezmou, ale Martin se ženěním nijak nespěchá. Nastupuje jako mistr v Praze, v učilišti, kde se sám před lety vyučil. Začátek je trochu tvrdý, ředitel Beran mu svěří třeťáky, postrach učiliště. Martin se seznamuje s Vojtou, který už chodí na melouchy k atraktivní paní Mádlové, s Jakubem, který má konflikty s otcem, získá dokonce důvěru Mikyho Kadlece, vůdce party. Martin ho pustí na den domů, protože Miky tvrdí, že má problémy s rodiči. Místo toho však Miky jede za holkou a na Jakubově mopedu ho podnapilého chytí silniční kontrola (oficiální text distributora)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (7)

Třetí patro (1985)

Remeselníci, učilištia a internáty nie sú už v dnešnej dobe natoľko mediálne zaujímavé aby sa  im dostalo pozornosti vo filme, o celom seriáli ani nehovoriac. Je to škoda, pretože by som celkom rád porovnal dnešné poňatie s týmto z polovice 80. rokov. V ňom sledujeme osudy mladého majstra odborného výcviku nastúpivšieho do učilišťa, kde sa pred pár rokmi sám vyučil. Samotní učni, ktorých často hrajú dnes uznávaní bardi ako mladé uchá, nie sú nijako zvlášť idealizovaní, nechýba šikana, protekcia, nezhody pedagogické, rodinné, partnerské a podobné radosti. Ako úplne realistický by som ho nevidel, ale v rámci dobových možností sa priblížil skutočnosti asi najviac ako sa dalo a režisér o dva roky s osvedčenými mladými hercami ešte pritvrdil vo filme Proč?. Každopádne mi seriál prišiel zaujímavý a viac som sa rozpísal v komentároch k jednotlivým epizódam. ()

Civil (1985) (E01)

Vaculík priamo z vojny nastupuje do hlavného mesta ako majster odborného výcviku, čím popudí frajerku Mílovú a jej rodičov, ktorí s ním mali iné plány. "Teda vy umíte běhat, soudruhu!" V učilišti aj internáte si ho všetci pamätajú z jeho učňovských rokov, takže si rešpektu neužije ani od kolegov pedagógov a vďaka nízkemu vekovému rozdielu ani od zverených žiakov, Duchoslav Miky dokonca neváha zneužiť jeho naivity a mäkkej povahy k vlastnému prospechu. "V samoobsluze odcizil kefír." Posledná šanca do srdcí oprsklých pubertiakov by mohla byť prostredníctvom modelárskeho krúžku. "Zakoupili jsme autodráhu, chlapci se přitom ventilují." Úvodná epizóda baví za štyri zlomené vrtáky. ()

Zeď (1985) (E02)

"Vlasy má sčesaný do patky, do očí mu není vidět, tady v uchu to má náušnici, chtělo by to ještě kroužek do nosu!" Otec Somr predpovedá budúce módne trendy, protekčný hajzlík Miky Duchoslav uniká zaslúženému trestu a ešte zvádza Slamáka Langmajera na šikmú plochu. "No co je kluci, nemáte bejt na schůzi?!" Vojta Potměšil si po kúpeli posiluje sebavedomie so slobodnou matkou Krbovou, zatiaľ čo Vaculíkova polovička činnosti podobného druhu v internátnej izbe odmieta. "No podívejte, květiny na internátu jsou obrazem vaší svazácké aktivity..." Aspoň mu to umožnilo zdekovať sa zo zväzáckej schôdze, ale o niečo neskôr v postkoitálnom uvoľnení sľubuje veci, ktoré asi nemyslí úplne vážne. "To mi ho musíte tak dráždit?! On mi pak chce diktovat přímo do stroje!" Výborný druhý diel, pribudli konflikty s vedením, dokonca aj nejaké náznaky šikany, zábava pokračuje za štyri ohnuté šrobováky. "Podívej se, jsi mistrem odborného výcviku a ne mistr světa!" ()

Dopis (1985) (E03)

"Když já sbírám zahraniční špunty vod limonád a takovej kroužek tady není!" Úspešne prebehnutý deň otvorench dverí pokazia Brázdovi Vaculíkovi nezhody s frajerkou Mílovou, na ktorých má svoj podiel aj zabuchnutá šťanda Olina Chrtková, ktorá to skúša najprv líbesbrýfmi a neskôr obvineniami z harašenia. Ďalej sa rieši práca vo výškach, útek z domu do pavlačového pelechu neresti Slamáka Langmajera a šikanovanie kučeravého Novotného. Náš hrdina pociťuje silnú skepsu a má zajačie úmysly. Kvalita za štyri konektory do jazykovej učebne. ()

Patent (1985) (E04)

"Sakra, kdybych nevěděl, že na to ti kluci kálej, tak bych mu navrhl nějakou pochvalu!" Šikanovaní obyvatelia internátu sa pomstia šikanujúcim za použitia biologických zbraní zabíjačkového typu. Slamákovi skoro trafí šľak fotra a stratí sa vynález. Miky machruje na gymnaziálnej stužkovej za zvukov Michala Davida. Brázda orie dvojmo, v jednom prípade dokonca aj seje. Za štyri tabletky živočíšneho uhlia. ()

Hrdlička (1985) (E05)

"Kdo tuhle práci bude dělat, až všichni dědkové a babky umřou? To mě řekni!" Učilište vyrazí na chmeľovú brigádu, kde sa rieši hneď niekoľko problémov, od slabej pracovnej morálky, cez Brázdove rozhodovanie ako naložiť so zvyškom života, akordami na Ovečku, zábavou na daždivý deň, až po vystupňovanú šikanu končiacu skoro že až tragicky. Za štyri stehná z hrdličky. ()

Mistr (1985) (E06)

"Chlapci, kdo to tady hvízdá? Hvízdaní přenechte ptactvu, vy jste lid!" Vo finálnej epizóde sa riešia dva bojové úkoly. Za prvé si Brázda Vaculík zrovná vzťah s tehotnou frajerkou, podujme sa na rolu otca a odmietne síce pomocnú, ale aj dozornú ruku jej rodičov. "Konektory sice přinesl, ale nástěnku udělal akorát jednou!" Za druhé sa vyrieši otázka šikany, po počiatočnom okúňaní sa funkcionárov a žiakov sa do toho obuje stranícky výbor a po krížových výsluchoch, kedy aj otrlému Suchánkovi zvlhnú oči, je hlavný šikany strojca Kadlec Duchoslav jednomyseľne vylúčený zo školy a slušnej spoločnosti. "Jseš předseda svazu mládeže, tak snad by ses měl řídit vlastním názorem, ne tím, co ti kdo naznačí! Copak jsi loutka na provázku?!" Správny smer v živote si nájdu aj Slamák a Vojta a všetko sa skončí happyendom okolo skrine tlačenej na dvojkolesovom vozíku. Veľmi dobré vyvrcholenie, za štyri viney na diskotéke. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová