Třetí patro (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1985, 6x65 min

Karel Smyczek

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý, Jan Antonín Duchoslav, Jiřina Jelenská, Oldřich Vlach, Alice Chrtková, Daniel Landa, Andrea Sedláčková, Jaromíra Mílová, Viktor Král, Vladimír Hrabánek, Igor Chaun, Kateřina Pindejová, Dana Hlaváčová, Marcela Martínková, Lucie Juřičková, Bohumil Vávra, Jaroslav Matějka, Vilém Besser, Ljuba Krbová, Rostislav Kuba, David Novotný, Jiří Hálek, Petr Skarke, Jana Vaňková, Gabriela Wilhelmová, Martin Hron, Radan Rusev, Růžena Rudnická, Bronislav Poloczek, Jitka Zelenohorská, Jana Hermachová, Adolf Kohuth, Boris Halmi, Stanislav Hájek, Nelly Gaierová, Daniel Šedivák, Petr Bosák, Dana Batulková, Václav Helšus, Renáta Hudrlíková, Michaela Kuklová, Josef Vokračka, Zbyněk Honzík, Oldřich Navrátil, Jan Fiala, Josef Vondráček, Milada Ježková, Erna Červená, Milan Riehs, Vladimír Kudla, Pavlína Mourková, Pavel Havránek, Karel Šťovíček, Jiří Zavřel, Filip Renč, Lucie Bártová-Zedníčková, Valentina Thielová, Kateřina Lírová, Zuzana Schmidová, Miloslav Štibich, Bohumil Koška, Karel Smyczek, Vlastimil Hašek, Jana Kulendová, Miroslava Vydrová, Zdeněk Dušek, Josef A. Stehlík, Milan Vágner, Iva Hüttnerová, Bořík Procházka, Jana Synková, Marek Tomažič, Petr Šimák, Pavel Skalický, Josef Horáček, Zdeněk Patočka, Michal David, Jan Horáček

Tento seriál z učňovského prostředí by mi měl být teoreticky docela blízký, protože i já jsem absolvoval tříleté studium na učňáku, ovšem k tomuto studiu jsem nastoupil až 17 let po vzniku tohoto seriálu a bylo to na úplně jiný obor, než je předmětem děje v tomto seriálu. Jenže tenhle seriál mě oproti očekáváním příliš zaujmout nedokázal, respektive nedokázal mě nějak více nadchnout. Samozřejmě je to zajímavý seriál, který má snahu o příblížení života na internátu a o přiblížení učňovské výuky a výchovy učňů širokému publiku. Nicméně na můj vkus je seriál docela rozvleklý, některé dějové linie pro mě byly vysoce neatraktivní, ale naopak zase jiné části seriálu pro mě byly docela atraktivní. Herecké výkony jsou víceméně v pohodě, Lukáš Vaculík, Jiří Langmajer, J. A. Duchoslav, František Němec a další hrají svůj standard a ve výsledku vše působí docela přirozeně a reálně, nicméně zub času se přece jen na atraktivitě seriálu podepsal, takže hodnotím průměrnými třemi hvězdami.(6.1.2013)

• raroh

Na učňáku jsem měl tu příležitost učit tři měsíce, sice až v roce 2006, nicméně tento takto zde strávený čas bych doporučoval jako minimální každému, kdo by chtěl o tomto prostředí cokoliv relevantního sdělovat (nejen o mládeži, ale jejich pedagozích a i vedení školy, mně to stačilo natolik, abych se sakra snažil už se tam nikdy nedostat, třebaže si vážím každého řemeslníka a dělníka, který umí svou práci). Třetí patro je jen představou o tom, jaké to tam asi může být.(23.12.2012)

• consuela1

Dnes bych se na tento seriál podívala hlavně z nostalgie...Závažnější nedostatky postrádá, avšak bohužel postrádá rovněž cosi, co by diváka přinutilo týden co týden nedočkavě vyhlížet pokračování. Jednotlivé postavy nejsou bez zajímavosti- jejich osudy se nezřídka vyvíjí zajímavě a bez obvyklých klišé. Na dobu vzniku je seriál i odvážně otevřenou výpovědí o mládeži. A zejména mladí herci (Langmajer, Potměšil...) dávali tušit svou velkou hereckou budoucnost...(22.6.2010)

Ano pane soudruhu, paní soudružko...lehce ovlivnitelní občané naší země často součástí veškerého zrádcovství apod. Nechat na sebe dupnout snad ze všech stran jenom proto, že neumíme pořádně bojovat za svou zemi. Nechápejte mě špatně nechci moralizovat. Pouze se po delší době rozčiluji jak to tehdy bylo. Já jsem narozena už za ČR a nemohla jsem tak ovlivnit tehdejší dobu ani kdybych chtěla. Tak bychom alespoň mohli dělat všechno proto, aby se to neopakovalo což mě zase přivádí na myšlenku, že máme oranžovou (oranžová strana mi přijde spíše variace na červenou) a červenou republiku :-(. Tento seriál je dobrý tak hlavně proto, aby si člověk připomněl jak to být NEMÁ a také proto, že někteří velcí herci zde zažili tzv. comeback.(5.1.2013)

• 6thSun

V osmi letech můj kult, dnes vidím drobné nedostatky, jako třeba totální vyblitost děje.(6.2.2015)