Třetí patro (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1985, 6x65 min

Karel Smyczek

Zdeněk John

Lukáš Vaculík, František Husák, Miroslav Zounar, Michal Suchánek, Jiří Langmajer, Jan Potměšil, František Němec, Markéta Fišerová, Blanka Bohdanová, Josef Somr, Evelyna Steimarová, Michal Dlouhý, Jan Antonín Duchoslav, Jiřina Jelenská, Oldřich Vlach, Alice Chrtková, Daniel Landa, Andrea Sedláčková, Jaromíra Mílová, Viktor Král, Vladimír Hrabánek, Igor Chaun, Kateřina Pindejová, Dana Hlaváčová, Marcela Martínková, Lucie Juřičková, Bohumil Vávra, Jaroslav Matějka, Vilém Besser, Ljuba Krbová, Rostislav Kuba, David Novotný, Jiří Hálek, Petr Skarke, Jana Vaňková, Gabriela Wilhelmová, Martin Hron, Radan Rusev, Růžena Rudnická, Bronislav Poloczek, Jitka Zelenohorská, Jana Hermachová, Adolf Kohuth, Boris Halmi, Stanislav Hájek, Nelly Gaierová, Daniel Šedivák, Petr Bosák, Dana Batulková, Václav Helšus, Renáta Hudrlíková, Michaela Kuklová, Josef Vokračka, Zbyněk Honzík, Oldřich Navrátil, Jan Fiala, Josef Vondráček, Milada Ježková, Erna Červená, Milan Riehs, Vladimír Kudla, Pavlína Mourková, Pavel Havránek, Karel Šťovíček, Jiří Zavřel, Filip Renč, Lucie Bártová-Zedníčková, Valentina Thielová, Kateřina Lírová, Zuzana Schmidová, Miloslav Štibich, Bohumil Koška, Karel Smyczek, Vlastimil Hašek, Jana Kulendová, Miroslava Vydrová, Zdeněk Dušek, Josef A. Stehlík, Milan Vágner, Iva Hüttnerová, Bořík Procházka, Jana Synková, Marek Tomažič, Petr Šimák, Pavel Skalický, Josef Horáček, Zdeněk Patočka, Michal David, Jan Horáček
  • paascha

Hodně slaboduchý seriál z atraktivního prostředí učňovské mládeže s tehdy populárnimi tvářemi: Vaculík, langmajer, Suchánek, Duchoslav, Potměšil. Dnes jen vyčpělá vzpomínka na soudruhy a soudružky...(14.5.2008)

• 6thSun

V osmi letech můj kult, dnes vidím drobné nedostatky, jako třeba totální vyblitost děje.(6.2.2015)

Na svou dobu velmi dobrý seriál z prostředí učiliště. Na dnešní poměry mu chybí větší napětí a akce, dnes by byl vztah Jana Potměšila s Ljubou Krbovou taky asi zobrazen barvitěji, ale to se nedá nic dělat. Občas se mihnou velice stupidní (dobové) hlášky jako "květiny na intru jsou odrazem vaší svazácké aktivity" nebo když šestnáctiletá učnice říká mistrovi "nelíbí se mi jak naše mládež posedává po hospodách" atd. Ale dívat se na to nechá.(15.12.2007)

Dnes jsem to po letech opět viděl a překvapilo mě, kolik v seriálu dostalo příležitost tehdy mladých a mladších začínajících herců z tzv "zlaté mládeže" (naše nynější hvězdy filmů, seriálů a televizních estrád), viz učni Michal Suchánek, Jan Potměšil, Jan "Cabadaj" Duchoslav, Jiří Langmajer, Michal Dlouhý, Dan Landa atd. Koukatelný Lukáš Vaculík který byl tehdy na vrcholu své popularity, se do své role mistra docela hodil a to byl starší max. o 4-5 let než jeho učni. Je to určitě zajímavý a sledovatelný seriál z učňovského prostředí (kterému dnešní doba moc nepřeje), takový typický dobový produkt, člověk jak píše Djkoma, může i srovnávat a porovnávat, co všechno se u nás změnilo, ať už k lepšímu či horšímu. Seriál o vzletech a pádech, nových životních výzvách, různých zatěžkávacích životních zkouškách a osudech, láskách nových či staronových, na dobu vzniku a na režim který zde panoval, stále velmi slušné a pěkné a bez nějakých větších ideologických řečiček a propagandy, sem tam nějaký ten soudruh, ale s tím jděte do prdele, taková byla doba. Seriál který i po dlouhých letech strčí s přehledem do kapsy většinu současné seriálové produkce, herectví je na vysoké úrovni. Mě v době vzniku seriálu bylo 5 let, byl jsem zhruba asi tak starý jako ten malý klučina (burák) v postýlce u slečny Krbové doma, v jednom z dílů. Nej postavy: Martin Brázda, Miky Kadlec (a že mu ty šmejdi šli co?), Vojta Král a temperamentní vychovatelka Markétá Fišerová, ta by stála tenkrát za hřích!:-) Zajímavé, sledovatelné, a z mého pohledu určitě o promarněný čas nejde, příjemná nostalgie.(26.2.2014)

"Soudružko, soudružko, Fišerová spadla mezi prasata!" - "A stalo se jí něco?" - "No né, ale ty prasata sou v šoku." Kdysi dávno se mi Třetí patro moc líbilo, potom jsem to zahrnul do svého komplexního odmítnutí seriálů z reálného socialismu. Teď jsem na to po letech znovu narazil a s překvapením shledal jako docela dívatelnou věc. Se snesitelným Lukášem Vaculíkem v hlavní roli. Možná na tom má podíl i fakt, že tenkrát bylo Vaculíka moc, dneska málo, proto ho člověk tak nějak bere na milost.(17.4.2012)

• - Ve druhém díle jde Vaculík do kina se svojí vyvolenou na film Brubaker. (bo.rec)

• - V prvním díle dobíhá Martin Brázda (Lukáš Vaculík) před učilištěm autobus typu Karosa ŠM 11, když ale před internátem z autobusu spolu s učnicí Olinou Bláhovou (Alice Chrtková) vystupuje, už se jedná o autobus typu Karosa B731. (Frajtkof)

• - Ve druhém díle předbíhá Michal Kadlec (Jan Antonín Duchoslav) ve frontě na výdej obědů. Když se na něj oboří jeden z učňů, který ve frontě čeká, chce znát Kadlec jeho jméno. Kadlecův kamarád mu vytáhne z tašky sešit, z jehož štítku jméno zjistí - učeň se jmenuje Duchoslav, stejně jako představitel Michala Kadlece. (Frajtkof)