Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

Luxocculta

Být to tak o hodinu kratší a méně přeplácané, bylo by to daleko snesitelnější. Navíc Seymour jako Bond girl je naprosto bez šťávy. Vždycky na mě působila jako suchá panna a tady to nebylo o nic lepší. ()

Inozuka

Jedna z nejhorších, ne-li vůbec nejhorší, Bondovka všech dob. Není to ani tak chyba nového představitele agenta 007 Rogera Moora, ale je to způsobené spíš atmosférou a dost jeblým scénářem. Celé to ladění filmu do prostředí New Orleans, voodoo a černošské kultury je neskonale otravné a nudné. Některé scény jsou nechtěně parodické, ale ne až tolik, aby se staly kultovními. A tak za zmínku stojí jen parádní ústřední song, mladičká Jane Seymour a honička s čluny. Jinak dost průser ... ()

Likan7

Nesedí mi ta změna stylu a okultismus, do tohohle světa prostě Bond nepatří. Příběh je o poznání slabší než u Connerovkách a co si budem..Moore sice jako Bond není špatný, ta očividná lehčí atmosféra mi ani tak nevadí, ale bohužel se potvrzuje jen to, co jsem si myslel. Staré bondovky budou pro mě utrpení.. ()

Ceberus

Tuhle mooreovku jsem neviděl jako první, ale Roger Moore mi i zde připadá jako nejvtipnější z Bondů (Chobotničce jsem se za humor dokonce odvážil dát pět hvězd). Mladičkou Jane Seymourovou jsem vůbec nepoznal. 🙂 Šerif v závěru filmu je za mě velmi odpuzující postava, takže pokud to byl záměr filmařů, podařilo se. Nechybí originální padouchův pobočník (tentokrát s pirátským klepetem), padouchovo jeskynní doupě a samozřejmě žraloci a typičtí krokodýli, kterým padouch předhází své oponenty. Odtud je asi také ikonická scéna Bonda a jeho "bondgirl" svázaného ke smrtelné konstrukci. Za zmínku stojí také velmi originální závěrečná smrt hlavního náfuky. Celkem tedy dvě a půl hvězdy. ()

john.h

Mooreův debut v roli Jamese Bonda se velmi povedl. Někdo tu psal názor, že tento díl Bonda je povedený díky tomu, že tu chybí humor typický pro Mooreovy bondovky. S tím však nemůžu souhlasit. Humoru tu je dost a co mě pobavilo nejvíc byla honička na člunech za asistence vesnických policistů. Hlavně hláška hlavního šerifa bělocha, který zavolal švagrovi s rychlým člunem, aby mu pomohl chytit zločince: "To je můj švára!" a najednou záběr na černocha černýho jak bota, kterej předtím člun ukradl. Bondovy hlášky mají taky něco do sebe. Hlavně ty poslední: "Odjakživa se rád nafukoval, nemyslíš?", "Chci vyzkoušet staré pořekadlo: Neštěstí ve hře..." a "Jen skládám zbraně lásko." ()

bond77

8. Bondovka. Roger Moore poprvé v roli Jamese Bonda nezklamal, naopak byl velmi dobrý. Tento díl je plný akce, napětí a vtipu. Krásná Jane Seymour film rozhodně nekazí. Jen mi trochu vadil trochu temný děj. I tak se mi tento snímek velmi líbil, díky ústřední písni Paula Mc McCartneyho. ()

Oskeruše

Bondův protivník se tentokrát nesnaží megalomansky ovládnout svět - prý že by mu úplně stačila moc nad drogovým trhem. A je to příjemná změna – všech těch nadnárodních „Spectrů“ už bylo přeci jen dost. Děj se odehrává kdesi v Karibiku a ilegální plantáže s konopím nechrání jen horda ozbrojených černochů, ale také celá sbírka voodoo strašáků. Je proto škoda, že samotný voodoo obřad nepůsobí nikterak děsivě. K pohanským kultům i lidovému folklóru odkazuje také zvláštní schopnost krásné bond girl a především způsob, jakým může o tuto schopnost přijít (dobře, já vím, že většina vyznavačů voodoo se považuje za křesťany, ale asi už jsem zkažená hororovými světy). Kdyby fungovalo tlačítko back space na filmové scény, vymazala bych všechny ty, v nichž figuruje nechutný šerif Pepper (i kdyby měla být nekonečná honička na motorových člunech ještě nekonečnější). Jako by se sem zatoulal přesně z toho druhu amerických komedií, které bílý kocour tak nenávidí. Á propos - Poznámka na okraj: Bílý kocour nezaregistroval, že by si James objednal své „protřepat nemíchat“ Martini. To panička na „protřepat nemíchat“ mléčný koktejl nezapomněla… ()

xenopus

Průměr... Roger Moore měl být náhradou za Conneryho a především Lazenbyho, ale Seana prostě nikdo nenahradí. RM hází až komediální hlášky na všechny strany, ale jaksi tomu chybí Skotova noblesa a možná jakási pocitová uzavřenost. Agent 007 v podání RM je větší extrovert až exhibicionista. No ale proč ne. Jen škoda, že hned napoprvé nedostal do ruky kvalitnější materiál. Celý film se táhne od ničeho nikam a jediné vzrušení jsem zažil snad při scéně s krokodýly. A honička na člunech po močálech Louisiany jak je dlouhá, tak je i nudná. A navíc proložená dementní a trapnou postavou šerifa. Škoda, že film v druhé polovině ztratil z počátečního tempa. Jo a jsem jediný, kdo si všimnul, že dobří jsou běloši a zlí černoši? ()

Kariya

Tohle je jedna z nejlepších bondovek vůbec! Od začátku až do konce se jedná především o vizuální, ale i audio-orgasmus. Perfektní scény - černošský pohřby, woo-doo obřady, woo-doo sošky na tom střeženym ostrově a plno dalších. A ta titulní píseň? No to je oproti těm tradičně utahanejm, téměř vážnejm písním, slast! Moor se vyznamenal hned při svém Bond-debutu na jedničku. A taky nelze opomenout ne jednoho, ne dva, ale hned tři vynikající záporáky! Prostě to nemá chybu. Tady se tentokrát producenti opravdu vytáhli, po těch strašnejch předešlejch diamantech. 92% ()

Tiiso

Mooreův úvod na scénu nedopadl vůbec špatně. Viděno očima člověka jednadvacátého století. Když totiž film spatřil světlo světa já byl ještě právě v bříšku. Počáteční New York a následný Harlem, vypadá dobře. Taktéž scény z karibského ostrova, či New Orleans. Příběh ubíhá dobrým tempem dále ke svému konci a tajemné seance Woodoo přidávají na celkové atmosféře. Žít a nechat zemřít, ale přeci, přes toto vše, není ničím jiným než průměrným příběhem, který jen stěží může šlapat na paty, svým lepším sousedům. A tudíž i nenáviděné průměrné tři hvězdy. ()

MRPitivier

Osmý díl této velkolepé série přináší velkou změnu v obsazení hlavní role a to na dlouhých 12 let. Ano, tak dlouho si Roger Moore mohl říkat agent 007. Producenti vybrali velice dobře, Moore je vynikající herec s výbornými cynickými poznámkami, šarmem, arogancí a vkusem v oblékání. James Bond je pro něj jako ušitý! A to hlavní, nový agent přinesl oživení do vysychající špionážní série, které se projeví bohužel až v dalších dílech této série! A proč se to neprojevilo v tomto snímku? Důvod je jasný, jako v předešlé bondovce Diamanty jsou věčné, i zde působí duo scenárista Tom Mankiewicz a režisér Guy Hamilton, které devalvuje tento film na plné čáře! Neuvěřitelně strohý děj s nejistým motivem, pokulhávajícími záporáky s rasovým podtextem...neuvěřitelně zkažený film opět díky filmovému štábu. Ale na rozdíl od sedmého dílu s 007, tento díl má výhodu v dobré fyzické kondici Jamese Bonda, v jeho cynické nadsázce a hlavně v excelující Bondgirl, Jane Seymour! Tedy slibný začátek s dobrým spádem postupně vyprchá v nemastný neslaný děj, který bohužel nedojde k zdárnému vrcholu! Úplné vymazání oddělení Q také vůbec neprospělo, protože právě "hračky" přinášejí do filmu napětí, vzrušení, potřebnou šťávu do akčních scén. Akční scény jsou dobře zahrané, ale nepasují do děje nebo jsou zdlouhavé bez dramatických okamžiků, například honička v rychlých člunech je nekonečná! Jinak jsem nepochopil obsazení buranského seržanta Peppera, který svým přehráváním kulturně znehodnotil snímek! Bond a Bondgirl zachraňují svět a hlavně tento film! Jedna z nejslabších bondovek! ()

kyLuke

Pro mě nejlepší Moorova bondovka a ještě asi na dlouho ta nejzábavnější ! Zatímco v dalších Moorových bondovkách bylo už humoru moc , tady ne zas tolik a tak vznikl aspoň pro mě geniální film!! A jen tak pro zajímavost , film má skoro ( po Skyfallu a Špionovi , který mě miloval) nejlepší hudbu ze všech bondovek !! ()

TommyDiamond

007- s pořadovým číslem osm. Roger Moore se nám poprvé představuje jako agent Jejího veličenstva s povolením zabíjet. I na něho se lepí lepé děvy a i on svým šarmem a vynalézavostí dokáže odrovnat koho si jen zamane. S novým Bondem se nám trochu víc rozjasnilo. Líbí se mě Moorova chladnokrevnost. Tento film byl bohatý na plno skvělých momentů (Had v koupelně, honička s autobusem, muž s hákem, scéna s krokodýli, manévry na řece atd.). Další plus má i bondgirl Jane Seymour. Celkově 85% ()

Godhaj

,,Felix told me there will be moments like this.“ Kombince bondovky a voodoo není zas tak špatná. Trocha tajemna a kouzel mi vůbec nevadila. Příběh je tentokrát trochu více při zemi, žádná celosvětová spiknutí se nekonají, což dle mého názoru taktéž filmu prospělo. Akční scény s krokodýly a rychlými čluny mi přišly průměrné. Co však mohu opravdu pochválit je krásná bondgirl, které to však slušelo pouze, když byla bez nalíčení. ()

hyundai

Příležitostný fanoušek Bondovek bude spokojen. Film je lehce a humorně okořeněn záhadným voodoo a navíc je prokládán jedním z nejlepších soundtracků, které kdy tato britská série měla. ()

Knor

Pro mě zatím úplně nejslabší bondovka. Na Rogera Moora se musí zvyknout , to se nedá nic dělat a až tak mi to nevadí. Ale prostředí Orleansu 70' let mi k bondovi vůbec nesed ani se záporákem. Jediný co mi asi utkví v paměti je scéna na krokodýlí farmě, pán se štípačkama místo ruky a nádherná Jane Seymour. Jinak dlouhá nuda. ()

celticek

Buranský šerif, Billy Bob, honička ve člunech a nejlepší hudební motiv od Paula McCartneyho později převzatý Guns'n'roses. Mooreovi role sedne více než Connerymu s Lazebnym dohromady, tak doufám, že se Roger ještě vybarví. ()

Najt

Bond č.8, aneb zatím nehorší bondovka ze všech 8 dílů. Po prvním vidění jsem hodnotil 2* . Na člunu to bylo dobré, Moore se taky ukázal, ale to ostatní tragédie. Prostředí to bylo uplně vehementně nechutný, všude samí negři, blázni, magoři. Příběh mě vůbec nezaujal, zaporák a jeho stoupeni neskuteční idioti, prostě fuj... Tohle vše je na 1* , ale ostatni funguje dobře, proto jsem hodnotil 2* ale to kvůli pár scénám, s krokodýlí, na člunu plus bond girl, takže výsledek není tak špatný. Příběh prostředí postavy 1* bond, bond girl, akce na 4 čili průměrem 2,5* takže zaokrouhluji na 3* .... Jinak bond hudba vynikající, bond girl taky a bond hračky v podobě hodinek super. ()

Hydr0gen

Nevím proč, ale moc jsem se u toho nebavil. 4* za jednho z nej padouchů-pomocníků a pár kultovních scén ("tresspassers will be eaten"). Ta vložka se šerifem mělo bejt jako co? ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto