O myších a lidech

• USA Of Mice and Men (více)
TV spot

Vejrrr

Ten film, kde zíráte na závěrečné titulky a ... co vlastně děláte? Přemýšlíte o všem co jste viděli, o tý kráse, která právě skončila? Nebo naopak nepřemýšlíte o ničem a jen se díváte na ty písmenka, co tam tak hezky jezděj a jen si užíváte pocit, že jste právě viděli dokonalý film....... ()

Oyer

Po 53 letech stejný příběh se stejným názvem. Výborný John Malkovich. Muž který dokáže zahrát snad každou roli naprosto geniálně. Když srovnám Malkoviche v tomto snímku a snímku Con Air - pokaždé úplně jiný, pokaždé tak dokonale a osobitě zahráná role! Gary Sinese taktéž bezchybný.Jednoduchý prostý příběh s vlažným dějem a překvapivým koncem, který mi zrovna k Georgovo (Gary Sinise) povaze moc nesedl. ()

ADIO45

Děj novely se odehrává ve 30. letech 20. století, v sociálně tíživé době, kdy se americká společnost vyrovnávala s důsledky hospodářské krize. Próza ve svém druhém plánu přibližuje nelehký život námezdných zemědělských dělníků, bezzemků, jimiž jsou oba hlavní hrdinové. První plán má podobu hutného dramatického příběhu s tragickým rozuzlením. Realisticko-popisná poloha je doplněna reprodukovanými iluzemi a sny, k nimž tito chudí lidé upínají své naděje na lepší život, odsouvaný do blíže neurčené budoucnosti. ()

Ollie235

Natolik příjemné, až sem musel zahodit svůj odpor vůči filmům s mentálně slabšími jedinci v hlavní roli. Of Mice and Men totiž dokonale zvládá pomocí nenápadného příběhu předat vše, co by takový film měl - od emocí, až po jakési morální dilema. Nesmírně tomu pomáhají i všichni herci, co se na plátně objevují, výborně vylíčené období hospodářské krize a samozřejmě Steinbeckova předloha. Takhle nějak jsem si to představoval. Spokojenost. ()

Nethar

Parádně zpracovaný silný příběh, za kvalitu jistě také vděčící Steinbeckové knižní předloze. Vynikající Malkovich. Dobře zachycená atmosféra třicátých let. Minimálně čtyři hvězdy. ()

kritiklon

Čekal jsem trošku širší pojetí ale co se týče obsahu a snahy ho vyjádřit co nejlidštěji, tak tady to funguje dokonale! Navíc skvělí herci ( především Malkovich ), kostýmy i exteriéry. Je to jeden z těch filmů co Vás donutí přemýšlet a z kterého si něco vezmete. 4* za 84% ()

Sochorisko

Parádní ukázka staronového amerického dogmatu, jenž nám nastiňuje informace tehdejší doby. Za herecké výkony nutno chválit zvlášť hvězdně ztvárněného Lennieho (John Malkovich). Samotný fakt, ojediněle přesně natočeného filmu dle literární předlohy, mi naznačuje naprostou oddanost tvůrců a hafo práce, s tím spojené. ()

javaznenevim

Jo, tak tohle je přesně ten způsob jak vytvářet adaptace. Doslovný přepis dialogů z knihy, herci zvolení tak aby odpovídali knižním postavám, a příběh přesně odpovídající knize. Žádné přiblblé scénáristické invence, jaku u D&D. Tady by se ti dva ňoumové mohli ledacos přiučit. ()

Kamas

"Ale s náma je to jiný Georgi. Protože já mám tebe a ty máš zase mě...." Tenhle film mě dostal a dlouho ve mě zůstával takový ten sladkobolný pocit dojetí. ()

Terezinka198

Kdysi povinná četba k maturitě, o pár let později návrat s tím, že si pamatuju, jak to dopadne, ale stejně je to v podstatě něco jiného, než kniha. Obě postavy skvěle zahrány. Protiklady, co se týče chování vůči "bělochům-zaměstnancům" a černochovi vs. bílý (malý) pán (debil). Stejně silný zážitek, jako kdysi z knihy. ()

Pawlisman

Není myslím příliš obtížné zfilmovat tuto původní předlohu. Ale i tak se toho vždy dá dost zkazit. Tento film mi nevyrazil dech (snad až na herecký výkon Malkoviche), avšak stejně tak toho z originálního textu moc neztratil, ba dokonce možná i naopak... Několik scén mi dokonce přišlo jako déja-vu z mých čtenářských představ. Velice slušný nadprůměr. 8,5/10 ()

bolan

Příjemně nepříjemný film o mezilidských vztazích a lidskosti, aneb kdykoli se ve filmu objeví nějaký "kripl" (moderní věda už zná i lepší nálepky, ale nemůžu si teď na žádnou vzpomenout), pak nás to vždy dostane. Těžko říct jestli by nás to takhle dostalo i v reálném životě, každopádně jako film velmi dobré. ()

in nomine

Kvalitní podívaná od začátku až do konce.Těžký život, těžké přátelství, těžký konec! A J.Malkovich je borec! ()

Stanley619

Mě k "dokonalosti" chybělo víc scén, kdy se prostě vžijete do role hlavních hrdinů. Jinak dobře obsazený jednoduše krásný film o životním snu, který se ne vždy podaří. 79% ()

Kroupa

Krásný film, byť musím říci, že jaksi pozapomenutý nebo nedoceněný. Moc nechápu, proč Sinise nerežíroval dál. Jako určitou zajímavost bych uvedl, že taky Malkovich má na kontě režijní počin, který je v mých očích extratřída, ovšem ani on už nenavázal. Asi je to opravdu náročné a nevděčné povolání, ten režisér... ()

Vesecký

Jak neznám tváře amerických herců, tak jsem si myslel, že Malkovich je Sinise... No, to tak pro zasmání, Ale vážně, Malkovich v postavě Lennieho zahrál asi skutečně postavu, jakých mnoho nevytvořil, snad je v této postavě ještě životnější než Hofmann v Rain Manovi. Jen na první pohled podobný základ - duševně vyšinutý člověk závislý na svém silném druhovi. V Rain Manovi sourozenec, tady zcela cizí muž, který vše prožívá na úrovní pětiletého chlapce. Navíc s obří silou, která způsobí tragédii. Ke své ostudě se přiznám, že ani román se mi dosud nedostal do rukou, a tak jsem prožíval skutečně silný příběh, podobný a přece odlišný od známějších Steinbeckových adaptací, kde je sice trochu upozaděn sociální aspekt (ale je i tu), ale i ten se odehrává kdesi na venkově amerického Středozápadu. Mistrná režie začínající chcíplou myškou v kapse Lennieho a končí trochu silnějším stiskem krku snachy majitele farmy. Postupně stále více tušíme, že se schyluje k tragédii. A smrt Lennieho? George již nic jiného dělat nemohl, a tak ani jednoho z obou druhů nemůžeme vinit z vraždy. Spíš vzbuzují lítost. ()

TheSpearCZ

Docela mě po dokoukání tohohle smutného Steinbeckova příběhu mrzí, že Gary Sinise nepokračoval v režírování, protože to tady zvládl brilantně jak režisérsky, tak i herecky, no vždy mi přišel nedoceněný. Každopádně to tu táhnou herecké výkony, především John Malkovich jako duševně nemocný Lennie, který se tu teda pořádně vyšvihl, až mi připomněl Dustina Hoffmana z Rain Mana, poté také již zmíněný sympatický Gary Sinise a krásná Sherilyn Fenn jako třešnička na dortu. Zmínit musím i charismatické vedlejší postavy, což je pro takovýto krátký a jednoduchý příběh také důležité. Knížku jsem sice nečetl, ale tohle je snad první film k maturitě, který mě opravdu bavil a řekl bych, že hodnocení 85% je tu adekvátní a odpovídající. Čisté 4* ()