poster

Praha - neklidné srdce Evropy

 • anglický

  Prague: The Restless Heart of Europe

Dokumentární

Československo / Itálie, 1984, 59 min

Scénář:

Věra Chytilová

Kamera:

Jan Malíř
 • Snorlax
  ***

  Nebýt abnormálně otravného komentáře a psychedelického střihu, nemusel se celkem zajímavý nápad Chytilové zachytit milníky našich dějin minout účinkem.(4.6.2016)

 • Karrfik
  ****

  Musí se vidět. Možná i vícekrát. Napoprvé je to pro normálního smrtelníka moc rychlé. Ale stojí to za to! Jak zde někdo zmiňoval, že jde o "nejlepší film od Chytilové podle hodnocení na ČSFD", tak to trochu popletl. Jedná se o dokument, vynikající dokument. Jako bonus excelentní komentář p. Miroslava Macháčka...(7.10.2010)

 • evapetra
  *****

  Jakoby někdo hned několik dokumentů o Praze stlačil do jakési masoxové kostky. Kupodivu však, alespoň pro mne, chutné a výživné. Škoda, že režisérka nenatočila tento dokument ještě o pár let později.( Ne o moc) Památky, v novém kábátě, po revoluci opravené, by mu taky slušely.(27.7.2014)

 • xxmartinxx
  ***

  Příliš interní. Chytilová říkala, že jí jde u filmů především o užitečnost, aby k něčemu byly. Potom se ale divím, že tenhle koprodukční dokument bude pro cizince podle mě dost zmatečný a svůj účel "turistického videa" nesplní. A sled hezkých obrázků začal i mě v druhé půli nudit.(13.3.2014)

 • Radko
  ***

  Dokument z rádu "iných". Rýchle strihy, obrazové seky a zrýchlený pohyb miestami pripomenuli Panelstory. Ako Ariadnina niť sa dokumentom tiahne apel na potrebu kontinuity vedomia dejín. Keby som len sakra vedel, že čo to - okrem pateticky prednesenej frázy - vlastne obnáša. Asi, že históriu je dobré poznať, Ach, aha, naozaj? No to by som veru nebol vedel. Pohľad na Prahu rôznych období ako neustále prelínanie obrazov súčasnosti a minulusti, inscenovaných scén. záberov z filmov a divadelných predstavení. História sťaby komédia, dráma, tragédia i fraška. Dejinná hra. Pateticko-filozofická oslava mesta storočiami plnými krvi, zlyhaní, pádov, ale aj vzletov. Osvietensko-mozartovsky napudrovaná avantgarda. Kudrlinky obrazu a hudby tlmené vznešeným sprievodným slovom vytvárajú obraz Prahy, ako štatistu dejín, pomedzi ktorého telo sa hekticky preháňajú ľudia, vozy, pozostalosti.(19.10.2012)

 • - Na konci finálního sestřihu měl film pořád dvě hodiny, ale zakázka zněla jen na jednu. Kvůli tomu padlo za oběť několik pasáží (po zásahu například po bitvě u Lipan následuje rovnou oproti původnímu záměru Bílá hora). (BoredSeal)

 • - Film vznikl pro zamýšlený italský cyklus Hlavní kulturní centra Evropy produkovaný společností Transfilm Roma, nakonec se ale celá série nerealizovala a vzniklo jen pár snímků. (BoredSeal)

 • - Na dokumentu se začalo pracovat v roce 1984, českou premiéru měl až v roce 1987 a v Československé televizi se poprvé objevil až během takzvaného Palachova týdne v lednu 1989. (BoredSeal)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace