Od chvíle, kdy Štěpán Šafránek nastoupil do ústavu pro mentálně postižené děti, uplynulo deset let. Ústav byl zrušen a Štěpán se vrací do nemocnice jako lékař u záchranky. Stále žije s pragmatickou lékárnicí Ute. Navíc mu zemřela maminka a musí se postarat o pohřeb i pozůstalost. V dispečinku záchranky slyší sestru Toničku vyprávět o řediteli Sahulákovi, který chtěl skočit z okna, a doma ho vyhledá Kendy, kterého vyhodila manželka. Když se zastaví za Ute, narazí na zrzku Annu a nabídne jí svezení. Majitel prosperujícího autosalonu Karas ho přemlouvá, aby se přihlásil do konkurzu na nového ředitele nemocnice, ale on o tom nechce ani slyšet. Pohádá se s Ute a poté opět narazí na Annu. Napíše pro ni básničku a další den Karasovi řekne, že se rozhodl kandidovat. Dál se schází s Annou. V konkurzu vyhraje a stane se novým ředitelem nemocnice. Začátky nejsou snadné. Navíc přijde o svou novou lásku Aničku, která zahlédla Ute, jak přichází ke Štěpánovi domů s kufrem. Marně ji hledá, v nemocnici se pouze dozví, že otěhotněla a odstěhovala se. Štěpán se odmítne zaplést do podvodných machinací a vrátí se k záchrance. O sedm měsíců později je nahlášen akutní porod... (TV Nova)

nathaniel 29

Sorry ale tato filmova seria ma nikdy nebrala.Prve tri casti nuda,stvorku som chvalabohu nevidel a dufajuc ze petku v klude prespim sme s priatelkou spustili dvd prehravac Sony,no a svete div sa, ono sa to dalo v pohode pozerat.A nebolo to veru vuobec spatne.Pre mna najlepsi diel,pre priatelku tiez a vy ostatni ma netrapite:-) ()

Inozuka

O fous lepší než předchozí díl, ale jinak vaření z vody. Roubování scénáře, tak aby se tam opakovaly polozapomenuté postavy minulých dílů bez nijakých návazností (Nádeníček ... ) je trapárna. Přeobsazení Vetchého Vaculíkem pak zkouška pozornosti diváka a všudypřítomný product placement zase testem jeho trpělivosti. A tak zbývá jen zvědavost, jak to s tím Šafránkem vlastně dopadne a jakou kost sbalí. No a také Badinková se zrzavými vlasy ... ()

Lupes

I já mám samozřejmě nejradši první tři díly, resp. ten vysokoškolský, který tak nádherně vystihl dobu i krásu tehdejších studií. Jenže pak vše převálcoval byznys, a byť se mu Štěpán hezky brání, o většině dalších postav, panu režisérovi a sérii jako takové se to už říci nedá. Product placement a obsazování herecky toporných modelek nalezneme i zde, příběh samotného Štěpána se naštěstí vrátil k lidské realitě. Krize středního věku, odvaha nevidět prachy jako smysl života, přijetí rodičovství jako jedné z těch smysluplnějších alternativ naplnění života. Za to vše si zapomenutého básníka od záchranky vážím, a jelikož je tentokrát přidán nejeden vtipný dialog a přátelství s Kendym má laskavý i opravdový nádech... jsem opět mírně nadšen. Plně se navíc ztotožňuji se Spáčilkou, jen jim měla dát víc %. Ale ona tehdy ještě netušila, že sr...ek bude už jen přibývat. ()

Johny

Inteligentní, s lehkostí natočená komedie jaká se poslední dobou nevidí nejen v naší filmografii. Nevadí ani do očí bijící reklamní sekvence (spíše je to samo o sobě směšné), ani to že se děj chvílemi ztrácí za situační komikou. Příjemný film s dobrými hereckými výkony a nostalgicky-idealistickou atmosférou ve kterém láska vítězí. Alespoň někde. ()

Threepwood

Určitě lepší něž čtvrtý díl.Začátek a konec trochu drhne,ale prostředek je celkem vtipný-hlavně zásluhou Davida Matáska a Janě Hlaváčové. ()

winstonik

Napriek tmu, že piaty diel už trochu viac pokrivkáva za poetikou predošlých častí, napriek tomu, že je v ňom zopár prázdnych miest a kŕčovitých dialógov, i tak je to stále uveriteľný príbeh mužov vo svojom veku. ()

Tiiso

Snímek mě svým příběhem nedokázal nenadchnout. Děj se místy naivním, místy spíše potupně směšným způsobem, přelévá ze strany na stranu, a jeho linie, nikde neumí zakotvit na nějakým smysluplnějším příběhu. Místy působí až křečovitě. Je nasnadě, že v takovýchto podmínkách má Pavel Kříž jen velmi málo prostoru k tomu aby ze sebe dostal patřičný výkon. Některé scény jsou téžko uvěřitelné. Samotné zpracování se často jako televizní a absence dostatečných financí je v tomto snímku velmi markantní. ()

Rodin

Hmmm... Čekám na nějaký šestý díl, kde si kmet Pavel Kříž bude vyprávět s kmetem Davidem Matáskem o tom, jak si v eldéence hraje se svojí Žížalkou. A jestli by jim to Kendy aspoň nevyfotil. ()

topi80

Celá série je kvalitativně vyrovnaná, ale tady se přecejenom šláplo o nějaký schůdek dolů. Reflektování dobových nešvarů k básníkům patří, ale jestliže se čtvrtému dílu podařilo perfektně popasovat s nálepkou "restituční komedie" a vyšel z toho více než se ctí, tak tady to už je chvílemi trochu kostrbaté. O vtipné momenty ale nouze není, panoptikum lidí kolem Štěpána Šafránka opět hází hlášku za hláškou a a zásobuje hlavního hrdinu tradičními lidovými moudry. Vrcholem filmu je asi konkurs na ředitele a společné bydlení životních ztroskontanců, kteří toho v životě mají pořád zhruba stejně, jako v oněch časech, kdy dělali divadelní představení. Slabin je více než v minulých dílech. Iritovalo mě obsazení rolí instantními celebritami a product placement, který v tomto filmu překročil veškeré akceptovatelné hranice. Přesto jde o oddechovku, kterou si i při dvacáté repríze vychutnáte podobně jako její předchůdce. ()