Od chvíle, kdy Štěpán Šafránek nastoupil do ústavu pro mentálně postižené děti, uplynulo deset let. Ústav byl zrušen a Štěpán se vrací do nemocnice jako lékař u záchranky. Stále žije s pragmatickou lékárnicí Ute. Navíc mu zemřela maminka a musí se postarat o pohřeb i pozůstalost. V dispečinku záchranky slyší sestru Toničku vyprávět o řediteli Sahulákovi, který chtěl skočit z okna, a doma ho vyhledá Kendy, kterého vyhodila manželka. Když se zastaví za Ute, narazí na zrzku Annu a nabídne jí svezení. Majitel prosperujícího autosalonu Karas ho přemlouvá, aby se přihlásil do konkurzu na nového ředitele nemocnice, ale on o tom nechce ani slyšet. Pohádá se s Ute a poté opět narazí na Annu. Napíše pro ni básničku a další den Karasovi řekne, že se rozhodl kandidovat. Dál se schází s Annou. V konkurzu vyhraje a stane se novým ředitelem nemocnice. Začátky nejsou snadné. Navíc přijde o svou novou lásku Aničku, která zahlédla Ute, jak přichází ke Štěpánovi domů s kufrem. Marně ji hledá, v nemocnici se pouze dozví, že otěhotněla a odstěhovala se. Štěpán se odmítne zaplést do podvodných machinací a vrátí se k záchrance. O sedm měsíců později je nahlášen akutní porod... (TV Nova)

klúčik

Vo filmovom svete sa málokedy stane, že pokračovanie niečoho čo bolo úspešné a celkom dobré sa podarí. Tento film je toho tiež príkladom. Postavy už poznáme, vieme čo môžeme od nich očakávať, a nič nové nevidíme. 60%. ()

Wally

Jednoznačně asi nejhorší 'básnický' počin bez kterého by se fanoušci Štěpána Šafránka rádi obešli....bohužel byl pan režisér Klein opačného názoru. Paradoxně bych však řekl, že v tomto dílu je nejhezčí ŠafránekGirl ze všech. ()

Zagros

Po jedenácti letech pokus o další vzkříšení Básníků dopadl snad ještě hůře. Jde o nejslabší díl celé série. Především mi vadil product placement. Ten většinou ve filmech neřeším a je mi jasné, že je to asi nedílná součást filmu, ale neznám moc filmů, kde to bylo narvané násilněji a tak příšerně to rušilo. Bohužel ani zde už mě nebavily postavy a vtipných scén a dialogů aby člověk pohledal. Zůstávají slabé dvě hvězdy a to především díky sympatické Aničce, která si nevím proč, nabrnkla vyhořelého Štěpána. ()

cab

Pro mě velké překvapení. Skvělá česká komedie, která navazuje na úspěchy a popularitu předchozích dílů. Akorát Vaculík se tam nehodil. 80%. ()

DocBrown

Jeste nikdy jsem nevidel, jak moc se dokaze reklama vetrit do filmu. A jeste nikdy jsem nevidel, aby clovek za takovou reklamu musel v kine platit. Samotny film je velmi slabym odvarem predchozich dilu, predevsim v prvni pulce jsem se snad ani nezasmal. Samotny dej byl taky paskvil a angazovani Marese bylo velmi trapne. ()

wosho

Nejhorší díl a pokud to pujde s básníky i nadále, tak opravdu nevím, nevím. V prvním díle sice Klein do filmu rval tehdejší hvězdy (co doopravdy s filmem nemají co společného), jako byl František Ringo Čech-ten si však film tehdy pro sebe celý ukradl. Ale Leoš Mareš je tady tak trapný a prkenný, až je to hanba. A navíc zde schází humor jak sůl. ()

Ripley

Jednoznačně nejslabší díl série,ale koukatelný.Humoru málo.Postavu číňana a A. Sklenaříkové bych vystřihnul.Byli tam zbyteční a trapní.Film je jedna velká reklama na Starobrno,drogerii Teta,Mazdu a Wella.A pana profesora mě bylo taky líto!Jinak průměr,který nenadchne ani neurazí.Závěr filmu byl povedený.Štěpánek našel zrzečku,porodil si vlastní dítě ve výtahu a neztratil naději na pokračování. ()

Reckon

Mírný průměr novodobé české komedie. Herecké složení je ucházející a nikdo tam špatně nehraje. Ovšem na starou sérii Básníků to nemá. Jen M. Badinková je 2. nejkrásnější "Šafránek-girl". (6/10) ()

Paity

Básnické zklamání z roku 2003 už zcela postrádá nadhled prvních třech dílů. Kříž už je starý, ale hlavně náladový a nevypočitatelný. Když mu někdo nabízí příležitost, on se v tom začne babrat a odmítne, což by patrně zbytek populace neudělal, ale co, že. Navíc do toho lékárnice Tereza Brodská, která je vše jen ne hezká a roztomilá, ale to se dá říci i o zrzce, která ji "nahradí". ()

HArna

48% je poměrně málo, hlavně proto, že na rozdíl od jiných pokračování má tento už pátý film básníků svojí kvalitu. Trochu se to zaškatulkovalo do filmů (i seriálů), které po X letech ožívají. Teď je to trend a ve skoro naprosté většině natočených filmů to nefunguje, ale tohle si myslím není úplně ten případ. ()

F.W.Colqhoun

Víš jak se dnes vydává poezie? Nakladatel udělá dvacet kuchařek a autor se vzdá honoráře. Zde se zjevně honoráře nikdo nevzdal a není tedy divu, že poezii suplují reklamní slogany, seriálové manýry, vyčpělá moudra, product placement a cynismus. Vulgárně nepůsobí jen klientelistická kurva Vendulka, která to má ve scénáři, ale tak trochu všechno: vztahy s kamarády (nadprůměrně zastoupený, dryáčnicky vtipný Kendy, který již zcela rezignoval na Dzigu Vertova i Buňuela), nahrazení Afričana Asiatem, komunální satira komunální politiky, dokonce i vzpomínky na zesnulou maminku. Do kategorie vulgární bohužel pasuje též básníkova nová múza, prostá vší lyričnosti a kouzla, šokující řečmi o zabarvení svého pubického ochlupení - kam se na tuhle štětku hrabe uřvaná, ale vtipná samice Jindřiška, jíž Štěpánek kdysi pohrdl. Hlavní hrdina na tom okolo čtyřicítky zkrátka není nejlépe a tak ten formální i obsahový zmar vlastně dává smysl. Kéž by to šlo považovat za tvůrčí záměr. Neztratit naději dá práci. ()

pjotr76

Z nostalgie tři...ale tohle jsou sakra vyčpělí básníci. Zombo to ve svém komentáři velmi dobře vystihl. Mareš je na zenitu popularity, podařilo se mu jakýmsi zvráceným způsobem, který prostě někdy v našich mediích funguje, když znáte správné lidi, dostat z původně velmi okrajového moderátorství na Evropě2 na lídra tohoto rádia a následně pak střídavě lezením do prdele a jinými triky (řekněme neotřelým humorem hohoho) vyšplhat až do televize a na slavíky a tak chudák starej Klein neodolal a řekl si, že tam prostě tenhle symbol dnešní zlaté mládeže musí naimplementovat...mno, a obecně filmu chybí lehkost předchozích básníků (rozuměj 1,2,3) ()

York

No nebylo to tak hrozné, jak jsem cekal, ani ta reklama na Starobrno nebyla tak strasna, ale na druhy a treti dil to nema ani zdaleka a ani zblizka. ()

Wishkah

Vtip, nuda, nuda, nuda, nuda, vtip, nuda, nuda, nuda atak se to táhne celým filme. Nechápu že tolik českých režisérů, kteří natáčeli za minulého režimu natáčeli takové kouzelné filmy, teď točí takové paskvily ()

mirkaaa

Závěrečný díl básníků. S prvními třemi díly se to sice srovnat nedá, ale přesto je to vtipná oddychová komedie, u které jsem se bavila. Dokonce mi nevadila ani ta reklama. ()

Schuldiner odpad!

Tak básníky jsem nikdy moc nežral...teda tyhle konkrétní básníky...ale tenhle díl je vážně skoro odpad. Jedna z těch naprosto zbytečných a ničím nezajímavých záležitostí, kde je trapné snad každé druhé slovo. Ale jo, dám tomu odpad, co bych se s tim páral... ()

lukasd

Jedna velká dvouhodinová reklama, který sice neurazí, ale bohužel ani moc nepobaví. Hlavně doufám, že Kleina nenapadne natočit Básníky v domově důchodců. ()

Macik

Je to pěkný filmek.. čekal jsem něco o dost o dost horšího.. je to vtipné má to šmrnc spousta skvělých herců jen jakožto pokráčování básníků to postrádá atmosféru prvních dílů.. ale díky bohu jsem se na tuto pentalogii nedíval naráz takže dávám za 4..P.S. PROČPAK NETOČÍTE V HOLLYWOODU PANE REŽISÉRE.. ALE NEPODPORUJI ODLIV MOZKŮ Z ROZVOJOVÝCH ZEMÍ.. :) ()