Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Pohrobek

Určitě si neodpustím srovnání s knižní předlohou. Tu jsem přečetl asi za dva dny a je zbytečné připomínat, že v moderní dětské literatuře se už dlouho neobjevilo něco tak úspěšného a lavinový efekt, který toto dílo doprovázel, strhnul i mnohé čtenáře, kteří se naivně domnívali, že mají dětské knížky za sebou. Ale aby se nezdálo, že Pottera považuji za takové veledílo: pro dospělého čtenáře knížka většinou není a navíc obsahově zoufale bruslí na blýskavém, pozlaceném povrchu. No, ale co má, kruci, tenhle film společného se svojí předlohou? Vzniklo nám dost nepohádkové a odfláknuté zpracování, které není nic víc než dalším, spíše průměrným dětským filmem bez špetky imaginace; takže je pochopitelně stopáží zbytečně velkooké a člověka začne nudit asi po deseti minutách, při čemž vlastně neobsahuje ani kloudný, do děje vtahující úvod. Proč? Proč se nemohlo chvíli počkat? A nechat dozrát dobu pro kvalitní zfilmování! Samozřejmě, že důvodem bylo rýžování dolárků, kterého se nyní svými čím dál tím slabšími pokračováními účastní i autorka! ()

TheMaker

:::::::::::::::::::: Tímhle začala ta tragédie ,-)) První díl je asi nejlepší. No, vlstně jsem viděl jen ten první, dál jsem do toho radši nešel ,-) :::::::::::::::: ()

Dever

Tu začína najväčší projekt filmového sveta, no nik onom ešte nevie. prvý diel je v skutku vydarený film ktorý ma zaujal svojim dejom o mladých čarodejníkoch.......................Soundtrack John Williams: 1. Prologue [2:12] ,2. Harry's Wondrous World [5:21] ,3. Arrival of Baby Harry [4:25] ,4. Visit to the Zoo/Letters from Hogwarts [3:22] ,5. Diagon Alley/The Gringotts Vault [4:06] ,6. Platform Nine-and-Three-Quarters/The Journey to Hogwarts [3:14] ,7. Entry into the Great Hall/The Banquet [3:42] ,8. Mr. Longbottom Flies [3:35] ,9. Hogwarts Forever!/The Moving Stairs [3:46] ,10. The Norwegian Ridgeback/A Change of Season [2:47] ,11. The Quidditch Match [8:28] ,12. Christmas at Hogwarts [2:56] ,13. The Invisibility Cloak/The Library Scene [3:15] ,14. Fluffy's Harp [2:38] ,15. The Chess Game [3:48] ,16. In the Devil's Snare/The Flying Keys [2:20] ,17. The Face of Voldemort [6:10] ,18. Leaving Hogwarts [2:13] ,19. Hedwig's Theme [5:09], ()

novoten

Dvě dekády jsou pryč a film, kterým to všechno začalo, nezestárnul ani o den. Těžko říct, jestli Chris Columbus věděl, jak obrovský fenomén startuje, ale neskutečně mu za to děkuju. Bez něj bych se nikdy nedostal nejen k filmům, ale hlavně k mojí milované knižní předloze. A nostalgie při sledování "naší nové celebrity" stírané Severusem Snapem je skutečně nezměrná. Není to nejlepší díl, ale je zkrátka první. ()

tron

„Postaviť sa nepriateľovi chce silu. Ale postaviť sa priateľovi ešte väčšiu.“ Boli Vianoce 2001. Čerstvo nabudený pozitívnymi reakciami z Cinemy som vyrazil na predpredaj lístkov na Kameň mudrcov. V za bežných okolností priestrannom vestibule bolo v ten studený zimný večer natrieskané. Isté bolo jedno. Toto neboli bežné okolnosti. Každý chcel vidieť Kameň mudrcov. Každý. Najlepšie na tom bolo to, že štyri dni po slovenskej premiére mal u nás premiéru aj iný (môjmu srdcu predsa len bližší) úvodný diel do veľkolepej fantasy série: Pán prsteňov. Vtedy som z kina odchádzal zo Spoločenstva Prsteňa nadšený. Z Kameňa mudrcov "iba" spokojný. Zaujímalo ma, ako film budem vnímať na jar 2016. Dobrou správou je, že sa toho veľa nezmenilo. Iste, efekty dnes už nestíhajú súčasným trendom v oblasti CGI, ale to je samozrejmé. Menej samozrejmé sú nelogické scenáristické nezrovnalosti. Potrestanie vystrašených prvákov tým, že ich pošlem do temného, nočného lesa, kde niečo vraždí jednorožce a pije ich krv? To ako vážne? Som zvedavý, čo na to povedia rodičia na rodičovskom združení. Columbusova réžia je príliš americká, zaliečavá, jednoduchá. S nástupom zahraničných (anglických, mexických...) režisérov sa to zlepšilo. Detskí herci v niektorých momentoch pôsobia drevene, ale budúcnosť ukázala, že čím boli starší, tým boli vo svojich rolách uvoľnenejší. Dospelákov nie je za čo kritizovať, snáď len to, že i po 15. rokoch od premiéry je najslabším kastingovým prvom jednoznačne matný Ian Hart ako profesor Quirrell. Richard Harris fajn, ale po tom, čo od trojky začal predvádzať žoviálny Michael Gambon, je pre mňa zosobnením Dumbledora on a nie Harris, pri všetkej úcte. Dobré fantasy rodinné dobrodružstvo, ktorému dosť ubližuje s odstupom desaťročí neuveriteľne napísaný Hagrid (koľkokrát v priebehu jednotky sa nechtiac prekecne a umelo tým posunie dej dopredu?). Film s rozpočtom 125 ich na celom svete zarobil temer jednu miliardu. To je proste megazačiatok. Kino Považan 2001 NMnV ()

B!shop

Tohle me fakt mile prekvapilo. Kdysi davno jsem videl kus dabovanej v televizi a prislo mi to jako vcelku blbost a ostatni dily jsem nijak neresil, ale az ted jsem se k tomu konecne dostal v originalnim zneni a v plny delce a fakt jsem spokojenej. Samozrejme je to uvodni dil a zaroven jsou deti jeste maly, takze takova pohadka. Jenze 150 minut neni ani jedno hluchy misto a od zacatku do konce jsem se bavil. Pribeh sice neni nejkomplikovanejsi, deti se v podstate tvari furt stejne a libovy herecky obsazeni dospelejch v podstate nema zadnej prostor, triky uz jsou dneska zestarly a vetsina leteckejch scen vypada jak animovanej film, ale na to kaslat, je to proste zabava. Jediny, co bych filmu vytknul, je, ze se chvilku hraje na zahadnou atmosferu, aby nasledne vzdy nekdo prispechal a vse hezky vysvetlil, aby nahodou nebyl nekdo zmatenej. Jenze vetsinou to je v podani super sympataka Coltranea, kterymu to clovek musi odpustit. Celkove to sice rozhodne neni cistejch 5*, ale tak nejak nemam duvod je nedat. ()

Slasher

Ač asi nikdy úplně nepřijmu casting Radcliffa do hlavní role (ksicht), můžu si teď po dlouhých letech přehrát celou ságu od znovu a víc ji užít. Klíčový pohádkový první díl uspěl přetavit knižní předlohu do velmi solidní filmové verze a přidat krásný hudební rozměr v práci Johna Williamse - soundtrack je u mě už tradiční vánoční poslech. Filmy sice nejsou senzační, mají ale své vlastní kouzlo, dopadlo to poctivě a na chvalitebnou. ()

movie

Potter mě zaujal především svojí kouzelnou atmosférou, místy docela strašidelnými scénami (třeba ta v Zapovězeném lese, nebo v "restricted" knihovně), ale jinak se nejedná o nic, z čeho bych byl doslova "paf":) ()

Lateef

První Harryho dobrodružství narušuje hlavně strašně dlouhá stopáž, spousta scén je tu samoúčelně, pravděpodobně kvůli trikům(příkladem budiž fanfrpálový zápas), které s dějem nemají žádnou souvislost. O samotném Kameni mudrců se hovoří a koná až v poslední třičtvrtě hodině, všechno předtím sice plyne, ale hodně pomalu. Celý film v podstatě utáhla dětská trojice, což je obdivuhodné, herec, který mě zaujal nejvíc, byl Alan Rickman a jeho profesor Severus Snape. Vizuální triky - většinou povedené, někdy více, někdy méně, líbily se mi scény s dopisy, některé záběry letů na košťatech a hlavně šachový souboj, ze kterého šlo ale vytěžit ještě více. Celkově hodnotím 70% a protože mě zajímá vývoj Harryho(a samotného Radcliffea) a také to, jak si s jednotlivými díly poradí různí režiséři, zkusím si obstarat pokračování. 125 miliónů dolarů(rozpočet)/976 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Jossie

Klasická ukázka toho, jak není vždycky výhra držet se za každou cenu předlohy a autorčiných rad. Velmi průměrný film, což je škoda, protože kniha je opravdu kouzelná. ()

Kulmon

Zajímavosti: Robbie Coltraine byl vůbec první obsazenou osobou. *** Richard Harris souhlasil vzít roli Albuse Brumbála, protože mu jeho jedenáctiletá vnučka vyhrožovala, že s ním jinak do konce života nepromluví. *** J. K. Rowlingová trvala na tom, aby hlavní obsazení bylo britské, čemuž se vyhovělo s dvěma výjimkami. Richard Harris byl Ir a Zoe Wanamaker je Američkanka. *** Mourovatá kočka, která se používala k filmování utekla a vrátila se až po dvou dnech. *** Mezi portréty na posunovacím schodišti můžete jasně vidět Annu Boleynovou, druhou a popravenou manželku Jindřicha VIII. a matku královny Alžběty I. Anna Boleynová byla známá tím, že věřila na čarodějnice. *** Harry Potter má narozeniny 31. července, stejně jako J. K. Rowlingová a Richard Griffiths (strýc Vernon). Daniel Radcliffe kvůli publicitě tvrdil, že on také, ale ve skutečnosti je má 23. července. *** Tři sovy hrají Hedviku: Gizmo, Ook a Sprout, ale nejvíc Gizmo. *** Velkým fanouškem Harryho Pottera je Drew Barrymore, původně si měla i zahrát. *** Rossie O´Donnell a Robin Williams toužili zahrát si ve filmu i zadarmo. *** Tim Roth byl hlavní uchazeč o roli profesora Snapea. Nakonec však dal přednost v Burtonově Planetě Opic (2001). *** Pro vnitřní scény banky u Gringottových byla použita budova australské ambasády v Londýně. Exteriéry jsou tzv. Stříbrné Sklepy nedaleko. *** Pro roli Harryho byl zvažován Gabriel Thomson. *** Ulice, kterou jdou Harry a Hagrid k Děravému kotli je ta samá, kde Sean Connery čekal na Catherine Zeta-Jones ve filmu Past (1999). *** David Thewlis, který později hrál profesora Lupina v Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004) byl zvažován pro roli profesora Quirrella. *** Steven Spielberg chtěl, aby Harryho hrál Haley Joel Osment. *** Liam Aiken byl nejprve vybrán pro roli Harryho, ale druhý den se přišlo na to, že není Brit a byl vyhozen. *** Steven Spielberg měl nejprve jiné kandidáty na režiséra: Jonathan Demme, Brad Silberg či Terry Gilliam. Gilliam byl největší favorit Rowlingové, avšak studio nakonec vybralo Chrise Columbuse, protože měl zkušenost s dětskými herci. ()

CheGuevara

Prosíme všechny cestující, kteří cestují do Bradavic, ať si pospíší, z koleje devět a tři čtvrtě právě vyjíždí bradavický expres s mašinfírou Chrisem Columbem. Nutno poznamenat, že Columbus tento rychlík ukočíroval se ctí, přestože zrovna u prvního dílu měl nejvíce práce. Od nekonečných castingů, které se náramně povedly, až po výtvarné řešení celého potterovského světa. Stejně tak v prvním díle měli tvůrci poněkud nevděčnou roli, a to představit mudlům kouzelnický svět ve vší komplexnosti. Proto se může zdát, že film postrádá potřebný drajv a obsahuje až příliš nezáživné "vaty". Navíc se tvůrci na konci až příliš drží knihy a oproti papírové verzi tak finále typu "tři děti - tři dveře - tři úkoly" vyznívá značně ledabyle. A aby toho nebylo málo, tak právě na jedničce je nejvíce znát, že Harry Potter je především dětská fantasy, postupem času se toto přídavné jméno ztratí úplně, ale nepředbíhejme. Columbus si s ostře sledovaným startem poradil bez výrazných pochybností. ()

EdaS

Roztomilé. Jsem věrný fanoušek Harryho, a jako takového mě to potěšilo. Jako filmový fanoušek bych radši na režisérské sesli viděl někoho jiného... třeba Spielberga nebo Petera Jacksona. To by byl film. :o) ()

Pethushka

Harryho Pottera buď milujete a nebo nechápete, proč ho všichni kolem vás tak milují. Já se řadím k těm prvním. Myslím, že patřím k té generaci, která si sledování užila ze všech nejvíc. Byla jsem dost malá na to, aby mě všechny ty čáry máry okouzlily a dost velká na to, abych jim rozuměla. Dospívala jsem s Harrym a jednotlivé díly vždycky tak akorát sedly mému věku. A tak je pro mě do dneška Kámen mudrců srdcovkou a pohádkou, co ve mně probouzí malou Peťu, která pevně věří, že Bradavice existují :) ()

xxmartinxx

Harryho Pottera jsem jako mladší samozřejmě žral. Knížky jsem měl moc rád až do čtvrtého dílu. Co se filmů týče, to ale žádná sláva není. Narychlo spíchnutý, nezajímavý počin naprosto neschopného režiséra. Nulová atmosféra, vše je dětské, čisté, legrační, příjemné, rozhodně ale za hranou snesitelnosti. Williamsova hudba je jediné, co naprosto funguje. ()

Melies

6 / 10 Prečítal som všetky diely a musím objektívne (!) zhodnotiť, že celej knižnej sérií sa strašne krivdí - a za všetkým tým stojí celý ten nechutný, vykalkulovaný marketingový humbuk, ktorý zahrabáva jej nesporné kvality hlboko pod nános obalov z odporných fazuliek všetkej chuti, hracích kariet a stupídnych videohier. Jedným z týchto výplodov komerčnosti je aj Kameň mudrcov. Nechápem a asi ani nikdy nepochopím, prečo producenti k celému filmu pristupovali tak opatrne. Po mánií, čo sa okolo Pottera strhla, mohli na režisérsku stoličku s kľudným svedomím posadiť aj Tarantina, okoreniť to scénami, kde by ten malý fracek Voldemorta najprv slovne dobre 'vyfakoval' a potom mu prešiel hlavu kudlou a ešte stále by to zarobilo nehorázne prachy. Tak prečo tá opatrnosť? Keby to bolo na mne, trochu by som ubral z farebnosti, pred natáčaním spálil všetky statívy a ku koncu pridal na brutalite - ale možno som holt úchylný. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood