Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

Searth

Tisíckrát omílané téma a přesto dokáže člověka strhnout. A to zvlášť v té nejlepší kombinaci - dobrých herců a skutečného příběhu. A jelikož nejlepším scénáristou je vždy jen sám život, můžete si být jisti, že něco takového jen tak neuvidíte. Co se týká mladého DiCapria, dřív jsem jej moc nemusel, ale v tuhle chvíli mi vyrazil dech a nedokázal jsem si na jeho místě nadějného mladíka, jenž se pouze narodil ve špatné čtvrti a který z vrcholu padá stále níž a níž až se dotýká samého dna, ztrácí své ideály i zábrany a jeho přátelé se spíše podobají "náhodným kolemjdoucím", kteří se z jeho života vytrácejí stejně rychlostí, jakou se on propadá do své závislosti, představit snad nikoho lepšího. |90%| ()

carAnthony

Nič ohromujúce to nieje. Basketbal - o ktorý vo filme až tak nejde - je vykreslený vo filme na prd, zápletka filmu je fajn, a aj DiCaprio hrá dobre len sa mi tam vôbec nehodí, a v basketbalových scénach pôsobí hrozne s celou svojou partiou......Filmu dáva dych Ernie Hudson a Mark Wahlberg a takisto scény keď je DiCaprio "mimo"... Nieje to zlý film to určite nie ale mohol byť o mnoho lepší... ()

JohnTheOne

Leo za mlada. Dost zajímavá sociální sonda do newyorské omladiny, kde hranice mezi úspěchem a pádem do propasti je tak tenká. ()

Silblade

Trochu nechápu, proč se to překládá jako Rváčův deník. Jim Carrol se ve filmu zase tolik nerval, nazval bych to tak, kdyby byl příběh vyprávěn z pohledu jeho kámoše Mickeyho. Tento film znám už dlouho a vždy na mě velmi zapůsobil. Minimálně po výchovné stránce. S těžkým srdcem pak myslím na to, že to tak skutečně chodí. Byl to první film s Dicapriem, který jsem viděl. Od té doby, nehledě na Titanic, Co žere Gilberta Grapea, Pláž nebo Počátek jej hodnotím za kvalitního herce. Vždycky se otřesu (v dobrém slova smyslu), když vidím, jak přesvědčivě hraje absťák v bytě u Reggieho. Rozhodně bych tento film doporučil všem teenagerům, kteří rádi "experimentují". ()

david666

Caprio byl talent už od mládí. Jeho herecký výkon je skvělý - navíc se jedná o dost znepokující film, který působí značně reálně. ()

hastafix

Pokud nechcete přijít o zážitek z filmu, nečtěte před shlédnutím pravý deník kterým byl film inspirován.Kdybych ho četla před tím bylo by to za tři ale když vezmu film sám o sobě, přišel mi jako kvalitně vyvedený snímek o drogách, jednu hvězdu ztratil za ten mravokárný tón a rychlý happy end. Jinak musím také vyzdvihnout Dicapriův herecký výkon, díky kterému prokázal že sice je hezounek, ale zatraceně talentovaný hezoun. Jeho usoplený absťák na mě zapůsobil. ()

laurence

Výborné výkony talentů světového filmu v drsném vyprávění o zmařeném talentu, špatných kamarádech a touze žít naplno. Time sure flies when you're young and jerking off. ()

kokofek

Leonardo DiCaprio nám v tomto filmu dokazuje, že se jeho velký talent projevil už i v mladším věku.Navíc teď vypadá hodně dobře i po fyzické stránce a tak se těším na každou další roli. ()

Fajung

Psychadelický úlet z 90 rokov, ktorým sa Leo zapísal do mojich očí, ako herec par excellance. Silný mrazivo depresívny film o tom, čo z vašim životom môže spraviť pár gramov svinstva a aké ťažké je odraziť sa z toho najväčšieho dna. Film neťahá len samotný Di Caprio, ale vlastne všetci chalani, vrátane mladučkého Marka Walhberga, ktorí predvievdli veľmi autentické herecké výkony. Silné 4 hviezdičky 85% ()

RomanT

Fantastický herecký výkon DiCapria, člověk by až řekl, že to nemohl hrát, že to bylo skutečné. Ale co na tom, když mě jeho příběh od začátku až do konce strašně nudil. Ale podobně to u mě platí o jiných feťáckých filmech. Ať dělají, co dělají, tak jsou mi tyto trosky všechny lhostejné. Takže jsem si to pěkně apaticky odseděl a ani jednou jsem si nepoposedl. ()

Dwight15

Příběh nebyl zrovna ucházející, možná bych ocenil i víc akce ale herecký feťácký výkony DiCapria a Wahlberga nemají chybu. ()

jjjerry

Super herecký výkon DiCaprio. Propracovaný příběh, skvělý scénář a režie. Kluk z ulice může skončit na úplném vrcholu nebo na úplném dnu a bez ohledu na složitost života je to jen na něm... Ale ze dna je strastiplná cesta a málo kdo ji zvládne... ()

PatrikP4

Velmi dobrý film kde exceluje Leo... Ale nejen Leo je velmi dobrý, vidíme zde i další vycházející hvězdu Marka Wahlberga, který je zde také velmi dobrý... Každé město má takovouto stránku, vlastně většina měst jí pořád má a možná je to v téhle době horší, bouhžel... ()

Kozlowski8

Perfektní průvodce cestou do drogového pekla, pádu až na nejhlubší dno a drápání se zpět nahoru. Excelentní, dokonalý Leonardo DiCaprio, který už od svých prvních filmů herecky dominuje a stále a stále dokazuje, že je nejlepší. Mark Wahlberg, Juliette Lewis i další mu v tomto snímku velice dobře sekundují, ale toto je prostě Leův film. 85%. ()

Radek273

Drogové závislosti jsou jedny z nejhorších témat, které lze ve filmech sledovat. Ne jinak tomu je i zde. Člověk má tendenci se chránit, bránit se a nejvíce ze všeho by rád vstoupil do děje a zastavil celý kolabs nadějného talentu, ať již basketbalového, spisovatelského, nebo kteréhokoliv jiného. Bohužel to ale nejde, je hotov, uzavřen, a nám nezbývá než jen bezmocně pozorovat (mnohdy i skrz "zbabělé" prsty) osudy čím dál tím větší trosky, která se propadá hlouběji a hlouběji. Velká bezmoc, ovšem smutný fakt. Každopádně to nic nemění na perfektně ztvárněné roli od Leonarda DiCapria a i dalších hereckých kolegů, které však svým výkonem naprosto zastínil. Perfektní, nicméně jednou stačilo! ()