Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Tomatáš

Pro mě je Saw jednička držitelem bronzové medaile v kategorii psychothriler-horor všech dob....první dvě místa si každý domyslí sám, není to těžké..Šokující, překvapující, zvrhlé, promyšlené, poučné! a hlavně perfektně natočené..super. ()

dANo

5*-kový záver, čo sa týka prekvapenia, ale po dlhšej úvahe sa objavia niektoré logické nedôslednosti, ktoré mi nedajú hodnotiť viac než 4*. Ináč, perfektný film, ktorý je radosť pozerať po dejovej, vizuálnej, či hereckej stránke. Pár už spomenutých klišé sa dajú odpustiť, keďže ide o veľmi zaujímavý a vcelku originálny námet. ()

Danny F.

SAW je velice napínavý a strhující thriller své doby. Psychopat vyžívající se v bolestech a utrpeních druhých prostřednictvím ''hrátek se smrtí'' rafinovaně uniká policii. Velmi zajímavý film, kde nejde o množství krve ale o způsob záchrany života sama sebe. Skvělý film pro milovníky tohoto žánru. 100% ()

drake31

Saw sa stal pre mňa pojmom ktorý zmenil doterajší hororový žáner a stal sa tak najžiarivejšiou hviezdou hororu posledných rokov. Dokonalá zápletka, ktorá skvele plynie do finálneho a pre mňa asi najlepšieho filmového rozuzlenia vo filme vôbec ktorá je k tomu podtrhnutá skvelou hudbou. Geniálne dielo ktoré započalo niečo úžasné ... ()

Petr23

Tak panečku, to byl teda horor, všichni pořád říkali ,,Ty se chceš dívat na Saw?, To je strašnej krvák". Ale ono to tak není, jako najde se tam nějaká ta scéna trochu trvdší, ale je to tak dobře natočené že vám to vůbec nepříjde. Navíc se tento film viděl ještě před snímkem ,,Sedm" (krerý mě mimochodem docela zklamal), a zpracováním se to nedá srovnat, toto mi prostě přišlo lépe natočené i lépe zahrané. Navíc ta atmosféra procházející celým filmem spolu s nádherným soundtrackem, vynáší toto dílo mezi nejlepší horory mého i světového žebřičku. ()

Tomesh

Třikrát vylouhovaná Fincherova sedmička a stejně pořád kvalitka, což se už nedá říct o dalších dílech! ()

Brain-D

První a pro mě zároveň poslední díl Sawu, další jsou totiž hrozná sr.čka....normálně bych dal plnou, ale nemůžu dát filmu nad kterým se mi zvedá kufr plnou, třeba dal jsem plnou filmům jako : Bad Taste nebo Braindead...ale byly lépe stravitelné a zábavné...tohle je snímek na psychyku a místy i na poblití ()

Tereza666

Špičkový odstartování jedné z nejlepších serií. Jednoznačně nejlepší a nejoblíbenější díl.. díky konci samozdřejmě :-) ()

harryy

To že sa budete báť hľadať stopy a odhaľovať detaily spolu s postavami tvorí komplexný filmový zážitok, ktorý si z pozretia odnesiete spolu s množstvom vynárajúcich sa otázok a možno jemne narušenou nervovou sústavou.Pre mňa ide o jednoznačne slušne nápaditú divácky atraktívnu hru v ktorej sériový filmový vrah asi prvý krát v dejinách filmu vlastne nikoho nezabije. 80% ()

Mishqo

Na 10. výročie tohto filmu sme si ho znova pozreli. Stále perfektné, aj keď tie prekvapenia a zvraty uberajú tú pridanú hodnotu, akú film má keď ho pozeráte prvýkrát. 80% ()

Castrator

Jsem úchyl, krev, mučení a zabíjení ve filmu se mnou nic nedělá nebo mě i baví, ale u této krávoviny jsem se neskonale nudil. Asi si to hraje na Sedm a snaží se šokovat, já byl ale od začátku do konce velmi, velmi znuděný. Párkrát jsem se zasmál při scénách, které tlačily na pilu a rejža se asi snažil něco sdělit (užívejte života a nedělejte svinstva, nebo budete pykat; to je panečku vskutku zajímavé a originální). To i blbost Všichni do jednoho (2007) je zábavnější. ()

lykan9

Když James Wan a Leigh Whannell tvořili tento film, tak určitě ani netušili, že tvoří nový hororový kult, který se bude řadit mezi klasiky jako Noční můra v Elm Street, Texaský masakr motorovou pilou, Halloween nebo Pátek 13. Sice pokračování dopadla podobně jako u vyjmenovaných předchůdců, ale jednička je dokonalá. Skvělá atmosféra, dech beroucí napětí a nezapomenutelný záporák. Není, co víc dodat. ()

JohnSmith

Viděl jsem tenhle film už dávno, ale dodneška si pamatuju, že mě hodně dostal a byl jsem z něj slušně vyděšenej. Hlavně ze závěru, který je geniální. Takhle by měl vypadat horor. ()

pursulus

Hra o…¬         Jako vždy u snímků byť i s volným pokračováním vztahuji své opoznámkování i hodnocení na celou řadu, v tomto případě tedy na "Saw" 1 až 8, při čemž jednotlivá další pokračování po prvním "dílu" už nepoznámkuji ani nehodnotím zvlášť.¬                 K řadě "Pil" mám zvláštní vztah, neboť mne uvedla do světa moderních hororů (snímky z hruba po r. 1990). Nicméně, po uplynutí určité doby jsem byl schopen kritického zhodnocení, které je takovéto: Pila 1 = ***, 2 = ***, 3 = **, 4 = **, 5 = *, 6 = **. ("Saw 3D" a "Jigsaw", tedy sedmý a osmý díl řady jsem neviděl a nechystám se k tomu, neboť jsem došel k velice pravděpodobnému závěru, že shlédnutím bych celkové hodnocení nepozvedl.) Celou řadu hodnotím za "**", myslím, že to odpovídá její celkové kvalitě, které dosti ublížily některé díly pozdější; škoda, která by dost možná nevznikla, kdyby celou řadu měl na starosti stejný režisér jako v prvním dílu, tedy J. Wan.¬                 K řadě "Pil" mám několik zásadních připomínek, pro něž je mi ji hodnotiti níže, než je její skutečný potenciál. Tedy, počin to je velmi nekonsistentní, míra samoúčelnosti děje není zrovna nízká. Čím dál tím více je divák tahán za nohu, která nakonec chybí, což nakonec zůstává jediným věrohodným faktem. Hra o peníze tedy opět zvítězila nad uměním, které bylo odfláknuto hlavně ve scénáři někam na pomezí s genrovým brakem… ()

Musak

Nemuzu dodat nez naprosto skvelej film, dokonalá atmosféra a mega-prekvapující -mega-konec a ke všemu skvělé záběry ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)