Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Musak

Nemuzu dodat nez naprosto skvelej film, dokonalá atmosféra a mega-prekvapující -mega-konec a ke všemu skvělé záběry ()

Právnička

Konečně, po dlouhé době hororový thriller, který opravdu stojí za to !! Od začátku naprosto šokující, napínavé a zvrhlé. Dokonale působivá atmosféra v "oné" místnosti plná nečekaných zvratů je opravdu neskutečná - a závěr? - nemám slov. Film si rozhodně zaslouží 5 hvězdiček i přes pár nelogičností v čele s přeřezáním kosti onou zrezlou (a nejspíše i tupou) pilou. ()

mandlova

Na podobné filmy se většinou vůbec, ze z ásady nedívám...ale tohle bylo dobré porušení pravidel...Přítel má ode mne v ruce doteď zaryté nehty - řekla bych :-D opravdu originální námět, hodně brutální "žertíky" vraha, konec lehce předvídatelný, přesto překvapující :-) ()

ganz

Podobné Sedmičce, podle mého ještě lepší. Jigsaw je vlastně sympaťák a pokud nejste jeho oět je to velmi zajímavá podívaná. Stejně jako Mechanický pomeranč nebyl jen o násilí, tak Saw nebylo jen o řezání nohou a hrabáním se ve střevech( pravda že kdyby záběry na tyto scény nebyly podávány tak exklusivně bylo by to možná lepší). Dokonalé skládačky a trestání lidí za neúctu k životu je výborný nápad. Jigsaw je pro mě jedním z nejoriginálnějších vrahů. A konec filmu mě nechal sedět s otevřenou pusou a pocitem překvapení. To vše ještě umocněné hudbou a máme 5 hvězd. Škoda jen škoda, že se kvalita snižuje s každým dalším dílem. edit- s odstupem času 4, přece jen se stále jedná o béčko a o nelogické věci také není úplně nouze... ()

Guzo

S dalšími projekcemi ztrácí Saw své kouzlo jako většina "koncových" filmů. Přesto ale jde o výborně zvládnutou práci - hudba, režie i herci, scénář a jistá originalita, díky tomu bylo Saw v podstatě hned legendou. ()

drackula

"Kazateľ" Jigsaw mal svojim spôsobom riadnu dávku charizmy a jeho hlas na magnetofónovej páske bol naozaj mrazivý. Oceňujem originalitu a najme brutálny spôsob akým nám je prezentovaná polemika o tom, kto si svoj život zaslúži a kto nie. Záver je naozaj uzemňujúci a napriek tomu, že film má zopár chýb najmä čo sa týka prezentovanej Jigsawovej "politiky" /Čím sa previnila doktorova dcéra a manželka a prečo o svoje životy nemohli „hrať“ aj oni?/hodnotím ho vysoko. 85% ()

Gerret

Jeden z hororů co se mi nejvíc líbil další pokračování už jsou o něco slabší. Zajímavá atmosféra a děj, probrat se v místnosti s cizím člověkem a mrtvolou no nevím co bych dělal v kůži těch obětí, radši na to ani nepomýšlet. Jigsaw vypadá strašidelně. Mělo to zajímavý konec až mi běhal mráz po zádech. Hodnocení 100%. ()

Ravi

Jednička mě dostala asi hlavně tím, že jsem o ní zprvu neslyšel, neočekával jsem ji. Prostě jsem si půjčil v půjčovně horor a koukal jsem. Ono to hodně udělá dojem, když nevíte vůbec o co půjde. K tomu si připočtěte zamotaný děj a opravdové zděšení na konci. Po delší době se mnou horor takhle zamával. Motivovaný charismatický záporák je polovinou úspěchu a příběhy všech dalších zůčastněných vámi cloumají až do titulků.Děj Vám nedá ani na minutu vydechnout. Jen si tak říkám, že měl tento snímek zůstat osamocen. 100% = 5/5 ()

ghatos

Když si vzpomenu i po letech na úchvatný závěr - celý koncept saw byl unikátní. Dal jsem si to teď před koncem roku 2019 a snad kromě přehrávání doktora Gordona, a evidentně nízkému/viditelnému rozpočtu to má pořád říz ;) . 93%. ()

Autogram

Píla, ktorá život neničí, ale mala by ho zachraňovať. Porovnaniu so Sedem sa nevyhnem a dopadá pre tento film priaznivo. Je to menej temné, má to lepší spád, nápaditosť a možno aj to, že je tu menej nechutností. Zato lepšie postavy, nápadité situácie a trochu znesiteľného klišé, keď ten, čo má strieľať, nestrieľa, ale čaká, kým sa situácia zvrtne v jeho neprospech. Dobrý záver ma prekvapil, nepravdepodobnejší ani nemohol byť. –––– Jak jsem se sem dostal? Všechno jsem měl v pořádku. Celý můj život byl v pořádku. –––– Většina lidí si života neváží. Vy už ano. Od této chvíle. ()

vyfuk

Poprvé jsem film viděl už asi před čtyřmi lety. Moc si toho z něj nepamatuju, ale vím, že bylo na něm něco velice originálního. A ve výsledku to každý musí potvrdit. První Saw je ve svém oboru skoro až průlom. Tento film skvěle ukazuje hranici mezi hororovým filmem a thrillerovou záležitostí. Skvěle zakomponováno v rámci vyšetřování o roli geniálního vraha a dvou jeho obětí. Jednoduše skutečný průlom ve svém oboru. ()

stitch7

/// Tyjo, první Pila nezestárla moc dobře. Ty otřesný střihy a zrychlený záběry bych ještě dokázal tolerovat, špatný herecký výkony ale ne. Dvojce policistů se chovala jako idioti. Taky by neškodilo film trochu zkrátit, místy se to trochu táhlo. Bylo by to na tři hvězdy, ale ten originální námět to hodně vytahuje nahoru. Ale fakt šlo o velký downgrade oproti tomu jak jsem si snímek pamatoval ()

Death

Je pravda, ze Saw neni ve vsem uplne dokonala a dotazena zalezitost. Lze treba dlouze polemizovat na kolik je Saw originalni a kolik si toho film "vypujcil" ze snimku jako Seven, Telefonni budka atd., ale imho to nema moc smysl. Hlavni je, ze se nejedna o cistou vykradacku (to ani omylem), ale v ramci moznosti pomerne originalni zalezitost. Navic mam tento typ filmu rad, takze nevyzaduju stoprocentni originalitu(navic je to skoro nemozne). Jinak me dostala hutna atmosfera a hlavne napeti, ktere nedovoli divakovi ani chvilkovy oddech(a to uz od prvnich minut filmu). Nejvetsi pozitivum pro me ale je dej filmu, ktery je opravdu dobre vymyslen a az na par momentu divaka plne uspokojuje. Na to, ze se jedna o debut, je to velice podarene a i dobre nafilmovane. Par veci mi ale vadilo. Treba zaver, ktery sice mozna byl sokujici(i kdyz ja sem neco podobneho tusil), ale straslive samoucelny a imho i zbytecny. Nelibilo se mi take par dalsich nedotazenosti ve scenari. Nekdy je lepsi nerict uplne vse, ale tady to na me pusobilo spis nedotazene, nez ze by to tak tvurci umyslne chteli. Jinak je ale Saw jednim z nejlepsich thrilleru co jsem videl, klobouk dolu. ()

silent cut

Možná se s hodnocením tohoto filmu rozcházím s většinou přítomných vlastně jen ze zásady. Možná tři a půl, možná i čtyři, ale prostě mi to nejde přes klávesnici. Skvělá atmosféra a dobré herecké výkony jsou neoddiskutovatelné. Problém mám jaksi s onou motivací pana Jigsawa... Srovnání s božskou sedmičkou se tu nabízí až moc okatě a nehodlám saw pokrytecky odsoudit, jen proto, že je v zásadě vystavěn na podobném principu. Možná že kdyby si na konci ti lidé řekli několik zásadních vět, které nemám chuť si domýšlet a kdyby to alespoň jeden člověk přežil, neměl bych pocit, že se tady někdo až moc snažil udělat to všechno neokoukaně... Dobře... 3 a 3/4... ()

Narcis

Takhle brutální horor jsem dlouho (možná ještě) neviděl. Už sám scénarista musel být dost velkej ..., že něco takovýho vymyslel. Smekám. Film je přeplněn originálními nápady. Další klady : obsazení - Danny Glover, Monica Potter a Tobin Bell. Na tenhle film se nedá zapomenout - prostě ohromující atmosféra. Připomíná to vzdáleně dílo Davida Finchera (Sedm, Hra,Úkryt) - skromně uděláno ale opravdu nezapomenutelně. Nic pro slabé povahy - to už byste nerozdýchali. p.s. první film u kterého jsem v půlce přemýšlel jestli se na mám dodívat a nebylo to z důvodu, že film je hovadina ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)