Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

oRi11

Horor, který mě naprosto vtáhl do děje a v podstatě do hry, svým zvratem a tím, jak napínavý múže být horor, plný krve a hrůzy. Zvukové zpracovaní tohoto filmu spolu s větou “I want to play a game” se mi vrylo do paměti. Dokonalá atmosféra, kterou doplňuje skělý John Kramer(Jigsaw) a jeho loutka(Billy The Puppet). To vše v rukách Jamese Wana dělá z tohoto hororu absolutní špičku. GAME OVER. ()

Fryštok

Celá série Saw má snad jeden z nejkomplikovanějších story linů ze všech hororových sérií všech dob. V prvním díle se dozvíme jen hrubý základ, ale všechny ostatní „kusy skládačky“ se nachází až v sequelech, které ale nestojí moc za nic. Spíš než "Saw: Hra o přežití" by se to mělo jmenovat "Saw: Továrna na peníze". James Wan je zkušenej mazák, kterej ví, jak položit solidní základ pro hororové série a poté je jen předá matlákům, který začnou natáčet sequely. Saw je skvělý film, ale tenhle byznys model je sfiňárna jak hovado. Jsem zastánce filmů, na který není absolutně nutné dělat pokračování. Film by měl obstát jako jednotný celek, což první Saw bohužel fatálně nezvládá, ale naproti tomu všechny ostatní aspekty filmu zvládá naprosto bravurně např. dokonalou klaustrofobickou atmosféru, dějové zvraty, které by nikdo nezvládl tipnout dopředu, krásnou práci s psychikou postav či jen pomalé rozuzlovávání příběhu s pomocí proklatých FLESHBACKŮ, které sice nenávidím, ale tady byly využity náhodou skvěle, což opravdu ne každý režisér dokáže. ()

Rozjimatel

Tak atmosféra bola naozaj hustá, dala by sa krájať. Také napätie som cítil len pri malo hororoch. Možno že zápletka nebola úplne originálna, prišlo mi to ako kombinácia Sedem (1995) a Kocky (1997), ale určite bola zaujímavá a výborne spracovaná. Trochu mi vadila postava šibnutého detektíva (Danny Glover), bez nej by som sa kľudne zaobišiel, ale dalo sa to prekúsnuť. Hodnotím aj s prihliadnutím na to, s akým nízkym rozpočtom a za aký krátky čas bol film natočený. ()

system

Ufffff, tak to teda bylo neco, dar s cisteho nebe, ruze vyrostla na smetisti dnesni hororove produkce, proste parada a ten konec ten konec je naprosto dechberouci:-). Je to dlouho, co me nejaky film takhle dostal do kolen a ja jsem s otevrenou hubou cumel jak somalec v tescu jeste 20 minut po skonceni filmu. Pet hvezdicek je malo!!! ()

Marťas

Šokující, pro silnější povahy v některých scénách, ale jinak perfektní. Skvělé herecké výkony, atmosféra, která vás přitáhne do křesla a hlavně nečekaný závěr. ()

willis

Film je to napínavý od první minuty a byl jsem zvědavý jak to dopadne. Bohužel jako spousta podobných filmů je i tenhle určený k jednomu podívání. Podruhé, když si člověk začne všímat detailů, tak to bude horší. Takže na poprvé by to bylo za čtyři ale dávám tři, protože v top 200 nemá co dělat. (30.8.2005) ()

GREGOIRE

Tak tohle je síla brrr, už dlouho mi nebylo takhle ouzko. Po stránce provedení to nemá chybu. Je to jako rozsypaný puzzle, který se postupně skládají – někdy se v nich těžko člověk orientuje, ale pořád to má všechno logiku (K čemu je vám ovšem logika, když jste v situaci, kdy vše převálcuje pud přežití???) A na té logice, která je naší jedinou berličkou v temnotě, je postavené finále, kdy už nám nezůstává v rukou nic. Dokonale depresivní atmosféra a především neskutečně vygradované finále řadí snímek mezi elitu hororového žánru. Je to velmi chytrý film, který vystačí s několika málo interiéry a hrstkou herců. Jméno režiséra si dobře zapamatujme. ()

Balet

Sorry filme, ale za to šílenství, co se kolem tebe strhlo nemůžu dát víc než za 3*... Je to hnus, když se něco průměrnýho stane kultem... ()

M.I.K.E.

Jedna místnost, dva vězni, minimální rozpočet, mladý neznámý režisér. Dle těchto atributů jsem nečekal vůbec nic. Ale tento odporně bizardní snímek mě totálně dostal. Jeden z nejlepších thrillerů vůbec. V úvodu se na nic nečeká, ještě porádně nesedíte v sedadle a už se třepete hrůzou, sledujete odporné úkoly, utrpení těch nešťastníků i geniální zvraty. Tento snímek je tak nadupaný, že se ani na vteřinu nenudíte. Skvělé! ()

Damielka

Tento film se mi do ruky dostal úplnou náhodou, nic jsem o něm neslyšela, ani nečetla recenze, a o to víc mě "mile" překvapil. Mile ne v tom smyslu, že bych měla po shlédnutí prima pocit, hýřila dobrou náladou a chutí do života. Mile mě překvapil proto, že mě totálně dostal. Saw byl napínavý od začátku do konce, čišela z něj beznaděj, znepokojení, hrůza, nejistota, strach a v jedné chvíli se mi dokonce zvedl žaludek. Je to skvěle natočený thriller s výbornými neznámými herci, velmi slušným scénářem a velmi drsnou zápletkou. A konec? Když už si myslíte, že jste všemu přišli na kloub a všechno zlé máte za sebou, tak to nejhorší teprve přijde. Když distribuční firma na obal DVD napsala: Po "sedm" není osm, ale saw, měla výjimečně pravdu. ()

LuckyStar

Někdy brutální, nicméně působivý zážitek - a hlavně od začátku se nelze nudit, což je u hororů / thrillerů nové éry poněkud kriticky důležité - a tady to funguje takřka po celou dobu dobře. Jen flashové scény jsou na druhý pohled poněkud ospalé. Herecké výkony jsou adekvátní, hudba strašidelná (agresivní, ano) a závěr mi hloupý, logický těžkopádný nebo jaký vlastně ani tak nepřišel - mezi plným hodnocením a o stupeň horším jsem ale uvažoval, nicméně to vyplynulo z celého filmu. ()

MkSallam

Sugestivní nářez, který diváka naprosto pohltí a nenechá jej vydechnout až do naprosto dokonale podaného zvratu (ta hudba!). Atmosféra je patřičně tuhá, scénář se drží na vysoké úrovni (i když pár chybiček se najde) a celé to překvapivě funguje skvěle i napodruhé. 9/10 ()

AIMÉE

Nejlepší z celé řady. Po dlouhé době horor, který mě vážně zvednul ze židle. Brutální, nemilosrdné, nápadité, šokující ()

1945

Film se pomalu ,, prořezával pilou" k rozuzlení, kterého jsem se na konci k mému velkému zklamání nedočkal... Uzavřený konec bych opravdu ocenil víc... Ale i tak má příběh svůj styl a opravdu v něm je jistá podobnost se Sedm. Umývárka je opravdu nechutná tak, že to snad víc nejde - vytvářet ji 6 dní muselo stát za to. ,,Je to jako obrácená past na medvědy... " ()

spiritus

SAW je velice originální a inovativní horůrek, resp. Thriller, který umí velmi dobře dávkovat míru napětí. Závěrečné rozuzlení je působivé a nepříjemné. Je škoda, že po takto dobrém filmu, přišla devalvace snímku v podobě stejnojměných nástupců. Dnes je pro mě název SAW, spíše stělesněním braku a neschopnosti přestat v nejlepším. Kdyby zůstalo jen u jedničky, maximálně u dvojky, udělali by tvůrci nejlépe. ()

Mikeel

Ano, první díl týhle nekonečný sérii má svojí kvalitu. Určitě proto, že přichází opět s něčím novým do světa kinematografie. První díl ještě není tak nechutný jako ty ostatní. Tady to bylo originální. Padouch, co "napravuje" lidi, on je vlastně nezabíjí, mají možnost se zachránit, ale hold někdy nešťastnou náhodou zahynou. Ostatní díly už jsou jen omílání toho prvního, Navíc mají tolik zápletek. V každém dalším díle zjistíte, že mu pomáhal někdo jinej, kterej netušil, že je jen loutka, že mu vlastně pomáhá někdo úplně jiný... Uuu... Blázinec. Kdyby skončili u prvního dílu, taky by nic nezkazili! Ale hold prachy jsou prachy, vládnou světu a tak jen čekám, kdy uvidím plakát na SAW 20! ()

dezert

Naozaj shit. Nevím, proč je tohle "dílo" tak oslavovaný. Protože je tam hodně násilí? Protože je to vizuálně dost podivný? Nebo proč? Řekněte, protože je to fakt nechápu. Ti dva chlapíci hlavní hodně přehrávají, scénář je tak na tři čtvrtě hodiny, kdyby tam nebyly ty rádoby flashbacky, který jsou stejně k ničemu a ten film nijak neposouvají dál. Takže k čertu s nima. Co, že je to násilný a intenzivní, nebo co? Ne, není. Jediná pozitivní věc na tom filmu je ten zvrat na konci. A to je další zjebaná věc na tomhle počinu. Všechno, úplně všechno vím dřív než postavy, teda kromě toho zvratu na konci. Toto je vážně kreténismus nejhrubšího kalibru. TOHLE ŽE MÁ PĚT POKRAČOVÁNÍ??!! Proč do hajzlu ten záporák dělá to co dělá??? Proč jsou ty flashbacky tak posraně natočený? Proč je to celý tak posraně natočený? To si radši půjdu pustit Texaský masakr motorovou pilou: Počátek. To je aspoň násilný, když už teda všichni říkají, že je to násilný. Texaský masakr je aspoň PARÁDNĚ natočenej, i když příběh není nic moc. Ale to je fakt intenzivní film. TOHLE je jebárna. A to že je to vypjatý? Že jsou herecký výkony vypjatý??? Hovno! Všichni přehrávají. To je tak všechno k tomuhle revolučnímu počinu. Díky tomuhle filmu dostalo význam spojení "total fekál". ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)