Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

anais

Lidé v kině se smáli. Kdyby v sále bylo světlo, asi bych musel napsat, že se za břicha popadali Nechci si dělat patent na to, že bych „Příběhy“ zcela pochopil, ale mně se ten film prostě nezdál vtipný Tedy, smál jsem se, to ano! Párkrát. Ve chvíli kdy se většina diváku mohla smíchy potrhat, já jsem však pociťoval mrazení v zádech. Říkal jsem si tohle přece není sranda! To není komedie! To je skutečně bolestivý film. Film o maximálním osamění, a touze skoncovat s ním. O snaze pohnout se svým promarněným životem o regál výš. Film působí jako rozvinutá epizoda z Ondříčkových Samotářů s tím rozdílem, že se tolik nesoustředí na to, být „cool“, být generační výpovědí. Asi nebude mít davy obdivovatelů tak jako tomu bylo u zmíněných Samotářů, ale pro svou nevtíravost na mně působil mnohem příjemněji. ()

Ivoshek

Viděl jsem to v divadle a bylo to přece jenom lepší. Ale i tak je to hodně příjemná, uvolněná komedie se spoustou humorných momentů a příjemnou hudbou. ()

poz3n

Jako kdyby od chvíle, co Hřebejk natočil Pelíšky, byl pro většinu našich režisérů hlavní cíl trumfnout tenhle film v tragikomičnosti postav a jejich příběhů. Zrovna tenhle žánr patří podle mě k jednomu z nejtěžších. Dokázat diváka rozesmát, dojmout, donutit diváka k soucitu s postavou, který jsme se před minutou smáli. Příběhy obyčejného šílenství mají pár světlejch chvil, ale jinak je to taková plácaná od rohu do rohu. A korunu tomu nasadil ten konec. ()

Janek

Zelenka se odevzdal publiku a natočil film, který je dostupný úplně každému....nevím zda je to dobře. Jinak film patří do českého nadstandartu a zase tak špatný ve svém nitru není. ()

eraserhead666

Zelenkovy postavy prostě nejsou normální. A to je na tom to krásné, protože ukazuje, že jakási deklarovaná normalita prakticky neexistuje. Každý má nějaký ten úskok a to je to, co nás dělá lidmi. Ani nevím, která postava mě bavila nejvíc, ale hrozně mě baví linie Petrova otce se sochařkou. A to prostředí letiště je super. ()

Exkvizitor

Neobyčejně šílený, ale krásný film o lidské samotě. Zajímavé je, jak mi teď došlo, že přesně tato věta by se dala aplikovat na jakýkoliv Zelenkův film - a já si nemůžu pomoct, mám zkrátka tuhle zelenkovštinu rád. Možná proto, že ačkoliv to budou humanisté vehementně popírat, hluboko uvnitř jsme přece jen každý ostrov sám pro sebe. (A jestli je Hugh Grant Ibiza, tak já jsem Grónsko. :o) ()

Bauer

Tak odkud bych začal? Takže od Petra Zelenky jsem neviděl nic.Tento film mně nezaujal a ani neurazil ale na to , že to je komedie, tak to není vůbec vtipné , ovšem scéna kdy si výborný herec Ivan Trojan ( kvůli němu jsem se na tento film podíval ) vezme z letiště tahač nebo vozík , nebo co to bylo , na převáženi beden , aby zjistil jakou to ujede maximální vzdálenost , tak to jsem se smál ale jinak ve filmu není nic moc čemu by jste se mohli zasmát.Film se chvílemi odehrával v příjemném prostředí letiště a byly v něm krásné záběry na letadla , jenže to je tak vše.Jsem rád , že jsem to mohl vidět ale podruhý to vidět nechci. ()

Handle

Na začátku jsem se docela bavil a vypadalo to slibně, ale jak ten film šel dál začal mě děsně nudit. Ale i přesto budu tvrdit, že Ivan Trojan to hraje úplně bezvadně, už je vtipný jen ten jeho ''přiblblý výraz'' :D .. Takže alespoň jsem se párkrát zasmál :) ()

stub

Celkově asi nejobsažnější Zelenka, snad i proto, že si zde dokáže udržet odstup a nic nepodsouvat. Herecky jednoznačně kraluje Divíšková a upřímně - poté, co jsem měl tu čest naživo, se vůbec nedivím. Jen mi trochu vadí (všeobecně dost rozšířený) scénáristický nešvar, kdy jsou některé zápletky řešitelné dvěma slovy a namísto toho se ze široka rozvinou, poněvadž některá z postav místo normální reakce jen imbecilně zírá (poznal jsem sice pár takových lidí, včetně jedné "ex", ale ve filmech je jejich výskyt oproti realitě asi 50x četnější - patrně je to jedna z nejoblíbenějších scénáristických berliček vůbec). ()

ScarPoul

Zelenku považujem za najtalentovanejšieho českého režiséra a preto som jeho príbehom venoval patričnú pozornosť, dokonca takú že som si prečítal rovnomenú knihu od CH. Bukowského. aj keď je film o tristošesdesiat stupňov iný ako kniha snaď až na tú deku je to určite pozoruhodný filmík. Trojan je sympatický hrdina potácajúci sa životom ktorého potkávajú tie najneuveritelnejšie situácie. Šulajová je fantastická či už ako žena alebo herečka. Krobot si právom zaslúžil českého leva a Divíšková tiež zabodovala. Celkovo sa film nesie v komediálnom duchu ale ku konci keď sa niečo pri prerode hlavných hrdinov musí stať prejde to všetko do tragiky. Kopec ráz som sa zasmial kopec krát som bol udivený nad kompozíciou a hudbou aj výkonmi. Almásy napísal že mu tam dosť vadila romantická línia ja si mylím že táto daná línia je určite originálnejšia aj lepšie zakončená než u iných českých snímok ktoré sú o tom istom. Som štastný že môžem povedať že po roku dabla zelenka opäť natočil na české pomery nezvyčajný film kde funguje skoro všetko ale predsa len a to je dôvod 4 hviezdičiek je to stále ten istý český humor, stále tý istý herci v hlavných úlohach alebo vedľajších a stále sa tam rieši to isté. ale rozhodne je to dobrý film ktorý sa neviaže na knihu ale je to úplne nová zbierak šialených príbehov ktoré pohladia dušu a rozosmejú ()

jhrasko

Kto pozná divadelnú predlohu, zákonite musí byť sklamaný. Na rozdiel od Karamazovcov, kde proste film a divadelná predloha obstoja ako také, samostatne. Divadelné příběhy sú z najlepších divadiel, aké som kedy videl. Kombinácia vtipu, bizarnosti, ale zároveň nekonečného smútku z toho, akí vieme byť šialení ( a nevieme si s tým poradiť ) - toto všetko filmu chýba. Film si len tak plynie, sú to epizódky, pri ktorých sa pousmejete, ale nenúti Vás k ničomu hlbšiemu a pocitovo doležitému. Preto doporučujem všetkým vystáť si frontu v Dejvicích a zájsť do divadla. Táto skúsenosť bude úplne iná - oveľa intenzívnejšia ! ()

rawen

Ze začátku zajímavé, později naředěné, ke konci spíše rozpačité - - - Zelenkovi už by možná prospěla nějaká tvůrčí obroda. 5/10 PS: na druhé shlédnutí ještě slabší, zbytečný film ()

BoPo

Striedajú sa tam výborné, dobré a slabé momenty. Škoda. Nevyváženosť uberá na celkovej kvalite. Ale určite sa oplatí vidieť. ()

Tommassi3

"Ty jsi na nejlepší cestě skončit jako tvůj otec.. Víš, co dělá ?? Nechává se sochat z hlíny !! Jako Golém !!" ;) ()

villon17

"Vtipný až za roh", ale chyběla mi sjednocující myšlenka, hlavní děj a i když se jedná o komedii, často na mě působila depresivně. Stejně se ještě dlouho budu smát například tomu, jak s vysokozdvižným vozíkem jel takovou rychlostí takovou dálku a pak nemohl otočit hlavou... ()

DDT

Nurazil, ale rozhodně nenadchl. Prostě jen další varianta "chcípáckých" filmů o hrdinech, vláčených osudem. Spousta scénáristických naschválů a málo opravdu humorných situací, to v mých očích nedokázali nad průměr vynést ani celkem slušní herci (hlavně J. Krobot, který snad jediný hraje "plnokrevnou" postavu a ne karikaturu). ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková