Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

Rocky88

Film odpovídá názvu, takže kromě základní roviny Petr-Jana se zde setkáte s hromadou vedlejších epizodek. Film proto působí velice nekonzistentně, v poslední čtvrtině dokonce nudně. Nemluvě o samotném konci, jelikož je (ostatně jako půlka filmu) předvídatelný a nevýslovně trapný. Na druhou stranu nutno říci, že při některých scénách jsem se od srdce zasmál - třeba jak ostříhal tetu nebo nájezd Bartošky a jeho "kocourka" k Petrovi do ložnice. Dojem z těchto vtipů kazila jen jejich samoúčelnost. Režie je místy výborná, místy křečovitá. Z hereckých výkonů lze vyzdvihnou jedině ten Miroslava Krobota, ostatní předvádějí jen nezáživný standard. Krátce řečeno, je to film na nedělní večer na Nově. Skouknete a zapomenete. ()

wampilenka

Už mě přestávají bavit tyhle české příběhy pitomého šílenství. Konec možná zpětně rozsekal lehkohumorné situace, ale nezbavil (ba naopak) film chcípákovství, jehož jsou některé české filmy devadesátých i nultých let plny. Tuze plny a je toho dost. ()

Desgenais

velice slabé. to co na divadle působí bezchybně vyznívá na plátně úplně do prázdna. Divadlo má totiž úplně jiná pravidla než film a naprostý doslovný přepis bez větší invence je prostě chybou. Zatím jediné Zelenkovo šlápnutí vedle, snad i poslední ()

ad

Co mělo být vtipné je trapné, co měla být pravda je autorská křeč...hmmmm, tady asi bude něco špatně.... ()

starbrejkr

Ve dvou dnech jsem zkouknuů Jedna ruka netleská a toto (sám nevím, proč ty filmy bývají často srovnávány, když jsou tak jiné, ale budiž) a přeci jen jsem se bavil o poznání víc včera. Příběhy jsou o poznání vážnějším filmem, ale přišly mi v tomhle ohledu trochu nedotažené. Ty vážnější pasáže mě ani tak nebavily, z tohohle filmu si budu pamatovat hlavně Trojanovy eskapády. Jinak mi přijde, že se jedná o celkem typický novodobější český film o vztazích vyšroubovaných do absurdna (přepálené scény prosycené reálnými a na některých místech opravdu zajímavými a zamyšleníhodnými dialogy). Co se mi ale opravdu líbilo, byl konec....vzhledem k předešlému ději naprosto ideální a zanechal v člověku takový "zajímavý" pocit. ()

C0r0ner

Tohle je (celkem častý) typ filmu, kterému fakticky není co vytknout, protože je vše přesně na svém místě, ale stejně s ním nejste spokojení. Proč? Protože vás totálně mine jakýmkoli poselstvím, případně zájmem. Díváte se na to ale rádi a investovaného času nelitujete, i když to ve vás skoro nic nezanechá. 75% ()

tomtomtoma

Příběhy obyčejného šílenství již svým názvem odkazují k italské stopě inspirace Petra Zelenky. Bizarnosti všedního dne zde nejsou dohnány až do extrémních poloh, jsou pouhým zpestřením a laskominou normálnosti. Tyto bizarnosti jsou kořením, se kterým život dostává omamnou vůni a chuť a na jejím základě nahmatáme pulsující tepnu vášně a smysluplnost v přízemnosti ekonomické prosperity bez vyšších ideálů, byť je to často pouhý útěk a úkryt a náhražka nemožné skutečnosti. Osamělost je skličující, společnost je vyčerpávající. Hlavní postavou sarkastického příběhu je letištní balíkář Petr Hanek (vynikající Ivan Trojan), ztracený v nepřehledném labyrintu citů a vášně, touhy a bezradnosti. V bludišti ožívá každá představa a vede svůj vlastní život ve fantazii a činorodosti. Hlavní ženskou postavou je bývalá Petrova přítelkyně Jana (půvabná Zuzana Šulajová s hlasem Zuzany Stivínové) v zajetí důsledku vlastního osvobozujícího skutku ze zklamání a nepochopení. Výraznou postavou je Petrův tichý otec (velmi dobrý Miroslav Krobot), který se v neznámém prostředí svobodné doby díky lákavé náhodě vzpíná k jednomu ze svých vrcholů při hledání sebe sama a radosti ze života. Rozkošnou postavou je Petrova vitální matka (dobrá Nina Divíšková) ve smutku reality ztráty plnohodnotného postavení ve společnosti. Užitečnost dává smysl, bez ní je běsnění a strach. Z dalších rolí: před vlastní ženou k symbolu harmonického partnerství klanící se Petrův šéf (zajímavý Karel Heřmánek), osamělá sochařka se vzrušujícím románkem Sylvie (příjemná Petra Lustigová), Petrův bezprostřední soused Jiří (příjemný Jiří Bartoška), Jiřího velmi náročná přítelkyně Alice (dobrá Zuzana Bydžovská), Janin nudný přítel Aleš (příjemný Jiří Bábek), Alešova cílevědomá a úspěšná teta s narušeným sebevědomím (šarmantní Jana Hubinská), či ze žárlivosti nepříčetná manželka Petrova šéfa (Marta Sládečková). Film je hravý a hledá osvěžující pocit ze života v odchylkách, výstřednostech a vášních. V těchto stavech je životní síla a velikost všudypřítomná v každém okamžiku i gestu. ()

Cheeter

Takový hodně zvláštní film, kdy hlavní introvert zažívá různé divné příběhy. Nemůžu si pomoct, ale na mě moc divný. Až na pár scén mě moc nenadchlo. ()

darm

Na Příběhy obyčejného šílenství jsem se těšil. Když jsem byl v kině na Alexandrovi, tak běžel na Zelenkovy Příběhy trailer, který mě docela dostal. Pak jsem si ho ještě stáhl z netu, podíval jsem se na něj ještě aspoň třikrát a říkal jsem si, že to prostě musím vidět :) No a nejsem zklamaný. Naprosto geniální Ivan Trojan, jehož některé ksichty které háže, jsou prostě naprosto dokonale šílené :) Třicátníka Petra (Ivan Trojan), opustila přítelkyně Jana (Zuzana Šulajová), ale on je do ní pořád bezmezně zamilovaný. Ona si mezitím našla "přes telefonní budku" jiného a Ivanovi v roli Petra se s tím lehce nežije... Jeho první návštěva u své bývalé sice dopadla až nebývalým úspěchem, ale bohužel né zrovna u Jany, nýbrž u všech ostatních kolem... Ve filmu je spousta absurdně šílených a vtipných situací, opravdu jsem se bavil od začátku až skoro do úplného konce. Spousta bláznivých nápadů, trhlý Petrův tatínek, trhlá Petrova maminka a její "dvě decky humanitární pomoci do Bosny" :) ... Všichni jsou trhlí a to je právě super :) A teď k tomu proč jsem se bavil jen až skoro do konce. Na tom konci totiž přijde pointa, která byla určitě docela slušně efektní a opravdu dobře vymyšlená, ale v celkovém kontextu filmu mi tam prostě nesedla a vyloženě mě i trochu rozladila. Dopadlo to úplně jinak než jsem očekával, ale to jak to dopadlo mi právě až tak moc nesedlo a trochu mě to i naštvalo. Kdyby nebylo téhle poslední minuty, tak dám za plný počet, takhle "jen" za čtyři. Jinak se mi ale Příběhy obyčejného šílenství opravdu hodně líbily - skvělá zábava se skvělými herci... 90%. ____ Po druhém zhédnutí jsem možná ještě spokojenější než poprvé. Konec už mi tak nevadil a bavil jsem se pořád skvěle. Ale na pět to prostě není.. ()

zette

Na filmu bych ze vseho nejvice ocenil herecke vykony, ty byly u nekterych skutecne nadstandartni ( mimoradny Krobot, Trojan, Bydzovska a velmi puvabna Sulajova ) a pak velice dobry zvuk a hudbu. Obsahove film sice tolik zase nenabizi, jiz ale samotny nazev filmu napovida, ze se bude jednat spise o radu epizod, ktere se ruzne propletaji. Nektere jsou vtipne vice, nektere mene. To, ze si Zelenka libuje v ruznych formach uchylek a zvlastnosti neni nic noveho, proc ne?! Ja davam velice silnou trojku. ()

PROCESOR

Mistr Zelenka- klobouk dolu! Samotáři, Knoflíkáři , ale tohle je moje Srdcovka. Tak vem mobil a náhodně zkus vytočit nějaký číslo a začnou se dít věci. Pokud Ti tedy neobživla deka a netvoříš a nejezdíš na " Ještěrce" po Praze..100%, " No, ale normální to není".... ()

dr.fish

Nemá to chybu. Ztotožnil jsem se s hlavním hrdinou. Prožil jsem jedno takové období. Teď prožívám jiné a mohu se tomu krásně smát. Je to praštěné, lidské a mám to rád. Jediný film, u kterého je mi na konci do smíchu, do breku a na blití zároveň....100% ()

campix

Ve srovnání s ostatními Zelenkovými filmy působí Příběhy obyčejného šílenství poněkud chabě. Jako divadelní hra to rozhodně může fungovat, jelikož jde především o herecké výkony hlavních představitelů. A těmi jsou rozhodně výborní čeští herci. Bohužel ve filmové podobě není tento film až tolik atraktivní a musím říci, že mě nedokázal zaujmout. ()

Flyer

Petr Zelenka je filmař vnášející do české kinematografie svěží nápady, stačí vzpomenout například na Knoflíkáře či Rok ďábla. Příběhy obyčejného šílenství navazují na tuto tradici a přinášejí nám velice svérazné filmové charaktery se vskutku pozoruhodnými osudy. Tyto charaktery parádně ztvárnili naši přední i méně známí herci, k jejichž výkonům nemám nejmenších výhrad. Dále je zde množství povedených hlášek, které se sice asi nestanou tak kultovní, jako hlášky z Knoflíkářů, přesto pobaví a potěší. Jo a abych nezapomněl - na závěr nás čeká opravdu skvělá pointa :-). ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková