Příběhy obyčejného šílenství

• Německo Geschichten des alltäglichen Wahnsinns (více)

Co to znamená „být normální“ ve světě plném bláznů? Petr (I. Trojan) je třiatřicetiletý letištní skladník, co žije ve světě, kde se v každém člověku ukrývá kousek toho bláznovství, nebo se každý vykazuje jistou odlišností, co někomu nemusí připadat úplně normální. Jemu samotnému občas doma ožívá nábytek a přivydělává si jako „voyer“ soulože svých sousedů Jiřího (J. Bartoška) a Alice (Z. Bydžovská), kteří by jinak nedošli uspokojení. Petrův otec (M. Krobot) je zase vyhaslý hlasatel týdeníků ze sedmdesátých let, pro něhož je jedinou životní zábavou pozorování objevujících se bublin na hrdle láhve piva. A matka (N. Divíšková), co z těchto důvodů neustále analyzuje duševní stav svého manžela, posílá přes Petra s patologickou touhou všemožné balíky humanitární pomoci do katastrofami postiženého světa. Petrovi o nic nejde, jen žít normálním životem a být šťastný. A byl by jím, kdyby se mohl opět vrátit ke své bývalé přítelkyni Janě (Z. Šulajová). Ale aby ji získal zpět, přichází se zcela ztřeštěnými nápady, kvůli kterým se pak dostává do jedné absurdní situace za druhou… Za vznikem snímku stála stejnojmenná divadelní hra Petra Zelenky, která měla premiéru na prknech Dejvického divadla v roce 2001 a byla přeložena do pěti jazyků. Režisér se ji poté rozhodl s téměř totožnou hereckou sestavou převést do filmové podoby a v roce 2005 vznikla divácky úspěšná hořká komedie oceněná dvěma Českými lvy – za zvuk a za vedlejší roli pro Miroslava Krobota. Autoři pak o díle, v němž se rozdíly mezi normálními lidmi a blázny stírají, říkají: „Skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch.“ (Česká televize)

Damiel

75 % - Divadelní hru jsem neviděl a film se mi docela líbil. na české poměry rozhodně nadprůměr, ale stejně jsem se nemohl zbavit určitého pocitu, že po emocionální stránce mohlo být vytěženo víc. ()

Aiax

Já jsem hru neviděl a film se mi líbil poměrně hodně moc - skvělé dialogy, excelentní herci, příjemná atmosféra, co víc si přát, notabene u novodobého českého filmu, jehož dlouholetá tragédie neumělých scénářů a přehrávajících herců je dostatečně známa. Petr Zelenka zkrátka ani tentokrát nezklamal, ale možná to je tím, že on nic jiného než příběhy obyčejného šílenství (s malým "p") ještě nenatočil. Rád bych věděl, jak by se vypořádal s něčím...řekněme, mainstreamovějším a velkofilmovějším. ()

Toshiro

Příjemnej filmeček, je dobře, že zas něco z český kinematografie vypadlo. Trojan dobrej, ale excelentní je role jeho otce :)). ()

Brennos

Film založený na mezilidských vztazích, podivných existencích, nevšedních situacích... navíc s nezvykle vyváženými hereckými výkony a excelujícím Ivanem Trojanem, který je snad samotným zhmotněním pojmu "ztracená existence" ;o) Velmi milá podívaná. ()

Skip

Původně jsem psal, že pro mě nic moc, ale když jsem se na to po čase podíval znovu, tak jsem se vcelku slušně bavil a myslím, že je to docela vydařený film. Trojan nemá chybu a role Niny Divíškové nebo Karla Heřmánka patřily k velmi povedeným a divácky vděčným. Alespoň tedy pro mě jako diváka ano. ()

kajas

Skvělé obsazení někdy k úspěchu nestačí, tohle šílenství mi nesedlo ani na druhý pokus a další šanci už mu asi dávat nebudu. Krobot byl ovšem bezkonkurenční. ()

Aleee89

Na film jsem se dívala až teď, včera jsem ho nahrávala. Zelenkovy filmy kromě Roku ďábla moc neznám, ale je to ten z tvůrců, jehož filmy asi nebudou úplně normální a já jim moc neholduju. Příběhy obyčejného šílenství byly ale opravdu v rámci docela normální. Herecké obsazení taky super, hlavně Ivan Trojan se mi moc líbil. Celkově ty příběhy nebyly vůbec špatné, byly dost zajímavé, dokonce jsem se i zasmála. Tenhle film ale i přesto nepotřebuju vidět znova. ()

Lennnnna

Myslela jsem si, že alespoň část mé osoby je dostatečně šílená, ale jak jsem po shlédnutí zjistila, jsem zcela ale zcela NORMÁLNÍ! Kdybych totiž nebyla, domnívám se, že že bych měla daleko větší šanci na pochopení tohohle příběhu, protože já jsem vůbec nepochopila, o co šlo a celý film je neskutečně ujetý a skutečně šílený. Ještě, že je Ivan Trojan ve svých rolích tak báječnej a zachraňuje, co se dá. ()

fmash

Podivných hrdinů českých filmů, kteří jsou „uvnitř už prostě takoví“, jsem za poslední léta celkem syt. Světem (a životem) se pohybují asi jako plotice v láhvi mazutu, (skoro) nikdo jim nerozumí a mívají velký problém najít někoho, kdo je má rád. Do rolí takových týpků bývá zhusta obsazován Ivan Trojan (v Příbězích silně macháčkovitý), jemuž ty nechápavé kukuče jdou od přírody dobře. Toho už jsem rovněž syt. Módou je též rozplizlá dějová linka, v zásadě velice krátká, která se dá zpravidla vyjádřit několika slovy: týpek se s někým rozešel (nebo nesešel), má divné stavy, kolem něj jsou samí divní cizí lidé, v zásadě se nic neděje, ale nakonec se s někým zase sejde (nebo rozejde). Možná to není tvůrčí manýra, ale moje úzkoprsost, co mě má k pocitu, že tohohle existencialismu už mám taky plno.                    Konkrétních výhrad mám k tomuto filmu několik. Postavy jsou natolik schématické (ne všechny, ale většina, zejména Krobot), že z toho divadelnost přímo čiší a je to na škodu. Některé pasáže mi přišly moc cimrmanovské. Neokoukanost slovenských tváří je vyplacena krvavou daní v podobě nezaměnitelného přízvuku, což jednoduše brání větší autentičnosti (to radši upravím scénář a nechám zaznít slovenštinu „legálně“, však on by to český divák přežil). Herecká „esa“ nedohrávají (Heřmánek), nebo naopak přehrávají (Bartoška na mě působil, že si prostě do filmu odskočil ukázat, jaký je frajer). Můj laický dojem je, že je Zelenka prostě neukočíroval.                                 Leccos se mi ale i líbilo. Trojan byl navzdory všemu, co jsem napsal v úvodu, boží a jeho postava mi paradoxně přišla nejvíc uvěřitelná a reálná. Zelenkovo civilní pojetí soukromého bláznovství je mi docela blízké. Párkrát jsem se od srdce zasmál. Došlo i na pár vysloveně mystických záběrů (vozíky). A pár dalších věcí — zase jsem se neubránil dlouhému komentáři, prostě chtěl bych dát 4 ★, ale nemůžu. ()

MartinNDL

Po Roku ďábla tu máme další film od Zelenky. Tentokrát jsem k tomu přistupoval tak, že mě už režisér nemohl zklamat, jenom potěšit. Ano, je to lepší než Rok ďábla, ale pořád to není ono. Ivan Trojan a Miroslav Krobot jsou úžasní. Zuzana Šulajová je hezká, ale Zelenkův humor mi stále nějak uniká. Vím, kdy bych se měl smát, vím čemu bych se měl smát, ale v momentě, kdy tato chvíle přichází, moje ústa zůstávají nečinná. Jen opravdu občas jsem měl nepatrný úsměv ve tváři. Na druhou stranu je to ale film, který neurazí a naopak se na něj dá celkem příjemně dívat po celou dobu. ()

raffspIn

Škoda poslední scény, to mě trochu zaskočilo. Ale celkově je to tak nějak vkusně ujeté. V porovnání s jinými českými filmy vydanými v poslední době je to špička. A líbí se mi výraz Ivana Trojana, je takový dementní, ale v dobrém. ()

Nuala

V konkurenci Štěstí je tenhle film prostě až na druhém místě. Není špatný, ale slyšela jsem, že u nás v Ostravě jsou v divadle Příběhy mnohem lepší :). ()

HappySmile

Tenhle film mě zaujal už svým názvem. Snímek byl plný chytrého nevtíravého humoru, který nebyl ani trochu křečovitý. Člověk si musel často až skoro ťukat na hlavu, co to ty postavy vyvádějí, avšak určitě aspoň v jedné scéně uviděl někoho, kdo mu svým chováním někoho připomíná. :) Taky hudba byla skvělá. Celkově bych řekla jedna z nejpodařenějších českých komedií posledních let. ()

rakovnik

Musím přiznat, že tento film mi v kině unikl a viděl jsem ho až v na DVD. O to více mě překvapil a to velmi mile. Bavil jsem se od začátku do konce. Vynikající výkon Trojana a Krobota, doplněné mnoha dalšími skvělými herci. Scény s telefonem nebo jízda na ještěrce z Ruzyně k hlaváku jsou opravdu originální, stejně jako souboj s oživlou peřinou. Konec lehce předvídatelný, ale uspokojivý. ()

Martin741

Reziser Petr Zelenka natocil tuto komediu, ktora sprvu dobre odsypa, ale potom sa akokeby zasekla a ja som sa zacal nudit. Ale dialogy boli dobre, to jo. 40 % ()

honajz2

Ano, každý je v něčem divný a nenormální (pokud se teda člověk nesnaží žít podle současných trendů a za každou cenu být in, protože pak jen zapadá do šedého davu) a není to špatné, ale spíš dobré, být sám sebou. To tu Zelenka říká a líbilo se mi to. Problém ale je, že to je jediná myšlenka, která z toho za celou dobu vypadne a ještě je podaná naprosto nedůvěryhodným způsobem skrze postavy, které sice jsou divné, ale ani jedna není životná. Vlastně jediný, kdo tu za něco stojí (a nevěřím, že to říkám) je Krobot, který tu nejen že hraje, ale taky má co hrát. On je to jinak další sled osudů, typická česká nicota, která má něco jako začátek a konec jen proto, aby se neřeklo. A tu komedii jsem tam taky skoro neviděl. Už ale aspoň chápu to přirovnávání Ondříčka k Zelenkovi, tady si stylově byli fakt podobní, akorát Ondříček dokáže mít i nějaké nápady, zatímco Zelenka moc ne a když už nějaké má, rychle se omrzí. 2* ()

dezorz

aj nazov ladi s formou, nejde o jeden filmovy pribeh, aj ked tem tam je, ale o vela mikropribehov s obycajne sialenho zivota poskladanych obycajne sialenym polo dokumnetarnym sposobom. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková