Vánoční prázdniny

• USA Christmas Vacation (více)

Jediné, co si Clark Griswold celý život přeje, je spokojená rodina, a zoufale se snaží svou představu rodinného štěstí naplnit. Bohužel je však králem smolařů a vše, na co sáhne, končí katastrofou. Zatímco milující manželka Ellen se smířila s osudem a s vděčným pochopením přijímá veškeré manželovo snažení, jeho dvě děti Rusty a Audrey ztratily víru v tatínkovy schopnosti. Jeho sliby a plány je už předem přivádějí k zoufalství. Tentokrát se rozhodl zůstat pro změnu doma a prožít s rodinou Vánoce podle všech tradic a zvyklostí. Nic jej od této myšlenky nedokáže odradit. Ani stromeček, který svou velikostí rozhodně neodpovídá tradici, ani předlouhé elektrické svíčky, které nesvítí. Možná by Štědrý den nakonec nemusel dopadnout tak tragicky, kdyby se Clark nerozhodl pozvat na návštěvu ztřeštěného strýce Lewise, tetu Bethany a nesnesitelného bratrance Eddieho s manželkou. Už když se objeví, je jasné, že nemohou přispět k pohodě Vánoc. Navíc je tu Clark se svými nápady. (TV Nova)

juta

Vánoční Griswoldy mám rád. Clark jako otec rodiny se snaží, aby letos byly Vánoce perfektní a normální. U Griswoldů ale slovíčko normální neznají a tak s nimi můžeme zažít spoustu dobrodružství. Za sousedy bych je chtít nechtěl, ani Griswoldi to se sousedy moc nevyhráli. :-) Leonard z Teorie si je podobný, i když tady je ještě malej prcek. ()

Fiftis

Takéto Vianoce ste určite ešte nezažili a Santa bude veľmi rozmýšľať, či do Griswoldovic domu vstúpi, pretože by mohol byť usmažený elektrikou, popálený plameňometom, oslepený reflektorom a nakoniec utopený vo vaječnom likéri. Kto povedal, že na Vianoce je nebezpečne len u Kevina? ()

Shakers

Klasická dobrá Vianočná komédia s klasický dobrým Chevy Chaseom, s klasický dobrými funny scénami a s výborným slovenským dabingom. Milujem to zapájanie svetiel. "Hej Griswold. Čo chcete robiť s takým veľkým stromčekom ?" "- Predkloňte sa a uvidíte". 90% - 5* ()

lamps

Výborná, na vánoční svátky naprosto ideální komedie. Chevy Chase sice nikdy nebyl nijak excelentní komik, ale úloha ztřeštěného otce Griswolda mu byla souzena a jeho představa o způsobu trávení vánočních prázdnin je tak oslňující a nadšená, že vzhledem k lavině nezdarů s ním musí každý divák soucítit, nemluvě o tom, že se při nich často potýká se záchvaty smíchu. Můj vánoční kult se z toho asi nestane, ale kdykoli bude v televizi nouze o kvalitní pořady a já si budu chtít navodit tu správnou atmosféru, Vánoční prázdniny budou vždy jasnou volbou. ()

Big Bear

Na začátku nebylo světlo, ale Špióni . A od té doby Chevyho zbožňuju. Je to totiž takovej jeden z nás. Maká, má rodinku, pro kterou by se rozkrájel, ale přesto ne všechno nese kýžené ovoce :-). Ale on se nevzdává a jde od průseru k průseru, hrdině a statečně jakoby si byl svého údělu vědom a chtěl jej naplnit beze zbytku i tak.... Vánoce jsou svátky klidu a míru. Tak to alespoň stojí na pohlednicích. Ale ruku na srdce, větší stres člověk v roce těžko zažívá a leckdo si po všem to balení, uklízení, chystání, pečení návštěvách příbuzných (doma i u nich) s úlevou vydechne a řekne, uf už je to pryč jako celej rok... A tak když už mám na něčí vánoce ještě koukat, tak jedině na ty u Griswoldových :-) ! Tohle je klasika komedií osmdesátých let a moje oblíbená klasika. A když je něco klasika a oblíbená, zaslouží to plnou sazbu! 5 veverek! * * * * * ()

JohnnyD

"Aha jeleň!" Hlavnou (pozitívnou!) zmenou oproti ostatným dielom je odpútanie od motívu cestovania a posun postavy Clarka Griswolda od totálnej absurdity k viac reálnemu podaniu. A tak vznikol film, ktorý vstúpil do dejín. Chevy Chase ako rodinným životom posadnutý Clark Griswold úplne exceluje a každý jeho mimický pohyb, či už smerom k smútku, hnevu, či hysterickému smiechu je prehliadkou čírej komediálnej dokonalosti (jeho prejav o šéfovi je geniálny!). Vianočné prázdniny sú dokonalým filmom najmä kvôli tomu, že celý scenár je do poslednej bodky prepracovaný obsahujúc nespočetné množstvo running gagov, ktoré sa navzájom preplietajú a vrstvia a v neposlednom rade každá postava (a že ich je neúrekom) má svoj hviezdny okamih (pravdaže, nemožno osobitne nespomenúť bratranca Eddieho), za čo môže bravúrny casting (Oscara tomu, kto najal toho šialeného chlapca do role Eddieho syna). A tak vznikla jedna z najlepších komédií a možno najlepší vianočný film všetkých čias. Jeden z mála príkladov, kde pokračovanie prekonáva (aj tak skvelý) originál. "Opravil som zábradlie!" ()

sheen

To byla hustá úleťárna, sice to nebylo tak zábavné jako Sám doma ale i tak je to neskutečná prdel, nemám slov, Chevy Chase na Hrad :) ()

petaspur

Clark Griswold je perfekcionista toužící prožít dokonalé vánoce. Pro splnění cíle si v lese vybere vánoční stromeček velikosti paneláku, vyrve ho i s kořeny ze země, namlátí na dům 25.000 žárovek, přivítá veškeré pozvané i nepozvané příbuzenstvo a prostřednictvím mé nejoblíbenější vánoční komedie odvypráví příběh, který nechci nikdy prožít, ale rád se na něj pravidelně dívám. ()

Cappuccino

Chevy Chase a jeho rodinka Griswoldovcov patrí medzi dnes už vyslovene klasické komédie z amerického prostredia, pričom celá séria ich filmových dovoleniek má u mňa hodnotenie približne v rozmedzí 3-4. Škoda len, že už ju mám príliš opozeranú a žiaden vtip mi teraz nepríde viac než úsmevný. Jednoducho pri žiadnom sa z chuti, z plných plúc nerozosmejem. Ale to akosi nie je chybou tvorcov, skôr zubom času. ()

misterz

Pre mňa nesmrteľná vianočná klasika, ktorú nevynechám ani jeden rok počas vianočných sviatkov. Veľmi pozitívna komédia, ktorá mi ešte stále, aj po toľkých projekciách, dokáže vyčariť úsmev na tvári a vytvoriť príjemnú pohodičku. ()

Vančura

Zvláštní, že jsem o tomto zřejmě velmi známém filmu - mnozí ho zde označují za svou oblíbenou záležitost - doteď neslyšel. Bezprostředně po zhlédnutí mi ovšem došlo, že jsem zas tak o moc ochuzen nebyl. Děsivý mi přijde už ten animovaný začátek, který mě poplašil, jestli náhodou nebudu sledovat nějaký přiblblý vánoční animák. Film se pak ale rozjíždí velmi slibně - úvodní scéna mi okamžitě připomněla jednu povídku z filmu Divoké historky, a s podivem jsem vnímal, že toto asi nebude úplně standardní rodinná podívaná, protože jsem tam pořád cítil určitou zneklidňující, skoro až lynchovskou atmosféru. Ta se ale postupně ztrácí a film víc a víc sklouzává do polohy nevtipné frašky. Především v závěru, kdy zlý kapitalista procitne a přiklepně papínkovi slíbené vánoční prémie, jsem si už zoufal, a současně uvědomil, že tento film není ničím, než osmdesátkovou variací na Caprovu klasiku Život je krásný, kterou ostatně rodinka v jedné scéně sleduje v telce - oba filmy se mimořádně podobají ve způsobu, jímž vykreslují hlavní postavu, fotříka u konce s dechem, kterému se pod rukama bortí, na co sáhne, aby v závěru samozřejmě vše dobře dopadlo, a divák nahlédl novýma očima, že to, co se v předchozím ději jevilo jako zdánlivá mizérie, bylo vlastně jen součástí toho, že život je... krásný. Osobně mě na filmu nejvíc bavila výstřední dvojice sousedů, jejichž bezdětný hogo fogo životní styl je s klanem Griswoldových postaven do zábavného kontrastu, ne nepodobného podobné konstelaci ve filmu Na samotě u lesa - když tak nad tím přemýšlím, napadá mě však, že pro bezdětné manželství dvou chudáků, kteří nemůžou mít děti, by tento film až tak vtipný zase být nemusel. A škoda, že ti sousedi nedostali více prostoru - každá scéna s nimi je skvostná (nejvíc asi ta, když ti pošuci přiběhnou domů po joggingu - další podobnost se Samotou u lesa! - a týpek ke své drahé polovičce horlivě pronese: "Chci se svléknout, zhasnout, otevřít lahev vína a zlíbat tvoje tělo." - och bože, to jsem umíral smíchy). Nedá se svítit - pokud jsem si něco u tohoto filmu uvědomil, tak to, že králem vánočních komedií pro mě i nadále zůstává Sám doma 2: Ztracen v New Yorku . ()

Javert

Vánoční prázdniny a Sám doma. Dva filmy bez kterých si nejkrásnější svátky v roce nedokážu představit. ()

kingik

Rodina si jede pro vánoční stromeček. Maminka s tatínkem zpívají, dvě dospívající děti jsou otrávené. Táta Clark chce zažít Vánoce, po kterých už dlouho touží - pokácet si vlastní stromeček, celá rodina u stolu apod. Ostatní z toho nejsou moc nadšení, ale pomáhají. Porazí asi pětimetrový strom, který jim následně zlikviduje část domu. A to není všechno. Clarkovi vůbec nic nevychází podle jeho představ. Průměrnou komedii, která je místy i celkem zábavná, diriguje v hlavní roli skvělý Chevy Chase. ()

Snorlax

Místy je to vtipné, místy již krapet za hranou dobrého vkusu, ale rozhodně se člověk poučí, kdy zpívat americkou hymnu. ()

Anderton

Chevy "Homer" Chase, Beverly "Marge" D-Angelo, Juliette "Lisa" Lewis a spol. pripravia sebe, svojim blízkym a susedom "Flandersovcom" skutočné vianočné peklo. Lenže často som mal pocit, že ostáva niečo stratené v českom dabingovom preklade, takže som si túto pred-Simpsonovskú rodinnú zábavu nedokázal poriadne užiť. Môže zato aj kultovosť tejto komédie a tunajšie vysoké hodnotenie. Namiesto očakávaného chytania sa za brucho prišiel iba príjemný úsmev na tvári. Občas to ale stálo zato. Našťastie je tu Randy "Barnie" Quaid, ktorý viac krát zachráni situáciu a predovšetkým jeho živý vianočný darček. 70% ()

nascendi

Je dobre, že som film videl koncom februára a nie koncom decembra. Chápem, že ľuďom, ktorí si nevedia Vianoce predstaviť bez tejto komédie, sa páčil. Veď Clark Griswold mal tiež veľmi konkrétnu predstavu, ako pripraviť a stráviť Vianoce. Aj som sa zo začiatku zasmial. Bohužiaľ vtipnosť veľmi rýchlo prešla do trápnosti a moje hodnotenie z mierne nadpriemerného do nekompromisne podpriemerného. ()

Zodd

Griswaldi ani nemusí odjet z baráku, aby zanechali za sebou nějakou spoušť. Lepší než první Bláznivá dovolená asi ne, ale slušnou si to úroveň série držela. Mezi vánočními filmy klenot. ()

nash.

Jedna z těch lepších parodií na všechny známé i méně známé vánoční tradice... ačkoli nemám pro Griswoldovic famílii žádnou velkou slabost, tenhle kousek pobavil. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Sousedský vánoční spor

Sousedský vánoční spor

11.04.2006

Spousty diváků určitě nezapomenou na památnou scénu z filmu Vánoční prázdniny, v níž snaživý tatínek Clark Griswold, v podání komika Chevyho Chase, vyzdobil rodinný dům tisíci žárovek, jen aby si… (více)