poster

V jako Vendeta

 • USA

  V for Vendetta

 • Německo

  V wie Vendetta

 • Slovensko

  V ako vendeta

 • Slovensko

  V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kiddo
  ****

  Vendeta vnáší vyhraněný vhled v ne, takhle to žel bohu déle nepůjde, květnatý jazyk V vážně neovládám. To nejzajímavější, čím Vendeta disponuje, je nezvykle vyhraněná, nekompromisní a anarchistická ideologie a zvláštní pojetí svobody, které z filmu dělá něco mnohem víc než jen hrdinskou popcornovou historku o pomstě a boji proti tyranii. Ve světě „Vendety“ je svoboda pojmem vysoce relativním a může doopravdy existovat pouze společně s nesvobodou a útlakem, proti kterému bojuje. V podání tvůrců (ať už režiséra McTeigue nebo autora komiksu Alana Moorea) je totiž tou skutečnou svobodou boj a revoluce, která se rodí z násilí, útlaku, utrpení a krve a která se nemůže uskutečnit za jiné doby než za diktatury. Boj proti útisku je jediným opravdovým projevem svobody a života člověka; potvrzuje to i rámec příběhu, který zachycuje právě a jen akt bouření se – po jeho skončení následuje stagnace a opětovný návrat k řádu (a oklikou potažmo i k nové diktatuře). Snímek ztvárňuje lidskou společnost jako snadno manipulovatelné stádo; učebnicovým příkladem je jedna z posledních scén, kdy se obrovská černá masa lidí přestrojených za V shromažďuje u Parlamentu a požaduje svobodu, aniž by ta touha byla z jejich vlastní vůle. Lidé takto zbaveni vlastní identity jsou zde jen figurkami ztvárňujícími ideu, skutečnými příslušníky lidské rasy se stávají až po demaskování. Diktát svobody je tedy v tomto smyslu stejně nebezpečný jako sama totalita a fanatismus se tu nachází na obou stranách. Stejně jako vláda diktátora se snaží ovládnout individuality občanů své země, tak na straně odboje jsou osobní emoce a osobnosti jednotlivců obecně podřizovány jedné nesmrtelné ideji. V těchto ohledech je dle mého film velmi věrnou adaptací předlohy, uchovává její temnost, nejednoznačnost a rozporuplnost a co potěší ještě víc, na ztvárnění těchto myšlenek používá velice podobné prostředky jako kniha, především montáž vzájemně nesourodých prvků, jejíž svépomocí vytváří výrazné a emocionálně vypjaté scény (např. zrození revolucionářů V a Evey, jednoho z ohně, druhého z vody). „Zajímavé“ (věřím, že pro spoustu lidí rušivé) jsou dialogy a heroické promluvy, které s vnitřním anarchistickým obsahem snímku ostře kontrastují, aniž by jej ovšem popíraly (!), a vnášejí do něj notnou dávku banality, slušnému scénáři škodí i chvílemi necitlivý střih. V jako Vendeta stojí i přes svůj přece jen lehce oddechový atraktivní obal za pozornost už kvůli tomu, že se nebojí jít proti proudu, vyvolávat otázky, kontroverzi a vypjaté reakce. Což se cení.(29.6.2006)

 • mandes
  ****

  rozpočet : $54 million tržby celosvetovo : $132,511,035(13.12.2006)

 • EdaS
  ****

  Comics jsem před týdnem četl a i tak se mi filmová Vendeta moc líbila - velmi dobré herecké výkony, rafinovaný střih, příběh se vcelku držel předlohy - až na ten závěrečný souboj ve stylu Matrixu, který tam neměl co dělat, a na pochod masek to bylo moc fajn. No, vlastně i V. mohl být větší magor, ale to by chtěl člověk od mainstreamového filmu asi moc. Spokojenost.(2.5.2006)

 • brit84
  ****

  Jsou filmy, které mě ze začátku moc nebavily, ale jejich konec mě uzemnil tak, že nic jiného než 5*, nebylo možné udělit. Tohle je film, u kterého jsem se celou dobu dobře bavil a ukončení stálo za hovno.(2.5.2011)

 • Jossie
  *****

  Zajímavý film od samého začátku až do konce. Trochu detektivka, trochu politický film, trochu temný thriller a hlavně film kladoucí spoustu otázek k zamyšlení a to se mi moc líbilo. Natalie Portman byla velmi dobrá, o Hugo Weavingovi se snad ani nemusím zmiňovat. Zdánlivě to vypadá jako dost dlouhý film, ale popravdě si neumím představit, kterou scénu vystřihnout.(1.5.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace