V jako Vendeta

V wie Vendetta

V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

Maska a akékoľvek fyzično je pominuteľné, ideály a idey však majú potenciál odolať zubu času. Ľúbivá myšlienka, ktorá vhodne charakterizuje i ľúbivosť samotného filmu. Viac ako jeho maska a vzhľad ma oslovili predostierané názory a podnety k úvaham. Ambivalentne je to však aj výtka, pretože "V ako režisérsky rukopis" bolo prebité s "W ako scenár (navyše oproti predlohe značne skresaný)".(12.4.2006)

Škoda, že tento film je/byl často zneužívám k propagování anarchismu, když zas TAK moc anarchistický není. Wachowští podobně jako v Matrixu využili koncept vzbouření se proti kruté nadvládě, vytěžili z něj silné emoce utrpení, vybudovali dramatický vzestup k žádoucí katarzi a nakonec spláchli diváka mocným zážitkem a pocitem zadostiučinění. Jejich film je sice protipoliticky laděný, ale věřím, že v jádru se opravdu snaží jen podtrhnout důležitost pravdy a férového jednání napříč pomyslnými kastami společnosti. Scénář je napsán moc dobře (projevy V), ale tempo filmu se zdá nevyrovnané, má svá hluchá místa... 8/10(22.1.2014)

„Česť a sloboda sú viac, než len slová. Je to životný názor.“ Komiks som nečítal, ľutujem, že sa z výborného MATRIXU stala mizerná trilógia a teda nijako extra zvlášť neobľubujem pseudo „filozofických“ bratov Wachowských. Ale toto im človeče vyšlo, je to niečo úplne iné, ako MATRIX – a pritom je to stále „matrixovské“. Nemá zmysel čakať akčnú nálož... ale hŕstka akčných scén je zvládnutá dobre. Po vizuálnej stránke sa nejedná o taký monumentálny film, ako MATRIX – ale všetko je to krásne zladené, od rekvizít cez výpravu a kostýmy až po nenápadne použité počítačové efekty. Herecké výkony nie sú také afektovane výrazné, ako v MATRIXOCH, ale vyholená Natalie Portmanová a 99% filmového času (!) maskovaný Hugo Weaving (ale tiež John Hurt, Stephen Rea a kamarát Hugha Laurieho a najhomosexuálnejší Brit na svete Stephen Fry) môžu byť na svoje výkony hrdí. Snímka provokuje, naznačuje, že anarchia je najlepšia a ponúka jednu mimoriadne dlhú dojemnú scénu (samotka). Bravo.(29.11.2006)

Jako tomu, kdo četl komiks poměrně nedávno, se mi to jeví jako Vendeta z rychlíku, mnoho z toho, co dělá předlohu zajímavou a komplexní podívanou, naprosto zapadlo (vztahy Hlas vs. Prst aj.) Moore, který není ani uveden v titulcích, asi věděl, proč od toho dává ruce pryč. Nevadil mi nedostatek akce (promiň identito Damiel, ale o nabitosti bych u dvou akčních scének o 3min opravdu nemluvil:-) ale to, jak působí první půlka fádně a nějak z toho nelze cítit tu atmosféru země drcené svou vládou. Každopádně dávám body za vězeňskou scénu s Evey, scénu s dominem a závěr, který opravdu vše posvětí. Last but not least se mi líbí, že to tvůrci naroubovali na současnou politickou situaci, což považuji za odvážné - a jak se zdá, nějak to oslovuje i americké diváky:-) Celkově bych ale řekl, že Vendetě chybí tak hodina děje. P.S. A jen tak mezi námi: z toho stříhání vlasů Natalie Portman z traileru šlo vytěžit mnohem, mnohem víc!(23.3.2006)

„Vendeta. Není to nic sobeckého či marnivého, je to krutá odměna za všechno utrpení .... způsobené bezprávím. Je to sladká hudba ..... které, ale dokáže s porozuměním naslouchat jen její dirigent.“ Jsem víc než příjemně překvapená. Film podle komiksu, který nemá stupidní příběh, ale právě naopak. Hlavní hrdina (ač v masce) má nejen charisma, ale je i galantní, inteligentní a vemlouvavý manipulátor .... „Násilí může sloužit dobru.“ (odvážná myšlenka v této době) a navíc pronáší jednu pozoruhodnou větu za druhou. „Budova to je symbol, stejně jako čin, který ji zničí. Symbolům dávají sílu lidé. Sám o sobě je symbol bezvýznamný.“ Po Sin City (pro mě naprosto bezduchá a brutální slátanina) jsem málem tenhle žánr navždy zavrhla, naštěstí jsem udělala výjimku. Nejsou to úplně čisté 4*, ale v porovnáním s již zmíněným Sin City u kterého jsem si odtrpěla každou vlekoucí se minutu. Jsou to víc než pěkné 4*!(16.4.2006)