V jako Vendeta

V wie Vendetta

V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

Nejméně revoluční film o revoluci. 65% Zajímavé komentáře: kiddo, pshimi, k212, Visáč, lumiros, mm, wipeout, Denis85(30.8.2006)

Film je nejslabší ve svém akčním začátku a konci, všechno mezitím je překvapivě duchaplné vyprávění plné úvah na téma boje jedince proti diktatuře, jeho práva být odlišný a neuniformní (zajímavé přiblížení osudu lesbické ženy, asi nejemocionálnější část filmu) a jeho ochoty podřídit svůj život boji proti zlu a totalitě i za cenu ztráty vlastního života. Ano, myšlenkově podnětné, ale v konečném důsledku poněkud rozporuplné, opravdu si totiž nemyslím, že vyhazování historických budov do vzduchu po vzoru teroristických frakcí je tím správným a efektivním krokem v boji proti státnímu zřízení. Akční scény nic moc, jejich nedostatek ve filmu byl v mých očích spíš plusem. Hlavním problémem filmu je nepřesvědčivé vyobrazení totality. Při něm je sice zřejmá narážka na všemocnost médií a jejich schopnost manipulovat davem, ale chyběla mi tu ta orwellovská beznaděj, tíživost života v totalitním systému. I proto byl celkový emocionální dopad filmu na mojí osobu poněkud mizivý. Na tohle téma příště raději sáhnu po Radfordově 1984, Truffautově Fahrenheitu, či Kachyňově Uchu.(24.9.2006)

Komiks mě moc nechytl a přiznám se, že jsem ho nedočetl. Po shlédnutí tohoto filmu to však napravím. Konečně trochu jiný pohled na anarchismus (či terorismus?) a především ukázka dobré filmařiny. Hugo Weaving dokazuje, že opravdu dobře hrát jde i bez použití mimiky.(16.4.2006)

Takhle by to nejspíš vypadalo, kdyby byl George Orwell romantikem...(14.3.2012)

Vendeta vnáší vyhraněný vhled v ne, takhle to žel bohu déle nepůjde, květnatý jazyk V vážně neovládám. To nejzajímavější, čím Vendeta disponuje, je nezvykle vyhraněná, nekompromisní a anarchistická ideologie a zvláštní pojetí svobody, které z filmu dělá něco mnohem víc než jen hrdinskou popcornovou historku o pomstě a boji proti tyranii. Ve světě „Vendety“ je svoboda pojmem vysoce relativním a může doopravdy existovat pouze společně s nesvobodou a útlakem, proti kterému bojuje. V podání tvůrců (ať už režiséra McTeigue nebo autora komiksu Alana Moorea) je totiž tou skutečnou svobodou boj a revoluce, která se rodí z násilí, útlaku, utrpení a krve a která se nemůže uskutečnit za jiné doby než za diktatury. Boj proti útisku je jediným opravdovým projevem svobody a života člověka; potvrzuje to i rámec příběhu, který zachycuje právě a jen akt bouření se – po jeho skončení následuje stagnace a opětovný návrat k řádu (a oklikou potažmo i k nové diktatuře). Snímek ztvárňuje lidskou společnost jako snadno manipulovatelné stádo; učebnicovým příkladem je jedna z posledních scén, kdy se obrovská černá masa lidí přestrojených za V shromažďuje u Parlamentu a požaduje svobodu, aniž by ta touha byla z jejich vlastní vůle. Lidé takto zbaveni vlastní identity jsou zde jen figurkami ztvárňujícími ideu, skutečnými příslušníky lidské rasy se stávají až po demaskování. Diktát svobody je tedy v tomto smyslu stejně nebezpečný jako sama totalita a fanatismus se tu nachází na obou stranách. Stejně jako vláda diktátora se snaží ovládnout individuality občanů své země, tak na straně odboje jsou osobní emoce a osobnosti jednotlivců obecně podřizovány jedné nesmrtelné ideji. V těchto ohledech je dle mého film velmi věrnou adaptací předlohy, uchovává její temnost, nejednoznačnost a rozporuplnost a co potěší ještě víc, na ztvárnění těchto myšlenek používá velice podobné prostředky jako kniha, především montáž vzájemně nesourodých prvků, jejíž svépomocí vytváří výrazné a emocionálně vypjaté scény (např. zrození revolucionářů V a Evey, jednoho z ohně, druhého z vody). „Zajímavé“ (věřím, že pro spoustu lidí rušivé) jsou dialogy a heroické promluvy, které s vnitřním anarchistickým obsahem snímku ostře kontrastují, aniž by jej ovšem popíraly (!), a vnášejí do něj notnou dávku banality, slušnému scénáři škodí i chvílemi necitlivý střih. V jako Vendeta stojí i přes svůj přece jen lehce oddechový atraktivní obal za pozornost už kvůli tomu, že se nebojí jít proti proudu, vyvolávat otázky, kontroverzi a vypjaté reakce. Což se cení.(29.6.2006)