V jako Vendeta

V ako vendeta

V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Scénář bratří Wachowští. Slušně udělaná apokalyptická sci-fi vize totalitní budoucnosti, tak trochu mix Brazilu, Matrixu, Equilibria, 12 opic a 1984. Přesto mi to ze všeho nejvíce připomínalo Zorra, ale to asi nebude tak úplně dobře. Čekal jsem více. Trailer: http://www.csfd.cz/film/194884-v-jako-vendeta-v-for-vendetta/videa/(18.9.2009)

„Česť a sloboda sú viac, než len slová. Je to životný názor.“ Komiks som nečítal, ľutujem, že sa z výborného MATRIXU stala mizerná trilógia a teda nijako extra zvlášť neobľubujem pseudo „filozofických“ bratov Wachowských. Ale toto im človeče vyšlo, je to niečo úplne iné, ako MATRIX – a pritom je to stále „matrixovské“. Nemá zmysel čakať akčnú nálož... ale hŕstka akčných scén je zvládnutá dobre. Po vizuálnej stránke sa nejedná o taký monumentálny film, ako MATRIX – ale všetko je to krásne zladené, od rekvizít cez výpravu a kostýmy až po nenápadne použité počítačové efekty. Herecké výkony nie sú také afektovane výrazné, ako v MATRIXOCH, ale vyholená Natalie Portmanová a 99% filmového času (!) maskovaný Hugo Weaving (ale tiež John Hurt, Stephen Rea a kamarát Hugha Laurieho a najhomosexuálnejší Brit na svete Stephen Fry) môžu byť na svoje výkony hrdí. Snímka provokuje, naznačuje, že anarchia je najlepšia a ponúka jednu mimoriadne dlhú dojemnú scénu (samotka). Bravo.(29.11.2006)

Zajímavý film od samého začátku až do konce. Trochu detektivka, trochu politický film, trochu temný thriller a hlavně film kladoucí spoustu otázek k zamyšlení a to se mi moc líbilo. Natalie Portman byla velmi dobrá, o Hugo Weavingovi se snad ani nemusím zmiňovat. Zdánlivě to vypadá jako dost dlouhý film, ale popravdě si neumím představit, kterou scénu vystřihnout.(1.5.2006)

Komiks mě moc nechytl a přiznám se, že jsem ho nedočetl. Po shlédnutí tohoto filmu to však napravím. Konečně trochu jiný pohled na anarchismus (či terorismus?) a především ukázka dobré filmařiny. Hugo Weaving dokazuje, že opravdu dobře hrát jde i bez použití mimiky.(16.4.2006)

Velmi dobrý film, který (zjednodušeně řečeno) pojednává o tom, že aby nastala nějaká společenská změna k lepšímu, musí udělat svou vlastní myšlenkovo-skutkovou revoluci především každý sám v sobě. Což je relativně známá věc, kterou ovšem v současné zpohodlnělé západní civilizaci není od věci připomenout. "Žer, nebo budeš sežrán."(7.3.2015)

• - Jako natáčecí prostory pro záběry opuštěného londýnského metra posloužila trasa Aldwych, uzavřená roku 1994. Nebylo ani třeba velkých úprav, elektřina v této oblasti stále proudila. (HellFire)

• - Při natáčení závěrečné přestřelky ve stanici Victoria se všichni doslova pohybovali zpomaleně, kromě kaskadéra Hugo Weavinga. Vše se navíc natáčelo v 60 snímcích za sekundu, aby se efekt zpomalení ještě více zdůraznil. (HellFire)

• - Důvod, proč se tajné policii říkalo prsťáci, je prostý. Nový řád v tomto filmu je utvořen jako tělo, kancléř byl hlava. Televizní stanice BTN byla ústa a sledovací skupina byla oči a uši. Inspektor Finch byl část nosu a pan Creedy (Tim Pigott-Smith) se svou tajnou policií byli ruka. (NormanBates)