V jako Vendeta

V ako vendeta

V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

Velice slušný film na motivy neméně úspěšnému komiksu, který i u nás slaví nemalé úspěchy. Film rychle uteče, nenudí a má hlubokomyslný děj, ale proč jsem mu dal 3*? Za prvé je tu fakt, že na film jsem koukal z donucení a zrovna tento typ neni můj šálek kávy a za druhé totalita, která je ve filmu zobrazena je opravdu směšná. Očekávám, že na Vendetu si do pár let ani nevzpomenu, neměla mě čím zaujmout, ale věřím že pro fanoušky to bude stav blaženosti a rozhodně oprávněný.(4.8.2006)

Škoda, že tento film je/byl často zneužívám k propagování anarchismu, když zas TAK moc anarchistický není. Wachowští podobně jako v Matrixu využili koncept vzbouření se proti kruté nadvládě, vytěžili z něj silné emoce utrpení, vybudovali dramatický vzestup k žádoucí katarzi a nakonec spláchli diváka mocným zážitkem a pocitem zadostiučinění. Jejich film je sice protipoliticky laděný, ale věřím, že v jádru se opravdu snaží jen podtrhnout důležitost pravdy a férového jednání napříč pomyslnými kastami společnosti. Scénář je napsán moc dobře (projevy V), ale tempo filmu se zdá nevyrovnané, má svá hluchá místa... 8/10(22.1.2014)

Rozpočet $54miliónovTržby USA $70,511,035Tržby Celosvetovo $132,511,035Tržby za predaj Blu-ray od roku 2009 v USA $3,624,371 //počet predaných kusov 190,120Tržby za predaj DVD v USA $59,080,354 //počet predaných kusov 3,118,547║ Brilantný komiks. /videl v kine: 95%/(21.10.2007)

Přiznám se, že jsem vůbec nečekal takový nářez. Hned začátek mne přikoval napevno do křesla (metafora, ve skutečnosti jsem film sledoval z postele). Natálka Portman na sebe zase nechala vzpomenout a vynikajícím výkonem mne přesvědčila o svém talentu. Podobně strhující byl i konec. Bohužel střední část malinko vázne, a co mi vadilo byla nepropracovanost postav a některé nevysvětlené pasáže. Ale opakuji, příjemné překvapení.(11.5.2009)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,365 // Otvárací Víkend USA: $25,642,340 // Vi Veri Veniversum Vivus Vici(13.10.2011)

• - V Paname sa vyskytol prípad, keď pomätený šialenec Clay Duke kreslil na steny červeným sprejom písmeno "V" v kruhu na steny a všade, predtým než zaútočil na miestnu školu, kde strieľal a následne spáchal samovraždu. Neskôr sa zistilo, že dotyčný bol filmom aj komiksom posadnutý. (Greenpeacak)

• - Film je akousi paralelou k dielu Alexandra Dumasa, Gróf Monte Christo, tým že načrtáva priame prirovnanie medzi V (Hugo Weaving) a Edmondom Dantesom, t.j. obidve postavy uniknú pred nespravodlivosťou z traumatického väzenia a trávia mnoho rokov plánovaním pomsty. (Greenpeacak)

• - Natalie Portman se dle vlastních slov na shození svých kadeří těšila, protože už to sama plánovala delší dobu. (Scalpelexis)