The Omega Man

• USA The Ωmega Man (více)

Slunečný den. Vylidněným Los Angeles se v kabrioletu prohání doktor Robert Neville (Charlton Heston). Je posledním člověkem na zemi, je Omega man. Nebezpečná nákaza zachvátila svět a proměnila lidi na fotofobická monstra. Nezbavila je však schopnosti myšlení. Sdružili se tedy do uskupení s názvem Rodina a rozhodli se skoncovat se vší moderní technikou, kterou viní za vznik nákazy. Doktor Neville však stále pracuje na léku. Stihne jej vyrobit dřív, než ho Rodina dostihne? A stojí vůbec nakažení o lék? (TobRieper)

SOLOM.

Je to už dávno, co jsem viděl film I Am Legend (2007) s Willem Smithem. Stejnojmennou knihu od Richarda Mathesona jsem nikdy nečetl, stejně jako jsem dosud neviděl původní film The Last Man on Earth z roku 1964. Takže nemůžu moc srovnávat. I Am Legend se mi však docela líbilo a tak jsem chtěl dát šanci i jejímu předchůdci. Tentokrát jde však spíše o čistokrevné scifi, ze kterého hororová atmosféra moc cítit nebyla. Tím však nechci říci, že by šlo o vyloženě špatný film. Jen mi tu chyběly zombie - (jenž jinak vůbec nemusím), které zde byly nahrazeny lidmi v kápích s moukou na ksichtu. A to vážně moc velká výhra nebyla. Navíc jsem se cítil lehce ochuzen i pořádnou atmosféru, která mnohdy doslova stagnovala. Náznaky napětí tu fungovali snad jen ve chvílích, kdy vědec musel bojovat se společenstvím. I tak šlo spíše o přehlídku akčních scén, které však trpěly nedostatkem důvtipu. Bohužel musím souhlasit i s tvrzením, že zvolená hudba filmu spíše ublížila, nežli by jej pozvedla na výší úroveň. Největší problém jsem však měl s důvěryhodností postapokalyptického světa. Tvůrcům se moc nepodařilo zakrýt všechny nedostatky, kterých tu byla spousta. Již v úvodní projížďce lze spatřit normální provoz na silnici (dálnici) za hlavním hrdinou, či chodící lidé. Ani samotný scénář se pak nevyvaroval zbytečným chybám a hlavně mi přišlo, že množství scén – situací bylo nedotažených do konce, či naprosto zbytečných. I ten samotný závěr rozhodně nepatřil mezi vydařené. Podobně bych se mohl vyjádřit i k dialogům.50% ()

Karamanlis

Rovnako kvalitné filmové spracovanie známeho Mathesonovho románu The Last Man on Earth ako bolo to o 7 rokov staršie s Vincentom Priceom v hlavnej roli. Charlton Heston je tu herecky obstojný, atmosféra ľudoprázdneho New Yorku pôsobí kuriózne aj skľučujúco zároveň a napriek tomu, že v žánrovom popise napríklad aj tu na csfd The Omega Man ako horor označovaný nie je, tento film v súlade s knižnou predlohou disponuje nezanedbateľným hororovým aspektom. ()

st.ranger

Velké překvapení. Lidé z druhé Planety opic obývají postapokalyptický svět v nočních hodinách a kázají o novém řádu a víře. Rok natočení nasvědčuje tomu, že při psaní scénáře se pořádně hulilo. ()

Dale

Postapokalyptický film s takou mizernou atmosférou som dávno nevidel. Asi bude chyba už v samotnej predlohe, lebo nápad spraviť z nakazených preživších albínov, ktorí nemajú radi svetlo, nie je šťastný, ani príliš zaujímavý. O čo zaujímavejšie je to so zombíkmi, už odvtedy filmári zistili. Odpadnú zbytočné kecy a vyzerajú nebezpečnejšie než títo kapucniari. Inak som celkom nepochopil, že keď neznášajú svetlo a chodia len potme, prečo stále chodia so zapálenými fakľami :-D Je to proste celé nepodarené a podčiarkuje to záber vyľudneného mesta, kde v pozadí vidno pohybujúce sa autá. Chápem, že vyľudniť mesto v takej rozlohe nie je jednoduché a počítačom sa to ešte vtedy upraviť nedalo, no takéto zábery len podčiarkujú amaterizmus, ktorý sprevádza celý tento film. ()

corpsy

Rozhodne sa vydarila vizuálna stránka filmu. Na strane opačnej, dej sa dosť vlečie a je plný nudných momentov. Ak by už spomenutý dizajn a schopná akcia neboli na úrovni na akej sú, bolo by to fiasko. ()

liquido26

V akčních pasážích to působí trochu jako komedie. Jinak průměr a ze tří filmů podle Matthesonovy knihy je to nejslabší. ()

GodComplex

Dalsi zpracovani "I Am Legend", coz je vyborny post-apo namet a ze zacatku z toho Omega Man tezi naplno, protoze co je na podobnych filmech nejlepsi, je prave atmosfera a vykresleni prostredi - zpustoseny svet, liduprazdne mesto, ve kterem si to Charlton Heston rajduje a obcas neco zastreli. Pak ale nastane bckova katastrofa, kdy tam zacnou strasit trapni mutanti, ke vsemu k tomu hraje naprosto nevhodny 70tkovy soundtrack a vsechno jde do kytek. "When you die, the last living reminder of hell will be gone." 6/10 ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale já mám tenhle příběh, který většina lidí bude znát jako "Já, legenda" prostě rád. To, že se v závěru změní v něco, co už se mi tak nelíbí, je další věc. Ale myšlenka posledního muže na zemi je skvělá. Charlton Heston mi v téhle roli dokonale sedl a já jsem si celou tu jeho cestu užil. Chtěl bych, aby to na konci probíhalo jinak, ale za to už může tak trochu Matheson. ()

MrPierc

Málokdy řeknu, že přetočení nějakého starého filmu je lepší. Já, legenda (2007) je ale vizuálně i logicky opravdu lepší než tento předchůdce. V tomto škváru, kde černí afro funky lidé poučují bílého doktora o lásce k druhým, kde herecké výkony jsou směšné a zlí vypadají jako posypaní moukou, nenajdete žádnou pořádnou scénu. Otřesné dialogy, Hestonův smích alá Arnold a mnoho dalšího. Konec zbytečný a teatrální. Hudba se vůbec nehodila, celou dobu to byly znělky jako z nějakých levných seriálů. ()

Rodriguez

Mrtvolné filmy u mě v poslední době hodně stoupají v hodnocení. Nesmíme na takovéhle snímky zapomínat a o to hůř je odsuzovat za rok jejich vzniku. 75% ()

majo25

Spracovanie nie je celkom zlé a lepšie ako napr. Posledný muž na Zemi, ale príbeh je rovnako slabý. Hoci Heston patrí medzi mojich obľubených hercov, tu hrá štandart a sám film nedokaže potiahnuť.Efekty a masky sú v pohode. Film je iba priemer. ()

adams89

60. léta mu zcela patřila, pak ale jako by se u Charltona Hestona dostavila nějaká krize. Začalo to rozpačitými kritikami u Do nitra Planety opic, kde si střihnul malou, zato luxusně zaplacenou roli. Remake italského Last Man on Earth, tentokrát s příznačným názvem The Omega Man, jeho reputaci také nepřidal. Příběh vědce Roberta Nevillea, jenž jako jediný ve zdraví přežil světovou nákazu a nyní sám přežívá v opuštěném New Yorku by byl dobrým lákadlem pro fanoušky sci-fi. To by ale na postu režiséra musel být někdo jiný než tragický Boris Sagal a nesměly by ke konci být čím dál větší mezery ve scénáři. Jako špatný vtip přijdou i zmutovaní noční obyvatelé města a s nimi spojené slaboučké dialogy a jejich ještě horší vůdce. Jakmile si ale náš vědátor vezme do ruky kvér a jde ty řady kapucníků trochu zredukovat, je to docela sranda. Přítomnost Hestona a zábavná akce jsou tak jedny z mála důvodů, proč ode mně dohle béčko dostává průměrné hodnocení. Odpůrci Já, legendy s Willem Smithem by se na tenhle rozpaky budící film měli zaměřit, možná potom změní svůj názor.60% ()

noriaki

V sedmdesátých letech se točily depresivní sci-fi jak na běžícím pásu, takže není divu, že Hollywood pošilhával i po knize Richarda Mathesona Já, legenda. Důvěru studia Warner Bros dostal nepříliš úspěšný režisér Boris Sagal, a odvděčil se mu natočením nudného a zmateného filmu. Podstatu vztahu mezi dvěmi zněpřátelenými frakcemi jsem nepochopil a upřímně si nemyslím že to byla moje chyba. Připadalo mi jako kdybych sledoval druhý díl čtvrté řady z dobrého důvodu zapomenutého seriálu. Vše podstatné bylo řečeno v předchozích dílech, takže není důvod ztrácet čas zbytečným vysvětlováním. Nejdřív mi to vadilo, ale postupem času mi to bylo čím dál víc jedno. Jestli totiž Omega Man v něčem exceluje, tak ve schopnosti rozprostřít kolem sebe oblak totální apatie a nezájmu. ()

p6qwre

Po použití biologických zbraní ve světové válce zemřela naprostá většina lidí kvůli smrtící epidemii. Hlavní hrdina přežil díky protilátce, na jejímž vývoji do poslední chvíle pracoval. Kromě něho však také přežilo několik desítek mírně zmutovaných lidí, kteří mu jdou po krku. Po velice slibných prvních dvaceti minutách úroveň filmu bohužel postupně klesá. První zklamání pro mne přišlo ve chvíli, kdy hlavní hrdina v pohodě přežil pád vrtulníku s následnou megaexplozí. Podobně velkou dávku štěstí má poté ještě nejméně dvakrát. I část, ve které si užívá trochu romantiky, mi do příběhu příliš nezapadla. Velmi dobrý herecký výkon Charltona Hestona a jeho jedno až dvojvěté komentáře ke všemu, co zrovna dělá, to je to, kvůli čemu tento film stojí za zhlédnutí. Zábavy, napětí či akce se mi však příliš nedostalo. Za zmínku ještě stojí, že tímto filmem je inspirovaná část Speciálního čarodějnického dílu z 9. série The Simpsons nazvaná The Homega man. ()

Kalidor_

Filmů vycházejících ze stejného námětu jako Omega Man jsem už pár viděl - z těch starších The Last Man on Earth, z těch novějších zase Já, legenda, ale zařadil bych zde i The Quiet Earth (zde však bez nočních nájezdů zombie či nakažených lidí). Ch. Heston jako Omega Man byl charismatický, nějaké mouchy by se určitě našly - třeba nakažení lidé, kteří působili jako albínská verze Jawů ze Star Wars. Celkově nadprůměr. ()

Jello Biafra

Druhá adaptácia knihy "I am Legend" od Richarda Mathesona je štandartné sedemdesiatkové béčko, ktoré v slabších chvíľach zachraňuje charismatický Charlton Heston a jeho široký zbrojný arzenál. Dokonca zmutované spoločenstvo zvané "rodina" v kapucniach vôbec nepôsobí smiešne a sú to mutanti kupodivu veľmi inteligentní pretože ich vodca v podaní Anthonyho Zerba (dozorca z Frajera Lukea) tu odriekava zaujímavé dialógy o nezmyselnosti zbraní a vojen. Nie je sa čomu čudovať že film pôsobí miestami ako protivojnová agitka keď v tom období vrcholila vojna vo Vietname. Najväčšou slabinou filmu je ale maximálne odpudivá postava, ktorú tu hrá Rosalind Cash. Jej postava je arogantná a sebestredná krava s afro účesom na hlave a v uliciach post-apokalyptického mesta vyzerá ako keby si na natáčanie odskočila z miestnej diskotétky. Moc nápaditý mi nepríde ani záver filmu, ktorý pôsobí až smiešne biblicky (možno preto že Heston hral kedysi Mojžíša). Samotný Heston je ale vo filme veľký sympaťák a tak tento film stojí za pozornosť už minimálne kvôli jeho skvelému hereckému výkonu a na svoju dobu unikátnym záberom ľudoprázdnej metropole Los Angeles. ()

fiLLthe3DD

Tak toto mne pohltilo. Nádherně depresivní :) Scénáristicky to sice pokulhává, nicméně příběh je zajímavý a člověk jen čeká, co z toho vyleze a jak to celé dopadne... Vedlejší postavy sice nestojí za nic, ale Heston je v roli natolik charismatický a výrazný, že mu zkrátka nelze nefandit. Vykreslení utopické společnosti též funguje velmi dobře (hlásá určité principy, avšak nebojí se je porušovat - byť pouze v jednom jediném případě), i jejich masky se celkem vyvedly... K tomu krásná retro atmosféra, povedené akční sekvence, chvalitebná práce s kamerou a dobře zvolený soundtrack... Říkejte si co chcete, mě se to líbilo :) Navíc mi to lehce připomíná původní sérii (1968-1973) Planety opic :) ()

Braddy

Na 70. léta skutečně velmi podprůměrný film, který ze své předlohy nevytěžil prakticky nic a jen nudí. O nějakém napětí se nedá vůbec mluvit, hudba je místa tak otravná, že jsem měl chvílemi pocit, že ji pouští snad sousedi a nezní z filmu. Dvě hvězdičky jsou za opuštěné LA a za mně příjemné "postapokalyptycké" téma. (52 filmů do konce...) ()