Casino Royale

• Velká Británie Casino Royale (více)
Velká Británie / Česko / USA / Německo / Bahamy, 2006, 144 min (Alternativní 139 min)

Casino Royale pojednává o začátcích Bondovy špionážní kariéry. V rámci své první mise s pověřením "007" se má dostat na kobylku Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), který se stal bankéřem světového terorismu. Aby jej mohl zastavit a rozložit tak teroristickou síť, musí Bond Le Chiffrea porazit v pokerovém turnaji s astronomickými sázkami, který Le Chiffre pořádá v Casino Royale. Zprávu, že se s ním na misi vydává okouzlující účetní ministerstva financí Vesper Lynd (Eva Green), která má zajistit finanční prostředky na pokerové partie a poté na vládní peníze dohlížet, přijímá s krajní nevolí - avšak poté, co společně přežijí řadu smrtících útoků ze strany Le Chiffrea a jeho nohsledů, se mezi nimi vyvine vzájemná přitažlivost. Ta je nakonec zavede do ještě nebezpečnějších situací, které navždy změní Bondův život. (oficiální text distributora)

dzej dzej

Úvodní suprhonička a Bondovy umanuté akce na vlastní pěst slibují nevšední a nadupanou podívanou. Přibližně v polovině se ale film neočekávatelně láme, začíná být zahlcován psychologickými analýzami a propadá se do čím dál nevydržitelnější nudy. Druhou půlku filmu lze vnímat jako dokonalý příklad diagnózy "ani ryba, ani rak" - na velké babrání se v psychologii nemá Casino Royale dostatečně propracované postavy (a navíc je to BONDOVKA - proboha), kvůli psychozpytným eskapádám ztrácí film tempo a akční potenciál. Bondovské filmy (jakkoliv je jejich kvalita proměnlivá) zůstávaly jednou z posledních oáz čistě klukovského filmu s nekonečným množstvím klišé, nesmrtelností hlavního hrdiny a okatým porušováním všech zákonů realismu. Campbellův a Craigův Bond-Nebond se vydává na cestu k vážnému špionážnímu dramatu. Casino Royale je poznamenáno rozpačitostí tohoto přerodu, další díly série s novopečeným hrdinou budou možná propracovanější, otázkou zůstává, zde to stále ještě budou bondovky, zda za velkého jásotu neumírá jedna z posledních legend... ()

Anderton

Obavy z Graiga ako nového zabíjania povoleného agenta sa myslím rozplynuli už v traileri, zvyšné pochyby snáď Campbell (ten najpovolanejší) rozplynul vo filme. Vážnejší Bond sa do nového tisícročia hodí určite viac ako ďalších x pokračovaní s Brosnanom, ten bol ideálny v 90tych rokoch. Režisér presne vystihol tenkú hranicu medzi vážnosťou a klasickou bondovskou zábavou. Niečo pdobné možno sledovať v komiksových adaptáciách, kde naivní šaškoidní hrdinovia už nemajú svoje miesto. ()

Frajer42

Na pánové, samozřejmě že je to trošku jiné než s Piercem Brosnanem. Ale nač se vlastně držet při zemi. Je to totálně jiné. Agent 007 se zkrátka rozhodl, že se bude vyvjíet současně s dobou. Přesněji řečeno - rozhodli tak za něj jiní. Já se na ně ani moc nezlobím. Chápu, že už prostě není ve světě filmu místo pro upraveného elegána s povolením zabíjet. Ale vždyť s tímto nepříliš sympatickým frajerem je to docela vtipné. S černouškem si zaběhá po střechách, zahraje si o celé jmění netradičně se vyvíjející poker a prožije spoustu dalších lapálijí. Film jsem viděl hrozně dávno, ale minimálně ten poker mi zůstane v paměti hodně dlouho, protože se jednalo o totálně nemožnou debilitu, které jsem se musel od srdce smát. Z mého pohledu je Casino Royale čistokrevná akční komedie. Nějaké napětí, nebo jiný nesmysl zde prostě nemáte šanci najít. Ale komu akční komedie úplně stačí, tak by neměl film vynechat, protože prostě nebude zklamán. 3* ()

AppleCore

Konečně pořádnej bondovskej trhák. Už žádnej vyfešákovanej Brosnan, žádnej Conery ani Moore, konečně je tady Bond tak, jak sem vždycky chtěl aby tu byl. Drsnej, špinavej, nekompromisní a zranitelnej (i když všechno přežije). Parádní kamera, skvělá hudba, dynamickej děj a výbornej výkon Daniela Craiga. Plnej počet. ()

boshke

Nemám vůbec nic proti Craigovi ani proti tomu, aby se 007 nějak posunul, vyvinul. Nemusí v každém díle osouložit alespoň dvě ženy, říci své hlášky "Bond. James Bond." či "Protřepat, nemíchat" a zachránit svět před atomovou hrozbou. A u toho se tvářit nesmírně elegantně a šarmantně a trousit bonmoty. Proč taky? To už tu bylo dvacetkrát. Škoda jen, že se to posunulo tak nějak špatným směrem. Akce tu moc není (jedna honička po jeřábech, druhá na letišti), finále nikdy moc nemusím, skotačení po rozpadajícím se domě mne však nebavilo vůbec. Změnou je i pokerová pasáž filmu, která mi tam také nějak neseděla. Laikům to jistě neříkalo vůbec nic a lidé znalí si raději zahrají sami nebo se kouknou na profíky a ne hru jednoočka s 007. Bondova milostná epizodka mi přišla úplně mimo, slova jako "miluji Tě" či "dám výpověď a pojedeme spolu okolo světa" by snad ani 007 neměl mít ve slovníku. A na konci jak ji srdceryvně zachraňuje... Plus určitě alespoň za Le Chiffrea. Mimochodem Mikkelsen musí mít něco s očima, neb jsem ho viděl ve dvou filmech (Tři mušketýři) a v obou hraje jednookého... 60% ()

MikeCool

Vcelku povedená bondovka. Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec jsem dal čtyři hvězdy a to hlavně kvůli dobré akci, scénám z prostředí České republiky a také kvůli pokeru, který je můj oblíbený a zrovna v této Bondovce hraje poker významnou roli. ()

Kothy

Všichni se blonďatého Jamese Bonda báli a jak byli nakonec rádi. Daniel Craig vůbec není špatný. Je to ale zas něco úplně jiného než Pierce Brosnan. Jinak se mi to dost líbilo. Až na některé zeměpisné detaily. Eva Green je jako Bond girl dost povedená. Ale poker jsem ani po tomhle filmu nepochopil. :D "Nejste můj typ. Chytrá? Ne, svobodná." :) ()

Spinosaurus

Jak by řekl Ondřej Hejma:No páni tvůrci já vám to nebudu dávat po kapkách,jako tohle s bondovkou nemá nic společnýho. Ale jako samostatný film cellkem funguje. ()

swamp

Když si vzpomenu, jak jsem poprvé uviděl tvář Daniela Craiga, byl jsem zděšen..'Tohle že má být nový Bond?' Mno a když jsem konečně zhlédl Casino Royale, musel jsem vzít své předsudky zpět. Představitel hlavní role nejen že vypadá dobře, ale do role příliš egoistického, ne však zcela chladného Bonda, se hodí dokonale. Padouch Le Chiffre působí velmi přirozeně. Není to jeden z těch absolutně bezcitných zločinců, kteří si tupě myslí, že dosáhnou všeho, co si zamanou. Naopak, má pochybnosti..a při scéně mučení projde vývojem od chlapce, který na pískovišti našel lízátko (dostal Bonda) až po bezradného šílence se sklony k sebevraždě (dostal Bonda, ale je mu to na prd:). Jinak se James Bond prohání stylově v Aston Martinu a svádí vdané ženy. Výjimkou je však Vesper Lynd v podání Evy Green. Od prvního setkání v Pendolinu se provokují a svými peprnými poznámkami ('"'I will be keeping my eye on our government's money, and off your perfectly formed arse.' 'You noticed?' 'Even accountants have imagination.'") rozehrávají milostnou předehru. Jiskry kolem létají a rozpalují ohně tak, že se někdo určitě spálí..ale nebudu tady spoilerovat. Casino Royale je jednoznačně (pro mě) nejlepší bondovkou. Jen tak dál.. ()

Sašenka165

Myslím, že síla téhle Bondovky je v tom, že je úplně jiná než ty předchozí. Bondovky prošly velkým vývojem a poslední přechod z uhlazeného "high-tech" Brosnana na nevychovaného a drzého Craiga byl asi největším v dějinách. Ale já si nestěžuji, právě naopak. Chtělo to něco nového a tohle rozhodně nebyl špatný tah. I já jsem zprvu patřila ke Craigovým odpůrcům, avšak jen než jsem to poprvé zhlédla. Craig po právu zaútočil na pozici nejlepšího bondovského představitele. Přidáme-li k tomu solidní bondgirl Greenovou a ještě solidnějšího záporáka Mikkelsena (a po pravdě u některých Bondovek to stojí jen na záporákovi - viz ty všechny s Rogerem :-) ) vznikne nám jedna z nejlepších bondovek vůbec. ()

dex2man

Bondovky jsem nikdy nemusel - jak kvůli spoustě přehnané akce(někdy až působící směšně),tak kvůli hlavním představitelům(hlavně Brosnan).Casino Royale konečně vše změnilo a Craig je drsný,nekompromisní,ale zranitelný - asi první,kterému skutečně věřím jeho roli tajného agenta. ()

meave

Meno James Bond mi nič nehovorilo - až do teraz. Dnes vo mne vyvoláva dobrý pocit z príjemne stráveného večera. Konečne chlapík čo nepôsobí ako Ken vo fajnej špionážnej krimiške, dobre oblečený a k tomu poker. Charizmatické... Uf, a skoro som zabudla na Judi Dench - tak tomu vravím šéfová! ()

Geralt z Rivie

S odstupem několika od Casino Royale se jedná o doposud nejlepšího Bonda v podání Craiga. Škoda jen, že si tvůrci sáhli na vrchol hned s prvním filmem. Drží hned několik NEJ. Nejlepší herečka, nejlepší záporák, nejlepší předloha a zvrat. Tomu filmu prostě nic nechybí. --- Rozpočet / výdělek / rozdíl / počet dní odehraných v kinech: $150 / 599 / 449 milionů / 122 dní < 3,99 > násobek rozpočtu. ()

nascendi

Bondovky sú pre mňa okrajovou záležitosťou a preto spory, či má alebo nemá takto Bond vyzerať a konať ma vôbec nevzrušujú. Mne sa film celkom páčil. Bol iný a v mnohých smeroch lepší, ako bondovky, ktoré som videl doteraz. Aj najväčší puristi by mohli časom uznať, že nakrúcať bondovky presne podľa Fleminga sa už dnes nedá. ()

Slartibarkfast

Daňo Graig s Marťou Campbellem vyslali Kubíka Bonda novým směrem a už bylo načase. Ubylo neuvěřitelných a krkolomných scén, kdy postava tohoto ostříleného hrdiny popírala fyzikální zákony a kolem se to hemžilo absurdními hrdiny se zlatými kolty, ocelovými pažemi, naostřenými klobouky a podobnou havětí. Příběh nabyl uvěřitelných rozměrů a Bond se stal smrtelným. Intriky se staly záludnějšími a filmu to dodalo na atraktivitě. Nemohu říci, že bych starší díly sledoval s otevřenými ústy a byl z toho paf, což se nedá říci ani o tomto, nejsem zrovna zarytý fanoušek, nicméně teď jsem se bavil daleko víc a byl to pro mne daleko lepší a zajímavější zážitek. 75% ()

nash.

Pokud by to nebyl Bond, byl bych asi spokojen. Takhle nezbývcá než konstatovat, že postrádá nejen švih, ale snad všechno co dělá Bonda Bondem. Zkrátka všechno dobré v životě jednou končí. Tímhle filmem pro mě skončila legenda jménem Bond. ()

Ratemus

Tak abych si to ujasnil, MI6 věděli, že Cifra je zloduch a je vinný, věděli, že přišel o miliony dolarů a věděli přesně, kde se bude nacházet. Místo, aby ho okamžitě chytli a zatkli, nechali ho uspořádat poker, aby mohl všechny ty prachy vyhrát zpět a vrátit tak opět svou moc, protože celou dobu byl vlastně na mizině a zranitelný. Nakonec ho zabije někdo a MI6 je úplně na začátku? Scénář teda děravý jak cedník. S Bondovkama jsem začal až od Craiga a teda nevim nevim...doufám, že ostatní nejsou tak tupý jako tenhle. Mimochodem nechápu smrt Evi Green, Bond zabil úplně všechny, ale ona se i přes to zabije protože ho vlastně miluje. Craig jako Bond je jinak opravdu super a exceluje, akorát ta úvodní honička mohla být tak o půl hodiny kratší. Eva Green je asi nejlepší mladá herečka protože se na ní kouká opravdu hezky a samozřejmě Mikkelsen jako padouch je výbornej, tahle role mu sedne, charisma z něj zeje neskutečně, dám Bondovi ještě šanci, avšak tohle je pro mě trochu zklamání. ()

silentname

Bond maratón sa vzťahoval samozrejme aj na filmy, ktoré som u mal možnosť vidieť a okomentovať a preto sa teraz opätovne pozrieme na "Casino Royale." A bez toho, aby som o tom čo len trošku diskutoval hovorím, že toto je najlepší Bond film, aký som mal kedy možnosť vidieť. Toto je skvelý thriller, kde je hlavný hrdina vynikajúci. A pôsobí viac ako človek, než ako superhrdina. A dokonca sú na ňom vidno aj stopy po krvi. To sme dovtedy videli veľmi málo. Vesper je podľa mňa najlepšia Bond girl, akú sme kedy mali. Každá scénka, kde ju vidíme je rovnako vynikajúca ako krásna a je úžasné vidieť, že medzi ňou a Bondom niečo úprimne bolo. Čo je veľmi vzácny moment. Plus je chytrá, šikovná a nebráni sa ísť do akcie. Zloduch filmu je perfektný. Plus je to prvýkrát, čo som mal možnosť vidieť poker v texaskej variante a táto hra je skutočne fascinujúca. Spôsob akým ju Mads Mikkelsen rozohrá je skvelé a okrem toho rovnako ako James Bond, aj on je iba človek. Nepôsobí ako zloduch, ktorý je bohatý a môže si čokoľvek dovoliť. A v prípade, že prehrá, tak súčasne príde o život. Čo dáva jeho konaniu ešte väčšiu dynamiku a cítite v mnohých momentoch jeho strach. Toto je zvládnuté vynikajúco a nemám čo negatívne na jeho výkon povedať. Popravde si povedzme, že všetci vo filme podali skvelý výkon a verím im ich jednotlivé role. Akcia je skvelá, hudba je skvelá, dynamika filmu je skvelá a človek ani nevie ako a dostane sa na koniec. Má to úžasný spád, je to skvele napísané a má to chuť, akú som od Bondovky asi ani predtým a nikdy potom nedostal. Pre mňa je "Casino Royale" najlepší Bond film. Ak ste ho nevideli, tak to určite dobehnite. Hodnotenie: A+ ()

Slarque

Daniel Craig je Bond. A v tomto stylu je to zřejmě ten nejlepší možný Bond. Drnější, syrovější a přitom na sobě nechává znát i normální lidské emoce. Doba elegána za každých okolností vzorně upraveného už je zkrátka pryč a teď se hraje víc na tělo. Vynikající je ostatně i Eva Green, jejíž výkon se rozhodně nedá narvat pod označení bondgirl. Martin Campbell (znovu) příjemně překvapil. Dobrá práce. ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze