Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

pt93

I přes určité nepřesnosti, které se v tomto filmu vyskytují, musím uznat, že film je to zdařilý. Je zde krásně ukázáno, jak celé vyšetřování bylo negativně ovlivňováno tehdejším režimem. Jen nepochopím jednu věc. Amíci jsou velicí vlastenci a prostě co je americké, to je dobré...to ale museli popravujícímu dozorci dát do ruky zrovna pistoli Glock? ()

Kamil.Berane

94% - zatím nejvyšší hodnocení co jsem dal. Vůbec se nestydím. Celému snímku bezpochyby pomohl hrozivy námět. Při sledování se musí každý pohltit zdrcujícím příběhem. Avšak z důvodu teatralniho stavu těsně před koncem filmu nemůže být řeč o celkové exkluzivite. To si opravdu ten příběh nezaslouží. Kdo hledá krutost bezradnosti, která je velmi silně znát, tak neváhejte ani okamžik a tento film shlédnutí přímo od vás vyžaduje. ()

Bizap123

Všichni z nás viděli nějaký z amerických filmů či seriálů, které zobrazují pátrání po sériovém vrahovi, mezi takovými filmy jsou odlišnosti, nicméně většinou není největší problém v zázemí té či oné složky, která se případem zabývá. Kombinace zajímavého příběhu s ojedinělým prostředím a zápletkou sestávajíc mimo jiné z vnitřních překážek úspěšného odhalení vraha, které lze jen těžko pochopit, dělá tento film jedinečným. ()

Nikol45

Moc pěkně natočené. Do té doby jsem viděla pouze Evilenka a musím říci, že obě dvě zpracování filmu o největším sériovém vrahovi Čikatilovy bylo super ()

Yzzyoff

Na televizní drama velice dobrý nadstandard. Solidní herecké výkony, dobře popsaná sovětská byrokracie, slušná atmosféra. Akorát nevím jestli formát, kdy divák od začátku ví, kdo je vrah, je úplně funkční. V Čikatilově případu bylo tisíce podezřelých, a na obrazovce byl v podstatě jenom Čikatilo, a přesto se o něm člověk mnoho nedozví, protože většinu času kdy ho divák sleduje, zrovna někoho vraždí. ()