Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

Narghille

Tento film má něco do sebe. Styl natočení, dle mého názoru", krásně vystihoval celou zkostnatělost byrokratického systému SSSR. Herecké výkony jsou "jiné" než bych u takového filmu čekal, ale o to víc to na mě působí skutečněji. Je hezké, že přes veškerou sterilitu, kterou film od prvního snímku poskytuje, tak diváka záhadným způsobem drží. ()

leto.sk

Skvelá detektívna dráma vo všetkých ohľadoch. V prvom rade famózna výprava a scény. Tie obrazy sú silné a studené ako ruská vodka. Atmosféra sovietskeho zväzu tesne pred tým ako "to ruplo" je v Občanovi X neuveriteľne presvedčivá. Že to zvládla americká produkcia to ešte prehlbuje. Stephen Rea zahral úlohou plachého detektíva zo silou medveďa Kodiaka presvedčivo, psychické zmeny životného rozloženia som mu zožral, a rád. Donald Sutherland si cenu za vedlajšiu úlohu právom zaslúžil, a ani ostatné herecké výkony neboli priemerné. 1:42 čistého času, a ani sekunda hluchého miesta. Ukladám do súkromného kinofondu a udeľujem plný počet! ()

kotrlak

Serial killers mě fascinujou, vydržím si o nich číst nebo čučet na filmy a dokumenty do aleluja. Andrej Chikatilo je zabijáckej velikán, kterej by zasloužil mnohem lepší a propracovanější film než je nízkorozpočtovej 'Citizen X'. Film má sice jakžtakž stylovou atmosféru, ale nenastíní více do hloubky historii a pohnutky, které utvářely psychopata a jeho úspěšnou kariéru. HBO coby producent nejlepších TV seriálů mohlo natočit o tomhle králi mordýřů dokonalou minisěrii. ()

camomilla

Tento snimek neni o vrazdach, ale predevsim o boji s rezimem a pokrytci. Ac nazev Obcan X inklinuje k tomu, ze nam bude zblizka predstaveno nutkani a psychika vraha, neni tomu tak. ()

Monditrade

Film se jeví, jako když se natočil opravdu někdy v padesátých letech v Rusku. Trochu se táhne a někdy trochu nudí. Ale celkově je povedený. Člověk by mohl licitovat nad tím, jestli by toto mohlo být reálné, ale pro nezasvěcené to je ok. Film více boduje dialogy a nich celý stojí. Nejkrásnější je konec, kdy každému musí ukápnout slzička......všichni v USA se o Vás učí soudruhu :-) ()

mahatma

Povinný film. Potřebujeme uvědomění holocaustu, rasové nesnášenlivosti, stejně tak i tzv. komunistické ideologie. Jeden z nejlepších snímků podle skutečné události, ne-li nejlepší. ()

Baroque

film stavajúci na dobrej atmosfére a nadpiremerných výkonoch známych hereckých tromfov. možno ešte na melancholickej, až depresívnej hudbe. inak typicky angloamericky oblbujúca spolitizovaná záležitosť, skresľujúca objektívne skutočnosti. profil a konanie vraha, z historicko-reálneho hľadiska a výpovedí uvedených samotným čikatilom. tie sú trestuhodne opomenuté. jednoducho film "založený na skutočných udalostiach." nadradzuje behaviorizmus nad genetické predispozície, prístup k zločincovi, zdôrazňovanie jeho traumatizujúceho detstva a prísnu výchovu. ak by to fungovalo tak, ako v tomto filme, bol by sériovým vrahom so sadisticko-kanibalistickými tendenciami každý, minimálne, druhý človek, prežívajúci viac ako kategorickú výchovu a strádajúci povojnovými rokmi, plnými hospodárskeho nedostatku. a to všade vo svete. nielen v účelovo démonizovanom socialistickom systéme, ale i v štátoch s iným politickým zriadením. každopádne kvalitný film. je dobré ho vidieť, je ešte lepšie nenechať sa zmiasť účelovou mienkotvornosťou autorov. určite, aj oni sa museli krotiť a deformovať reálne fakty. to jest dôkazom systému, stojacemu na druhom brehu rieky diplomacie. tradičná ukážka, keď sa stavia "umenie" nad realitu. ()

bodo1

Vám tu načisto jebe. Tie vlaky? Moderné nepoškodené súpravy, magor Čikatilo, ako jadrový fyzik. Však dodneska tam jazdia ohyzdy zo zamrežovanými oknami a ten bordel. Pane bože. Videl niekto z vás proces? Však to bol magor plešatý lidojed. Tu ho stvárňuje buzerant, čo si po večeroch strká prsty do riti a Verbal si pri tom mastí péro. Zle, všetko zle ()

jauahaoas

Velmi dobře zpracovaný příběh masového vraha v Sovětském svazu a Ruska natočen pro HBO americkými producenty. Tak nějak po tradičním ruském vzoru, stejně s tak podobným přístupem v komunistickém stylu jako seriál Černobyl nebo film Hlupák. Je zde vidět, jak komunismus a myšlení lidí v tomto systému byl zkreslený a zvrácený. Komunista byl nade vše, a to i když byl sériový vrah a pedofil. ()

kodwin

Zklamání. TV film, který zdaleka nevytěžil potenciál tématu. Navíc ty pomýlené představy Američanů o SSSR ... ()

brkerez

Právě si na stůl v pitevně dostal několik mrtvol, podobně zohavených a nalezených na stejným místě. Ale sériovej vrah to bejt nemůže, ty v našem komunistickym ráji nemůžou existovat, ty jsou jen na zhýralym západě. FBI o pomoc požádat nemůžeš, nesmíme vypadat, že za západem zaostáváme. Citizen X funguje skvěle jako popis absurdity jakýhokoliv ideologickýho režimu, kterej pomocí užitečných hlupáků a strachu tragicky deformuje myšlení, vztahy a chování na všech úrovních aparátu. Je uplně jedno, že to znamená efektivně bránit dopadení zrůdy jako byl Andrej Čikatylo. Bohužel jako kriminálka a popis vyšetřování už to podle mě drhne, i když je potřeba přihlédnou k roku vzniku a TV produkci. ()

flyer.nick

Natočené to bylo fajn, ale chybělo tam nějaké napětí, příběhově trošku nuda, jako by scénárista nevěděl jak to uchopit. Jeho nutkání ukázat, jak to v SSSR stálo za prd bylo ale super a toho se nebál. ()