Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

satto66

Jeden z mých velmi oblýbených filmů,protože je podle skutečné údalosti masového vraha zrůdy Čikatila .Ukázka neskutečného ega komunistických pohlavárů a komunismu v rusku vůbec.Legendární hláška ,,Vím co je električka,několikrát zkřížila cestu mé limuzíně soudruhu Burakove''je pro mě nezapomenutelná. Jenom mně furt nejde do hlavy,proč tak inteligentní Burakov při prvním zadržení Čikatila a skoro přesvědčení o jeho vině,jej nedal sledovat?Myslím že by to na soudruhy mohl nějak narafičit. ()

Nila

skvělý film ukazující poměry v SSSR ( sériový vrazi jsou přeci pouze ve zkažené západní společnosti) a lidskou odvahu a výdrž ( Burakov). Celkem mě překvapilo když jsem se dozvěděla že je to TV film, to bylo to poslední co by mě napadlo. ()

Soifon

Strhující příběh o masovém vrahovi, jednom patologovi/detektivovi a byrokratickém aparátu, jenž brzdil vyšetřování svojí neochotou připustit, že by takový případ mohl v Sovětském svazu existovat. ()

megaslash

Asi najlepší a najkvalitnejší film o známom sériovom vrahovi z Rostova.Kvalitný scénár,réžia a hlavne obsadenie.Tu niet čo dodať.Perfektne vystihnuté politické pomery v bývalom Sovietskom zväze.Špičková ukážka kvalitného psychoprofilingu.Proste báseň.Plných 5 :) ()

prskvik

Viděl jsem dnes tento film po dlouhé době znovu a konečně mi došlo, jak je vyjímečný. Donald Sutherland normálně nepatří k mým oblíbeným hercům, snad i pro role a typy které dostává. Fetisov mu ale sednul a zahrál ho mistrovsky. Pro současného člověka je způsob vyšetřování a poměry v té zemi něčím naprosto nepochopitelným ale je to prostě tak, tak to tam vypadalo... Jo a jsem neskutečně rád, že amíci mají občas soudnost. Akční komerční slátanina by tomu velmi ublížila. Vzdávám hold panu režisérovi neb atmosféra byla přesná, prostě Rusko na tvrdo a reálně. Film mne naprosto dostal. Filmy pro TV někdy zatraceně překvapí. Škoda že neznámý Chris Gerolmo nenatočil více podobných filmů, "zřejmě dobrý oddíl"... ()

Kartadinec

Myslím si, že nebyl nikdy natočen lepší film, který by dokonale popisoval skutečný případ masového vraha. Film krásně popisuje i život obyčejných občanů a vysokých soudruhů, kteří byli hloupý, ale ve svých funkcí uměli využívat, takže vyřešit podobné případy, které ohrožovali komunistickou ideologii, bylo prakticky nemožné. ()

CharlitoCZ

Doporučuji knihu "zátah na ďábla", byť je pochopitelně lepší než film, tak i tento film si dle mého názoru zaslouží plný počet. ()

Atilla

Vzhledem k tomu, že sbírám filmy o sériových vrazích, nemohu opomenout tento. Velmi dobře udělaný, poctivě zachycuje tehdejší myšlení pohlavárů, jejich neschopnost pochopit, že sérioví vrazi nejsou pouze výplodem kapitalismu. Rozhodně je toto daleko lepší zpracování, než film Evilenko. ()

kino13

"Toho padesátinásobného vraha jen tak nepopravíme"Jeho posledním přáním je elektrické houpací křeslo!Ne,vážně-tento film by se dal natočit daleko líp(tím nemyslím s partou teenagerů někde v Beverly Hills!!!)Čikatilo ruský sériový vrah a kanibal známý jako rostovský řezník toho má na svědomí tolik,že by se dal natočit 53 dílnej seriál.Někde říkaj 52 někde 53,on říkal 56.Takže zde je seznam obětí a dávám 56% za spásu duše každé z nich!!Jelena Zakotnova, 9 let, 22. prosince 1978 Larisa Tkačenko, 17 let, 3. září 1981 Ljubov Birjuk, 13 let, 12. června 1982 Ljubov Volobujeva, 14 let, 25. července 1982 Oleg Požidajev, 9 let, 13. srpna 1982 Olga Kyprina, 16 let, 16. srpna 1982 Irina Karabelnikova, 19 let, 8. září 1982 Sergej Kuzmin, 15 let, 15. září 1982 Olga Stalmačenok, 10 let, 11. prosince 1982 Laura Sarkisjan, 15 let, 18. června 1983 Irina Dunenkova, 13 let, července 1983 Ljudmila Kušuba, 24 let, července 1983 Igor Gudkov, 7 let, 9. srpna 1983 Valentina Čučulina, 22 let, 19. září 1983 Neznámá žena, 18-25 let, léto či podzim 1983 Věra Ševkun, 19 let, 27. října 1983 Sergej Markov, 14 let, 27. prosince 1983 Natalja Šalapinina, 17 let, 9. ledna 1984 Marta Rybenko, 45 let, 21. února 1984 Dmitrij Ptašnikov, 10 let, 24. března 1984 Taťána Petrosjan, 32 let, 25. května 1984 Světlana Petrosjan, 11 let, 25. května 1984 Jelena Babulina, 22 let, červen 1984 Dmitrij Illarionov, 13 let, 10. července 1984 Anna Lemeševa, 19 let, 19. července 1984 Svetlana Cana, 20 let, červenec 1984 Natalja Golosovskaja, 16 let, 2. srpna 1984 Ljudmila Alexejeva, 17 let, 7. srpna 1984 Neznámá žena, 20-25 let, 8-11. srpna 1984 Akmaral Sejdalijeva, 12 let, 13. srpna 1984 Alexandr Črpek, 11 let, 28. srpna 1984 Irina Lučinskaja, 24 let, 6. září 1984 Natalja Pochlistova, 18 let, 31. července 1985 Irina (Inessa) Guljajeva, 18 let, 25. srpna 1985 Oleg Makarenkov, 13 let, 16. května 1987 Ivan Bilovetskij, 12 let, 29. července 1987 Jurij Terešonok, 16 let, 15. září 1987 Neznámá žena, 18-25 let, 1-4. dubna 1988 Alexej Voronko, 9 let, 15. května 1988 Jevgenij Kurativ, 15 let, 14. července 1988 Taťána Ryžova, 16 let, 8. března 1989 Alexandr Djakonov, 8 let, 11. května 1989 Alexej Mojsejev, 10 let, 20. června 1989 Jelena Varga, 19 let, 19. srpna 1989 Alexej Chobotov, 10 let, 28. srpna 1989 Andrej Kravčenko, 11 let, 14. ledna 1990 Jaroslav Makarov, 10 let, 7. března 1990 Ljubov Zujeva, 31 let, 4. dubna 1990 Viktor Petrov, 13 let, 28. července 1990 Ivan Fomin, 11 let, 14. srpna 1990 Vadim Gromov, 16 let, 16. října 1990 Viktor Tiščenko, 16 let, 30. října 1990 Světlana Korostik, 22 let, 6. listopadu 1990 ()

zimi

Paráda rozhodně jsem se nenudil a jistě byly případy, kdy strana byla ještě tupější,taky co, bylo málo pravděpodobný, že by to odnesli i jejich děti a co provedla laboratoř, to je síla! Hlavně museli mít spoustu důkazů, no nedá se nic dělat! Stalo se, ale film je dobrej!!!!! Určitě doporučuji! Hlavně na to nekoukejte kdo jste ve straně, ikdyž jste nedotknutelní!!!! ()

1990Jirik

No jéje film parádní, však taky zakládá na absolutně nejhorším vrahovi v Rusku co kdy byl, takže si říkám , že vlastně ani není co zkazit na tomto filmu. 4 hvězdy zejména za to, že tam opravdu popsali tak jak to skutečně bylo, nebyly tam prakticky hluchá místa a jak říkám vycházelo to celé z reality, plus teda za toho herce, který skutečně vypadal tak jako ten vrah. ()

jerry007

Velmi kvalitní film,až na takový detail,že Sověti jezdí v mercedesech a ne ve Volhách :D.Ale film je velmi kvalitní ()

hujerita

Na tv film celkom slušná zábava. Aj ma to bavilo. Hlavne tam hrali fajn herci. Síce som to videl s dabingom, čo bola katastrofa, ale keď som si zvykol tak nejak som to pretrpel. Fajn kúsok s dobovou atmosférou a výbornými hercami. ()

lineker

Bez okolků lze říci, že těch dvaapadesát životů, nebo alespoň podstatná část z nich lze přičíst k mnoha dalším, které jdou na úkor zrůdnosti komunistického režimu. To nebyl boj s větrnými mlýny to byl boj s větrnými turbínami o celkovém výkonu 280 MW. Polovina devadesátých let minulého století a Sovětský svaz politicky a společensky prakticky nezměněn od dob Stalinovy hrůzovlády. Strach, nejistota, zajeté pořádky, nepředstavitelná byrokracie, to vše hrálo Čikatilovi do not a nebýt částečného uvolnění poměrů v roce 1990 plus tří lidí, kteří šli výrazně proti proudu možná tenhle masový vrah nebyl nikdy dopaden. ()

Tereza11

Když američané točí film o SSSR v Rusku přijde mi to lehce usměvné...ale no budiž, jsou věci které jsem jim povedly třeba vystihnout tu jejich posranou komunistickou ideologii...ta jim byla milejší než lidské životy....Ale ty kostýmy se jim podle mě fakt nepovedly :-) vypadají jak když v rusku panuje stále carství... Dále psychologie Čikatela není zachycena v jeho jednání, ale pouze skrz čtenou zprávu psychologa... I když potenciál to mělo slušný, je prostě vidět že je to televizní film...neproběhla žádná slušná analýza případu... Za největší komunistickou třešničku na dortu považuji výkony obou herců ty byli skutečně užásné... Z mého pohledu rozhodně nejde o klasickou kriminálku...ale spíše o dobré drama....i když po tom film fakt touží...aspoň se na chvilku se přiblížit Zodiacovi...ale nesahá mu ani po kotníky :-) Tedy je jasně vidět, že dobrý námět není všechno... ()

dansimon

Filmy podle skutečných událostí vždycky táhly a budou táhnout. Důkazem toho je i tento televizní film, který je velmi kvalitní. Klobou dolů za to, jak se podařilo napodobit tehdejší dobu. Působí to nesmírně autenticky. Hodnotím 80%. ()