Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

Freemind

Pro jednou zahodím to mé hnidopišské lpění na audiovizuálním obalu, konec konců se jedná o televizní film. Soudruzi, tohle je bez legrace jeden z nejlepších filmů o masových vrazích, jaké jsem viděl. Skvěle fungují nejen ústřední tři postavy Rea-Sutherland-Sydow, ale také snad tucet zajímavě vykreslených vedlejších postav. Kdyby tenhle scénář a obsazení dostal do rukou takový Fincher, všichni bychom sbírali čelisti z podlahy - takto máme formálně standardní, ale obsahově excelentní ztvárnění honu na jednoho z největších netvorů v dějinách kriminalistiky. Instant classic. ()

contrastic

nádherná ukázka poměrů v tehdejší SSSR, neskutečná zabedněnost a byrokracie ......... skvělí Donald Sutherland a Jeffrey DeMunn.. Povedeně zpracovaný příběh dle skutečné události ()

Žralok

Vynikající snímek o řádění skutečného masového vraha. Andreje Čikatila. Jeho praktiky byly natolik brutální že se mu přezdívalo Rostovský rozparovač či Rostovský trhač a okolí věřilo že v lesích (kde oběti vraždil) řádí vlkodlak. Počet jeho potvrzených obětí je neskutečných 53. Sám se doznal k ještě většímu číslu. Snímek velice věrně zachycuje především pozadí případu. Sovětští vyšetřovatelé nechtěli dlouho připustit že se jedná o řádění masového vraha. Protože něco takového je přece výsadou zkaženého Západu a ne skvělého Sovětského svazu. A také to že Čikatilo byl členem strany. Proto byl automaticky vyloučen jako podezřelý. Film vřele doporučuju každýmu kdo má rád thrillery a především pak tenhle typ filmů podle skutečných událostí. ()

blackrain

Masoví (sérioví) vrazi si vládnoucí režim nevybírají. Je jim úplně jedno, jestli zrovna vládnou ignorantské duté komunistické hlavy nebo anglická královna. Prostě se vyskytnou a něco nastratuje jejich chování. Že to byl ale seriózně vyhlížející chlap s rodinným zázemím a prací, třeba klidně váš dobrý soused od vedle. Pak ho něco spustí a je z něho monstrum. Před panem vyšetřovatelem musím smeknout. Vyšetřovat šílence v šílené době, nad sebou samolibé soudruhy, to teda nebyl žádný med. Byrokracie je příšerná a k zeblití. Musel být pod hrozným tlakem a stresem. Ta dovolená na psychiatrii taky určitě nebyla procházkou růžovým sadem. O ruských blázincích a sanatoriích kolují nejrůznější legendy, jak moc jsou pravdivé nechci ani tušit. Nebyla ta černá pistole v závěru filmu náhodou rakouský Glock. Vždycky jsem si myslela, že Rusové jsou na své zbraně poměrně hrdí, ale tohle je film z americké produkce. Já jenom, že vypadala, jako když vypadla Laře Croftové z ruky. ()

Rakosnicek77

Andrej Čikatilo byl reálný ruský masový vrah, který kdyby nebylo železné opony, tak nemusel mít na svém kontě až tolik obětí. Je až neuvěřitelné z jakými vyšetřovacími metodami pracovala sovětská policie!? Kulku do týla, kterou si nakonec Čikatilo vysloužil, bylo opravdu velice malé zadostiučinění pro tu ohromnou spoustu pozůstalích! Opravdu drsná podívaná... ()

Maq

Není to úplně přesné, a tím myslím nejen detaily vyšetřování, ale zejména ruské reálie. Ale je to tak blízko, jak jen lze od Američanů a spol. chtít, a maďarské lokace byly rovněž dobrou volbou. Výsledkem je nezvykle poctivá a zdrženlivá dramatizace spektakulárního příběhu sériového vraha. ()

ja.rebel

Desítky dětí, které se nevrátily domů.........desítky dětských těl, postupně a náhodně objevované v lesích podél železniční tratě. Odhodlaný vyšetřovatel, který nevzdává boj se sovětskou byrokracií, která se snaží vše ututlat, protože v této zemi není přece nic takového možné. A malý nenápadný úředníček Čikatilo........ Film podle skutečné události o lidské zrůdnosti, neúctě k životu i o odhodlání a odvaze mít svůj názor v zemi, kde se Vás na něj nikdo neptá. ()

radektejkal

Přestože nečtu noviny a nedívám se na zprávy, Čikatilo mi neunikl. Pseudopsychlogické pojetí jak jeho, tak vyšetřovatelů i vysokých papalášů, je tu příliš tuhé; ztuhlo postupným slepováním končetin a jiných částí těl do výsledného tvaru, kterým už je člověk jen sotva. Každá postava tu musí být nějak charakteristická, všechno se musí odehrávat v rovině s přísnou a jasnou myšlenkou, která je ovšem také jen pseudologická.... Čikatilo zřejmě funguje jen v symbolické, imaginárně (obrazově) neuchopitelné rovině.... Čikatila či spíš Čikatilka či Čikatilíčka si nejspíš musí každý odhalit a usvědčit sám, nejspíš v někde sobě - i kdyby to trvalo více než osm let. Máme ale štěstí, mez je dána, překročit se dá už jen těžko... Čikatilovým problémem nebyla impotence (scény s manželkou a prostitutkou příčinu spíš jen zamlžovaly). Jeho základním problémem byla neschopnost "svádět", aktivně se účasnit jeho her úspěchů a nezdarů. Jean Baudrillard o tom mluví (bohužel není možno udržet přesný kontext): "Jedinými skutečně nemocnými lidmi jsou ti, kdož se trvale ocitli mimo svádění - a tím hůř pro ně, - když si zachovali ještě jistou schopnost lásky a slasti... Nejzávažnější výpadkem je deficit půvabu a okouzlení, nikoli životního či sexuálního uspokojení, nejzávažnější je porucha herního pravidla, nikoli závada symbolického zákona. Jedinou skutečnou formou kastrace je deprivace svádění." ()

Fanucci

Parádní film z kterého mi šel mráz po zádech. Ten Čikatil byl hrozná zrůda... Stephen Rea zvládl roli detektiva opravdu skvěle. ()

dee-key

Filmy podle skutečných událostí mám rád a tenhle byl opravdu suprovej. Soudruh Burakov byl asi chytrý člověk. ()

maverick10

I televizni produkce muze vyprodukovat dobry film. Dukazem je sice trochu pomalu se linouci pribeh Obcana X nicmene o to pusobivejsi predevsim v hereckych vykonech. Stephen Rea a Jeffrey DeMunn odvedli prvotridni herecky vykon, ktery neuvidite ve vetsine Hollywoodske cukrove vate. ()

kaposlav

Film bol zaujmavý a sadol mi, ale autory okerem skutočnej udalosti dej trošku prifarbili kôli atraktivite a zároveň zhovadili komunistov čo bolo istotne ich cielom. Takže zabili dve muchy jednou ranou. Dej sa odohrával v osemdesiatych rokoch, ale prostredie vniesli do deja ako z povojnového obdobia niekde okolo roku 1950 a preto nedám viac ako 3*. Ak by som bol strašne zakomplexovaný antikomunista tak by som dal 5* za to ako urobili nie len z komunistov, ale aj zo Sovietov zaostalých, neschopných uchylákov. ()

Figu

Na doporučení Leftyho86 jsem šel do tohoto Občana o neznámé X. Jsem rád, že to mám za sebou. Jeden z těch filmů, ze kterého se opravdu mnohé dozvíš, ale vidět je už nechceš. Proč? Jednoduché! Nikdo nechce pořád dokola sledovat nemocného psychopata s "jeho" nezletilými mrtvými, jak si to navíc nad nimi z vesela dělá a kochá se tím. Navíc systém sovětských policistů a jejich hovado uvažování je taky bonbonek jako prase! Pro mě velké plus je to, že jsem obohacen o otřesný příběh Andreja Čikatila a že jsem viděl excelentní výkon, který předvedl Stephen Rea... 80% ()

Martin741

Snad najlepsi film o Cikatilovi, masovom vrahovi z Ruska. Nevadila mi ani teatralnost a staticke vypravanie, vynahradili mi to dialogy : 90 % ()

Nach

Geniální kriminální film, který je též výborným televizním počinem dvacátých let, dvacátého století. Chris Gerolmo rozehrál východní SSSR partii, ve světě, kde vraždy neexistují, protože socialismus takové chování nedovoluje. A když tím vrahem je sériový vrah, je o problémy postaráno. Výborný snímek na motivy skutečných událostí. Skvěle zahrán i natočen. A určitě mu dejte šanci. Zaslouží si ji. 85% ()

danecek24

53. Zlatý Glóbus za rok 1995 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Donald Sutherland + nominace (1) - Nejlepší minisérie / TV film ()

destroy83

Parádní televizní počin o pátrání a následném dopadení jednoho z nejznámějších sériových vrahů v dějinách lidstva - Andreje Čikatila. Vyšetřovatel Burakov, který k případu přichází, jak slepý k houslím, musí čelit nejen vrahově rafinovaným způsobům, ale i politice tehdejšího Sovětského svazu, která mu v mnoha ohledech doslova svazuje ruce. Pomocnou ruku mu podává plukovník Fetisov a společně se pouštějí do několikaletého honu na „rostovskou zrůdu“. Jejich usilovné pátrání prolínají tvůrci epizodkami z vrahova řádění, avšak krom pár krvavých scén jde vše mimo kameru, což vzhledem k celkovému pojetí snímku není nijak na škodu. Přehlídka kvalitních herců v pěkně vystavěném příběhu, který optimální stopáží mapuje několik let hrůzy v Rostově a blízkém okolí i komunistického molocha je luxusním filmovým zážitkem pro fanoušky filmů s tématikou sériových vrahů. Třešničkou na dortu je navíc výkon psychologa, který se do případu také pouští a zakládá spis pod tušeným jménem „Občan X“. Za mě jasný plný počet. ()