Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

honzic

Scénář celkem v pohodě. Herecké výkony už tolik ne. Nepotěší ani anglické nápisy u ruských vyšetřovatelů. Prostě to chtělo lépe dopracovat. Hodnocení : 65 % ()

muti

Veľmi dobrý asi aj nízkorozpočtovy film bez efektov ktorý jasne poukazuje na dekadentny sovietsky zväz ktorý dovolil ďalšiemu obludnemu zlu páchať zverstvá vo svete ktorému vládli kádre. He's an idiot, but he's in charge. Takto fungujú režimy, ktoré sa obklopia nekompetentnou lojalitou a zhniju zvnútra. Ako si dovoľujete obviniť člena komunistickej strany?!? ()

brasek

Tešil som sa na tento film, kedže Čikatilo bol pojem... bohužiaľ ide o TV film a všetka kvalita je len na priemernej úrovni. Miestami je tento film nudný. ()

MUNRO

Snad první pořádný film podle skutečných událostí o masových a sériových vrazích,který nedělá svému "původci"ostudu.Po nedávném shlédnutí stupidního-Henry Lee Lucas: Sériový vrah a lhář,byla tahle 17 let stará věc jako balzám na duši.Film se drží předlohy jako klíště kočičí srsti,skvěle se drží reálií tehdejší doby a atmosféra komunistického Ruska je vtíravě opravdová.A hlavně!-na rozdíl od superamatérského režiséra(M.Feifera) již zmiňovaného póvlu o H.L.Lucasovi se Chris Gerolmo snažil vybrat roli sériového(nikoliv masového-jak je chybně uvedeno v obsahu)vraha věrně a proto do jeho role neobsadil žádného playboye,nýbrž výborného Jeffreye DeMunna,který mladého Čikatila skutečně připomíná. ()

mokrasek

Příběh kompulzivního vraha Čikatila s disociální poruchou osobnosti, trpící pravděpodobně maligním narcismem patologické pýchy ze sebe sama. Podobně na tom byli i ostatní sérioví vrazi, jako třeba López, Berkowitz, Adams, Ted Bundy, Henry Lucas, Lexa Pičuškin, Gary Ridgway, Jack Rozparovač, Shipman, Starkweather, manželé Westnovi a Ottis Toole, který byl z toho výčtu podobně jako Čikatilo kanibal. ()

kolodej1

ve filmu je pěkně vykresleno, jak afektivní byly způsoby vyšetřování, když bylo vše řízeno po stranické linii. To bylo myslím dost zajímavě podáno Slabinou filmu je ovšem, že ve filmu o masovém vrahovi jsou v podstatě vraždy přítomny spíš ilustrativně, metoda, jakou lákal své oběti, prakticky není znázorněna ani popsána vůbec. FIlm je vyprávěn z pohledu vyšetřovatele, to je propracováno velmi dobře, ostatní nabízející se linie příběhu jsou ale dost odfláknuty. ()

987Castiel

Veľmi silný príbeh, ktorý by si zaslúžil vyšší rozpočet, než aký mu bol pridelený kedže je to TV film. Stvárnenie Čikatilových činov bolo len veľmi okrajové a nie dostatočne odvážne... dej sa sústredí viac na vyšetrovateľov ako na samotné monštrum. Politická situácia a celkové zobrazenie byrokracie komunistov bolo veľmi frustrujúce, hoci pravdivé. Skutočný príbeh ako tento si zaslúži viac pozornosti v kinematografií... Finále bolo najlepšie a pohltilo diváka. ()

O_Peki

Výtečná atmosféra a výkres dobového Ruska z něhož mrazí možná více než ze samotného vraha. Opravdu hodně podařený film s výborným hereckým obsazením. ()

Sunwheel

Film sa viac zameral na vyšetrovanie prípadu, než na samotného Čykatila. V snímke mi chýbalo viac neprávom odsúdených (hlavne ten popravený) a epický záver s vrahovým prehrávaním na súde. To by mohla byť pre nejedného herca obrovská príležitosť na Oscara! Na druhú stranu komorné televízne možnosti vytvorili celkom obstojný filmový zážitok s dobrými hercami. Potešilo to, že sa to od skutočného príbehu moc nelíšilo, čo je v týchto prípadoch celkom vzácnosť. ()

Kvidoland

Snad žádný film mě nedonutil se k němu tak vracet. Sice u Foresta Gumpa, Gladiátora a dalších filmových legend jsem si řekl, že se na ty filmy určitě ještě někdy podívám, ale nedonutilo mě to až tak, že bych si je pustil 3x po sobě. A to přesně udělal Občan X. Zpracování tohoto reálného krimi příběhu sériového vraha se povedlo briliantně. Prostředí lesa a vlakového nádraží je úžasné a dodává filmu výbornou atmosféru. A když jsme u té atmosféry, víte co mě donutilo si ten film pustit 3x po sobě? Je to soundtrack od Randyho Edelmana, který třeba skládal hudbu pro Krotitele duchů. Jeho soundtrack je jeden z nejlepších, který jsem ve svém životě slyšel. A autentické zvuky vlaku, když třeba vrah zabíjí svou oběť je úžasná a dodává ten pocit úzkosti a strachu. No a co to nejdůležitější - příběh? Vůbec nemám slov! Pojednává o sovětském sériovém vrahovi (později znám jako Andrej Čikatilio), který vraždí především děti. Případ má vyřešit pitevní lékař Viktor Burakov, ale i když je velmi šikovný a chce pracovat s vyspělejšími prostředky, ostatní mu házejí klacky pod nohy (protože v Sovětském svazu žádný sériový vrah "neexistuje"), a tak musí pracovat sám. Víc nechci vyzrazovat. A s tím se pojí další věc, a to, že film hezky nestranně líčí, jak komunistická byrokracie brání ve vyšetření vražd a nemůže tedy efektivně fungovat. Film také nabízí dobře napsané postavy (přestože se to na první pohled nezdá). Detektiv Burakov - starostlivý a chytrý vyšetřovatel, kterému je bráněno případ efektivně vyřešit. Plukovník Fetisov - voják ze staré školy, který je velký sympaťák a ani cholerický člověk ho jen tak nerozčílí. Vrah Čikatilo - tichý a plachý člověk, který zažívá neúspěch v osobním životě a své choutky si chce vybít na svých obětech. Film natočený dle knihy Roberta Cullena - Oddělení vražd, se velmi povedl a nemůžu na něj říct nic špatného. Jen je strašná škoda, že film neběžel v kinech, ale jen v televizi, jinak by byl určitě mnohem populárnější a třeba by získal i Oscara (alespoň za herecké výkony Donalda Sutherlanda, hrající plukovníka Fetisova). Finalní verdikt - 5/5 = Nejlepší detektivka dle skutečné události, kterou jsem zatím viděl. ()

Igy007

Jak už někteří uživatelé zmínili, chvályhodná je neokázalost filmu, o to je celek efektnější. Stephen Rea je boží herec ... tím svým minimalistickým, ale vždy přesvědčivým stylem připomíná třeba Hrušinského ... ta pátá je pro něho. No a DeMunn, ač herec malých rolí, se mi vypálil na vždy na disk tím, jak krutě odsoudil nevinného Andyho k dvěma po sobě jdoucím doživotním trestům. ()

Dvojirakri

BrrrrrrrrrrrrR! Asi nejlepší TV film který znám! Tvůrci se velmi snažili co nejvíce napodobit reálie Sovětského svazu a až na ty tváře herců se jim to dařilo, odporné Čikatilovy zločiny jsou jen naznačeny ale co možná nejvíc to na televizní obrazovce jde, a celou dobu máte mrazení v zádech které se stále stupňuje! Vynikající film pro pozdní večer, když má žena či přítelkyně svoje dny takže v noci stejně nic nebude, ale chcete se aspoň na něco kvalitního podívat. Bude vás potřebovat mít vedle sebe. ()

bystroocko

Hodně dobrý film, jeho rozvleklost a dialogy na diváka dýchají tu rozvleklost a hrůzu celého toho vyšetřování. Jediné, co je na tom filmu hrozné je fakt, že se to skutečně stalo... ()

mine.slayer

Nikdy jsem neviděl že by svou atmosférou vykreslil mysl vraha nějaký film tak jako to dělá Občan X. Vrah kterému rozhodně nefandíte a policista bojující nejen s vrahem ale i se zvráceností ve vlastních řádách si velmi rychle získal moje sympatie a podporu. Příběh podkreslený zkutečností je tak uvěřitelný a hmatatelný jako smrt když vám život vyprchává z těla. ()

Unrealik

Ke kvalitnímu thrilleru má film dost daleko. A nelíbilo se mi (respektive doufám, že realita je lepší), že v první polovině je docela shazována práce policie - pracovali primitivně. Na druhou stranu je plusem, že je film inspirován skutečnou postavou. ()