Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

JM87

Genialní, genialní, genialní:) Když už není příběh a napady, tak zabijeme 300 lidí se skvělejma efektama a udělame z toho totalní jatka. GENIALNÍ. ()

Ad4mson

Tohle se snad ani nedá popsat. Pro mě bude Sly navždy Rambem. Tenhle status si potvrdil právě tímto snímkem. Rambo je zatraceně nabroušenej, posílá do p*dele překupníky s krajtami a je totálně znechucený barmským způsobem života. Nemá pro co žít. Pak se ovšem objeví skupinka misionářů, kteří jedou na pomoc válkou postiženým lidem, ale... Zbytek už si každý domyslí sám. Jatka, jatka, jatka. Když jsem spatřil Slyův akční nástup na scénu s lukem, kdy *SPOILER* vyřídí asi 5 barmských vojáků, zmocnila se mě taková satisfakce, že to snad slovy nelze vyjádřit. Stallone ukázal, jak to v Barmě "pravděpodobně" vypadá a je to hrůůůza. Peklo je proti tomuhle rajská zahrada. Jedna skvělá série je tedy zakončena a jsem nesmírně rád, že se to Slyovi povedlo. Tomuhle se totiž říká odchod do důchodu se ctí. ()

Thomm

Sly = John Rambo. John Rambo + parta elitních žoldáků v Barmě = opravdu skvělá akce. John Rambo + těžký kulomet = 1000 vojáků rozstřílených doslova na sračky. Už dlouho se mi nestalo abych celý film sledoval tak pozorně a byl do něj tak vtažen jako právě u Ramba 4. Když nepočítám uvodních 10 minut, máme tu něco přes hodinu a čtvrt nepřetržité akce, střílení a výbuchů. Stallone je pořád borec a věřil jsem mu každé jeho gesto. Rambo 4 mě hodně překvapil! ()

Brejlil

Instruktážní film o využití velkorážního kulometu a jeho účincích na živé i neživé cíle, tak by se také dal poslední Rambův zásek popsat. Stallone dokázal z minima vymáčknout co nejvíce. Rezignoval na popis toho, co je a není správné. Rambo s křesťanskými misionáři nijak nesouhlasí a zachraňovat je jde proto, že válka je jeho život. Také nepředvádí žádné krkolomné akce, které by neodpovídaly jeho věku. Jistě, Rambo stále dokáže vymáčknout z muže život (doslova), nebo utíkat na delší vzdálenosti, ani legendární luk nezahálí, ale nejjistější je za spouští kulometu. Herecké výkony nelze hodnotit, vlastně ani žádné nejsou. Za mířidly toho moc nezahrajete a zbytek obsazení má jen jedinou roli, nechat si utrhnout nohu nebo ustřelit hlavu a v krvavém oparu co nejefektněji odletět od kamery. Tomuto režisérskému pojetí je podřízeno vše, a světe div se, funguje to. ()

Kroupa

Ačkoli vše negativní o tomhle filmu je pravda - znovu stejný vzor jen v jiném konfliktu (ovšem nikoli neznámém terénu), značná schematičnost jako vystřižená z akčňáku 80. let nejpozději, ale i tak strhující. Je to jako kvalitní remake dobré zábavy, vyčnívající z dnešní produkce jako mrtvola z rýžového pole. ()

thunnus

Rambo stárne a jde mu to stylově. Tenhle film si totiž na nic moc nehraje a zároveň se mu daří typické (částo kýčovité) rozdělení na dobro a zlo tak, že jsem mu to sežral i s navijákem a nesmál se, když k tomu přidám ještě překvapivě slušnou atmosféru a kupodivu i Stalloneho charisma, byť stále s omezenými hereckými prostředky (těch výrazů tam moc skutečně není), dostávám nadprůměrný akční film (ani náhodou ne béčko), který aspoň na to jedno zhlédnutí stojí za to. Mluvilo se i o pátém dílu, už aby byl tady! ()

Andresito

Určitě nejsem sám, kdo čekal všechno, jen ne tohle. Koncept není nijak překvapivý, John se po krátkém odmítání nechá ukecat k záchranné misi, a začne řežba jako za starých časů až na to, že akce (a vlastně nejen ona) je tu podána tak syrově, špinavě, bez příkras a s takovou brutalitou, jak už dlouho ne. A klidně bych Stallonemu odpustil i delší stopáž a dal čtyři hvězdičky, kdyby si víc vyhrál s psychologií postav. Takhle je to "jen" hodně slušný akčnák za lepší tři, po kterém barmské armádě rozhodně fandit nebudete. 65% ()

RomanHyde

Idol mého mládí se vrací zpět, co by lehce sentimentální a zamlklý převozník, za kterého mluví činy aneb když mne rozlobíte, budu opravdu zlý. Stallone se vrací ve vynikající formě a vrací Honzíkovi Rambů trojkou ztracenou důstojnost. Čtverka se tak stává druhým nejlepším dílem série a zároveň vynikajícím odpočinkovým bijákem, byť poněkud brutálnějším než jsme byli zvykli. Ale taková je doba. Práce kamery je skvělá, bojové akce jsou zvládnuty na jedničku, a herecké výkony jsou standartní, tzn. podprůměrné, ale akce vše vyváží. Tenhle návrat se opravdu povedl a po comebacku Rockyho je všem jasné, kdo válku dvou akčních gigantů osmdesátek a devadesátek Stallone vs. Schwarzenegger, vyhrál. ()

kubyno

Čekali jste víc??? Já myslím, že ani ne. Klasický masakr, na který se pěkně dívá. Bez zbytečných keců, bez zbytečného natahování, prostě přesně tak, jak to má být. ()

Kratoc

Říci o takovém masakru, že to bylo osvěžují je skoro jako si říkat o návštěvu psychiatra, ale přesně takový pocit jsem z Ramba měl. Žádné ultra-efektní-zpomalovačky a nájezdy kamerou, ale prostá brutální řezničina ve které se sekají končetiny a vypalují vesnice. Zobrazení války v její nejbrutálnější poloze, která mrazí až do morku kostí daleko více než jiné vyumělkované současné akční filmy. Rambo je stvořen právě pro takové peklo a je vidět, že oproti předchozím dílům vůbec neztratil dech. Sly opět překvapil velmi důstojným zakončením celé série, které vyvrcholí závěrečným záběrem. Teď ještě natočit prequel ať víme co se stalo na začátku a bude to jedna z nej akčních sérií, která kdy byla natočena. ()

punk_zero

Jeden z najlepšich filmov a asi najlepší zo všetkých štyroch Rambov. Príbeh vtiahnutý do Barmske džungle. Len si želám, aby natoćil ešte aspoň jedného Ramba :-) ()

RomeroIsGod

Rambo je zpět a nezapoměl nic ze svýho umění, ať má v ruce luk, nůž nebo těžkej kulomet. Krev sříká, kamera zbytečně neuhejbá - záruka velmi poctivejch jatek. John je pořád frajer. 95% ()

Mr.Mick

Najlepší akčný Staloneho film a to beriem do úvahy aj novší Expendables. Rambo sa s nikým neserie a zabíja na stretnutie v megalomanských počtoch (tu by sa hodilo počítadlo ktoré bolo v Horúcich strelách) a konečné jatka s guľometom nemajú obdoby v žiadnom z doterajších filmoch. ()

Hepy13

No ty krávo to byl nářez! Už chápu ten název filmu. Rychlé, krátké ale za to svižné a dynamické, bez hluchého místa. Syrová řežba která přechází chvílemi až do nechutností. Každopádně John Rambo je zpátky a i v 60 letech je vidět že nic nezapomněl, dokonce si pro nás připravil pár nových čísel. S tou pumou jsem myslel že si ze mě Rambič snad dělá prdel :D ()

Antaeus

Keď už teda mať sex po prvýkrát, potom je lepšie mať ho so skúsenou "sociálnou pracovníčkou", ktorá už má nejaké to "čo - to" za sebou, bravúrne ovláda nejaké tie grify a vie, čo s nimi. Nezdržiava sa zbytočnými kecami okolo podstaty, snáď len po dobu nevyhnutnú na predstavenie sa a prediskutovanie ceny a "taktiky". No a keď už potom ide na vec, je ako rútiaci sa vlak. A skončí, až keď už neostane nič v okolí stáť. Rovnaké (no dobre, veľmi podobné) pocity som mal z tohoto môjho prvého Ramba.. ()

TheSpearCZ

Za mě nečekaně nejlepší díl série a jedna z nejlepších vyvražďovaček poslední dekády. Film jednoduše nastaví od začátku velice intenzivní tempo, že je hned konec a člověk opravdu chce, aby byl film ještě o ten kousek delší. Rambovi zabití jsou ještě desetkrát tolik efektivnější a krutější než předchozí tři díly dohromady a highlightem je určitě Rambo se svým lukem a nožem. Jediná škoda (velká škoda!) je ta, že film není delší a samotný konec, kterému by právě delší konec rázně pomohl. Každopádně ale velká spokojenost. Lepší 4* ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)