Řím

Velká Británie / USA, (2005–2007), 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies (více)

Série(2) / Epizody(22)

HBO s hrdostí uvádí 22 epizod seriálu Řím. Epické drama z dob Julia Caesara, jeho nemilosrdného stoupence Marca Antonia, mazaného dědice Oktaviána, nerozhodného přítele Bruta, bezohledné neteře Atiy a kruté milenky Servilie. Příběh jednoho věku, viděný očima vojáků Lucia Vorena a Tita Pulla, dvou přátel, jejichž osudy jsou neoddělitelně spjaty s osudem samotného Říma. Láska, chtíč, věrnost a zrada zahalují nechvalně proslulé Římany jako závoj v jejich krutém boji o moc a zákon, pomstu i spásu. Staňte se svědky konce republiky a zrození impéria. (Magic Box)

Scevola

Konecne poriadny serial o antickom Rime. Sustredi sa na asi najburlivejsiu cast - medzi zanikom republiky a zrodenim imperia. Jeden z najlepsich historickych serialov vobec 9/10 ()

Ynés

Zpočátku jsem byla k Římu skeptická, říkala sem si jestli to nebude jen další z historických klišé, které se omílají stále dokola. Pak mě napadlo, jestli seriál naopak nebude sledovat jen politické dění a stokrát natočenou vraždu Caesara, ale po pár minutách mě spíše napadlo,že konečně někdo natočil skutečnou výpověď doby. Řím na vás může působit nechutně, drsně, nevhodně nebo dokonce odpudivě, ale myslím si, že právě ty "odporné" scény, které jsou předkládány jako v té době samozřejmé, což také byly, jsou právě tím lákadlem, proč se na tento seriál dívat. Druhá polovina série už trochu pokulhává za rozběhnutým začátkem, ale stále má čím zaujmout. ()

Ještěřák

Atia! *IN LOVE* Takovou rozparáděnou a čupr mamču, nabádající ke kopulaci již od nejútlejšího věku, by chtěl dneska každej. ()

HawkeyeSaw

Na rozdíl od všech možných snímků z tohoto prostředí, je zde snaha o zachycení doby velmi realisticky. To je největší klad tohoto seriálu - zachycení vražd, mučení, chudoby, sexu,... Všechny ty povětšinou známé historické události neprobíhaly v žádném ,,čistém" prostředí, ale právě daleko více v podmínkách, které vidíme zde. Obecně postavení příběhu na obyčejných římských občanech je velmi povedené. Někoho může zarazit nikterak velká krása královny Kleopatry, ale existují teorie o tom, že ve skutečnosti nebyla nijak nádherná, jak se historikové domnívali dříve. ()

Prochy38

Jako student historie jsem u tohoto seriálu brečel nadšením (ne doslova). Škoda, že profesoři na fakultě si to samé nemyslí. Každopádně výborná režie, skvělí neokoukaní herci, krásné ženy, výborné kostýmy a dobrá hudba. Jedinou věc tomuto seriálu musím vytknout, a to je hodně špatné ztvárnění Kleopatry. Herečka hezká, ale troufám si říct, že nevhodná. 95% ()

ondrula

Nepamatuji si, že by na mě kdy nějaký seriál zapůsobil tak mocně. Nejůchvatnější je atmosféra antického Říma, město skutečně žije. ()

vander19

Historický skvost z dielne HBO. Uberá sa trošku možno iným smerom ako podobné typy seriálov, ale má nespornú kvalitu. Hlavným dejom práveže nie sú boje ako som predpokladal na začiatku prvej série a víťazné rímske ťaženie Európou, ale politické intrigy, vydieračtvo a vraždy na objednávku. Dej sa odohráva ako by na dvoch frontoch. Vo vysokej politike, kde v prvej sérií exceluje Gaius Július Ceasar a v druhej Marcus Antónius + všade prítomný senát. Druhý sled udalostí zobrazuje hlavne Luciusa Valerusa, bývalého legionára, ktorý sa teší pozornosti Ceasara a tým pádom sa mu dostáva náležitého ocenenia medzi elitnými obyvateľmi Ríma. K Luciusovy sa hneď na úvod príbehu pridáva aj trošku drsný a mne zo začiatku menej sympatický Titus Pullo, ktorý sa ale časom mení na sympaťáka, ktorý nemá problém spáchať vraždu v tichosti alebo kľudne poslať do podsvetia aj celú krčmu. Ak to vyžaduje situácia. Milo ma prekvapili ženské obsadenie, ktoré dodáva seriálu ten pravý šmrnc a ženy tu vôbec nestoja v pozadí, ale hlavne vedia krásne tkať jemnú sieť intríg. Akurát je škoda, že súboje neboli robené trošku dramatickejšie a také krvavejšie. Inak výborné.... ()

1945

"Rome" nás úchvatným způsobem zavede do každodenního života všech společenských vrstev starověkého Říma - od plebsu až po nejmocnější aristokraty a jejich spletité intriky. Mými milovanými průvodci byli dva kamarádi z XIII. legie nosící jména Lucius Vorenus a Titus Pulo. Nebudu zde rozvádět autentické pojetí kostýmů, interiérů, exteriérů, reálií... Tento seriál a i jeho druhá série je skvostem ve svém žánru ()

Jeržik

Zbožňuji ten seriál za technickou stránku, kdy je konečně vidět, jak mají vypadat obyčejné věci, domy, oblečení, uniformy, zbraně, lidé, chování, zvyky a svátky, etc. Ale stejně tak ho nenávidím za to, jak divácky atraktivní, neokoukané a hlavně faktické dějově zvraty a události, změnil v tuctové scénáře made in USA. ()

evil_ryu

Najlepšie na tomto seriály je, že to nieje nejaká prihriata napodobenina vtedajšieho života. Je to brutálne realistické a približuje nám to myslenie vtedajších ľudí. Dúfam že spravia podobný seriál aj na iné významné civilizácie. ()

Say

[+]: Největším kladem tohoto seriálu je bez pochyb propracování jednotlivých charakterů. Po shlédnutí jednoho dílu se u dalšího sledování divák skoro neztratí. Každá postava je ,,jiná" s rovněž velice vhodným obsazením herců, hlavně po stránce vzhledové (typické nosy a účesy). [+]: Jedna z nejlépe zpracovaných přátelských dvojic, co jsem v seriálech zatím viděl - Lucius Veronius & Titus Pullo. [+]: Perfektní ztvárnění složitého charakteru Caesara (Ciarán Hinds) a jeho sarkasticky podaného smyšleného sluhy Posco (Nicholas Woodeson). Taktéž výborně se ujali role Polly Walker v pozici namyšlené Atie z rodu Julii a James Purefoy jako Marcus Antonius. [+]: Naturalisticky zobrazené a pojaté pohanské rituály a náboženství. [+]: Úvodní znělky miniseriálů HBO jsou všeobecně velice chytlavé a dobře udělané. Ani tady tomu není jinak. [:]: Celé dějství, zejména první série, se odehrává z 80% v opakujících se ateliérových interiérech. Teprv druhá série nabídne větší rozhled po ulicích starého Říma. [:]: Přestože je seriál volné převyprávění dění antického Říma v letech 52. - 30. př. Kr., není historicky přesné a obsahuje spoustu fiktivních postav. [-]: Chápu, že učit herce původní latinu by bylo nemožné, ale zdejší angličtina na atmosféře značně ubírá. Některé slovní obraty a fráze tady opravdu neměly co dělat. [-]: Sex zde neslouží jako přiblížení k tehdejší době, ale jako lákadlo pro diváky. [-]: Všechny charaktery byly na můj vkus až příliš ,,prohnilé" a i ta ,,prohnilost" je tu idealizovaná. [-]: V půlce druhé série zastoupí roli Octaviana Simon Woods, což bylo naprosté šlápnutí vedle. To, jak svou roli herecky ztvárnil mě doslovně znechutilo. [-]: Boční dějová linka okolo Židů v čele s Timonem a Levim je jak nezáživná, tak zbytečná. [♫]: *** Úvodní znělka. [=]: Seriál, který mě donutil zapátrat a ověřit si pravdivost historie a rovněž mě donutil si zapamatovat některá jména. Za nejvydařenější pokládám posledních 5 dílů 1. série a první 4 díly 2. série. ()

Movie Gourmet

Musím říct, že tento seriál si u mě vybudoval právoplatné místo mezi nejlepšími seriály. Intriky, které zobrazuje a životní strasti a slasti, kterými musí procházet hlavní hrdinové ex -legionáři Titus Pullo (Ray Stevenson) a Lucius Vorenus (Kevin McKidd) patří k absolutní špičce ve svém žánru a není divu, že si tento seriál vydobil své místo mezi řadou jiných a znovuvzkřísil zájem o historický žánr. Je zřejmě blbost srovnávat ho s vysoce stylizovanými seriály jako je Spartakus: Krev a písek (Spartacus: Blood and Sand) a Spartakus: Bohové arény (Spartacus: Gods of the Arena), ale čím blíže konci druhé série jsem, tím více se rozdíl mezi zobrazováním explicitních sexuálních a násilných scén, tak typických pro Spartaka a "umírněným" Římem stírá! Skvělá úvodní hudba a video (intro), výborné herecké výkony (Kevin McKidd, Ray Stevenson, Ciarán Hinds, James Purefoy, Polly Walker a další a i do role římského hlasatele skvěle obsazený Ian McNeice), dobré dobové kostýmy. Kéž by následovala i třetí série! Zasloužených 5* a 90-100 %. ()

fredisek

Pakliže máte rádi bakelitová brnění, plastikové busty nebo pestrobarevné róby Římanek, které jsou všechny do jedné nadržené jak Messalina, pak vás to jistě bude bavit. ()

Mikino00

Je to snad láska a obdiv co mě pojí k dějinám a kultuře říše Římské a proto jsem si zamiloval i tento seriál. Ono propojení historických skutečností do dialogů, akce a propojení s dvěma vojáky jako hybateli děje je naprosto výborné, jinak by to ani snad nešlo. Řím je zde vykreslen takový jaký byl, špína, intriky, politika, peníze, vraždy, je to obraz tehdejší doby a je to neuvěřitelně zábavné, promyšleno do nejmenších detailů každodenních reálií římského občana. Děj odráží vývoj období triumvirátů, kde se snad něco dělo každý den a diváka drží v neustálém úžasu co se to všechno děje. Ano jsou tam jistá zkreslení historie, překroucená fakta, to ale nevadí není to přece dokument. Jako nejoblíbenější postava se mi jeví Marcus Antonius, podaná je tam jak jsem si ji vždycky představoval z knih. Naopak vyloženě špatně je obsazen Octavianus a Lepidus. ()

geimz

1. séria: V čase všetkých tých hier o tróny, breaking badov a (okrajovo) aj spartakov, nevie Rím ohúriť dnešného diváka tak, ako tomu iste bolo 13 rokov dozadu v čase svojej premiéry. Nič to nemení na tom, že postavy sú kvalitné, dej je zaujímavý a hlavne hutný, za jednu sériu sa toho stihne udiať naozaj veľa. 85 % 2. séria: V druhej sérii začína Rímu trochu dochádzať dych. Prvé epizódy sú najlepšie a emocionálne nabité, lebo sa v nich Lucius potýka s prelomovými udalosťami vo svojom živote, no akonáhle sa toto vyrieši, väčšina postáv prešľapuje na mieste a scenár už nevie, čo s nimi. Dejová linka mocenských bojov je o poznanie nabitejšia, ubližuje jej však preobsadenie Oktaviána, ktorý postavu hrá úplne inak, než jeho predchodca. Tymon a jeho rodinka je ďalší úkaz zbytočnej odbočky, ktorá nikam nevedie, a takmer celá spodná vrstva, ktorá mala väčší význam v prvej sérii, tu už príliš nemá čo povedať. 80 % ()

Camulator

Tady tedy odvaha nechyběla tvůrcům ani hercům, žádné idealistické vyobrazení Caesara, Říma nebo superodpovědných senátorů, ale tvrdá, někdy až moc naturalistická ukázka toho, jak se tehdy žilo... ()

JM87

Dá se tomuhle seriálu dat míň jak 5 hvězdiček? Nedá, je to skvělej obraz tehdejší doby. Výborná ukázka toho jak to fungovalo, je to dokonce skvělá lekce dějepisu, která Vás vtáhne do tehdejší doby a Vy si nemuže pomoct a musíte zjišťovat jak to bylo dál.... Ale to nejlepší, to co serial udělalo z poloviny serialem je Pullo a Vorenus, dva věrní kámoši + Pullo jako nejlepší charakter celýho serialu. U scény v aréně na konci druhé sérky sem skoro brečel, držel se za hlavu a fandil co to šlo. Pullo neprohrál! ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

20.03.2021

Kabelová stanice HBO si zřejmě řekla, že příběhů ze světa Hry o trůny nemůžou mít diváci nikdy dost, a tak se kromě již rozpracovaných prequelů a spin-offů rozhodla rozpracovat ještě tři další nápady… (více)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted