Inscenace režiséra Jana Kačera z roku 1967 je jednou z legend českého divadla. Spadá do období prvních nejšťastnějších let Činoherního klubu. Patřila k pražským divadelním hitům a mimořádných úspěchů se dočkala i v cizině.
Revizorem, který byl natočen v televizním studiu v roce 1971, připomínáme letošní zářijové sedmdesátiny Pavla Landovského (hraje Hejtmana) a stejné říjnové výročí režiséra Jana Kačera. A blahopřejeme. (oficiální text distributora)

rivah

K výtkám o přehrávání Landovského a jiných nutno dodat, že oproti uměřeně (či přiměřeně) pojatého satirického groteskního dramatu na premiéře 14.5.1967 se inscenace postupem doby posunula do jakési crazy grotesky či frašky, jak je zřejmé z TV záznamu. Herci přehrávají, někdy příliš - a zbytečně. (Původní pojetí inscenace bych honotil 5*) ()

Rodin

Zatím nejlepší adaptace klasiky, kterou jsem mimo divadlo viděl. Jirka Kodet mnoho dalších velkých příležitostí nedostal a tady se Janu Kačerovi odvděčil vskutku vynikajícím výkonem, v jehož stínu vůbec nezapadli ani ostatní aktéři. O Landovském asi nemá cenu více mluvit, zase výborný. ()

Amonasr

Až tak mimořádné, jakou má toto představení Činoherního klubu pověst, mi jeho televizní provedení nepřišlo. Kodet mi typově do role Chlestakova příliš nesedl, což se mi potvrdilo i při shlédnutí malé ukázky s Tabakovem, i když samozřejmě nelze srovnávat výkon téhle herecké megahvězdy s nikým jiným, notabene zrovna v ruské klasice. Mnohem líp bych si ale dovedl představit třeba Abrhámovo herectví u této stěžejní postavy. Rovněž mě rušila občasná malá srozumitelnost replik. Z mého pohledu lepší průměr, nikoliv nadprůměr. ()

anyonecek

Tohle rozhodně nebyl můj styl, přiznám se, že kromě divadelních her Svěráka a Smoljaka nemusím žádné jiné. Spíše jsem se na tohle podíval z donucení, kvůli školní maturitě. I to se určitě na mém hodnocení podepsalo, ale také to, že to pro mě bylo nezáživné a vtipných momentů tu moc nebylo. ()

ostravak30

Ta za prvé chci říct, že se mi nelíbí televizní záznam, natáčený ve studiu. Škoda, že nebyl vytvořen záznam z divadla. Chybí mi smích lidí a trochu větší přirozenost. Je vidět, že ani tak kvalitní herec jako Pavel Landovský se občas neubrání a koukne do kamery. Možná to byl příkaz rejžy kdo ví. Dalším mírným mínusem je to, že hercům není někdy rozumět. Hlavně právě Landovskému a občas i H. Růžičkové. Převážně pak, když na sebe ječí. Jinak ale sledovat mistry v akci je docela paráda. Výkvět tehdejších nejlepších herců byl zajímavý, nicméně přes uvedené mínusy si myslím, že jednou mi to stačilo. Proto také nedávám maximální hodnocení. ()

Pete

Češi jsou možná smějící se bestie, ale ruské duši a klasice rozumějí. Revizor z Činoheráku je jedním z opravdových vrcholů českého divadla, a v tomhle all-star týmu navíc dokázal Kodet zazářit jak kometa. ()

Achab

Kterak zapadlá gubernie ožije a k pozdvižení dojde až podlézání, přetvářka a strach se zhostí většiny přítomných. Herecký koncert, Landovského herecké výkony mi moc nepřirostly k srdci, ale tady je výborný. Skvělé obsazení. ()

Gortyna

Těžko hodnotit. Je to obecný problém zachycení divadla v TV, mj. jde i o kvalitu zvuku. Landovský pořád řval jak na lesy a nebylo mu vůbec rozumět. Abrhámovu opileckému pošťáckému blábolení taky skoro ne, tak jsme to nakonec vypnuli. Škoda. ()

Adosek

Pro mne začal existovat Revizor až tímto představením. Nikdy předtím jsem ho nečetl ani jsem nesháněl jiný divadelní záznam. Jan Kačer coby režisér tohoto představení byla určitě skvělá volba. Naprosto nejlepší role tam mají Helena Růžičková, Jiří Kodet a mladičká stálice "činoherňáku" Jana Břežková. Je jen škoda, že je nám, mladé generaci znám pouze tento záznam. Z dostupných informací je známo, že hra měla několik alternací, kdy s H. Růžičkovou alternovala M. Myslíková, J. Abrhám alternoval s P. Čepkem, J. Břežková s Olgou Jirouškovou, J. Hrzán s V. Kotvou a J. Lírem nebo Jiří Kodet s V. Pucholtem a Olegem Tabakovem, vynikající ruským divadelníkem. Každopádně tohle představení spolu s divadelní adaptací Pensionu pro svobodné pány jsou pro mne jedny z nejlepších představení Činoherního klubu. Pět hvězd! ()

ElVory

Po všech stránkách slabší než Burianův Revizor z roku 1933! Herecké výkony přijatelné, kostýmy a prostředí velice nezáživné. Úpěnlivě se drží knižní předlohy a možná právě proto je film tak moc vleklý. Pokud se chcete pobavit, přejděte tento výtvor a pusťte si předchozí a mnohem lepší variantu. 40% ()

Andrmen221

Jiří Kodet naprosto úchvatný, škoda, že ve filmu hrával role vedlejší a hlavní role dostával až ke stáru. V tomto počinu činoherního klubu byl úžasný, vedle dalších velkých jmen. Doporučuji. Legendární divadelní hra, nezklame. Vždy si vzpomenu na Vlastu Burianaz roku 1933, kde vznesl do povědomí toto veledílo po boku Marvana. ()

IanSurname

Krásná komedie o strachu, podbízivosti a úplatkářství. No, komedie... člověk se rozhodně zasměje, ale je to i obrázek jisté patetické stránky lidských povah (do určité míry i závislé na prostředí). Přestože je ústřední postavou na první pohled oportunistický podvodníček Chlestakov (v kouzelném podání Jiřího Kodeta), jsou to především ostatní postavy, které skrze přetvářku, podbízivost a někdy i udavačství, zcela dobrovolně odhalují své povahy v celé jejich „kráse“. Když se na tuto komedii podívám přes vážnější brýle, říkám si, že by každému úplatkáři svědčil nějaký ten Chlestakov, který by ho pěkně napálil. Prostě klasika zahraná velmi dobrými herci. ()