Tudorovci

• Irsko The Tudors (více)
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Kamkon

Za pomoci krásně sedících a slušivých oblečků roste u malého Jonathana přímá úměra velikosti jeho herectví a škatulky, do které se touto rolí zasouvá, ale kvůli jeho zvláštnímu a tajemnému pohledu mu přeji jen to první a doufám, že vše bude úplně jinak a že ho to vystřelí v k dalším uplatnění u filmu. (Původně jsem chtěla napsat, že je to jen další historická srajda (moooc se omlouvám za to slovo, ale prostě mi vytanulo na mysli), které nemám ráda) ()

st.verka

Tenhle seriál mě velice příjemně překvapil. Každá další řada drží kvalitu té první. Herci perfektně ztvárnili tragedii tehdejší doby. Jak se postupně z tváří těch, kteří přežívají, vytrácí úsměv a do očí se jim vtiskl smutek a beznaděj. Snad nejvíc je to patrné v postavách Henry Cavilla a Jamese Fraina. Vlastně celý Jindřichův život vystihla slova Anny Boleynové - "Cokoliv dal, může vzít a cokoliv vzal, může zase vrátit." Nikdo si nemohl být ničím jistý a skutečnost to jen potvrdila. ()

pytlák

Po první sérii v žilách 9/10*. Dobré kostýmy, výprava, zajímavý děj i když víte jak to dopadne a hlavně skvělé herecké výkony. "JSEM ANGLICKÝ KRÁL" ()

arbitr

Po skončení Jindřichovy vlády - čtvrté řady tohoto seríálu musím přidat jednu hvězdu a dát plný počet, protože tento kousek mně bude opravdu chybět. Jistě nebylo to historicky přesné, občas tam byla hluchá místa ve scénáři, ale to hlavní co mám na těchto filmech rád mně to přineslo. Jen víc a houšť. A zvláště smekám před Jonathanem. ()

st.jim

Nemůžu jinak, než.....nuda, nuda a pak to chvilku jde ale potom to sklouzne opět na ty stejné koleje. Vlak uhání dál a já i kdybych se snažil sebe víc, tak bych si byl schopnej snad ukousnout i prst, tou nudou. ()

alyssa18

Kvalitní hudba, úžasné kostýmy a výprava a bezesporu neskutečně kvalitní herecké výkony. Mám ráda věci, které umí šokovat. Tento seriál mě šokoval zaprvé svými celkem otevřenými sexuálními scénami, zadruhé pak naprosto autentickou "popravovací" atmosférou, při které běhal mráz po zádech a leckdy se odporem a děsem dokonce zvedal žaludek. Jonathan byl v roli "spratka" Jindřicha neodolatelný a nepředvídatelnost jeho reakcí byla zárukou notné dávky energie pro celý seriál. Když k tomu připočteme jiskru, o kterou se zasloužila Natalie Dormer, máme tady hodně teplo. :-) Ovšem s koncem druhé série jde ruku v ruce i konec Natalie jako Anny Boleynové a tím pádem taky konec té pomyslné jiskry. Seriál ztrácí živelnost, překvapivost a Bůh ví, co ještě. Tudorovcům se hodně vyčítá, že se nedrží faktů, s čímž bych souhlasila. Jindřichův život, to byla pecka, takže možná nebylo potřeba nic přibarvovat ani odbarvovat. Ve finále to je pro mě ale pořád nadprůměrný seriál. (oblíbená postava: princezna Marie) ()

Pavlínka9

Pro mě hodně povedená záležitost :) Nejvíce se mi líbila první a druhá série, trojka už podle mě trošku pokulhávala a čtyřka už mě pomalu ani nezajímala :D :D Myslím si, že některé díly šly zkrátit a vyndat nějaké informace a série by byly jen tři. Zajímavý pohled na život významného panovníka, který byl a je stále znám hlavně svými šesti manželstvími, z kterých se dokázal vykroutit tak, aby to pro něj nebyla žádná ztráta. Větší ztráta pro něj podle mě byla přátelství k mužům, které považoval za své nejbližší a postupem času "odpadávali"... Herecké obsazení - no, co si budeme povídat - Jonathan se více než hodně hodil pro tohoto velmi promiskuitního krále :D Královny, nebo alespoň ženy, které prošly jeho postelí, také nejsou špatné ;) V seriálu jsou také různé hlášky, které si pamatuji do teď, nejlepší z nich je "Vypadá jako koňská hlava" :D Rozhodně vím, že na seriál se ještě někdy podívám, ale asi ho zkrátím o poslední sérii :D ()

PetrPan2

Ve srovnání s opravdu povedeným seriálem Řím to trošičku pokulhává... ale i tak dobré... Vím, že to bude asi divná výtka, ale přijde mi, že se tam až zbytečně moc souloží... na úkor děje... i když herečky jsou nádherné (až se divým, kde Irové tolik hezkejch děvčat vzali a nečíst titulky myslel bych si, že je dovezli odněkad z východní Evropy... nebo z čech). V Římu měly intriky vždy nějaké rozuzlení, vyvrcholení, vždy k něčemu vedli... tady se dějí jaksi mimoděk a hlavní náplní všech chlapů je sbalit co nejvíc holek dřív, než je někdo zapíchne nebo jim usekne hlavu. ()

skretik

Prekvapilo ma to... prvé 2 diely sa mi moc nezdali, ale postupne som sa do toho vžila... Stierali sa hranice medzi realitou a fikciou... Vynikajúca hudba... ()

Krysa SPK

PRVNÍ SÉRIE: Nejsem fanda seriálů, ale Tudorovci mě už dlouho lákali tématem a hereckým obsazením. Konečně jsem si udělal čas a zkouknul první sérii. Tudorovci jsou herecký koncert s dech beroucím soundtrackem, ale hlavně díky scénáři a dramaturgii skvostná emoční záležitost. Doporučuji každému, kdo dá rád přednost inteligentní charakteristické podívané před nabubřelými slepenci typu Lost atd. DRUHÁ SÉRIE: Myslel jsem si, že mne po skvostné první sérii už nemůže v rámci toho pozoruhodného seriálu nic překvapit. Mýlil jsem se. Emocionální nálož prvních dílů se ještě zdvojnásobila. Každý školák, který dával v hodinách dějepisu pozor ví, že osud Anne Boleyn byl tragický, ale (jak má seriál v mottu) můžeme si myslet, že známe KONEC, ale ten pochopíme až když známe ZAČÁTEK a PRŮBĚH. Anne Boleyn je bezesporu nejtragičtější postavou celé románové série, neboť na jejím příběhu je ukázána veškerá nespravedlnost a krutost doby. Ale nemýlit se ! To, v čem je síla seriálu, je propracovanost charakterů postav – scénárista divákovi nedovolí kastovat postavy na kladné či záporné. Jednoduché černobílé vidění dějin vám tvůrci jednoduše neumožní, neboť stojí před námi LIDÉ – tedy jedinci s kladnými i zápornými vlastnostmi. Nakonec je divákovi líto všech – i Henryho VIII., který se pomalu začíná (opět vlivem doby) transformovat z puberťáka oddávající se ženské kráse a soubojům ke krutému a bezohlednému panovníkovi. Poprava Anne Boleyn v posledním dílu druhé série patří k nejemotivnějším scénám, jaké jsem měl tu čest vidět. „Pokud Vám mohu radit, najděte si ženicha, který bude dost hloupý na to, aby se zajímal o politiku. Pak, dá-li Bůh, přežijete.“ TŘETÍ SÉRIE: Tudorovci pokračují v emoční jízdě plné skvostných hereckých výkonů. Jonathan Rhys Meyers se úspěšně transformoval z mladíka do krutého a nenávistného panovníka, kterého trápí bolavé zranění nohy i povstání na severu země. Pan král mi ale promine, ale hlavními hrdinkami seriálu jsou pro mne jeho královny. Po vznešené Katherine of Aragon a charizmatické Anne Boleyn přichází skromná a až zidealizovaná Jane Seymour. Ta dokonce krále přemluví, aby se mohla ke Dvoru vrátit jeho zavržená dcera Mary a dokonce i Elizabeth, která stále v mnoha očích platí za dceru „děvky a čarodějnice“ Anne Boleyn. O to více diváka zasáhne její předčasná smrt, což je vrcholem této série a jen vyzdvihává králova slova u jejího smrtelného lože: „Byla jsi světlem v mém nejčernějším a nejsmutnějším světě.“ Vše ještě umocňuje krásná ale opravdu krásná hudba Trevora Morrise. Soundtrack k Tudorovcům se zařadil k mým nejoblíbenějším dílům z filmové hudby a celkově seriál k tomu nejlepšímu, co mé oko mohlo na televizní obrazovce spatřit. Král na svého šaška: „Ty jsi idiot !“ Šašek: „Já jsem idiot ? První ženu jsi utrápil, druhou nechal popravit, třetí jsi si nechal umřít. Tak kdo je tady idiot ?“ ČTVRTÁ SÉRIE, ZÁVĚR:Abych pravdu řekl, nemám slov. Tudorovci dokázali to, co se dlouho žádnému filmu nebo seriálu nepodařilo. Emocionální, lidský i filozofický rozsah filmu mě naprosto odzbrojil. Poslední díly jsou řemeslně zvládnuté ohlédnutí Krále na prahu smrti za svými láskami, činy a odkazem, kterým se zapíše do dějin. Nutno podotknout, že se tvůrcům podařilo na výbornou. Tudorovci jsou velkolepé dílo s obrovským lidským poselstvím, s vynikajícími herci v čele s KRÁLEM Jonathanem Rhysem Meyersem, krásnou výpravou a kostýmy a v neposlední řadě s nádhernou hudbou. Skláním se před tvůrci tohoto veledíla a jsem rád, že se můj pomyslný Pantheon nejoblíbenějších filmových snímků rozrostl o další kousek. () (méně) (více)

LEGACY

Historii nějak moc nemusím, tohle je ale ovšem jedna z mála vyjímek potvrzujících pravidlo. Překrásná znělka, perfektní herci a celé pojetí mě nutí sledovat dění dál a dál až ke konci, kde mě ubijí to, že vím jak to skončí. ()

klima777

Kdyby nebylo určité zkratkovitosti (míním spíše celkový přístup autorů: "uděláme takovou cool verzi historie; pro snažší vstřebatelnost tu kterou postavu vypustíme, pár jich naopak slepíme dohromady"), bylo by to vážně dobré (dobré znamená 3 hvězdičky). Uznání pro Jonathana Rhyse Meyerse a tradičně spolehlivého Sama Neilla. Líbivé, vtipné, zároveň místy skličující a melancholické, ale (navzdory veškeré snaze) na jedno použití. ()

R´Hell

Tudorovci jsou skvělí. Nejsem tak naivní, abych se domnívala, že seriál zobrazuje čistou skutečnost bez přikreslení, ale to bych čekala od dokumentu a ne od seriálu, který má spíše bavit, a tak jsem s danou koncepcí velmi spokojena. Kde jinde může divák tak voyersky navštěvovat královské komnaty středověkých hradů, sledovat intriky vysoce postavené šlechty se záluskem na trůn a obávat se o osudy lidí, jejichž život visí na vlásku jen díky rozmařilosti jednoho člověka, kterému se znelíbili, tak zblízka, než právě v tomto skvělém seriálu od HBO? ()

Dagoussek

Výpravný historický příběh o náročném a náruživém králi Anglie Jindřicha VIII. Uvidíme zde všechny jeho ženy a jeho touhu po následníkovi. Druhá část děje se zaměřuje na věrnost náboženství a všech kumpánů, jeho milostí a nemilostí a lordů a nelordů. I tady se lhalo a podvádělo, jako všude. Seriál se mi líbil, akorát bych vytkla, zbytečně velký prostor věnovaný Anně Boleynové. Osobně bych uvítala šťastné chvilky i s jeho první ženou. Další pozitiva byly krásné dobové kostýmy, hudba, styl a vše co k historii Anglie patří. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)