Tudorovci

• Irsko The Tudors (více)
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Vierunka

Co na tom, že seriál možná není historicky úplně přesný, fyzická podobnost se skutečnými postavami téměř žádná a všechno je takové středověce čisté a svěží, když je to tak poutavá, emocemi nadupaná, skvěle natočená veliká zábava! Vynikající výprava, vynikající hudba, vynikající herecké výkony. /A vůbec špatné nejsou ani knihy napsané dle scénáře./ ()

Dejvi21

Dojmy z prvně viděných dílů (ne však prvních dílů seriálu) kolísaly mezi 4 a 5*, jenomže velice brzy se to vše začalo zvrhávat v telenovelu tím, jak tlačí na pilu intrikami a přehnaným množstvím sexuálních scén. Je to škoda, protože pokud tam zrovna někdo někoho neojíždí, aby se seriál vnutil mladým či co, tak to ukazuje velmi dobrý potenciál. Přiznám se, že jsem neviděl všechny díly a po zhlédnutí těch několika ani nemám chuť to vidět celé. Mám totiž dojem, že celé 4 řady jsou o sexu, intrikách, sexu, milostných vztazích, sexu, zkrátka o tom samém. Oceňuji nízký počet epizod, tím má u mě každý seriál hnedka plus. ()

reich

Předně se musí říct, že samotný název Tudorovci (The Tudors) je dosti zavádějící a tvůrci se měli spíše uchýlit k názvu Jindřich VIII. nebo Drama, lži a sex, což by asi ještě více zapůsobilo, protože tyto tři slova seriál naprosto vystihují. Osobně bych se klanil k prvnímu názvu, ten divákovi hned napoví. Přesto pokud hledáte kvalitní historický seriál z Británie, tak nesmíte vynechat tento. Celkově vzato se dá seriál shlédnout dosti rychle, napomáhá tomu, že vznikly čtyři série po deseti epizodách s výjimkou třetí série. To je jedna věc, druhá je ta, že seriál se drží historických faktů, sice někdy trochu pozměněné, viz. konec kardinála Woolseyho, ale o to více si divák bude cenit názorů tvůrců, protože jak víme, historie se neustále odhaluje a zpřesňuje. Tvůrci tak nechávají prostor divákovi, který postavy mu budou připadat sympatické a které ne, zároveň ale vztah k těmto postavám se vyvíjí, čili chvilku tu postavu máte rádi a pak jí nenávidíte. Dostáváme se k samotným hercům, na kterých je seriál postaven. Naprosto vynikající herectví předvádí v hlavní roli Jonathan Rhys Meyers jako anglický král Jindřich VII. Tudor, kolem sebe má věrné přátelé, kteří ovšem nemusí být zase tak věrní, nicméně výběr Henryho Cavilla jako vévody Charlese Brandona je opět sázka na jistotu, stejně jako Natalie Dormer, která byla obsazena do hlavní ženské role, asi největší intrikánky Anny Boleynové. Celý seriál nakonec pak doplňují herci ve vedlejších rolí jako brilantní Sam Neill v roli kardinála Woolseyho nebo legendární herec stříbrného plátna Peter O’Toole jako papež Pavel III. Za zmínku stojí také krásná irská herečka Sarah Bolger jako Marie Tudorovna, první dcera Jindřicha VIII. Nebo nádherná Annabelle Wallis, která ztvárňuje Jane Seymourovou, třetí manželku Jindřicha VIII a mnoho jiných. Recenze k jednotlivým sériím postupně přidám, jelikož ke každé je dost toho napsat. Celkově však seriál mi vyšel na pět hvězd a slušných 80%. ()

trepka

skvělá hudba, zpracování, herci, prostě celkově se mi to moc líbí...shlédla jsem všech 10 dílů za dva dny a nemohla se odtrhnout...Jonathan Rhys Meyers je naprosto geniální, je to jeden z těch lidí, které se zamilujete pro tu aroganci v očích, protože se jí nedá odolat. A je démonický, přesně tak, aby to do seriálu zapadlo. Ani přehnaně, ani málo. aktualizace po třetí sérii: čekala jsem, že budu zklamaná, ale jsem naopak čím dál tím víc nadšená! zejména postava Charlese Brandona je udělaná perfektně. Jen tak dál! ()

lady01

Miluju dobu Tudorovců, zejména Jindřicha VIII. a pak Alžběty a naštěstí mě seriál nezklamal. Člověk by asi našel nějaké věci, které by mohl vytknout, ale musím uznat, že takhle zpracovaný historický seriál upoutá víc lidí než kdejaký dokument... :-) ()

blazenka

Skvělé zpracování známého úseku dějin Anglie. Jindřich VIII. v podání Meyerse je vládce, kterému by padla k nohám nejedna žena.Skutečnost ovšem byla taková, že byl ošklivý, hrbatý a kulhal. Přesto měl šest žen - oficiálních manželek a nespočet milenek. Inu, král Anglie. Za historický skvost, za Meyerse, za nádhernou výpravu 80%. ()

missbee

Na tomhle seriálu mě nejvíc zaujaly herecké výkony všech zúčastněných. Kardinál je mistr intrik, královna Kateřina Aragonská je vznešená dáma, Anna Boleynová je krásně tajemná a král Jindřich je panovník zmítaný svou povahou, kterého Jonathan Rhys Meyers hraje s přehledem, u každého dílu se nemůžu dočkat znělky, kde na zlomek vteřiny zvedne víčka, jako by na diváka mrkal otevřením očí. ()

Milwa odpad!

Současné charaktery vedoucí skoro současné dialogy, chování, manýry....nic co by nějakým způsobem evokovalo 16.té století. Žádná snaha o autenticitu, pochopení dobových reálií. Jediné co je věrné jsou kostýmy...to je dost málo. Opravdu velké zklamání... ()

ellegrey

Ať už je místy kvalita seriálu jakákoli a některé scény namísto historického seriálu mohou připomínat ukázku na bordel, já osobně jsem díky Tudorovcům objevila zalíbení v anglických dějinách, a to hlavně v době tudorovské a alžbětinské, a myslím, že nebýt tohoto seriálu, jen tak bych se k historickým bichlím na toto téma nepřinutila. Za mě tedy ano. ()

pipapa odpad!

Seriály, zvláště historické, mám hodně ráda, ale tohle opravdu NE !!! Zajímavá historická látka je zde podána tou nejnezáživnější formou, jakou jsem kdy na toto téma viděla. Scénářem nezajímavá, totálně prázdná, neakční, unylá, extrémně zdlouhavá kostýmní fraška. Herecké obsazení katastrofální kromě několika vyjímek, jako např. Henryho Cavilla, který by jako Jindřich VIII. sedl určitě mnohem lépe. Nejrušivějším elementem celého seriálu je totiž hlavní představitel - odpudivý, slizký, gelem napajcovaný a herecky totálně nevýrazný J.R.Meyers. Opravdu se mi z tohoto plejboje po celou dobu zvedal žaludek. Dalším velmi rušivým elementem je podle komerční šablony podávaný sex = náznaky sexu pomocí kamuflovaných sex-scén, kde některé, i když nejsou vůbec explicitní, jsou odporné. Scéna, kdy panovník potká jednu ze svých nastávajících kdesi na chodbě nebo v úřední místnosti a nechá se hned na místě bez okolků orálně uspokojit, je historicky i umělecky úplně vedle, hnus... To, že i zde je ženská nahota povolena do jisté míry, zatímco mužská, obzvláště ta full-frontal, je totální tabu, mě v těchto vysoce komerčních produkcích už vůbec nepřekvapuje. Ani ten dobře mířený = spekulativně sofistikovaný záběr na obnaženého Henryho Cavilla na věci nic nemění, spíše ji potvrzuje...Fingovaný sex je podvod, a jako vždy a všude, tak i zde mi absolutně vadí. Raději film bez sexu a nahoty, než film nabitý podvodem a vyspekulovanou nahotou...Na tento seriál opravdu velmi ráda a rychle zapomenu. ()

Bozvav

Za mne výpravný, skvělým vizuálem oplývající seriál, který je sice po historické stránce totální balast, ale koukalo se na to vcelku dobře. Tedy na dvě první řady. Pak to šlo dosti z kopce.Kdyby se tvůrci trochu více snažili, mohl to být počin roku. Takto ničím nevybočující romantický seriál s historickou tématikou, s dobrými hereckými výkony a dosti (zvláště v posledních douch řadách) děravým scénářem. Za mne 55%. ()

Mikyska

Není lepší učebnice, jako ta televizní. Ale seriál Tudorovci nejsou jen lekce dějepisu, ale také lekce skvělé zábavy! Jediné, co seriálu chybí je napětí, teda aspoň pro ty, kteří znají historii, ale to se nedá nic dělat, kdyby to napětí bylo, kdyby tu Annu Boleynovou nesťali, tak by tenhle seriál ztratil důvěryhodnost, takže já jsem z tohohle seriálu maximálně nadšená a beru to, jako nejlepší seriál všech dob, protože má hlavu a patu a reálné prvky, což většina seriálů, aspoň z části, co běží v dnešní době v televizi, postrádá. ()

Hopkins

Po shlednutí obou serií sem se rozhodl taky přispět pár řádky. Takže úplně na začátek najde se někdo kdo to v tom posledním 20 dílů přál aby zůstala na živu ?:o) Rozhodně po 20 dílech jsem jí měl plné zuby a čekal jsem kdy jí trošku zkrátí a dá konečně pokoj a teďko vážně..... Jak tady hodně lidí píše ano skutečně je to moc užvaněné někdy to ani tak moc nevadí ale někdy je to moc nudné a některé scénky jsou zbytečné naopak některé se tam velice hodili například šarlatáni doktoři a jejich pouštění žilou a nebo samotný král a jeho almara plná velice účinných léků až sem mu ty jeho diráky málem záviděl :o) bohužel to tehdy tak bylo a co se týče pofiderních mastičkářů a šarlatánů to máme i dnes. Ať už byla Boleynová v realu jakákoli z tohoto seriálu si odnesete pouze to že byla neskutečná mrcha a zasloužila si to dokonce jst ejí to přáli už na začátku , dokonce i toho kardinála nakonec budete litovat že se zabil protože v těch posledních dílech ho vykreslili skutečně jakomilého hodného užasného stařečka co se staral tak laskavě o krále a jeho blaho a jak už mnozí psali ta závrečná scéna s tou sebevraždou je skutečně snad nejúžasnější z celého seriálu když pominu tu nechuťárnu na konci druhé serie s tou labutí. Jediné co mi na serialu nesedělo byl dabing takže originál s titulkami mě potěšil mnohem více. Co se týče kostýmů tak ty se jim povedli ovšem ty efekty bylo to moc laciné a i laik by poznal že je skoro všechno děláno počítačově celý ten londýn stál za starou belu i ty komnaty a chodby moc laciné takže souhlasím s těmi co už tohle psali předemnou. Co se týče historie ano skutečně některé historické fakta si poupravili dle svého ale mnohé byly docela dost no až na některé drobnosti přesné takže se přikláním k tomu že to bylo půl na půl ale když to srovnám sjinými hrůzami co se k realitě ani náznakem nepřiblíží tak v tomhle je to opravdu fifty fifty. A abych ještě nezapoměl k ději teď jsem si na to zrovinka vzpoměl přemýšlel jsem nad tím tatíkem od anny jakože padoucha tam zahrál velice dobře až vás naštve že odchází po svých i když scéna kdy odchází z toweru a jeho dcera na něj kouká a on raději odejde jakoby nic tomu dodává třešničku na dortu.Vlastně ještě se mi líbila ta scéna jak se ptá zda mu zůstane nějaký ten honosný titul či co, to že padouch skutečně většinou relativně vyhraje :) a to realtivně v tomto serialu znamená že přežil přičemž to měl být právě on kdo měl na špalku být jako první se mi tak trochu líbí není to takové umělé že dobro vždy zvítězí. Sumasumárum jsou obě dvě serie koukatelné i když se nemůžu zbavit pocitu že jednička byla o něco lepší už kvůli obsazení a větší pestorsti postav Moore, Wolsey, Buckingham, Norfolk a spol v té druhé serii už to nebylo takové pestré alespon pro mě takže neberte mě doslovně ti kteří mají raději druhou serii :) a co se týče seriálů co vysílá kanál HBO ano určitě se to nemůže měřit s římem ani zdaleka řím je řím a ten je u mě numero uno tohle tak numero tři až čtyři :) ale pět hvězdiček si tudorovci podle mě zaslouží. Takže pokud bude nějaká třetí serie tohoto seriálu určitě se na to opět rád podívám. Zajmavý a dost dobrý postřeh k dabingu uživatel thorian. () (méně) (více)

Marsello

Božský Meyers... pohľad na jeho rozzúrenú tvár ma nechával v nemom úžase. Ináč zbaviť sa ženy, zobrať si druhú, tú tiež vymeniť atď., spôsobom a la Henry VIII. nie je zlý nápad, ale predsa len treba byť kráľom Anglicka. Vždy som sa zaujímal o rod Tudorovcov a som výsostne spokojný, že je to sfilmované na celkom kvalitnej úrovni, i keď zopár faktov im akosi ušlo. Jeden z mojich najobľúbenejších seriálov. ()

Gedes

Seriál skutečně o ničem... a ještě jsem v tom měla pořádný guláš, protože nejdříve jsem viděla film Králova přízeň, kde je to trochu jinak popsané,ale o to zas až tolik nejde...Strašně jednoduchý děj,nechápu, jak mohou natočit tolik dílů jenom o jedné nevěře... Je to jako čekání na něco a to něco stále nepřichází... ()

hazaba

Zcela jinak zobrazená historie vlády Jindřicha osmého, která se drží historických faktů na rozdíl od jiných podobně laděných filmů či seriálů. Samozřejmě jsou zde prvky, které si scénárista vymyslel, ale netahá to tak za vlasy. ()

Axident

Jako u každé historické věci by bylo lze vytknout mnohé, ale nejsem pedant, abych kritizoval krásné tvářičky slečen i mužů, které jistě v té době nebyly tak modelkovské a tak dále. Samotných zásadních, ohraničujících historických fakt se ale seriál drží (alespoň soudě dle porovnávání s Wikipedií) poměrně striktně (ač např. Henryho sestrou, kterou si vzal jeho přítel Charles Brandon (Suffolk) a která nesnáší Annu Boleynovou a nemůže se smířit s bratrovým sňatkem a v seriálu umírá na TBC nebyla Markéta (ta zemřela v slušném věku 52 let), ale Marie (36), což je celkem zásadní záměna, kterou by si neměli tvůrci dovolit). Samozřejmě, nutno pominout zásadní fakt, že většinu času zabírají milostné a manželské pletky, které mnohdy byly spíše zanedbatelné, ale v seriálu zavírá třeba poprava Anny snad celý díl. A méně romantické, nadržené erotiky, kdy má jeden dojem, že z ničehonic přecvakl na Private Spice, by též neuškodilo. Kostýmy a exteriéry jsou nádherné a kapitolou sama pro sebe. Neposadí vás to úplně na zadek, a na Jonathana Rhys Meyerse si budete muset delší dobu zvykat. Po pár dílech a seznámí se s postavami, jde ale o nikoliv nudnou či špatnou podívanou a rozhodně odejdete zatraceně vzdělanější o éře vlády Tudorovců na anglickém trůně! ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)