Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

Testament

Upřímně jsem čekal víc. Sirotčinec připomíná snímek staršího data a to "Ti druzí" s Nicole Kidman. Napětí je budováno po celou dobu, šokující zvrat nechybí, ale buď jsem už moc přemlsaný filmy tohoto typu, jinak nevím. Tajuplná atmosféra nechybí, stejně jako husté pasáže, kdy si divák říká"ať už příjde cokoliv, jen ať to příjde, ať už to mám za sebou". Ale i tak, nic víc, než lehce nadprůměrný horor, alespoň pro mě. Kdybych ale neviděl nikdy Šestý smysl, nebo "Ty druhé", bylo by hodnocení o poznání vyšší. Zkrátka, jak jsem již napsal v úvodu, čekal jsem více. ()

Lisabellla

Ano ano. Jsem spokojená. Chtěla jsem mysteriózní thriller, viděla jsem mysteriózní thriller. Ač nemám mexické snímky moc v oblibě, tento byl poutavý a v jistých chvilkách jsem téměř nedýchala. Jen mě malinko mrzí, že takových chvilek tam nebylo o něco více. Chvilku mi trvalo, než jsem si uvědomila, že časový skok je tak rapidní a syn Simon je pohřešovaný déle než půl roku. Matka samozřejmě jeho ztrátu velice těžce nese a nevzdává se naděje, že Simona ještě někdy uvidí. Od poloviny filmu už se ale divák dostane do celkového děje a uvědomí si, že se ocitá v podstatě ve dvou časových liniích. Hledání ztraceného syna pomocí dětské hry a prolínáním minulosti je místy napínavé, místy volnější. Jako celek ale film působí na divákovu psychiku víc než dost. Závěr mne sice moc nepřekvapil, nicméně příjemně potěšil, neboť právě takový bych si u mysteriózních thrillerů představovala. ()

darwin

Výborná originální duchařina s často mrazivou atmosférou, přesvědčivými hereckými výkony a šokujícím koncem. ()

Ragdoll

Ve skutečnosti jsem se nudil celou dobu, jelikož jsem opět nedostal to, co jsem očekával. Pár lekavých momentů se naskytne, ale tu správnou, napínavou atmosféru, jež by neměla chybět u žádného duchařského filmu (ale duchařiny celkově nemám moc rád) jsem postrádal. Pokaždé, kdy se na scéně objevil ten spratek, jsem měl chuť mlátit do všeho kolem sebe :) a kouzlo originálního dabingu mi uteklo díky v tomto případě hroznému českému zpracování. Španělský Rec mě naprosto ohromil, podruhé se však historie neopakovala. 40%. ()

Billie777

Nechybí skvělá atmosféra, napětí, ani dobře hrající herci. Film mě upoutal od začátku do konce. Líbily se mi scény s médiem Geraldinou Chaplin. Ale ten konec. Nevím, jestli se mi líbil nebo ne, ale byl divný. Což o to, happy end v hororu by mi nevadil ale tohle bylo divný, vlastně nevím, jestli to vůbec byl happy end ale moc mi to k filmu nepasovalo. ()

Silwer

Solidní napínák..pak ta pointa a nakonec takové klišé... Po zjištění co se vlastně stalo se to mělo utnout a skončit..a bylo by to za krásných ***** ()

MareT.

V dnešní době, kdy je duchřský horor každý třetí, je těžké vymyslet něco extra, co bude vybočovat z řady. Ani tomuto snímku s pěknou atmosférou a zajímavým koncem se nepovedlo ukázat něco nového. ()

Hanys_

Určitě jeden z těch lepších horrorů z posledních několika let. Jednoduchá pointa, která mě napoprvé docela odrovnala a pár hustých scén pro srdcaře (u mě vede prohlídka domu s Geraldine Chapline), jsou asi největšími zbraněmi téhleté duchařiny, u které mi radost kalí trošku překombinovaný konec. 7/10 ()

cab

Ducharina tak trochu kopirujici Ti druzi, ale prostredi sirotcince a postupne budovani atmosfery az do zdarileho zakonceni si zaslouzi vysoke body. Jestli pujde mexicko-spanelska produkce pod taktovkou (Del Tora) timto smerem v podobne kvalite jeste dale, tak se mame na co tesit. 80% ()

baXter

I takto se dá natočit horror, škoda jen že mi to zrovna moc nesedlo. Záverečné přebíhání od halucinací k realitě bylo svým způsobem dojemné, všudypřítomné vrzání dřeva a celého domu už mě přijde trochu jako kýč a scéna s Aurorou aka médiem na mě působila jako odjinud. Sorry, ale od kvalitního horroru bych čekal trošku víc. Řekněme spíše děsivě pomalé drama :) ()

Holina

Ach jo. Taková marketingová masáž a tak průměrný kus. Vždyť všechno už tu bylo, horor prakticky nepřináší nic nového. Je pravda, že atmosféra je poměrně mrazivá, na tom si dal rejža záležet. Ale příběh samotný tak nějak nechytá a pointa je k odhalení k dispozici už dlouhé minuty před koncem. Je mi líto, nemohu dát více, protože jsem čekal himlhergot o hodně víc... ()

vorenus

Je vidět,že kvalitní horor může vzniknout i jinde než v hollywoodu.Bez jediné hvězdy,která bere 20ti milionové honoráře.Hlavní protagonistka filmu výborná,atmosféra dech beroucí a konec,který není nesmyslnou slátaninou jako tomu bylo třeba v Zrcadlech.Prostě povedenej filmík,díky. ()

Orthank

Všetky tuctové motívy japonských hororových filmov skĺbené poctivou španielskou školu. Jasnú iniciatívu Guillerma Del Tora, je vidieť v každom zábere a v každej temnejšej scéne. Kopec vydarených "ľakačiek", slušný scenár a samozrejme dobrá didaktika od režiséra. Vzhľadom na to, že by si Sirotinec žiadal trošku záživnejší dej, disponuje príbeh ako taký slušnou pointou, ktorá je navyše podaná veľmi prirodzene aj napriek tomu, že sa tvorcovia nevyhli tradičným flashbackom pre jej vysvetlenie. Film sa na nič nehrá, čo znamená, že sa nesnaží z každej scény vyždímať maximum samoúčelného strachu, a skôr ako horor sa celý čas tvári ako psycho-triler, s čím treba rozhodne rátať. Sirotinec nie je každopádne nijak zvlášť originálny kúsok z všadeprítomnej "strašidelnej" konkurencie, rozhodne však je jej vedúcim náčelníkom (po pozretí Stiahni ma do pekla, tato veta už nebude aktuálna:)- minimálne za poslednú dobu. Veru ten iný "neholywoodsky" podpis, je na tomto nenápadnom filme vidieť viac než dosť...... ()

wosho

Jako horor minimálně funkční a jako drama totálně nevěrohodné a vykonstruované. Co lze filmu pochválit je herecký výkon hlavní hrdinky a občasná atmosféra. Kdo si chce podobný film užít, doporučují skoro identické Ti druzí. ()

Pussycat18

Zřejmě bohužel jeden z posledních bubu filmů co jsem viděla. Normálně nevim jestli je to normální, ale po 25 letech zbožného sledování čehokoli děsivého (knížky, seriály, filmy, dokumenty...) se moje tělo rozhodlo stagnovat a řeklo mi: dost, tohle odmítám snášet... nevim, proč zrovna u tohoto filmu, když jemu podobné mám nakoukány v podstatě od ranného mládí. Tak dlouho se se džbánem pro vodu chodí... tak dlouho člověk bude čumět na horory, až mu prdnou nervy :-( Každopádně už vím, co jsou stavy panického strachu. Uvidíme, jestli to někdy zlomím. ()

Very_kuul

nuda,nuda,nuda..ďalší horor čo na mňa nepôsobil ako horor a decká sú tam použité ako nástroj strachu. Stále čakám na horor kde budu napríklad dôchodcovia..detí už bolo dosť ()

dopita

Velice povedenej horor. Není to žádná zběsilost, ale pomalu a přitom intenzivně vyprávěnej příběh, kterej je neustále napínavej - divák nemá čas se nudit. A na rozdíl od americkej hororů film divákovi nic nepřežvejká. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze