Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

Erinye

Ač duchařský příběh, kterých jsem viděla desítky, tento se vymykal. Děj filmu byl sám o sobě zajímavý, a znovu jsem se přesvědčila, že není třeba násilí a krev, abych se bála. Stačí občasné zavrzání dveří, kroky v pokoji nahoře, k tomu nezbytné přítmí, a na příslovečné lekačky je zaděláno. Ale jak jsem zmiňovala dříve a viz. komentář Okary, Španělé to pro mě v tuto chvíli dokáží vystihnout nejlépe. Belén Rueda mě znovu nezklamala, tentokrát jako matka snažící se ochránit svého syna za každou, ale opravdu za každou cenu, byla hodně přesvědčivá. A závěr jako příjemná třešnička na dortu. Rozhodně se těším na další horory z této produkce, sice se po nich chodí těžko spát, ale diváka, který se rád bojí, dostatečně uspokojí..:-) ()

Asmodin

V určitých momentech byli ty postavy a děj na zabití. Docela mě rozesmál ten manžílek - srábek, který dává umělý dýchání ženský s urvanou spodní čelistí, ale bojí se mrtvých dětí. Na takového chlapa bych musela mít lopatu nebo krumpáč. Pro mě to byla velmi zbytečná postava, která ve filmu nedělá vůbec nic. A Lauru měli taky hned na začátku oddělat, ta si to zasloužila nejvíc. ()

J*A*M*A*L

Já to nechápu... vždycky když se rozhodnu podívat na nějaký horor, který je na téhle stránce fakt dobře hodnocený, tak jsem na jejím konci jen zklamán.Což je škoda, protože dobrých hororů je málo a když zřejmě na nějaký narazím tenhle dle hodnocení by asi dobrý být měl, tak mě čeká jen zklamání. A hlavně jsem si myslel že koukám na horor a ne na mysteriózní drama při kterém se za pomocí duchů ztratí dítě. Snad první horor španělské tvorby u kterého jsem byl teda fakt nespokojen. ()

Ještěřák

S drňou jako je Geraldine Chaplin, to se to kroutí horory. Tento je strašidelný a zakouleberoucí zhruba do poloviny, než vyčichne. Vzdor značným podivuhodnostem, jako když přijede vyšetřovat děcka stoletá sociální pracovnice, mimochodem nejzajímavější postava filmu, a nikomu to nepřijde divné:-) Žádnou převratnou pointu tam nevidím a styčnou plochu s racionálnem už vůbec ne, takže na rozdíl od (např.) LA CARA OCULTA jde o standardní žánrovou duchařinu, kde se v typických hororových kulisách dějí typické hororové věci, dobře natočenou, ke konci však vyměklou. (Pozn. je zajímavé, že vždycky po nějakém hororu honím v noci po baráku krámující myši.) ()

Mitin

Tyhle duchařské filmy ve velikém baráku a stupnimi postavami jsou už strašně ohrané, nudné a spíš jsem se smál.. atmosféra se chvilku filmu drží, ale jinak je většina zdlouhavá, nezáživná, s neoriginálním scénářem a nutí diváka kývat hlavou nad stupiditou postav. No co už, to se zkousnout dá, pokud film tohle dohání svoji jinou silnou stránkou. Chápu, že horory většinou na inteligenci postav moc nehrajou, ale u Sirotčince bohužel žádné silné stránky nepřevažují.. Místní převážně kladné hodnocení mi do hlavy neleze. ()

kill-tec

Dlouho po shlédnutí snímku jsem nedokázal říct, co to ve mně zanechalo. A vlastně to nevím doteď. Těžké hodnotit. Žánrově se to ale určitě řadí mezi ty lepší kousky. Je tu však mnoho aspektů, které mně vadí a jsou již viděny v milionech filmů podobného ražení. Opět nebojácná žena samotářka, která se nebojí vkročit do nejtemnějších zákoutí, kam se i superman bojí, opět nevěřící manžel, policie a okolí. Právě ta nebojácnost mi vadí snad ze všeho nejvíce. Ať mi proboha nikdo netvrdí, že když žena ve starém a odlehlém baráku uslyší v noci strašidelné bouchání ze zahradního domku, tak že tam jde sama a nevzbudí manžela! Chápu, že strach a touha po nalezení syna může přinášet neskutečné lidské výkony, ale i tak! Horor je to ale celkem kvalitní, člověka tak nějak lehce strhne a něco málo v něm zanechá, husí kůže mě ale navštívila jen jednou - 70% ()

Paldiny

Tu by som pridal body za umelecký dojem, ten robí rozdiel medzi prevarenou duchárinou a filmom čo chce zdeliť niečo viac. Ten často balansuje na pestrej palete žánrov, preto som nebol v hodnotení úplne jednotný. Po jednej stránke ide o solídnu drámu matky, ktorá prišla o svoje dieťa, po druhej, tretej, piatej tu máme nadprirodzený, mysteriózny, spirituálny kokteil s nosnými stĺpmi hororových fígľov a postáv aké by ste za tmavého večera stretnúť nechceli. Je tu skrátka toho toľko, že by sa z predvedených nápadov uvarilo viacero filmov. Sirotinec je ale iný, nehrá iba na efekt, trpezlivo si buduje atmosféru a to tak, že úvodných 45 minút sa prakticky nemôžeme baviť o horore, aby príbeh viedol diváka k nečakanému a o to trpkejšiemu rozuzleniu, ktorému predposledná poetická scénka dodá istý falošný pocit šťastného konca, ktorý sa ale nekoná. ()

Klay

Příjemná duchařina na evropský způsob. Trochu jako Ti druzí, ale mnohem kvalitnější, dějově bohatší, nápaditější a s vcelku nepředvídatelným finále. Mohlo to být trochu strašidelnější, hlavně závěr už je v podstatě fantasy jako Faunův labyrint a trochu tak znehodnocuje klasickou hororovou kostru, podle které se každý divák těší na pořádnou dávku psychického teroru, ale zase nebylo-li záměrem tvůrců točit striktně žánrový film, pak je tahle výtka čistě subjektivní a třeba budete spokojenější než já. I tak rozhodně doporučuju. The orphanage se jistě bude líbit každému, kdo si stěžuje na přemíru násilí a nízkou kvalitu americké produkce a myslim, že je to film vhodný i pro vaše rodiče;-) ()

1945

Film byl pro mě opravdu hluboce působivým emočním prožitkem bez jediné vady... Hororový, dokonale vybroušený diamant ()

Marys

LFŠ 2008... Niekto tvrdí, že je to neoriginálne. Ja som však tie originály nevidel a tak mi to prišlo fakt dobré. Trošku kazili atmosféru rozbláznení huróni sediaci za nami, no inak som fakt tŕpol. Ale v tom Slováckom divadle by naozaj bodla klimatizácia. Tretí film po sebe a všetko sa na mne lepilo. A nezabudnem na neskorší rozhovor dvoch dievčat pri stanoch na Mojmíre: "Neboj se, pojď dovnitř. Tady nejsou žádní mrtví děti. Ne, já nemám na hlavě žádný pitel" . ()

Ricky_CZ

Pěkná pointa, ideální tempo děje, krásná hudba a převelice sympatická Belén Rueda. Po dlouhé době něco kvalitního s hororovým přívlastkem. 80% ()

baxiii

Tak u tohohle filmu jsem se chvílemi musela smát, při pozorování ostatních lidí v kině, kdy se lekali u naprosto předvídatelných situací. Vůbec mi to nepřišlo jako horor (snad až na jednu scénu, kdy se ta zvláštní paní spojila s mrtvími dětmi), nýbrž jako trochu temnější drama o mateřské lásce. Docela dobrý nápad a taky dobře zrealizovaný. Mělo to velice působivou atmosféru a šly z toho cítit emoce. Především mě pak dostal konec, u kterého už jsem jen s otevřenou pusou a svíravým pocitem na hrudníku, zírala na plátno. ()

Delaney

Já byl nadšenej... Atmosféra, děti byli skvělý, úžasná ale opravdu úžasná paní Chaplinová a spoustu dalšího co z tohodle filmu dělalo víc než mizernej lekací horor, ale dávalo vám vžít do zoufalství matky a nakonci i pochopení radosti ze smrti... Pro mě nejlepší horor svýho žánru za posledních pár let...80% ()

gumolit

Snímok produkovaný slávnejším režisérom Guillermom del Torom by mohol poslúžiť ako ukážka natočeného strašidelného príbehu, ktorý síce nie je nabitý nákladnými efektami a nejakými viditeľne desivími scénami, no napriek tomu je prekliato pôsobivý! Môže za to predovšetkým jemná práca s budovaním atmosféry, ktorá prakticky od prvých minút začiná pekne hustnúť , aby sa vo finále filmu zmenila na síce trochu predvídateľnú ale aj trochu očakávanú diabolskú pointu a pekne sa zahráva s vašimi nervami !Dôrazom na psychologické pôsobenie hlavných postáv a prevažne tým napätím mi to pripomína trochu snímky majstra hrôzy pána Alfreda Hitckcocka než klasické horrorové filmy do ktorého film ale patrí kvôli nadprirodzeným javom.K sympatickým rysom patrí aj kvalitný scenár pri ktorom tie tajomné udalosti zasahujúce do života hrdinov nie sú len tupov vyvraždovačkov teenegarských horrorov .ale skôr poukazuje na miesta vyplnujúce dobre známy svet a myšlienky a dialógy nie sú tak primitívne ako pri niektorých nových trápnych thrilleroch alebo hororoch. Veľmi dobrý je aj herecký výkon herečky Belen Ruadeové u nás síce neznámej v španielsku , ale veľmi obľúbenej asi.Sledovať jej zápas a odhodlanie, s ktorými premáha vlastné pochyby a strach je veľmi úchvatné aj bez pomoci digitálnych efektov.Vedlajšie postavy sú bohužial o poznanie trochu slabé a to je asi jediná vada na tomto filme.Na celovečerný debut je proste tento thriller skvelou lahodkou a pre milovnikov ducharských príbehov a näpatie len odporúčam ! ()

Mikeel

Bál jsem se, bojím se a jestli jsem nezemřel, tak se bojím dodnes :D Skvělá práce se zvuky, kamerou... Při scéně, kdy je v domě médium a prochází se po domě, jsem jen nehnutě seděl, to mělo vážně napětí, které je v podobných filmech třeba! Na konci je znát, že s tímhle filmem má co dočinění del Toro, protože to bylo úplně jak konec Faunova labyrintu - dva alternativní konce. A konec je také důkazem toho, že i z horroru se dají vyždímat emoce a celek nabírá na dojímavosti! ()

Mikino00

To co chybí v originalitě film dobírá film ve smutném konci, ze kterého mrazí. Celé je to spíše smutný příběh než nějaký lekavý horor, podstata děje mohla být trošku rozvinutější, herci zrovna sympatičtí rovněž nebyli. V rámci žánru je ovšem nadstandardní podívaná. Takové horší čtyři hvězdy. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze