Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kubilov

Jeden z asi těch lepších filmů o Vietnamu, ovšem já mám raději jiné. Na Casualties of War mi nesmírně vadila hlavně postava Michaela J. Foxe, jehož následná kariéra mi potvrdila mou domněnku, že to není dobrý herec, jen měl dříve docela štěstí na dobré nabídky. Tím pravým highlightem je postava Seana Penna tehdy ještě na počátku své herecké kariéry, na němž je vidět přesný opak než u Foxe. Hudba nádherná, příběh dobrý, De Palma opět režisérsky velice přesný. ()

pestak

Film o vietnamské válce líčí příběh vojáka,který musí bezmocně přihlížet jak jeho seržant unese za smrt jednoho z nich vietnamskou dívku a znásilní ji.Voják Erikson (Michael J. Fox) nakonec viníky dostane před vojenský soud. Film je založen na skutečné události. Brian De Palma natočil přesvědčivý příběh o šílenství války. Sean Penn zahrál roli psychicky narušeného seržanta skvěle. ()

MirkaP

Docela jsem se bála podívat. Ale přestože brutální, dá se to. Skvělý M. J. Fox v naprosto netypické poloze, kvůli kterému jsem se na to vlastně dívala. // Po letech mimořádná příležitost vidět to v původním znění s titulky v srbštině. Uvědomila jsem si velkou srozumitelnost tohoto díla. ()

Pitryx

Ano, je to podle pravdy. Hlavně ty scény, kdy jsou vojáci ohroženi, ale hulákají na sebe jako na fotbalovém hřišti. Taky je jasné, že když Američané vyslídili ty partyzány, že tam s nimi byla ta holka. Jen ta dělala kravál jak stádo slonů. Já jsem se jen divil, že vojáci nezpívali hymnu. Prostě v situacích, kdy se dokonce nesmí dýchat nahlas dělali kravál, aby mohli být snadno nalezeni. Tomu už chybělo jen love story té unesené a Emersona. Měli mít spolu třicet dětí a velkou svatbu. Pak bych dal alespoň tu dvacítku. A M. Fox? Z toho jsem měl jako z vojáka armády USA celý film jenom srandu. Navíc nesnáším tyhle takyhrdiny, kteří obětují vlastní spolubojovníky kvůli jednomu nepříteli, byť to byl civilista. A perlička nakonec, to na těch kolejích stříleli pěkně. Kam lítaly ty kulky, že se neporanili navzájem když stáli proti sobě a nebylo kam uhnout? Dávám dvacet za pár dobrých scén, a to je vše. ()

horor2

Silné a zároveň i smutné. Brian De Palma rozdal karty. Michael J. Fox začíná hrát divokou hru, ve které má Sean Penn navrch. Opravdu může být někdo takové hovado? Ano, může! Další, kdo je na raně se žolíkem v rukávu, jest Don Harvey, John C. Reilly, John Leguizamo. Chudina Thuy Thu Le. Konec zamrazí. Majstrštyk, který jsem docenil časem, protože když jsem jej viděl jako malý kluk, musím uznat, že to pro mě tenkrát ještě nebylo :-) ()

helrohir

V porovnaní s inými filmami z vietnamskej vojny ide o menej známy snímok, respektíve nie je až tak vychvaľovaný alebo "ponúkaný" ako reprezentatívna vzorka onoho konfliktu. Pritom ide rozhodne o pozoruhodné dielo, plné depresie, stiesnenej atmosféry a beznádeje, ktorého silu ešte viac umocňuje fakt, že je to podľa skutočnej udalosti. Je chvályhodné, že veľkí hollywoodsky režiséri svojho času nešetrili kritikou na to, aké zverstvá ich "chlapci" vo Vietname robili (samozrejme nie všetci). Tento film hrá predovšetkým na psychologickú strunu, pričom sa nesnaží tak úplne očierňovať tieto činy, ale vychádza skôr z vedľajších faktorov, ktoré daných vojakov k tomu videli. Herecky ide o extratriedu - psychopatický maniak Sean Penn aj vľúdnejší M. J. Fox hrajú svoje party nadštandardne. Nejde nespomenúť aj krásny Morriconeho soundtrack. Tomuto filmu treba dať rozhodne šancu! 80%. ()

Blazkowicz

Moc nechápu to rozplývání se tady. Do nejlepších filmů o Vietnamu to má daleko a i ty čtyři hvězdy jsou na to až moc dobré. Bojový film to není a jako drama taky nic moc. Působí to docela obyčejně, žádné emocionální scény. Tady se to nepovedlo a na mě to nezafungovalo. Té holky mi bylo líto, ale jediná trochu citová scéna byla s tresty, protože dostali co si zasloužili. Od televize a z pohodlí domova se to mluví, ale pokud to nezvládají a mají takové choutky, tak tam nemají co dělat. Ať si jdou promluvit s knězem nebo psychologem. Válka je krutá, to vidíme třeba teď na Ukrajině, kde je taky spousta znásilnění a teď co s tím. Budeme je omlouvat, že jsou mladí nebo pod tlakem (myšleny oba konflikty)? Ne, musí se ovládnout. Prostě musí, pokud nejsou zvířata a ukázat lidskost. Pokud ne, tak mají smůlu. A zastírání takových věcí těmi nahoře je svinstvo, protože je to jejich zodpovědnost. Měli a mají jim to vtloukat do těch makovic furt. 3+* ()

Alex696

Výborný film, ktorý ukázal nezmyselnosť vojny vo Vietname. Cynizmus amerických hrdinov nepoznal hranice.  Tak trochu to poukazuje na hrdinstvo američanov  v Ukrajinskom konflikte a ich prilievanie oleja do ohňa takpovediac spoza bučka.  Teším sa na film, ktorý bude práve o súčasnej vojne na Ukrajine. ()

majk_n

Dost nedoceněný film, který odkrývá pravou tvář války ve Vietnamu, s pozoruhodným a netradičním výkonem M. J. Foxe ()

kadef

Dost slušný film, ale myslím, že třeba do ČETY má ještě daleko. Michael J. Fox hrál výborně a bezchybně, nějak se mi nelíbilo Pennovo žvejkání a neustálé mletí hubou (to ne že by moc mluvil). Nejlepší byla první scéna v pralese a poslední na mostě. ()

JohnCoffe

Válečný film nemusí být nutně o válčení !Film založený na události která se ve Vietnamu skutečně stala.Zlomí mé nejzákladnější morální hodnoty fakt že se jedná o tolik nenáviděného nepřítele a spáchám věc kterou bych mimo válku nikdy neudělal?Postavím se proti spolubojovníkům kteří taky bojují za blaho své země a postavím se proti systému který nestojí o skandály?Dokážu se vyrovnat s tím co sem zažil a žít s tím celý život ?Michael J.Fox říká NE!A říká to kurevsky přesvědčivě!Klobouk dolů nemám slov ! ()

Mr.Lojza

Konečně také film, který obvinuje americké vojáky za jejich činy ve Vietnamu. Výkon Michaela J. Foxe byl excelentní. ()

route60

Vynikající herecké výkony Michaela J. Foxe a Seana Penna jsou v tomto válečném dramatu jeden s mnoha důvodu proč se na tento film podívat, Brian De Palma zachytil hrůzu a zbytečnost války opravdu výborně a je jen škoda že ve své době Oběti války se střetl s nepřízni diváku, ale čas ukázal že neprávem. 90% ()

dudo24

Pekné vyobrazenie toho, že ľudia sú iba obyčajné zvieratá držané na uzde pod strachom odobratia slobody. Stačí nech jednému človeku prepne niekde kde tieto pravidlá neplatia a môže sa rozbehnúť zverina. Hlavne treba ututlávať. Niektoré časti boli fakt dosť drsné. Sean Penn zahral vynikajúco. ()

honzic

Celkem zajímavý scénář, dobrá hudba, k zamyšlení. Ničím extra nevyniká, ale patří k těm lepším filmům z vietnamské války. Hodnocení: 75 % ()

VaSpek

Vcelku zaujímavý film se zajímavým tématem a velice dobrým výkonem Seana Penna... nicméně bohužel se potýká s mnoha nudnými pasážemi... ()

Jackdaniel.c

Herecký koncert v podání M. J. Foxe a S. Penna. Zdecimovaný válečný svět bez viny a trestu, svět, v němž platí jiná pravidla hry. "Každej z nás to může kdykoli schytat, proto se chováme, jako bychom byli nesmrtelní a už na to začínáme pomalu doplácet. ... Myslím, že je to ale právě naopak. Protože tu můžeme umřít, měli bychom si dát sakra pozor na to, co děláme. Protože na tom záleží víc, než si myslíme." (85 %) ()