Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Simgal

Film jsem viděl jen jednou v televizi a od té doby jsem se neodhodlal k tomu pustit si ho znovu, tak moc mě toto válečné drama zasáhlo. ()

RomanHyde

Tenhle opomíjený film mne vzal hodně za srdce. Je totiž o naší morálce, o přímosti, o pravdě, o lidskosti a taky o tom, kam až to může zajít, když tyhle naše vlastnosti potlačíme. Na dnešní dobu film jak ušitý. Herci jsou úžasní, ať už záporácká role Seana Penna, který byl opravdu na facku a nebo Michaela J. Foxe, který zde odehrál asi svou nejlepší roli. Úžasné je taky celé zpracování včetně nádherné muziky mého oblíbence Ennia Morriconeho. ()

El Loco

Skutočný príbeh o americkej jednotke počas vojny vo Vietname, ktorá sa dopustila barbarského a nehumánneho činu nezlúčiteľného s akýmkoľvek právom (aj tým humanitárnym) a morálkou, pričom zúčastniť sa ho odmietol jediný člen tejto posádky, ktorý sa tak osamote postavil na stranu dobra a zdravého rozumu. V tejto vojnovej dráme Briana De Palmu z roku 1989, opisujúcej spomínanú udalosť, ho stvárnil Michael J.Fox, u ktorého nie je veru zvykom hrať takéto postavy, ale zvládol to výborne. Jeho protivníkom v tomto boji humánnosti so zverstvom - seržantom Meservom, sa stal Sean Penn, ktorý sa do postavy tohto „motherfucker“ alfa-borca, pripomínajúceho seržanta Barnesa (Tom Berenger) zo Stoneovho PLATOON (1986), vtelil s riadnou vervou. Vlastne celkový dojem z tohto antivojnového filmu je Čate veľmi príbuzný (i keď v menej monumentálnej forme) a tak môžeme Briana trošku upodozrievať, či nezodral VHS kazetu s touto oscarovou snímkou. Ale zas u neho sme na opisovanie...hmmm, teda „jemné“ inšpirovanie sa....inými režisérmi, zvyknutí. Ešteže si vie (skoro) vždy dobre vybrať... ()

bolan

I přesto že Oběti války jsou dobrým filmem, nedostalo mě to tolik jako jiné filmy z Vietnamu. Mam pocit, že hlavní vinník byl v tomto případě český dubing, který bych označil když už né slovem primitivní, tak zjednodušený. ()

Honza dAve

"I když půjdu údolím smrti, nebudu se bát ničeho zlého, protože ten největší hajzl jsem já." Oběti války jsou neprávem opomíjený a neznámý film o Vietnamu. Je to jeden z těch, odehrávajících se "tam v džungli". Podobá se Stoneově Četě, je ale mnohem lepší. Naturalisticky ukazuje, co dělá válka s lidmi, a co oni pak dělají s jinými lidmi ... dost věrohodně vykresluje psychologické trauma jednoho člověka, který odmítl být ve válce stejný jako ostatní (což se mu nemuselo napřed vůbec podařit, a potom ani vyplatit). Název filmu nemohl být vhodnější. Herecké výkony jsou perfektní, Michael J. Fox a Sean Penn dominují, ale dobrý je i John C. Reilly, který zde patrně debutuje na filmovém plátně. Film je natočen podle skutečné události, což mu dodává na autentičnosti a v závěru filmu je to tak trochu potřeba, vypadá trošku vykonstruovaně. Film Oběti války není střílecí akcí ani nudnou vyšetřovací konverzačkou. Má spád a je napínavý. Filmy o Vietnamu vyhledávám a viděl jsem jich povíc a Oběti války řadím v žebříčku vysoko. V úplném závěru je ukázán sympaticky natočený flashback hlavního hrdiny. Thuy Thu Lee, jejíž jedinou filmovou rolí i dvojrolí :-) byla ona nešťastná dívka Tran Thi Oanh a ona šťastná dívka z vlaku, se narodila vietnamským rodičům emigrovavším za války z Vietnamu do Kalifornie, opravdu absolvovala Kalifornskou univerzitu a žije v San Franciscu, což je přesně to město, kde ji des. Eriksson (M.J.Fox) potká v tramvaji/metru. ()

Gastovski

Průměrné válečné drama, které neurazí, ale také neohromí (apoň mě ne). Proti hereckému obsazení nic nemám i příběh je docela silný, ale celé mi to připadalo strašně křečovité - dialogy, některé vyhrocené situace atd. Tento snímek si mě rozhodně nezískal. ()

sandinista

Válečný film trochu z jiného pohledu. Já teda nevím jak vy, ale já sem celou dobu fandil Seanovi s kumpánama :-) Občas je potřeba vypnout, obzvlášť ve válce. Občas mi vadila hudba, vytvářející falešný patos. Jinak Skvělé výkony Seana Penna a Michaela J. Foxe. ()

kesty

penn skvelý, ale mladý charlie sheen nie moc dobrý, naviac sa tam vobec nehodil...dialógy miestami otrasné, až wtf momenty (čo to preboha tláchajú?), príbeh zaujímavý a napínavý, ale koniec nemastný-neslaný, občas až moc patriotizmu a málo realizmu...zmiešané pocity, film určite odporúčam, ale očakával som oveľa, oveľa viac. ()

Platom

"Inter arma silent musae", tak možná právě toho se měl držet Michael J. Fox, ale to by ani nebyl on, kdyby nestál na straně dobra. Pokud zapátrám v paměti, nevzpomenu si na žádný film, kde by se nechoval dle kodexu cti. Ano, je to sice prototyp naivního a v dnešní době už téměř vymřelého druhu, ale mě vždy dokázal oslovit. Co se herecké stránky týče, určitě není co vytknout. Sean Penn si zase zahrál pořádného "záporáka" a ve snímku "Oběti války" předvedl, jak dokáže být slizký. Teď ale k filmu samotnému... Snímek vychází ze skutečných událostí, které už asi nikoho nepřekvapí, které už nikoho nezaskočí svou surovostí, brutalitou a neetickou stránkou věci. Ve válkách se vždy děly hrůzy a to v jakýchkoli. Smrt jedné dívky v konfliktu, kde umírají každý den stovky jiných se nedá považovat jako kvalitní předloha pro celovečerní snímek, ale na druhou stranu, je dobře, že se točí (točily) podobné záležitosti, ukazující "spasitelská" vojska pod mikroskopem, jehož hledí je zabarvené do ruda. Film má krátkou stopáž, je nenáročný a chytlavý, přesně plní svůj účel. Hodnotím za slabší 4* už jen kvůli hlavní postavě bojující za lepší svět! ()

jane1106

Čekala jsem více. De Palma chvályhodně zobrazuje, že zlo nikdy nemá původ v jednom konkrétním politickém, ideovém nebo národnostním celku, nýbrž v jednotlivcích a nemůže tím pádem být unifikované. Příběh o jednom spravedlivém v hrstce pěšáků ovládaných jedním raplem je ale přesto mírně idealistický a co víc, prvoplánově útočí na emoce. Vypjaté scény jsou uměle natahované a patetické a Michael J. Fox je se svýma modrýma očima a chlapeckým obličejem prototypem amerického Mirka Dušína. Penn vytrvale osciluje mezi dokonale vyšinutým výkonem a přehráváním. Musela jsem se pousmát, jak protikladnou roli oproti Četě ztvárnil Dale Dye. Jinak jímavý Morriconeho soundtrack mě sám o sobě dostává víc než tento film. ()

Helldo

Výborní herci, působivý příběh a vietnamská džungle... Dostal jsem víc než jsem očekával. Spokojenost ()

sandis

Protipól k jednoznačně orientovaným filmům. Ukazuje trochu jinou tvář války, než boj Charlieho s tvrdými amíky, ikdyž ani tuto oblast rozhodně nepomíjí. Ačkoliv film používá, alespoň z části, citové vydírání, ikdyž by to bez něj nešlo, tak na mě vcelku zapůsobil. Odhaluje, čeho jsou někteří lidé schopni, pokud k tomu dostanou příležitost. Trochu mě zaráží oficiální text distributora. Bojová četa nepropadla šílenství. Seržant spolu s dalšími dvěma muži podlehli svým pudům a nováček se bál, postavit se ostatním. A dále, nebyl to svět, kde neplatí žádná pravidla, ale svět, kde rozkazuje ten, co má zbraň nebo vyšší hodnost, neboli pravidlo silnějšího. 8,5/10 ()

Lars

Film jako takový je z mého úhlu pohledu na tři hvězdy, čekal jsem něco jiného. O hvězdu navíc musím dát za Seana Penna, který roli seržanta Tonyho Meserva zahrál naprosto s přehledem a zejména ve scéně na mostě exceloval. Byl mnohem lepší než Tom Berenger v Četě. ()

sadlokan

No,až na toho M.J.F.jsou ostatní úplně dokonalý typy vojenskejch mladejch vypatlanců,který takovýhle věci prostě delají tak jako " jako by nic".A armáda,jako každej uzavřenej spolek parádně zametá stopy.Pro mě nic překvapujícího,takže vlastně ani šokujícího.Když klaďas,tak ještě pro jistotu i prcek,a když oběť tak ještě s tuberou,či co jí to bylo,aby měli amíci jasno,jako že kdo tu je vlastně good a kdo bad! ()

mala_kea

Michaela J .Foxe vůbec neznám, ale na první dojem na mě zapůsobil velmi skvěle. A to díky filmu, ve kterém je názorná ukázka toho, že USA a válka ve Vietnamu nebyla válka jako 2.světová, nýbrž je to válka zvěrstev,plenění a kriminality na každém kroku. Tento snímek se zaměřuje právě na jedno z nich, které bylo v té "válce" na denním pořádku.Briane, opravdu tleskám a velký klobouk dolů. tohle se ti vážně povedlo natočit bez zbytečných klišé, dlouhých a hloupých a nudných scén. Jen ta kamera občas habruje, ale to je tím, že jsem si zvyknul dívat se na filmy o 20 let starší ;) ()

Rokle

Zabývá se to pouze jednou velkou myšlenkou a právě proto to působí přímočařeji a soustředěněji než zbytek konkurenčních válečných snímků. 90% ()

Adm.Nelson

Redacted som videl ako prvé, a dal som mu 5 hviezd, toto spracovanie rovnakej témy bolo o niečo filmovejšie a lepšie zahrané, takže hodnotenie je opäť za 5. Polbod dole ze mierne naťahovaný a trochu nesúrodý záver. 9/10 ()

GOREGASM

Brian DePalma si jako většina velkých režisérů jeho generace vybral svůj příběh zobrazující zvěrstva, která se děla ve Vietnamu. Během války se z lidí stávají zvířata a ani k tomu nepotřebují válečnou vřavou, která je nutí plazit se mezi vyhřezlými střevy svých kamarádů. Vynikající herci na počátku svých kariér (Sean Penn, Michael J. Fox, John C. Reilly) odvádí­ výborné výkony, přesto ve mě DePalma nevyvolal povislou čelist, tak jako se to podařilo Kubrickovi, Coppollovi, nebo Stoneovi. Jednoduše nedokázal potenciálem nabitý námět přetavit ve snímek, na který budeme léta vzpomí­nat. Nicméně, i tak jde o kvalitní­ a silný film. 80% ()