Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kodwin

Strhující drama, které mě tak úplně nestrhlo. Tohle je prostě válka a nerad bych se něčeho takového dožil. Obávám se, že ve válce neplatí vůbec žádná pravidla a těžko to někomu vyčítat, i když se to zdá proti lidství. Ve válce lidé přestávají být lidmi a stávají se z nich zvířata. Už vlastní vyvolání války je průšvih, který dál graduje. Selhání jednotlivce jen následuje selhání systému. ()

smartynaf

I když se na to dívám po x letech, abych tomu filmu dal milost, prostě ne. Není to špatné, ale me tam prostě rozevlaty, roztekany a věčně vykuleny Marty McFly nesedí. Neseděl mi pred lety a nesedí mi ani ted. Omlouvam se :-) ()

Flashheart

Příběh malinko slabší, totiž dobrý, ale takový kvalitní celovečerák by zasloužil trošku více dějové květnatosti. Fakt dobře natočeno a zahráno, ale na plné hodnocení to nějak nemá šanci. Fox si tak vážnou roli s přehledem povodil a Penna strčil do kapsy. Škoda jeho nemoci, ten mohl mít kariéru jak víno. ()

Dupac

Michael J. Fox byl nepochybně skvělý herec, což dokazuje i tady, ale ruku na srdce, těžko si už v té době představit vhodnějšího adepta pro modrou knížku. Nejemotivnější film z Vietnamu, podpořený mistrovskou režií Briana De Palmy. Poselství filmu v dnešní době bohužel aktuálnější než kdy dřív. ()

zeleznak odpad!

Tenhle film má obrovskou smůlu - Četě nesahá ani po kotníky jak herecky, tak výpravou, prostě ničím. Místy až vyloženě trapné! A dabing? Pavel Soukupů jako SP? Strašné ()

paranoid82

Na tento film jsem se velmi těšil a dočkal jsem se velkého zklamání. I když je film natočen podle skutečné události, dvakrát mě nezaujal. Morální poselství filmu je neodiskutovatelné, ale to je tak všechno. Michael J. Fox jako voják uprostřed vietnamské války, to prostě nejde dohromady. Překvapivě průměrný byl i můj oblíbený herec Sean Penn. Od režiséra jako je Brian de Palma jsem čekal rozhodně víc. Téma Vietnamu se dá zpracovat rozhodně na vyšší úrovni než takto. Jednu hvězdičku strhávám i za příšerný dabing, možná až v budoucnu uvidím fim v původním znění, bude to za 4. ()

Monco

Vynikající film z Vietnamu. Penn to zahrál tak dokonale,že i po hodně filmech co jsem s ním viděl se mi v tomhle nejvíc vryl do paměti. Bravo Briane, Michaele,Seane a Ennio. ()

stuj

Popis filmu o propadnutí čety šílenství, o pevném postoji jediného muže se zdravým rozumem a o nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu na stříbrném plátně trochu přehání. Člověk by pak čekal psycho drama jako v Apokalypse nebo alespoň Četě. Toto je spíš "obyčejnější" ztvárnění, kdy se voják rozhoduje, zda se ke spolubojovníkům přidat, nebo ne. Ale je to povedené a divím se, že jsem film neviděl nikdy dřív. P.S.: musím ovšem podotknout, že mě trochu iritovaly vykradené záběry z Čety, kdy zraněný voják leží na nosítkách v letící helikoptéře a jeho obličej je zabírán shora tak, že se pod ním míhá vietnamská krajina. Ale je to jen detail no. ()

bjh

Tu dramatizaci jsem jim pro velký počet vojensky, biologicky i lidsky nelogických scén prostě neuměl uvěřit. Za pochvalu stojí kvalitní výprava - především krásná krajina a vojenská technika. Příběhově nejzajímavější pasáž mi přišla [spoiler] po skončení přestřelky nad řekou, kde zemře zajatkyně. Za mě lepší 3*. ()

Lord_Okurka

Pro mě osobně bylo vždy hodně zajímavé téma, jak mohou nelidské podmínky změnit lidi ve zvířata a jak si lze uchovat zbytky příčetnosti. Už od konce druhé světové války si lidi začali klást otázky, jak je možné se dopouštět takových zvěrstev a zjistilo se, že to není o několika psychopatických jedincích ale o tom, že zlo se ukrývá v každém z nás. Doporučuji si před shlédnutím filmu přečíst knihu amerického psychologa P. Zimbarda Luciferův efekt. Po celou dobu filmu jsem si pak kladl otázky, co bych v takové situaci dělal já, jak bych se zachoval a která část ve mně by zvítězila. Film samotný je potom syrová a surová podíváná umocněná ďábelským výkonem Seana Penna a nenápadně podtrhávaná vidláckou postavou J. C. Reillyho - ve své podstatě možná ještě hrozivější. ()

cyglos

Po dlouhé době jsem "protrpěl" celou polovinu filmu. Táhl to, tak trochu, M.J.F. Chápu, na vojně jsem byl, že mluva a slovní zásoba je u vojáků prů.er. Ale i tento moment kulhal. Dialogy děs, možná kvůli překladu. Takhle amatersky by se po Vietnamu nikdo nemohl pohybovat, nepřežil by. Když vidím ty vymydlence, tak i cigáro v koutku, pivo a sem tam vulgarita nezachrání divný pocit, že se mnou někdo vykejvává. Stačí vidět válečné fotografie a i oponent mi dá za pravdu. Tvrzení, že se jedná o film "s nejvíce strhujícím obrazem Vitnamu", je pocit z jiného světa. Myslím, že se nepletu, ale Údolí stínů byly jiná liga. O Četě, nebo Apokalypse nemluvě. Osobně si myslím, že tímto filmem si dělala Amerika berličky a omluvenku u svých obyvatel. Zlo bylo právem postaveno před soud. Měl by se vyjádřit nějaký vietnamský veterán a bylo by. Chápu, že natočit prováděné brutality je z oblasti vyšetřovny Dr. Chocholouška, ale uvedené tituly ukazují, že i to se dá. Dvě hvězdy jsou jen díky Foxově výkonu a hudbě. ()

Petbrab

Film se povedl. Ukázal brutalitu válku i na amerických vojácích ve válce Vietnamu. Kdy jejich zločiny, které nesouvisí s válkou, je schopno vedení krýt, protože jde jen o Vietnamce. ()