Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Hopper

MJ Fox a S. Penn v ďalšom z filmoch o Vietname, tentokrát o znásilňovaní civilného obyvateľstva a o násilí aké sa páchalo. Pomerne brutal. ()

kukuuuc10

Seržante, já myslel, že je to jen takovej fór. - Ne je to vážný jako infarkt! M.J. Fox se tomu vyloženě prodal a jeho role byla, oproti jeho výšce, opravdu veliká. Strhující příběh napěchovaný emocemi, křikem a živým vietnamským prostředím. Dle mého názoru je tento film velice nedoceněný! ***** ()

kedl

To je tak, když někdo pošle 20-ti letý kluky, bez psychotestů, střílet rákosníky. Američani radši měli sebrat všechny "štětky" z odpočívadel a poslat je za klukama, ať si užijí, nemuseli by tak prznit domorodky, anebo ještě líp!!! Neposílat tam ty kluky samotný vůbec. ()

aquiver

Právem polozapomenutý snímek z války ve Vietnamu, ze kterého jsem subjektivně cítil spíš béčko kvalit 80. let než protiválečné drama zobrazující válečné zločiny. Žánrové legendy jsou úplně někde jinde. 60 % ()

Ještěřák

APOCALYPSE NOW trochu jinak, aneb šílenství má mnoho podob, ale jenom jednu jedinou pointu. Akorát hudbu Jimmyho Morrisona (Doors) vystřídal Ennio Morricone (ačkoliv ani Morrison nebyl zcela vyškrtnut z De Palmova notýsku - viz voják broukající rozmrdané Vietnamce do ouška "Hello, I love you, don't you tell me your name?"). Jeho standardně kvalitní hudba ve filmu o vietnamský válce želbohu moc neštymuje, což se mimochodem rozhodně nedá říct o výkonu Seana Penna - ten v roli naprostýho hadojeda docela vyčnívá - i dalších zúčastněných. Dobře, že De Palmu nepopadla nějaká debilní obsese typu "natočím ten úplně nejprohnilejší film o Vietnamu ne kratší než dvě a půl hodiny" - na to, na rozdíl od cvoka a geeka F. F. Coppoly, asi nemá. Nebo ještě jinak: CASUALTIES OF WAR je pokus o "nemocný" projekt "zdravého" režiséra, APOKALYPSA je pokus šíleného režiséra natočit něco normálního z Vietnamu. :)) (75%) ()

Schuldiner

Válečný film o Vietnamu, kde exceluje Sean Penn! Velmi dobrý výkon podal i M.J.Fox, zvláště ve scénách s unesenou vietnamskou dívkou, která svou roli zvládla taktéž perfektně. Bohužel je ve filmu dost křeče, dost situací a dialogů, které mi přišly nedotažené nebo lehce nelogické, někdy patetické a to nemohu při konečném hodnocení prostě opomenout. Ale to mluvím o jednotlivých a konkrétních scénách, celkově film nenudí, a ani jsem neměl pocit, že bych se zastihl v rozpoložení, kdy bych vyloženě (obrazně řečeno) kroutil hlavou. Tento film stojí za vidění, svoje kvality má. ()

DannyBoy80

Téma více než dobré. Kamera a nasnímání ok. Ale ten scénář lehce hapruje. Dokonce i od Penna bych čekal lepší výkon. Celkově to lehce spadá do průměru. Vidím to na nějakých 65%. To šílenství jsem nezaznamnal, to co provedla jednotka je/bylo standardem při válečných vřavách. Nesmírně odfláknutý konec s procesem. Škoda. ()

Itar

Výborná ústřední dvojice Fox/Penn bojující proti slabým dialogům ve slibném scénáři. Čekal jsem víc, ale mohlo to dopadnout mnohem hůř. Ani ta Morriconeho hudba tentokrát však neuhodila hřebíček na hlavičku. ()

bloodcountes

Připouštím, možná už jsem trochu otrlá, ale prostě v době, kdy se znásilňuje a zabíjí hromadně a za bílého dne v ulicích prý mírové Evropy člověkem jedno znásilnění a zabití už tolik nepohne, co naplat. Doba pokročila, komu požalovat. Příběh mě navíc ani moc nevtáhl, pořád jakoby mezi mnou a filmem vězel jakýsi filtr nebo zástěna a zkrátka jsem se do toho nedokázala tak úplně položit. Exteriéry a hudba, to ale byla nádhera, Michael J.Fox dokonalej slušňák a Sean Penn padouch na zabití. Já tu jeho držku nemám ráda stabilně, ale v týhle mladý verzi, přežvykujíc cosi v hubě, to je teda fakt hnus fialovej. Zajímavý je, že řekli přesně ty tresty a nakonec to celý strhli prohlášením, že v reálu to bylo jinak. Tak proč to teda nenatočili jinak? ;)) ()

Chřástal

Michael J. Fox má zjevně svoje herecké limity, ale na druhou stranu svým skoro hobitím vzrůstem ještě podtrhává vnitřní sílu své postavy. Film v souvislosti s jejím jednáním nutně klade otázku „Co bych v té situaci udělal já?“, ale taky „A co bych dělal potom?“ Jedním z vrcholů Obětí války je právě poznání „všem je to jedno“. Učebnicová ukázka psychopatů ve válce a skupinové konformity, ale hlavně dobrý film. Než se dostaneme nad tunely Vietkongu, začíná se v potemnělém vagónu amerického metra - a po všech těch hrůzách vystupuje Eriksson z vozu do slunečného dne, jako by se probudil ze zlého snu… ()

bidja

Filmů tohoto tématu je hodně. Morální appel je obrovský. Jenže jak k tomuto tématu přistoupit jinak než jaké emoce či výkony protagonistů v nás film vybudil když většina z nás v takové situaci nebyla a zaplať pánbůh i nebude ? Kamera i střihy nepůsobí zrovna vtahujícím dojmem, BdP rutinní, Fox je už "starý", Penn je ještě "mladý". Ale vidět se to rozhodně dá. ()

kukentipla

O čem to je? Jednotka o pěti mužích se vydává do nepropustné vietnamské přírody. Morálku a lidskost nechali na základně a nyní se chovají jak pekelné bestie utržené ze řetězu. Až na jednoho z nich. Ten musí bojovat na dvou frontách. Ve svém nitru a se svými spolubojovníku. Co já NATO? Zachovat si morálku a lidskost je mnohem těžší než klesnout pod hladinu šílenství davu. Naléhavost filmu pak umocňují perfektní herecké výkony, překvapivě nadstandartně hrajícího Foxxe a klasicky dokonalého Penna. Trochu jiný válečný film, věnující se více otázce jací jsme než množstvím kulek vypálených v jedné pikosekundě. ()

WinstonS

No, Fox je sice velký jako sousedovic malý Mirek a na hlavní roli v podobném filmu bych ho netipoval, ale i tak jsem to De Palmovi sežral i s navijákem. Občas už profláknuté vietnamské téma pojal v hodně kritickém duchu - ukazovat, jaká zvěrstva američtí vojáci páchali, nebylo vyjma pár snímků moc v módě. Jenže i takový pohled je nutný. Příběh o únosu vietmanské dívky a následném růstu napětí mezi velícím důstojníkem Pennem a idealistickým Foxem vygraduje nezapomenutelnou závěrečnou scénou, která bere dech jak svou sílou, tak výtečnou kamerou. Jasně, není to ČETA, OLOVĚNÁ VESTA nebo APOCALYPSE NOW - ale ani tenhle kousek by neměl zapadnout. Na to by ho byla škoda. ()