Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Jinny

Chyby by se našli - občas třeba zbytečné zjednodušování (viz třeba závěrečný dialog). Nejvíc mě ovšem potěšil výkon režiséra. Sean Penn? Vím, že je to chyba, ale podle rolí, které si vybírá, nemůžu věřit, že je to milej chlápek. ()

Ivoshek

Ve stínu Stoneových filmů pozapomenutý "vietnamský" film. Není to špatné, byť s autobiografickými (Četa, Narozen 4. července) nebo umělečtějšími (Full Metal Jacket, Apocalypse Now) se nemůže srovnávat. Základním pilířem filmu je snaha mladého vojáka zabránit válečnému zločinu, kterého se dopouštějí jeho kolegové v četě. Jako jediný si ještě neupravil morální pravidla tak, aby dokázal tolerovat znásilňování a vraždu unesené civilistky. Kladně hodnotím herecké výkony M.J. Foxe i S. Penna. Co mi naopak vadilo, byla černobílost postav (hodný/zlý) a skoro pohádkový konec. ()

Havenohome

Jeden z najlepších vojnových filmov, ak nie ten najlepší. Napriek tomu veľmi málo známy v porovnaní s inými klasikami. Jeho veľkým plusom je šialený scenár. Tá zápletka musí chytiť aj najväčšieho cynika. A samozrejme bezchybná je aj exekúcia toho príbehu. Niečo také drásavé vo filme nezažijete tak často. Absurdita vojny a jej tragickosť obnažená na kosť. Po pozretí tohto filmu vás neuchlácholí ani Forrest Gump. Brian De Palma je režisérsky boh a tento fillm sa dá pozerať stále dookola. ()

becki_tu

Vietnamsko-americký svět bez pravidel, složitý boj proti systému a válečný konflikt, který zůstane zbytkem světa nepochopen. DePalma tohle válečné drama staví především na vynikajicích hercích v čele s Pennem a Foxem a solidním scénáři, podloženým skutečnými fakty. Další působivý film na téma války ve Vietnamu. ()

mm13

Hystericky prvoplánové. Keď už, tak potom s iným koncom - aspoň by dotiahli čo začali a zostali verní svojmu zámeru. Takto je to ku všetkému ešte aj podvod! Jedine prispievatelia "RobRoy" a "dale" vystihli vo svojich komentoch problémové miesta, ostatní toho asi z vojnových drám veľa nevideli a nečítali. ()

Lacike

Po technickej stranke slusne remeslo. Hlavne niektore typicke De Palmove dlhe kamerove najazdy. Ale co sa tyka pribehu, tak vzhladom na to o akej zavaznej udalosti pojednava, tak podla mna nejde prilis do hlbky. Asi najviac ma sklamal Foxov herecky vykon. Podla komentarov sa malo jednat o jeho zivotny vykon, ale podla mna nic extra nepredviedol. Niezeby som si myslel, ze nie je dobry herec, ale scenar mu toho vela nedovolil. Väcsinu casu sa len tvari smutne, z toho co sa okolo neho deje a to je tak vsetko. Paradoxne najzaujimavejsi vykon v celom filme podal neherec Dale Dye. Jemu som toho kapitana veril kazdu sekundu. Co nie je prilis prekvapive, kedze bol dlhe roky vojakom. Jednohubka na jedno pozretie a podla mna pravom zabudnuty film o Vietname. 6/10. ()

Dale

Film mal zrejme šokovať zverstvami, ktoré páchali vojaci na civilistoch, no na rozdiel od takej Čaty to tu nefunguje. Správanie vojakov pôsobí dosť umelo, akoby robili tie zlé veci nie z vlastnej vôle, ale preto, že sa to vo filme z Vietnamu očakáva, nasilu. Preto som nepocítil žiadnu ľútosť nad mladou Vietnamkou, keď ju... (spoiler). Dokonca som sa nad tým pousmial. A to som veľmi citlivý divák, čo sa rozplače nad každým druhým filmom. Proste to bolo také nerealistické, že to išlo mimo mňa. Na to, že to je vojnový film tam bolo príliš málo bojov a tie sú hlavne v prvej polhodine. Herci podali v rámci možností slušné výkony, no M.J. Fox mi do takého typu filmu nesedí. V konečnom dôsledku je tento film len priemerom, neprináša nič nové, no nie je ani nudný, či dokonca trápny (až na pár miest). Je to škoda, lebo začiatok sľuboval viac. ()

JohnCZ

Jeden z těch filmů, který má jistě své kvality, ale je příběhově natolik odporný, že mu prostě vyšší hodnocení udělit nemůžu a nechci. Tady toho samoúčelného násilí a krutosti bylo opravdu moc a není to dějově zas až tak kvalitní, aby si ho film dokázal obhájit. Herecky dobré, Sean Penn vyloženě excelentní. Ale znova se na to už rozhodně nepodívám. ()

Marek1991

Úžasná hudba, to by som chcel povedať na úvod. Inak to je film, ktorý je podľa skutočnej udalosti, takže ťažko vyčítať niečo príbehu, skôr dej mal byť lepší, väčšina času sa totiž venuje znásilneniu, následnej vražde a vyšetrovaniu tejto udalosti a ten zbytok sú len nudné reči, ale z vojny vo Vietname sa toho veľa nedozviete, akurát, že sa zatĺkali zločiny. Patrí to medzi tie slabšie filmy týkajúce sa tejto témy, medzi slabšie protivojnové filmy, miestami to pôsobí naivne účelovo, sentimentálne a človeku sa to pri tej dĺžke môže rýchlo omrzieť, keby to malo o desať, či pätnásť minút menej, tak by asi väčšina divákov nič nepovedala. ()

liquido26

Oběti války jakoby měly tři části - nudnější úvod, jako vystřižený z jakýhokoliv filmu o Vietnamu, skvělou prostřední část a trochu rozvleklý a ne moc výrazný konec. Myšlenka příběhu byla ale dost zajímavá. Herecký výkony byly skvělý, pro mě byl největší hvězdou Sean Penn. Hudba byla taky dost dobře depresivní. Rozhodně to není nejlepší film o Vietnamské válce, a už vůbec ne nejlepší de Palmův film, ale pořád se na to dívat dá. ()

PauloZ

Pěkný válečný film. Není to vůbec typický válečný film plný akcí, krve a končetin. Tohle se snaží být spíše válečné drama o jedné výpravě, která překročila pravidla s celkem silným příběhem. Mě se to líbilo a bavilo mě to. Skvělý J.Fox a Penn. Navíc opět inspirováno skutečností, takže pod 4* nejdu :) ()

Marsik

NOVA CINEMA - Dlouho jsem rozmýšlel, jestli 3 nebo 4 hvězdičky, je to fakt na hraně. Nakonec jsem přisoudil větší počet, protože jsem si uvědomil, že film mě dokázal zamyslet se hlouběji a sám jsem si říkal, jak bych se zachoval já, být v roli hlavního hrdiny. Brian De Palma nejspíš ale nebude moje krevní skupina, má takové zvláštní "natahované" filmy, které sice nejsou kvalitou zlé, ale postrádají větší náboj. Český dabing mi dnes celkem bodnul a nepředpokládám, že ubral mému dojmu z filmu významná procenta. Oběti války hodnotím jako lepší nadprůměr. 70% ()

agentmiky

Ještě mi chybí pár elitních filmových kusů z vietnamské války, a tak jsem rád, že Oběti války si můžu již konečně zaškrtnout coby zhlédnuté filmy. De Palma je pro mě něco jako mág a génius v jedné osobě na poli mafiánských snímků, ale vůbec jsem netušil, jestli i válečný film od něj bude něco pro mě. Zajistily to hlavně tři věci: výkony herců, emocionálně silný příběh a hudba. Michael J.Fox bude mít asi u každého kolonku herce z BTTF, ale že dokáže ze sebe dostat takové emoce a tak uvěřitelnou mimiku, to bych na něj netipoval. Jako protipól Penn v roli vojáka, kterému je putna překročení nějakých morálních a etických hodnot. Jo, Penn to zahrál fakticky dobře. Příběh je vskutku hlavním tahákem, ukazuje válku i v jiném světle než jen jako bitvy plné krve, daří se mu zachytit, že někteří lidé prostě překročí tu pomyslnnou hranici, která by měla zůstat netknutá. Hudba od Morriconeho opět poklad, ten pán má pro to cit. Na plný počet to úplně není, stejně by to chtělo více akčních sekvencí ( i když o tom film samozřejmě hlavně není) a také odstranění některých hluchých pasáží. Za mě dávám 82 % ()

mustafa

Sice hodně subjektivní, ale přesto nadprůměrné. Miluju filmy týkající se vietnamské tematiky. Tento film je skoro neprávem opomíjen. Ukazuje vietnamskou válku zase v trochu jiné podobě. Sice Brian de Palma až příliš nutí diváka přistoupit na hru, že Michael J. Fox je ten dobrý a bojuje správně za spravedlnost. Na druhé straně mě napadalo, zda já bych se choval stejně nebo bych podlehl většině a zcela rezignoval na svůj další život. Právě to se mi ve filmu líbilo nejvíc. Postavy, které díky válce zcela ztratily chuť do života, chovají se bezcharakterně, odpudivě. Ale nemají na to tak trochu právo? Přece jenom jsou v džungli, kde se musí vyhýbat všelijaké havěti typu hadů, jedovatého hmyzu a ještě jim hrozí nebezpečí, že je každou chvíli objeví a zabije nepřítel. Také je otázkou, zda by se podobně nechoval na jejich území i nepřítel. Film, který nezná slitování. S nikým. Filmu vévodí opravdu skvělé výkony Seana Penna či Johna C.Reilly i Johna Leguzama. Jediné, kdo mi vyloženě vadil, byl Michael J. Fox. Jak už tady někdo zmiňoval - těžko si ho představit ve skutečné válce. ()

MikO_NR_1909

Z obsahovej štruktúry troška jednoduchšie a menej interesantné ako divácky najzaujímavejšie filmy o Vietname. Obete vojny ale disponujú a sú silné v tom, čo prezentujú. Čiže merítkom úspechu je určite váš pohľad, akým sa na tento film pozeráte a čo od neho očakávate. Pretože aj keď sa to na prvý pohľad nezdá a väčšina Američanov by to najradšej podkopala pod čiernu zem, 2 reálne oscarové víťazstvá si to mohlo odniesť. Za prvé : výkon Seana Penna vo vedľajšej úlohe a za druhé : hudba, ktorej dominantou boli smutné operné spevy s nápaditými ťahanými huslami. A to vytvorí v spojení s poetickým koncom nevšedné filmové zamyslenie. ()

buldock

Tento snímek je skvělá ukázka toho jak se z člověka uprostřed války stane sadistická zrůda schopná všeho! M.J.Fox předvádí že zahrát umí i něco jiného než komickou roli , S.Penn představující hlavní zápornou postavu je rovněž velice dobrý a scéna na kolejích je nezapomenutelná. Doporučuji shlédnout toto válečné drama , které ukazuje jedno z mnoha zvěrstev které se v konfliktu ve Vietnamu udály! ()

Orlau32

I ve válce a myslím, že právě ve válce ve vyhrocených situacích se ukáže charakter vojáků. Nic na tom nezmění, že jsou sakra kruté podmínky pro přežití, že se sejdou kluci z různých rodin, různé výchovy a různých povah. Tento film ukazuje krutost války, ale měla bych připomínku : prvních 40 min. jsem se šíleně nudila a nemohla pochopit, co těch 5 kluků v té džungli hledá, když jenom pochodují, hádají se a cíl jejich mise nebyl dán (na to réžie jaksi zapoměla tohle divákovi sdělit). Samozřejmě konec filmu vám dá zadostiučinění. Vražda zůstává vraždou a vrah nebo vrazi jsou náležitě potrestáni. ()

kaylin

Když se na tenhle snímek podíváte s odstupem, tak si uvědomíte, jak jednoduchý vlastně celý příběh je. Ale právě v jednoduchosti je jeho síla. Svým jednoznačným vyprávěním vede k tomu, že nám chce ukázat, co také znamená válka, ještě taková zbytečná, a jak se na účastnících podepisuje. Sean Penn je odporný, což jen ukazuje jeho schopnosti. ()