Dva bratři a jeden himálajský vrchol, který byl jejich snem, posedlostí i osudem... Bratři Reinhold a Günther Messnerové jsou dnes horolezeckými legendami. Vrcholem jejich horolezecké kariéry i splněním největšího životního snu se měl stát výstup na jednu z nejvyšších hor světa, Nanga Parbat. Zkušení horolezci, rodáci s Rakouska se připojili k himalájské horolezecké expedici vedené Karlem Herligkofferem v roce 1970. Celou cestu i samotný výstup ale tragicky poznamenalo několik nešťastných událostí, které se temným písmem zapsaly do dějin horolezeckého sportu... Snímek z roku 2010 natočil renomovaný německý režisér Joseph Vilsmaier a i přes smíšené reakce filmové kritiky se setkal s výrazným diváckým ohlasem a byl uveden na několika významných filmových festivalech a lze ho označit za jeden z nejzajímavějších evropských snímků o horolezectví. Pokořitele zrádného horských vrcholů Reinholda Messnera ztvárnil populární německý herec Florian Stetter, jeho mladšího bratra Günthera Andreas Tobias. (Česká televize)

sedlo03

Cokoliv v budoucnu budete dělat, mělo by Vás to bavit. Životu se nedá poručit a pokud jste se zrodil pro hory, horolezectví se nevyhnete. Krásný, ale poněkud suchý příběh. Napsán podle skutečné události, přesto ve mě nevyvolal patřičné emoce. SPOILER / Dva bratry již od útlého věku fascinuje horolezectví a když dostanou nabídku vylézt na dosud nepřekonatelný horský hřebe, přirozeně se jí chopí. Ovšem nejsou příliš pro disciplínu a tak se sou rozděleni. Gunther má lézt nahoru a jeho cílevědomí bratr Reinhold má zajistovat lana. Samozřejmě se s tím nespokojí a rozhodne se vylézt za ním. Spojí své síly a nakonec horu pokoří. Jenže bez jištění a lan se nemají jak dostat dolů, začíná boj o holý život. Reinhold, který je silnější a má pevnější vůli, dolů sejde, jeho bratr nikoliv. / I když je bratrská rivalita obrovská, zde s ukazuje, že když jde do tuhého, bratrské pouto nemůžete jen tak odhodit, je to něco více, než sláva. Bohužel notoricky nesnáším němčinu a i hlavní postavy my ne tak úplně pronikli "pod kůži". Proto jsem se rozhodl pro 3 hvězdy. 65% ()

Vesecký

K tomuhle filmu není co dodat. Byl to vlastně hraný dokument o odvaze a statečnosti bratrů Messnerových, o jejich splněné touze dostat se na vrchol světa. Vyprávěčský styl přispívá k důvěryhodnosti tohoto skutečného filmu. Takový byl měl být správný dobrodružný (nebo jak dnešní generace říká tím ošklivým americkým slovem thriller) film vypadat. Film, při němž člověk zůstává v neustálém napětí, ačkoliv bylo v úvodních záběrech už všechno řečeno. Jasných pět hvězdiček. ()

jilda

Natočené to vypadá hrozně sterilně a studiově. Lezecké záběry z hor se nepovedly, chvílemi jako by se váleli někde na sjezdovce. ()

petikacka

Úchvatné a nádherné scenérie Kašmíru...To, že je Messner blázen je asi všem jasné, poněvadž by nikdy nemohl sám vylézt na všech 14 osmitisícovek a bez kyslíku. Tento film je o jeho prvním výstupu na výše uvedenou horu, kde dojde k tragédii. Děj je sice takový nijaký, ale to vše převálcuje kamera a geologické útvary...Pro mě osobně hory vždycky představovaly takovou majestátní vznešenost, naprostou svobodu a neskutečné nebezpečí, ale to asi pro všechny co vyrůstali za socíku. Já ovšem raději moře bo rak. 4 * za přírodu, za děj 3*. Takže za mě 80% ()

Platom

Tak jako u mladšího předchůdce (K2) je přesně tento film tím pomyslným mrháním potenciálu. Mohla z toho být velkolepá podívaná, plná dramatických momentů, kde se člověku bude tajit dech. Namísto toho se film potácí na hranici všednosti, nudy, atd.. Opravdu jsem čekal více, jelikož příběh o bratrech Messnerových je naprosto skvělým námětem, za který se dalo uchopit velmi citlivě, aby měl divák možnost dobrodružství prožívat společně s jeho aktéry, cítit na vlastní kůži hrůznost hor a utírat slzu z oka, při osudových momentech. Přesto mě uhranulo prostředí Himalájí a pokud mě zrovna nebavil děj, kochal jsem se alespoň přírodní scenérií. ()

Hapretor

Co to jako mělo být? Kulisy na první pohled zřetelné, prostředí nedůvěryhodné, příběh stejně tak, atmosféra nijaká, herci nemastní, neslaní. Jiné filmy o horolezcích byly teda o dost víc záživnější než tahle nápodoba biografie pana Messnera. Jeho bratra mi bylo líto, ale pokud to bylo tak, jak film ukazoval, mohl si za to sám. V takových horách je na prvním místě chladná hlava (ha, ha) a pořádný, předem promyšlený plán výstupu a sestupu. V tom jsem byl za jedno s Herr Herrligkofferem. ()

MickeyStuma

Jako dobrodružný snímek bych to nenazval, byť to jasně láká. Skutečný příběh o dvou horolezcích je ztvárněn až s uměleckou hodnotou. To dokládají nádherné záběry na pohoří. A skutečně divák podle toho pochopí, proč tam lidé stále lezou, i za cenu vlastního života. Vyprávění příběhu nikam nespěchá. A řekl bych, že je to jedině dobře. Je tak vyobrazeno veškeré utrpení a snaha dokázat si, že nato prostě mají. A divák věrně pozná, co takový výstup obnáší. Takže se netlačí na nějaké dramatično za každou cenu. Napínavé to však je a to zvlášť na konci děje. Jedná se o další horolezecký film, který se bez problémů může zařadit mezi ostatní. ()

brumbrum

Celkom fajne spravene; coz mi ale jemne vadi, je ten tipek samotny - za to ale film nemoze ovsem. Ak niekto dostane do vienka zdravie, ze ho nepolozi -30 bez ochrany a jedla niekolko noci za sebou, pride o hnaty a dalsie roky sa potom potlka na 8-tisicovky bez kyslika, tak by mal byt hadam citlivejsi pri filozofovani o slobode a zmysle existencie. Lenze tito "hrdinovia" namiesto aby sklapli hubu a tisko podakovali, vypisuju knihy a clanky o zmysle zivote a vztahu clovek-hora-sloboda. Tipek neveri na nic, iba na vlastne neobmedzene moznosti, rad hazarduje so zivotom pre pitomy pocit "hehe, aj totok som prezil!" - to mohol radsej robit hasica alebo zachranarsku sluzbu hadam, ked uz mu nevadi vratit zivot nazad. Pokladat kopu kamenia za "najvyssiu moralku", ako to hlasa vselikade po internete, je proste nahlavu. Sloboda nie je v tom, ze sa hybem jednou nohou po cintorine a nikto z toho nic nema, iba ak ukojenie vlastneho ega. Ze pri tom stratil brata a potrapil mamu? No sak sa potrapil, ale inak to predsa nemohlo byt vsakano, ked ho zenie vlastna stupidita. Som s nim pozeral rozne rozhovory po filme a cital, co poti: samy shit. Lenze ludia ho pocuvaju, pretoze on _vie_. Lebo sa bez kyslika vybral do Himalaji, cize proste musi vediet, ked je taky superman! Skoda, film bol inak ok, takze 3* za to a zvysne 2 chybajuce za to, ze je to o somarovi. Tusim 4 decka mal, nie kazde prave s manzelkou, jedno nevidel vobec, kedze ho to bralo na hory. Proste hodne debilne orientovany egoista. ()

VerenaLord

Nu, když pominu fakt, že nenávidím němčinu a tady jsem byla nucena ji poslouchat něco přes hodinu a půl, jde zase o typický horolezecký snímek. Nešťastná událost založená na skutečném příběhu, zpracování relativně průměrné, ale záběry velehor překrásné. ()

Dimo

Na Němčoury dobrý, až na tradiční přehrávání snad všech herců. Moc pěkná kamera, příběh taky zajímavý a 3D opravdu hluboké, byť viditelně umělé. Potěšila hudba od Santaolally. Co se nepovedlo, tak přenést jakékoliv emoce, všichni mi byli úplně ukradení. Suma sumárum, solidních 60%. ()

Jakubik

Po Nordwandu další hodně slušný německý film. Nanga Parbat mi ale přišlo méně dramatické a méně napínavé oproti Nordwandu. Nezaobírá se totiž tolik detaily. A zápletka není v uvozovkách tolik dramatická. Je z toho trochu cítit ta Messnerova angažovanost se očistit od té špíny, která mu přes třicet let figurovala před jménem. Celkově proti němu nic nemám a je to fakt borec, protože tohle byl jen začátek jeho kariéry ale nemusel se tady tolik snažit to všechno napravit. Vizuální stránka je pěkná. Na hory se prostě vždycky hezky kouká. Super… ()

Stíba

Trochu škoda, že nebyla více rozvedená atmosféra při výstupu na horu, což byla fáze, která tu byla z mého pohledu naprosto nepochopitelně přeskočená. Jinak je to ale kvalitní film z kterého je cítit neamerická produkce a celkově jiný přístup. Žádné na dřeň tlačené emoce ale spíše takový pozorovatelský pohled na celou expedici a finální zápolení bratrů s horou. ()

Tamten

Pěkné pokoukání na kopečky. Ale tím to končí. Dějově je snímek standardní - vypraví se expedice do hor, v průběhu výstupu se něco pokazí a pak začíná boj o život. Tvůrcům se zde ale naprosto nepodařilo dosáhnout napětí, a to z jednoho prostého důvodu. Celý snímek je retrospektivním vyprávěním, takže se hned v prvních minutách dozvíte, jak to dopadne. A člověk těžko bude napnutý z toho, jestli hrdinové spadnou či umrznou, když to předem ví. Nebýt toho, mohl být film o stupeň lepší. ()

swiss

V podstatě komorní příběh, který rozhodně nedosahuje bombastičnosti jeho amerických konkurentů. Ale je zase podle pravdy. Ono v zóně smrti opravdu nelze provádět kousky ala Clifhanger. Takže je to o věčném čekání. A o tom, že Messnerovi 30 let nevěřili, dokud se tělo jeho bratra nenašlo. Kvalitní film... ()

Franc1s

Životopisný příběh o dvou bratrech, co chtějí být první na ještě v té době nepokořené Nanga Parbat. Vše nekončí happyendem a se sestupem začínají být oba blízko smrti. Kamera a panorama nádherný, v klídečku bez stresů odvyprávěný příběh, kde mě ale štvalo, že už od začátku je jasné jak tohle zkončí.. Na Nordwand jdu koukat teď, ať můžu porovnat. Pro mě 7/10 ()

FreeDooM44

Vcelku průměrný film, kterému bych dal ***, ale jednu hvězdičku ještě srazím a to za volbu hudby, která mi k tomu vůbec nesedla... Záběry na krásné a skoro až mystické hory prostě nemůže doprovázet rocková vypalovačka a drumce, výjimkou jsou na konci filmu asi dvě pěkný instrumentální kytarový sóla. ()

radeckator

Už dlouho jsem neviděl tak jednoznačně tendeční snímek. Kladný pouze hlavní hrdina, ostatní takřka zloduši. Film připomíná českou kinematografii padesátých let. Historii bohužel píše vždy pouze vítěz. ()