Dva bratři a jeden himálajský vrchol, který byl jejich snem, posedlostí i osudem... Bratři Reinhold a Günther Messnerové jsou dnes horolezeckými legendami. Vrcholem jejich horolezecké kariéry i splněním největšího životního snu se měl stát výstup na jednu z nejvyšších hor světa, Nanga Parbat. Zkušení horolezci, rodáci s Rakouska se připojili k himalájské horolezecké expedici vedené Karlem Herligkofferem v roce 1970. Celou cestu i samotný výstup ale tragicky poznamenalo několik nešťastných událostí, které se temným písmem zapsaly do dějin horolezeckého sportu... Snímek z roku 2010 natočil renomovaný německý režisér Joseph Vilsmaier a i přes smíšené reakce filmové kritiky se setkal s výrazným diváckým ohlasem a byl uveden na několika významných filmových festivalech a lze ho označit za jeden z nejzajímavějších evropských snímků o horolezectví. Pokořitele zrádného horských vrcholů Reinholda Messnera ztvárnil populární německý herec Florian Stetter, jeho mladšího bratra Günthera Andreas Tobias. (Česká televize)

GudMen

Zlézt Nanga Parbat musí být tuhý oříšek. Podobně sledovat tento film není nic jednoduchého. Protože od začátku víme, jak vše dopadne, je krajně nepříjemné poslouchat nepřirozené dialogy, které se omezují pouze na patos. Smysluplnější mluva jakoby chybí a zrovna ta by byla pro vykreslování vztahu dvou bratrů k dobru. Joseph Vilsmaier ale hraje na efekt, neboť spousta motivů se opakuje a spousta z nich je naprosto zbytečná a přehnaně akční a má diváka snad probouzet z letargie, kterou chtě nechtě dříve či později pocítí. Posledním škraloupem je trestuhodná kamera, která buď zachycuje divokou scenérii z velké dálky a vy tak nevíte, na kterou část hory se máte právě dívat, nebo je naopak namáčklá na tváře protagonistů a neumožňuje si tak vychutnat ani dlouho očekávaný výstup na vrchol. ()

Oudee33

Rozhodně fajn snímek, který má svou výpovědní hodnotu, ale při srovnání s ostatními v této kategorii (...Nordwand, Pád do ticha, Everest...) prostě nemohu dát více. Filmařsky to nestálo za moc a emoce co lidé dostávají do hor, by se tak mohli příště vzít i do filmu :) Body do plusu za přírodu, záběry z Pákistánu a postavu hlavního hrdiny. 65% ()

Amonasr

I přes atraktivní námět film působí poněkud popisně a "německy" odtažitě chladně. Přírodní záběry velehor jsou působivé, nicméně střihy mezi výstupy horolezců, opětovnými sestupy a komunikace s vedoucím výpravy na mě působily poněkud zmatečně.  To ovšem přičítám tomu, že nejsem horolezec.  Hlavní hrdinové navíc místy působili jako na pokraji sil, aby  vzápětí v dalších záběrech zase vypadali až nečekaně odpočatě.  Po shlédnutí tak ve mně zůstal spíš nejasný pocit, zda šlo víc o oslavu odvahy "neposlušných" a do značné míry sebestředných horolezců nebo kritiku německého drilu vedoucího výpravy, který si neuměl jejich poslušnost a plnění pokynů vynutit. Jako hlavní nedostatek snímku však vidím to, že nedokázal vybudit dostatečné divácké emoce, takže dokonce ani smrt bratra  slavného Reinholda Messnera ve mně žádný hlubší prožitek nevyvolala. ()

FeroF1

Nádherne spracovaný film na základe skutočnej udalosti doplnený úžasnou kamerou a perfektnou hudbou. Autentické zábery hory na ktorú sa pokúšajú vyliezť bratia Messnerovci so skupinou rovnako zanietených nadšencov hôr umocňujú tento snímok. Príbeh ukazuje že vystúpiť na vrchol je len polovica úspechu a mnohokrát je cesta späť ťažšia ako samonosný vystúp. Každé nesprávne rozhodnutie v horách môže mať katastrofálne následky a krásny pocit, ktorý človek zažíva sa ľahko môže zmeniť na boj o holý život. Film sa určite oplatí pozrieť. ()

Tom5821

Jeden z nejsmutnějších a zároveň nejsilnějších příběhů z hor si filmovou adaptaci bezesporu zasloužil. A přestože film nebyl úplně ideální, byl věrným přenesením příběhu největšího horolezce všech dob. Reinhold Messner je inspirací pro všechny horolezce a jeho příběh o Nanga Parbat ukazuje, jak zrádné hory mohou být. I ten nejlepší z nejlepších může bojovat o holý život a přijít o to nejcennější. ()

WolfIssen

Reinhold Messner už navždy zůstane přední ikonou světového horolezectví, polárnictví a ztělesněním dobrodružství. I jeho začátky však byly krušné, navíc promítající se do budoucnosti. O tomto a o mnohém dalším vypovídá tento snímek, podle mého názoru celkem dobře natočený. Zajímalo by mě, jestli se sám Reinhold účastnil natáčení filmu jakožto poradce. ()

nula87

Rozhodně zajímavý film o himalájských počátcích Reinholda Messnera, které taky mohly být snadno jeho koncem. Navíc spojeno s tragédií jeho bratra, přičemž Reinholdův podíl na ní není dodnes zcela objasněn. Nicméně film bohužel nedokáže z příběhu vymáčknout více - více dramatu a více emocí.65% ()

subic

Bratři Reinhold a Günther Messnerové jsou horolezecké legendy. Slušné slušné, akorát že stejně jako Everest (2015) mě to nechalo celkem ledově chladným. ()

ostravak30

Nanga Parbat je film čistě o tom, kterak dva bratři snili o horolezectví, o přípravě na výstup a o dramatickém výstupu. Mě osobně vždy zajímalo, co vlastně znamená být horolezec. Opravdu se tím dá uživit? Platí vám někdo za to, že vylezete vzhůru? Nebo je to čistě koníček při kterém se ale můžete stát slavným. Pravda, na tohle film neodpoví. Oba Messnery nám přiblíží víc z dětství než později, ale celkově je film podle mě dobře natočen. Jak vizuálně, tak herecky. Výprava je též kvalitní. Podle mě se filmařům povedlo přiblížit lidem, jak náročné je vylézt něco tak neskutečně vysokého, jak hrozně záleží na mnoha věcech, jak je v tu chvíli důležité přátelství a když se něco pokazí, tak především vůle k životu. Muselo to být pro R. M. šílené. Vědět, že bratr někde leží a přesto najít fyzickou, ale především psychickou sílu pokračovat a vrátit se. ()

jack_scott

Absolutně libové životopisné drama o horolezcích. Spolu s Nordwand tvoří zajimavé duo, doufam že němci v tomhle žánru hnedtak nepřestanou, to by bylo! Snímek se mi ale zdá o něco lepší než Nordwand, jde vidět že Vilsmaier prostě umí točit poutavě...to se mu rozhodně nedá upřít. Úplně jse msi liboval, 95% (za zvláštní začátek) a *****. ()

Simo16

Už len to,že je to podľa skutočnej udalosti si zaslúži bod, krásne prostredie ďalší a jeden za zdolanie hory.Bohužial ani to nezachráni málo napätia,ba čo ,vôbec som nesedel na stoličke prilepený k obrazovke,to mi chýba pri dobrodružných filmoch.Herci ušli. ()

Habanera

Hora je jenom geologický útvar. To my tam přinášíme emoce… řekl Reinhold. Vždy pro mě budou jeho výstupy do výšin zázrakem, ale i návratem tam, kde je doma. Santaolalla vdechl tomuto snímku podmanivě mrazivého ducha. ()

fafejt001

CHTĚL JSEM DÁT ČTYŘI , ALE MESNER JE DŘÍČ , TAK MÁ PĚT . VÝBORNÁ KAMERA , HORY , NAPĚTÍ , FAKT VÝBORNÉ . KOUPIL JSEM I DVD . NÁDHERA . ()

JONYT

Možná je to tím, že jsem měl s čím srovnávat a nedávno jsem koukal na Nordwand, který mě oslovil daleko více. ()

Kozlowski8

Film pojednává o horolezeckých začátcích legendárního horolezce a dobrodruha Reinholda Messnera až do osudného výstupu na Nanga Parbat v r. 1970, při němž zahynul jeho mladší bratr Günter. Hezky natočené výjevy horských velikánů. Pro milovníky hor a přírody vůbec možná zajímavý snímek, ale co se samotného příběhu a jeho ztvárnění týče, nic světoborného se nekoná. Naopak, kromě již zmíněné kamery mi přijde dílo tak nějak odfláknuté. 55%. ()

jjjerry

Pro mě zklamání. Od roku 2010 bych čekal lepší kvalitu, lepší "nestudiové" záběry. Víc gradující příběh a větší "panoramata. Na to jak jsou Himaláje krásný a stačí koukat jen na dokument, tak tady jsem byl obrazově zklamán. ()

PatrikP4

Velmi slušný film... Více ne k tomu říkat... Stačí si jen něco najít o Reinholdovi a všichni musí uznat že byl borec... ()